Czy wiesz, że...

Śluzowce to jednokomórkowe organizmy, które rozwijają się w taki sposób, że kanały w ich „ciele” zapewniają optymalny transport składników odżywczych z pokarmu. Znając tę zasadę, uczeni stworzyli mapę Tokio, na której stacje metra zostały oznaczone płatkami owsianymi. W rezultacie śluzowce w ciągu 25 godzin (tj. kilkukrotnie szybciej niż komputery) stworzyły idealny plan połączeń.

Czy wiesz, że...

Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie pracują nad prostym i tanim chemoczujnikiem, który będzie w stanie wykryć nowotwór. Najważniejszym elementem czujnika jest cienka warstwa polimeru rozpoznająca cząsteczki neopteryny, czyli związku aromatycznego występującego w płynach ustrojowych człowieka.

Czy wiesz, że...

Naukowcy z Instytutu Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Warszawie (IChP) opracowali opakowania biobójcze, które zawierają nanocząstki srebra lub miedzi. Sprytny materiał niszczący bakterie i szkodliwe mikroorganizmy może wydłużyć czas przechowywania żywności, zabezpieczyć szpitalne meble przed zarazkami, a nawet płoty czy ściany przed niszczącymi je glonami.

PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL18wdWowbmI0S2hVP2F1dG9wbGF5PTE7c2hvd2luZm89MDtyZWw9MCZhbXAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhdXRvcGxheT0iMSIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
Jedyna konferencja w Polsce na temat bezpieczeństwa procesowego i wybuchowego w przemyśle chemicznym z pokazami na żywo
Pokazy wybuchów na żywo
Poczekaj
Mamy dla Ciebie propozycję