Zawory odcinające VENTEX ESI

Grupa WOLFF BOGDAN NOWAK
BOGDAN NOWAK – jestem do Twojej dyspozycji
Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

  Projekt

  Projekt
  Dostawa

  Dostawa
  Montaz

  Montaż
  Uruchomienie

  Uruchomienie
  Serwis

  Serwis
  Zawory odcinające VENTEX ESI

  Zawory typy VENTEX to dostępny w wielu rozmiarach i wersjach, pasywny system odsprzęgania wybuchu. Montowany jest on na kanałach instalacji odpylających, centralnego odkurzania, transportu nad- i podciśnieniowego, suszenia czy też granulacji. W większości przypadków są to konstrukcje odporne na maksymalne ciśnienie wybuchu. Zawór zamyka się pod wpływem przemieszczającej się w rurociągu fali ciśnienia wybuchu. Specjalna konstrukcja zaworu w formie „gruszki” sprawia, że zawór tylko w niewielkim stopniu wpływa na przepływającą przez jego wnętrze mieszaninę. Rozwiązanie to jest dopuszczone do stosowania w przypadku palnych i wybuchowych gazów, pyłów oraz mieszanin hybrydowych. Niemniej gdy w strumieniu znajdują się pyły, należy mieć na uwadze, iż ich zawartość nie może przekroczyć wartości granicznych określonych w dokumentacji. Wynika to z konstrukcji zaworu, w którym „gruszka” przy zamknięciu jest dociskana do specjalnej uszczelki. Tolerancje są tu bardzo niewielkie i wynoszą 0,1–0,15 mm. Zbyt wysoka zawartość pyłu grozi obrastaniem lub wycieraniem uszczelnienia zaworu, co może prowadzić do nieprawidłowego działania.

  Zawór Ventex charakteryzuje się najszerszym wachlarzem wersji. Przykładowo, występuje on w szerokim zakresie średnic (od DN100 do DN50), może być montowany w pozycji poziomej lub pionowej oraz zapewniać działanie jedno- lub dwukierunkowe. Ponadto dostępne są wersje wykonane ze stali nierdzewnej lub zwykłej oraz z aktywnym mechanizmem zamykającym.

  Rozwiązanie to jest proste w serwisowaniu, a przeglądy zwykle wykonuje się nie częściej niż raz do roku. Problemy mogą jednak wystąpić w przypadku, gdy w strumieniu znajduje się zbyt duża ilość pyłu. Uszkodzenie uszczelki kwalifikuje zawór do odesłania go do producenta w celu wymiany i dopasowania nowego uszczelnienia. Ze względu na konieczność zastosowania specjalnych urządzeń, nie jest możliwa wymiana uszczelnienia na miejscu. Wiąże się to z około miesięcznym przestojem instalacji lub zabudową rezerwowego zaworu Ventex.

  Zastosowanie

  • instalacja na kanałach i rurociągach łączących aparaty, w których może dojść do wybuchu (należy podkreślić, że wspomniane aparaty również należy zabezpieczyć odpowiednim systemem ochrony przeciwwybuchowej)
  • zawór zostaje zamknięty natychmiast po wykryciu wybuchu w jednym z chronionych aparatów (ograniczenie ryzyka przeniesienia się wybuchu, poprzez kanały i rurociągi, na pozostałą część instalacji),
  • stosuje się je w przypadku kanałów i rurociągów, w których przepływa gaz o niewielkiej zawartości pyłów (np. za filtrem, przed i za suszarnią okresową).

  Specyfikacja

  • zawór Ventex ESI stosuje się dla:
   • pyłów o wartości stałej Kst do 400 bar m/s,
   • gazów o wartości Kg do 100 bar m/s,
   • mieszanin hybrydowych o wartości stałej do 300 (DN400- DN 600) i 400 (DN 100-DN 300) bar m/s,
  • minimalne ciśnienie wybuchu > 0.05 bar, max. ciśnienie wybuchu 14 bar abs,
  • dopuszczalna prędkość przepływu gazu 20 (25) m/sec.,
  • rodzaj ochrony II 1 DG IIB / 2 DG, praca w strefach (wewnątrz/zewnątrz): 0 /1, 20 / 21,
  • przepływające powietrze musi być suche o maksymalnym zapyleniu do 20 g/m3,
  • budowa ze stali węglowej lub nierdzewnej, części wewnętrzne ze stali nierdzewnej, montaż poziomy i pionowy,
  • działanie: wewnętrzny element odcinający wybuch utrzymywany jest w pozycji środkowej przez osiową sprężynę, modele ESI-E/-D,
  • wykonanie zgodne z dyrektywą ATEX.

  Darmowa konsultacja

  Odpowiem na Twoje pytania odnośnie izolacji wybuchu i możliwych form zabezpieczeń przeciwwybuchowych. Aby skorzystać z darmowej i w 100% niezobowiązującej konsultacji wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz. Obok formularza wypisałem też przykłady pytań, które były już do nas kierowane.

  Grupa WOLFF SEBASTIAN SŁABOSZEWSKI
  SEBASTIAN SŁABOSZEWSKI – jestem do Twojej dyspozycji
  Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

  Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

   Projekt

   Projekt
   Dostawa

   Dostawa
   Montaz

   Montaż
   Uruchomienie

   Uruchomienie
   Serwis

   Serwis

   Przykładowe pytania

   Izolacja wybuchu:
   • Czy klapa zwrotna może być stosowana również w systemie odciągów przeznaczonych do pyłów i wiórów drewnianych?
   • Czy w rurach istnieje możliwość spowolnienia detonacji i zmiany jej w deflagrację? Czy tak samo jest w dużych zbiornikach?
   • Czy dozownik celkowy, w którym tylko wewnątrz występuje strefa zagrożenia wybuchem, powinien spełniać wymagania ATEX?
   Prewencja wybuchu oraz inne zabezpieczenia przeciwwybuchowe:
   • Jakie mogę mieć zagrożenia związane z zapyleniem po czystej stronie jednostki filtracyjnej?
   • Kiedy należy stosować uziemienia elektrostatyczne?
   • Czy prewencyjne niedopuszczanie do wybuchu/pożaru systemem gaszenia iskier może wyeliminować konieczność stosowania butli HRD?

   Darmowa konsultacja