GRUPA WOLFF
WSPIERA MŁODYCH INŻYNIERÓW

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż GRUPA WOLFF została oficjalnym sponsorem budowy, opracowanego na Akadami Górniczo Hutniczej w Krakowie, polskiego bolidu Formuły SAE (Society of Automotive Engineers). Pierwszego lipca nasz bolid wraz z 30-osobową ekipą wyjechał na międzynarodowe zawody, które odbędą się na słynnym torze Silverstone w Anglii. W rywalizacji weźmie udział 149 drużyn z całego świata.

„Kolejnym sprawdzianem naszego Teamu będą sierpniowe zawody na węgierskim torze Győr. Ten rok traktujemy jednak jako czas nauki i zdobywania cennych doświadczeń na kolejne sezony, w których zamierzamy stawić czoła najlepszy drużynami na świecie. Wierzymy że polska myśl techniczna ma szanse w walce z takimi potęgami jak choćby słynny Massachusetts Institute of Technology” – Sebastian Gruszka, KIEROWNIK DZIAŁU DS. MARKETINGU, GRUPA WOLFF.

Co to jest formuła SAE?
Wyścigi formuły SAE to największa tego typu impreza, gdzie konkuruje ze sobą 149 uniwersyteckich drużyn z najlepszych technicznych uczelni z całego świata. W tym roku po raz pierwszy do grona zawodników dołączyła ekipa AGH Racing Team, którą wspiera GRUPA WOLFF – polska firma dostarczająca urządzenia i technologie dla przemysłu spożywczego, chemicznego, farmaceutycznego, energetycznego oraz drzewnego.

Zasady zawodów formuły SAE
Bolidy oceniane będą w dwóch kategoriach, które składają się z następujących zadań:

1. Kategorie oceny bolidu – część statyczna:

 • Design Event (150 pkt)  – obrona słuszności zastosowanych rozwiązań technologicznych,
 • Cost and Sustainability Event (100 pkt) – rozmowa na temat kosztów produkcji, możliwości ich obniżenia oraz trwałości pojazdu,
 • Business Presentation (75 pkt) – prezentacja biznesowa projektu,
 • Technical and Safety Scrutineering (do zaliczenia) – kontrola techniczna oraz sprawdzian bezpieczeństwa,
 • Tilt Test (do zaliczenia) – test przechyłu bocznego sprawdzający położenia środka ciężkości pojazdu,
 • Brake and Noise Test (do zaliczenia) – test hamulców oraz głośności.

2. Kategorie oceny bolidu – część dynamiczna:

 • Skid Pad (50 pkt) – jazda po torze w kształcie ósemki,
 • Acceleration (75 pkt) – próba przyspieszenia na odcinku 75 m,
 • Sprint (150 pkt) – przejazd po wyznaczonej pachołkami trasie o długości 1 km,
 • Endurance (300 pkt) and Fuel Economy (100 pkt) – 22-kilometrowy wyścig po torze ze zmianą kierowcy w połowie trasy oraz badanie podczas jego trwania zużycie paliwa.

Wygrywa drużyna z najwyższym łącznym wynikiem punktowym.

Konstrukcja bolidu
Bolid Formuły Studenckiej jest pomniejszoną kopią prawdziwego samochodu wyścigowego i musi spełniać rygorystyczne wymagania z zakresu bezpieczeństwa oraz właściwości jezdnych. W tym celu w fazie projektowania wykorzystywane są różnego rodzaju programy oraz platformy obliczeniowe. Wykonywane są również projekty poszczególnych części składowych, symulacje działających na nie obciążeń, a następnie ich fizyczne prototypy. Wszystkie te prace pozwalają zapewnić odpowiednią trwałość, jakość oraz bezpieczeństwo w końcowym stadium budowy oraz w czasie testowania bolidu.

Sercem całego pojazdu jest silnik pochodzący z motocykla Honda CBR 600RR. Ze względu na niewystarczającą moc jednostki oraz obostrzenia regulaminowe, została ona dodatkowo doładowana sprężarką mechaniczną. Rozwiązanie to pozwala zastąpić doładowanie dynamiczne doładowaniem statycznym, co przyczynia się do całkowitej zmiany charakterystyki momentu obrotowego. Optymalizacja silnika przy użyciu sterownika wolnego sterowania pozwala idealnie przystosować jego parametry do warunków jezdnych pojazdu.

Pozostałe elementy konstrukcyjne pojazdu zostały w całości wykonane przez zespół – począwszy od ramy, poprzez zawieszenie, aż do układu kierowniczego, gdzie zarówno zwrotnice, jak i drążki oraz piasty są projektowane i wykonywane przez studentów.

Odpowiedzialność społeczna GRUPY WOLFF
GRUPA WOLFF to dynamiczna polska firma, działająca na rzecz szeroko rozumianego przemysłu. Nasz podstawowe sektory działalności obejmują:

 • przemysł spożywczy,
 • przemysł chemiczny,
 • przemysł farmaceutyczny,
 • przemysł energetyczny,
 • przemysł drzewny.

Nasza podstawowa działalność w obszarze w/w sektorów obejmuje:

 • dostawy systemów z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego i procesowego
 • dostawy instalacji procesowych pod klucz (w tym instalacji odpylania i centralnego odkurzania),
 • dostawy urządzeń do produkcji proszków, granulatów, cieczy i past,
 • transfer nowoczesnych technologii.

Tak szeroki zakres działalności sprawia, iż czujemy spoczywającą na nas odpowiedzialność społeczną za rozwój polskich inżynierów oraz myśli technicznej, a także wzrostu bezpieczeństwa produkcji. Dlatego też z wielką satysfakcją angażujemy się w projekt wspierający rodzime uczelnie, jak krakowskie AGH oraz jej studentów. Mamy nadzieję, iż będzie to cegiełka na drodze rozwoju nowej generacji wybitnych polskich inżynierów oraz nowoczesnych technologii, które będą opatrzone znakiem made in Poland.