TEMAT

49 mln zł kary za wybuch pyłu kukurydzy. Poznaj przyczyny. (Aktualizacja 2024)

Aktualizacja 2024: Przyczyny i skutki wybuchu pyłu kukurydzy

W drugim półroczu 2023 roku doszło do rozstrzygnięć w trzech sprawach sądowych dotyczących wybuchu:

  • rozprawa w sądzie stanowym stanu Wisconsin przeciwko przedsiębiorstwu Didion Milling
  • rozprawa w sądzie federalnym przeciwko przedsiębiorstwu Didion Milling
  • rozprawa karna przeciwko osobom zarządzającym

‌Pierwsze dwie rozprawy dotyczyły odpowiedzialności firmy za liczne naruszenia bezpieczeństwa takie jak fałszowanie dokumentacji, brak kontroli procesów bezpieczeństwa, kontroli emisji pyłów, braki związane z zabezpieczeniami przeciwwybuchowymi (choć w USA nie obowiązuje Unijna Dyrektywa ATEX, to federalne przepisy nakładają podobne obowiązki na zakłady przemysłowe, co Dyrektywa ATEX w krajach UE). W obu sprawach doszło do zawarcia ugody. Na mocy ugody ze stanem Wisconsin, firma zobowiązała się do zapłaty grzywny sięgającej blisko 1 miliona dolarów ($940 000). Natomiast na mocy ugody przed sądem federalnym grzywna wyniosła okrągły 1 milion dolarów, a także zarządzono zapłatę odszkodowania dla spadkobierców pięciu ofiar w wysokości łącznej 10,25 miliona dolarów. Łączna kwota zasądzonych grzywien i odszkodowań wyniosła więc 12,25 mln dolarów. Dla lepszego wyobrażenia kwoty, w przeliczeniu na złotówki daje to kwotę 49 milionów złotych.

Wiceprezes ds. operacyjnych Derrick Clark, został skazany za spiskowanie w celu sfałszowania dokumentów, składanie fałszywych zaświadczeń oraz utrudnianie dochodzenia. Były kierownik ds. bezpieczeństwa żywności Shawn Mesner, został skazany za udział w spisku przeciwko klientom Didion Milling oraz spiskowanie w celu utrudnienia i wprowadzenia w błąd śledczych. Każdemu z nich grozi do 20 lat pozbawienia wolności oraz do 1 miliona dolarów osobistej grzywny – rozprawy w celu określenia wymiaru wyroku jeszcze się nie odbyły.

Zabezpieczenia przeciwwybuchowe, czyli jak zapobiegać wybuchom mąki kukurydzianej

W każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym, w którym może dojść do zapłonu atmosfery wybuchowej i w konsekwencji eksplozji, dla zachowania zdrowia i bezpieczeństwa pracy prawo wymaga od pracodawcy stosowania zabezpieczeń przeciwwybuchowych – zwłaszcza odciążania lub tłumienia wybuchu oraz dodatkowo obowiązkowo izolacji wybuchu.

FIRMA Z LUDZKĄ TWARZĄ

Nie chcemy być kolejną anonimową firmą…

Nie chcemy być kolejną anonimową firmą, opartą na powierzchownych relacjach typu fast-food. W biznesie szukamy czegoś więcej – zaufania, partnerstwa i ludzkiej twarzy. To na tych fundamentach chcemy budować GRUPĘ WOLFF. Nie jest to łatwe w świecie zdominowanym przez korporacyjny, chłodny styl prowadzenia biznesu. Zapewniam jednak, że będziemy starać się podążać własną drogą. Drogą biznesu z ludzką twarzą.

Dlatego, poprzez kanał na portalu LinkedIn oddaję się do waszej dyspozycji. Każdy z Was – klientów, partnerów, pracowników, a także potencjalnych pracowników czy klientów może zadać mi pytanie. Gwarantuje, że odpowiem na każde z nich.

Ze swojej strony będą chciał pokazywać Wam firmę od kuchni, udostępniać ciekawostki z branży, ciekawe konkursy oraz własne przemyślenia, czyli wszystko to co może Was zainteresować. Dołącz do mnie i bądźmy w kontakcie.