Odpowietrzanie wybuchu

Odciążanie wybuchu to niezawodna forma ochrony przed wybuchem, którą bardzo łatwo zastosować w sposób błędny. Każdy z wymienionych systemów ma specyficzne zalety, ale także szereg ograniczeń. Realizując zadania na obiektach naszych klientów często widzimy, że zabezpieczenia te stosowane są bez uwzględnienia wspomnianych ograniczeń. To wiąże się z kilkoma konwencjami, z których najważniejsze to: brak skutecznej ochrony przed wybuchem oraz problemy z uzyskanie polisy ubezpieczeniowej.

panele-dekompresyjne

Najtańsze zabezpieczenie do stosowania poza budynkami. Płomienie i ciśnienie są uwalniane do otoczenia (zagrożenie dla ludzi i urządzeń). Konieczność wytyczenia strefy niebezpiecznej.

 • Najniższa cena
 • Łatwa instalacja
 • Nie można stosować w pomieszczeniach zamkniętych
 • Płomienie i ciśnienie są wyrzucane do otoczenia
 • Po wybuchu w aparacie może wystąpić pożar
 • Konieczność wyznaczenia strefy niebezpiecznej
 • Nie można stosować dla substancji szkodliwych
 • Siła odrzutu może wywrócić chronione urządzenie
 • Jednokrotny użytek
bezpłomieniowy-odpowietrznik-przeciwwybuchowy

Zabezpieczenie jednokrotnego użytku do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Płomienie i ciśnienie NIE są uwalniane do otoczenia. Ograniczone ryzyko pożaru w aparacie po wybuchu.

 • Także dla pomieszczeń zamkniętych
 • Brak wyrzutu płomienia i ciśnienia do otoczenia
 • Ograniczone ryzyko pożaru w chronionym aparacie po wybuchu
 • Po wybuchu wymaga wymiany komponentów
 • Wysoka waga (może wymagać wzmocnień chronionego urządzenia)
 • Nie można stosować dla substancji szkodliwych
 • Wymaga minimalnej objętości pomieszczenia, w którym jest stosowany
bezplomieniowe-odciazanie-wybuchu-evn

Zabezpieczenie wielokrotnego użytku do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Płomienie i ciśnienie NIE są uwalniane do otoczenia. Minimalne ryzyko pożaru w aparacie po wybuchu.

bezpłomieniowe odciążenie wybuchu EVN
 • Także dla pomieszczeń zamkniętych
 • Brak wyrzutu płomienia i ciśnienia do otoczenia
 • Wielokrotny użytek
 • Bardzo niskie ryzyko pożaru w chronionym aparacie po wybuchu
 • Automatyczne zamknięcie się zaworu po wybuchu
 • Wysoka waga (może wymagać wzmocnień chronionego urządzenia)
 • Nie można stosować dla substancji szkodliwych
 • Wymaga minimalnej objętości pomieszczenia, w którym jest stosowany
samozamykajace-sie-klapy-przeciwwybuchowe

Zabezpieczenie dla węgla oraz paliw alternatywnych. Do stosowania na zewnątrz budynków. Płomienie i ciśnienie są uwalniane do otoczenia. Minimalne ryzyko pożaru w aparacie po wybuchu.

 • Wielokrotny użytek
 • Bardzo niskie ryzyko pożaru w chronionym aparacie po wybuchu
 • Automatyczne zamknięcie się klapy po wybuchu
 • Rozwiązanie przeznaczone tylko dla węgla oraz paliw alternatywnych
 • Nie można stosować w pomieszczeniach zamkniętych
Butle systemu tłumienia wybuchu - HRD

Szukasz systemu bez powyższych ograniczeń?

Sprawdź tłumienie wybuchu

Jeśli powyższe systemy posiadają zbyt dużo ograniczeń, a Ty szukasz najbardziej zaawansowanego systemu przeciwwybuchowego, to koniecznie sprawdź tłumienie wybuchu. Rozwiązanie to jest pozbawione wszystkich wymienionych wyżej obostrzeń. Często jest też optymalne cenowo, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę dłuższą perspektywę użytkowania oraz koszty montażu.

Zobacz także:

Izolacja wybuchu

Izolacja stanowi uzupełnienie powyższych systemów przeciwwybuchowych. Jej zadaniem jest odcięcie urządzenia, w którym doszło do wybuchu od pozostałej części instalacji. W ten sposób eliminujemy ryzyko przedostania się ciśnienia i ognia do sąsiednich urządzeń, co doprowadziłoby do bardzo niebezpiecznych wybuchów wtórnych. Dlaczego są one tak bardzo niebezpieczne? Bo charakteryzują się znacznie wyższą dynamika oraz energią przed, którą nie są w stanie ochronić nas żadne zabezpieczenia.

Prewencja

Zgodnie z dyrektywą ATEX pracodawca w celu ochrony mienia oraz zdrowia i życia pracowników powinien wdrożyć środki prewencyjne oraz minimalizujące skutki wybuchu. Takie podejście wynika z faktu, że choć środki prewencyjne są w stanie znacząco obniżyć ryzyko wybuchu to nigdy nie są w stanie go w 100% wyeliminować. Z podobnym podejściem mamy do czynienia choćby w naszych autach. Mimo szeregu środków prewencyjnych jak choćby ABS, każdy samochód posiada zabezpieczenia niwelujące skutki wypadku, w skład których wchodzą poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa czy wzmocniona konstrukcja.

Bogdan-nowak
Nie jesteś pewien,
który system będzie optymalny kosztowo, a zarazem zgodny z prawem?

Chroni Cię nasze ubezpieczenie

Nie popełnia błędów tylko ten kto nic nie robi. I choć jakość realizowanych prac jest dla nas priorytetem, to całkowite wyeliminowanie błędu ludzkiego nie jest możliwe. Nieprzewidziane zatrzymanie produkcji, czy zanieczyszczenie produktu w czasie montażu systemu może skutkować sporymi stratami. Podobnie błąd w czasie projektowania i instalacji systemu przeciwwybuchowego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego też nasza polisa ubezpieczeniowa chroni zarówno nas jak i Twój zakład przed nieprzewidzianymi kosztami. Posiadamy prawdopodobnie najwyższą polisę na rynku.

serwis-GW-red-kolo

Duży i szybki serwis ma znaczenie

 Nie ryzykuj kosztownego przestoju swojej instalacji 

Czy kupiłbyś auto, które nie posiada polskiego serwisu? Lub gdyby taki serwis liczył zaledwie trzech pracowników, a części zamienne musiałyby ściągać z zagranicy? Raczej nie. A czy w podobnej sytuacji kupiłbyś zabezpieczenia dla swojej instalacji produkcyjnej, od których zależy ciągłość jej pracy? Zaryzykowałbyś nieuzasadnionym postojem i stratami liczonymi w setkach tysięcy złotych? Tymczasem część firm dostarczających zabezpieczenia przeciwwybuchowe albo nie posiada polskiego serwisu, albo opiera go o zaledwie 2-3 pracowników. Problemem może być także magazyny części zamiennych, który często mieści się poza Polską. Dlatego stworzyliśmy największy serwis w branży dostępnym 24/7 oraz duży magazyn komponentów.

Telefon alarmowy 24/7
+48 508 484 508

Cała Polska
+ wybrane państwa Świata

20 serwisantów
5 w pełni wyposażonych brygad

Uprawnienia SEP (G1/G2/G3)

Badania sanepidowskie

Prace w strefach zagrożonych wybuchem

Prace w obszarach zagrożonych pożarem

Szybka reakcja (brygady w dwóch lokalizacjach)

Dwujęzyczni brygadziści

Darmowe szkolenia online

Inni Ci tego nie powiedzą – kluczowe ograniczenia różnych typów zabezpieczeń

Ten warsztat, to największa dawka merytorycznej wiedzy, jaką udało nam się upakować w zaledwie godzinie. To aż 28 unikalnych filmów, którym towarzyszy interesujący i zrozumiały komentarz Mariusza Balickiego – człowieka z olbrzymim doświadczeniem, który na co dzień audytuje zakłady przemysłowe. Zdobądź za darmo wiedzę, której nie znajdziesz na niejednym płatnym szkoleniu.

Poprawny dobór zabezpieczeń przeciwwybuchowych dla jednostek odpylających

Jeśli w Twoim zakładzie pracują filtry bądź cyklony, to ten warsztat jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego jakie błędy najczęściej są popełniane przy zabezpieczaniu instalacji odpylających. Zobaczysz także studium przypadku w formie filmu, który pokazuje konsekwencje tych błędów – zdradzę tylko, że film pobudza wyobraźnię. Co ważne całość zaczniemy, krótkim wstępem nt. podstaw prawnych.

Wybuch pyłu drzewnego - analiza

Wybuch pyłu, który w 2 sekundy zniszczył 3 filtry i budynek – ANALIZA

Weź udział w premierze filmu, który w 5 minut pokaże przyczyny i skutki wybuchu pyłu drzewnego, który spowodował 5 mln zł strat. Bezpośrednio po filmie nasz ekspert przeprowadzi analizę zdarzenia na żywo oraz odpowie na pytania uczestników. Otrzymasz także dostęp do obszernego studium przypadku

Zagrożenie wybuchem biomasy i węgla

Biomasa i „nowy” węgiel – czy energetykę znów czeka seria wybuchów i pożarów

Energetyka wraca do biomasy, a także sprowadza „nowy” węgiel z różnych egzotycznych kierunków. Paliwa te stwarzają drastycznie wyższe ryzyko wybuchu niż węgiel, który spalaliśmy do tej pory. Pokażemy dlaczego te paliwa powodują zwiększone ryzyko wybuchu oraz pokażemy nasze doświadczenia zdobyte w czasie prac w kilkudziesięciu elektrowniach.

Pobierz przewodnik ATEX

Przewodnik ATEX - zabezpieczenia przeciwwybuchowe

Przewodnik ATEX – czyli ochrona przed wybuchem w praktyce

Nic nie uczy tak dobrze, jak praktyka podana w przystępny sposób. Dlatego zamieściliśmy w nim porady ekspertów oraz filmy wraz ze szczegółowymi opisami, które przedstawiają przyczyny i skutki rzeczywistych wybuchów w przemyśle. Przedstawione przypadki dotyczą zarówno pyłów, jak również gazów i par cieczy, dlatego możesz z nich czerpać niezależnie w jakiej branży pracujesz. Ucz się na czyichś błędach.

Jak przekonać zarząd do poprawy bezpieczeństwa wybuchowego

Nasze doświadczenie wskazuje, że firmy zaczynają się interesować bezpieczeństwem wybuchowym, kiedy „coś się wydarzy”. Z naszą wiedzą będziesz w stanie posłużyć się takimi argumentami w rozmowach z zarządem, które pozwolą zareagować w porę i nie narazić firmy na przykre konsekwencje.

dekonstrukcja bezpieczeństwa wybuchowego atex

Przewodnik ATEX – czyli ochrona przed wybuchem w praktyce

Nic nie uczy tak dobrze, jak praktyka podana w przystępny sposób. Dlatego zamieściliśmy w nim porady ekspertów oraz filmy wraz ze szczegółowymi opisami, które przedstawiają przyczyny i skutki rzeczywistych wybuchów w przemyśle. Przedstawione przypadki dotyczą zarówno pyłów, jak również gazów i par cieczy, dlatego możesz z nich czerpać niezależnie w jakiej branży pracujesz. Ucz się na czyichś błędach.

Odpowietrzanie wybuchu – poznaj rozwiązania

Odciążanie wybuchu polega na wyprowadzeniu skutków wybuchu (głównie ciśnienia) poprzez układ odpowietrzający, poza chronione urządzenie. W rezultacie, ciśnienie wewnątrz urządzenia zostaje zredukowane do bezpiecznego poziomu.

Na rynku dostępne są trzy podstawowe typu układów odciążających, tj. panele dekompresyjne, klapy z mechanizmem samozamykającym oraz tzw. bezpłomieniowe układy odciążające. Te ostatnie – dzięki specjalnej konstrukcji – mogą być stosowane w pomieszczeniach zamkniętych. Pozostałe, ze względu na bezpośredni wyrzut fali wybuchu do atmosfery, należy stosować na otwartej przestrzeni.

Zakres wykonywanych prac

 • Opracowanie oceny ryzyka i/lub DZPW oraz realizacja szkoleń ATEX
 • Zaprojektowanie kompletnego systemy przeciwwybuchowego
 • Dostawa, montaż, serwis

Panele dekompresyjne – podstawowe cechy

Fot. 6. Certyfikowane panele dekompresyjne z czujnikami otwarcia zabudowane na filtrze – prace uwzględniały wykonanie projektu i montaż ram adaptacyjnych dla nowych paneli.

 • Ich zadaniem jest otwarcie się w trakcie wybuchu i wyrzucenie fali ciśnienia i ognia na zewnątrz. Dzięki temu ciśnienie wewnątrz aparatu nawet w trakcie wybuchu jest poniżej jego wytrzymałości konstrukcyjnej.
 • Dla każdego urządzenia należy obliczyć i wyznaczyć zgodnie z normami potrzebną powierzchnię dekompresji oraz rozmieszczenie paneli
 • Idealnie jest rozmieścić panele symetrycznie po obu stronach aparatu, lecz nie zawsze jest to możliwe. Złe rozmieszczenie paneli, przy dużej sile odrzutu wybuchu może skutkować zniszczeniem całego urządzenia
 • Zasięg wydostającej się fali ognia i ciśnienia może mieć długość nawet do 60 metrów i szerokość do 20 metrów.
 • Dyrektywa ATEX i normy zharmonizowane mówią wprost: nie wolno kierować paneli na inne budynki, elementy instalacji, ciągi komunikacyjne
 • Nie wolno stosować paneli również w przypadku substancji toksycznych, a także w pomieszczeniach
 • Wyjątek w pomieszczeniach stanowi zastosowanie paneli w urządzeniach zamontowanych przy ścianie lub suficie. Wykorzystuje się wtedy dodatkowe kanały odpowietrzające, które wyprowadzają wybuch na zewnątrz pomieszczenia

Omówienie: Przykłady błędnie zamontowanych paneli dekompresyjnych

Ryzyko rozerwania rurociągów

Panel u góry jest zamontowany w ciągu komunikacyjnym. Panele boczne patrzą na rurociągi. W wyniku wybuchu i odciążenia aparatu dojdzie z dużym prawdopodobieństwem do rozerwania rurociągów. Istnieje też poważne ryzyko obrażeń u pracowników znajdujących się w momencie wybuchu u góry aparatu.

Zajęta cała powierzchnia

Zajęta jest cała wolna powierzchnia. Pośrodku widać kołnierze, tak więc z pewnością urządzenie będzie połączone z innymi aparatami. Bezpieczne zainstalowanie rurociągów jest praktycznie niemożliwe do osiągnięcia.

Wtłoczenie wybuchu do drugiego aparatu

Pośrodku zdjęcia widać, jak panele z jednego urządzenia są skierowane w stronę paneli z drugiego aparatu. To oznacza, że wybuch w jednym z tych urządzeń spowoduje wtłoczenie do środka paneli z drugiego, co grozi potężnym wybuchem wtórnym. Dodatkowym zagrożeniem jest to, że panele są łatane dodatkowymi kawałkami blachy. Stanowi to zagrożenie dla otoczenia przy rozerwaniu paneli podczas wybuchu.

Poznaj ofertę ekonomicznych paneli dekompresyjnych

Panele przeciwwybuchowe Vigilex VL-S

Panele odpowietrzające Vigilex VL-S

Klapy przeciwwybuchowe Vigilex VL-S to maksymalna odporność na podciśnienie 50 mbar, ciśnienie otwarcia 100 mbar +/- 15% przy 20°C, wykonanie materiałowe SST 304L oraz wykonanie jednowarstwowe, płaskie.


Zobacz więcej

panele odciążające Brilex GE prostokątne i okrągłe

Panele dekompresyjne Brilex GE

Panele odciążające Brilex GE są idealnym rozwiązaniem dla zabezpieczania urządzeń technologicznych, w których występują częste i długotrwałe cykle występowania podciśnienia i nadciśnienia. Cechą charakterystyczną tych klap jest ich kopułowa konstrukcja,...


Zobacz więcej

Panele dekompresyjne Brilex KE

Panele odciążające Brilex KE są idealnym ekonomicznie rozwiązaniem dla zabezpieczania urządzeń technologicznych, w których podciśnienie nie przekracza 60% znamionowego ciśnienia otwarcia. Panel Brilex KE jest powszechnie na świecie stosowanym zabezpieczeniem...


Zobacz więcej

Panele dekompresyjne Brilex KER

Panele odciążające Brilex KER są idealne do stosowania w podnośnikach kubełkowych, zbiornikach atmosferycznych i innych chronionych aparatach, w których nie występuje zmienne ciśnienie. Jedną z wielu zalet tego panelu są...


Zobacz więcej

Poznaj ofertę paneli dekompresyjnych do wymagających zastosowań

 • Trójwarstwowa płytka bezpieczeństwa BT-ODV (U) , BT, BT-VSI
 • Jednowarstwowy panel odciążający EDP
 • Jednowarstwowy panel odciążający EX-GO-VENT (EGV)
 • Jednowarstwowy panel odciążający ERO
 • Sygnalizacja rozerwania płytki typ SK, BIRD

Panele dekompresyjne stanowią prosty, a zarazem niezawodny system chroniący przed skutkami wybuchu. Jednak ze względu na szereg ograniczeń, ich zastosowanie często jest ograniczone lub niemożliwe. Dlatego też przy doborze tego rozwiązanie należy zachować szczególną ostrożność.

Bezpłomieniowe odciążanie wybuchu – podstawowe cechy

 • Panel rozrywa się do środka konstrukcji, która jest wymiennikiem ciepła. Wybuch musi się przedostać przez grubą warstwę ciasno utkanej stalowej siatki. Doprowadza to do zgaszenia ognia oraz wystudzenia spalin.
 • Nie trzeba wyznaczać tak dużej strefy bezpieczeństwa wokół urządzenia, jak w przypadku paneli dekompresyjnych. W tym przypadku są to pojedyncze metry.
 • Można stosować w pomieszczeniu zamkniętym pod warunkiem, że objętość pomieszczenia jest co najmniej 15 razy większa niż objętość chronionego aparatu. Dzieje się tak, ponieważ wydalane spaliny mają około 10-krotnie większą objętość niż objętość chronionego aparatu.
 • Nie wolno stosować dla materiałów toksycznych.

Zawór odciążający - podobne działanie przy innej konstrukcji

Jest to podobny system do bezpłomieniowego odciążania wybuchu. Składa się z pierścienia z kilkudziesięcioma warstwami pofalowanego metalu. Wybuch wypycha tę sprężynę w taki sposób, że fale ciśnienia i ognia muszą przedostać się przez poszczególne pierścienie, oddając tym samym energię. Prowadzi to do zgaszenia ognia oraz schłodzenia spalin. Na zewnątrz wypuszczane są tylko schłodzone spaliny.

Oferta najczęściej wybieranych układów bezpłomieniowego odciążania wybuchu

Bezpłomieniowy odpowietrznik wybuchu IV8

Bezpłomieniowy odpowietrznik przeciwwybuchowy z innowacyjną technologią dysku rozrywającego IV8 (Indoor Vent 8) może być stosowany tam, gdzie standardowe odpowietrzanie przeciwwybuchowe nie jest już wystarczające. System ochrony z certyfikatem DIN EN...


Zobacz więcej

Zawory odciążające wybuch HOERBIGER EVN 2.0

Zawór odciążający wybuch EVN

Zawory odciążające wybuch typu EVN to optymalna ochrona personelu i wyposażenia w zakładach przemysłowych. Budowa zaworów pozwala na bezpłomieniowe odpowietrzenie wybuchu w aparacie, co umożliwia, przy zachowaniu odpowiednich wytycznych, na...


Zobacz więcej

Pozostałe systemy bezpłomieniowego odciążania wybuchu

Klapy samozamykające – podstawowe cechy

 • Rzadko stosowane – najczęściej dla pyłów węgla, a także w przemyśle cementowym
 • System po wybuchu ulega automatycznemu zamknięciu – brak dopływu powietrza chroni urządzenie przed pożarem.
 • W momencie wybuchu następuje uwolnienie klapy z zatrzasków i otwarcie pokrywy klapy przeciwwybuchowej,
 • Powstające siły odrzutu klapy są w 80% absorbowane przez powstającą poduszkę powietrzną pomiędzy klapą i stalową płytą odbijającą,
 • Resztkowe siły odrzutu klapy zapewniają jej odbicie przez płyty odbijające co zapewnia jej ponowne automatyczne zamknięcie po odciążeniu wybuchu poprzez odcięcie dopływu powietrza,
 • Lekka konstrukcja klapy (aluminium) zapewniająca brak obciążeń przenoszonych na konstrukcję aparatu,
 • zatrzask sprężynowy klapy pozwala ustawić początkowe ciśnienie otwarcia klapy (standardowo 0,1 bar g),

Poznaj ofertę w zakresie klap odciążających wybuch

Prostokątne klapy przeciwwybuchowe typu RLE-S

Prostokątne klapy przeciwwybuchowe typu RLE‑S

Prostokątne klapy przeciwwybuchowe typu RLE-S stosowane są jako odciążenie wybuchu. Najczęściej zabezpieczają filtry, elektrofiltry, suszarnie przed zniszczeniem w wyniku wybuchu. System zapewnia również samoczynne zamknięcie klapy po odciążeniu wybuchu tym...


Zobacz więcej

Zasada działania systemu odciążenia wybuchu

System odciążenia wybuchu ma za zadanie wyprowadzić wybuch na zewnątrz aparatu w bezpieczne miejsce tak, aby nie doprowadzić do zniszczenia urządzenia. Należy podkreślić, że to nie jest system zabezpieczeń, który nie dopuszcza do powstania eksplozji. Odciążanie wybuchu pozwala zneutralizować jego skutki do bezpiecznego poziomu. Jest to jedna z dopuszczalnych form zabezpieczeń przed skutkami wybuchu, którą bezpośrednio wymienia dyrektywa ATEX oraz normy z nią zharmonizowane.

Powyższy film prezentuje skutki działania poszczególnych systemów zabezpieczeń przeciwwybuchowych.

 • Pierwsza eksplozja pokazuje zastosowanie panelu dekompresyjnego. Wybuch pod postacią fali ciśnienia i ognia zostaje wyprowadzony w górę poprzez rozerwanie się zamontowanego tam panelu.
 • Drugi wybuch prezentuje zasadę działania systemu bezpłomieniowego odciążania wybuchu. Dzięki specjalnej budowie przez panel wyprowadzane są tylko schłodzone spaliny powstałe w wybuchu, gdyż zastosowana konstrukcja zgasiła chcący się wydostać ogień.
 • Trzeci wybuch nie dotyczy odciążania wybuchu, ale jego tłumienia – czytaj więcej o tłumieniu wybuchów

Co jeszcze istotnego można zobaczyć w tym filmie? Otóż jeśli chronimy aparaty, które są połączone z innymi urządzeniami instalacji przemysłowej np. przez sieć rurociągów, to nawet poprawne dobranie powierzchni odciążania i miejsca montażu nie zabezpieczy całej instalacji. Wybuch rozprzestrzenia się jak kula – we wszystkie kierunki równomiernie. Stąd w większości przypadków odciążanie wybuchu, bez zastosowania odsprzęgania wybuchu powoduje powstanie ryzyka przeniesienia się wybuchu do innych urządzeń. 

Skutki złego dobrania zabezpieczeń i braku odsprzegania

System odciążenia wybuchu musi zostać dobrany odpowiednio do parametrów wybuchowości materiału, który jest przetwarzany w aparatach. Przykład wybuchu pyłu aluminium w Hayes Lemmerz pokazuje jakie skutki może mieć złe zastosowanie zabezpieczeń. Źle dobrana powierzchnia dekompresyjna skutkowała rozerwaniem drzwi rewizyjnych. Co w konsekwencji doprowadziło do niekontrolowanego kierunku rozprzestrzeniania się fali ognia i ciśnienia na zewnątrz urządzenia. Gdyby w pobliżu drzwi rewizyjnych znajdowały się inne urządzenia lub pracownicy, mogliby poważnie ucierpieć.  Dodatkowo urządzenie nie było zaopatrzone w system izolacji wybuchu, na skutek czego ogień i ciśnienie przeniosło się na cały zakład, niszcząc instalację i raniąc pracownika.

Filtr po wybuchu pyłu aluminium

Projektowanie instalacji przeciwpożarowych i przeciwwybuchowych

W zależności od potrzeb inwestora jesteśmy wstanie dostarczyć pojedyncze urządzenie, jak również zaprojektować a następnie wykonać kompletny system bezpieczeństwa pożarowego lub/i wybuchowego. W zakres naszych działań wchodzą systemy detekcji i sygnalizacji pożaru, stałych urządzeń gaśniczych, wentylacji i oddymiania, oświetlenia ewakuacyjnego i awaryjnego, detekcji gazów, a także tłumienia, odciążania oraz odsprzęgania wybuchu.

Bezpieczeństwo wybuchowe

Ze względu na ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego, zapewniamy kompleksowe rozwiązania w tym obszarze, tj. od opracowania dokumentów wymaganych dyrektywą ATEX (wyznaczenie stref zagrożenia wybuchem, oceny ryzyka wybuchem, DZPW), poprzez dobór najbardziej optymalnych systemów bezpieczeństwa, po ich montaż i serwis. W ten sposób stajemy się dla Ciebie jedynym partnerem co znacząco ułatwia współpracę.