Czy wiesz, że...

ExPlant to innowacyjny system klasy CMMS do zarządzania utrzymaniem ruchu. Jest kompletną bazą wiedzy o zakładzie i złożonym systemem nadzoru nad eksploatacją urządzeń technologicznych. Umożliwia stały monitoring pojedynczych urządzeń, jak również całych instalacji pod względem bezpieczeństwa technicznego i środowiskowego. Ponadto przewiduje lub wcześnie wykrywa awarie dzięki czemu obniża ich koszty.

Czy wiesz, że...

Blok 858 MW pracujący w Elektrowni Bełchatów to największa jednostka wytwórcza w historii polskiej energetyki oraz najnowocześniejszy blok energetyczny w Polsce. Cały system układu nawęglania to około 6,5 tys. ton konstrukcji stalowych, około 1.500 m bieżących galerii, 3.000 m przenośników, układ kruszenia i obróbki granulacyjnej węgla. W ciągu technologicznym znajduje się także zbiornik szczelinowy o pojemności 5.000 ton węgla, służący jako zbiornik retencyjny dla zapewnienia zasilania w węgiel nowego bloku.

Czy wiesz, że...

W 1877 roku Julian Ochorowicz – polski psycholog, filozof, wynalazca, poeta, publicysta i fotografik – sformułował zasady działania telewizji monochromatycznej (ekran zbudowany z żarówek, które wyświetlają nadawany obraz zamieniony na zbiór punktów). Ponadto opracował zasadę szeregowego analizowania i odtwarzania obrazów, która jest stosowana przez telewizję do dnia dzisiejszego. Był również pionierem w dziedzinie telefonii jako wynalazca mikrofonów do telefonu głośnomówiącego.