Młyn do przemiału ziaren kakaowca

Grupa WOLFF

Skontaktuj się z naszym inżynierem


PIOTR MARKIEWICZ

GRUPA WOLFF podpisała kontrakt na dostawę młyna N5000 Netzsch do przemiału prażonego ziarna kakaowego. Ten największy z serii młynów do mielenie ziarna kakaowca trafi do czołowego w Polsce producenta czekolady, kuwertur, mas czekoladopodobnych, polew do lodów, miazgi, tłuszczu kakaowego oraz kuchu i proszku kakaowego.

mlyn-do-ziaren-kako-1

W przeciwieństwie do typowych młynów stosowanych dla ziaren kakaowych, gdzie napęd montowany pod komorą mielenia, w dostarczonym młynie napęd montowany jest od góry na pokrywie komory mielenia. Wspomniane rozwiązanie niesie za sobą szereg zalet, w tym m.in.:

  • łatwy dostęp do komory mielenia do kontroli rotora, mycia i konserwacji. Możliwość wymiany noży poza komorą mielenia,
  • niższa temperatura produktu poprzez większą powierzchnię chłodzącą i brak dodatkowego ciepłą generowanego poprzez łożyska w komorze mielenia (w zwykłych młynach) – wyższa wydajność
  • łatwiejsza konserwacja i wymiana łożysk,
  • krótszy czas postoju oraz koszty przeglądów i konserwacji młyna.

W procesie mielenia ziaren kakaowca produktem finalnym nie jest drobny proszek, a płynna miazga kakaowa. Wynika to z wysokiej zawartości tłuszczu w produkcie wsadowym. Szacuje się, iż jego udział wynosi nawet do 55%.

SPRAWDŹ OFERTĘ

Uniwersalny młyn udarowy CONDUX typu CUM

Realizujemy dostawy zarówno pojedynczych urządzeń, jak również w oparciu o własne biuro projektowe i dział montażowy wykonujemy kompletne instalacje stosowane przy produkcji proszków, granulatów, cieczy i past.

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Grupa WOLFF

Skontaktuj się z naszym inżynierem


PIOTR MARKIEWICZ

Imię i nazwisko (wymagane)

Firma (wymagane)

E-mail (wymagane)

Telefon (wymagane)

Temat wiadomości

Treść wiadomości

Załącz plik

Odbierz rabat -10%
Na szkolenia i konferencję nt. bezpieczeństwa wybuchowego i procesowego (zniknę za 10 sek.)