Przemysłowe instalacje centralnego odkurzania

Projektowanie przemysłowych instalacji (systemów) centralnego odkurzania

GRUPA WOLFF posiada własne biuro projektowe oraz wyspecjalizowaną jednostkę odpowiedzialną za montaż, uruchomienie oraz serwis instalacji centralnego odkurzania. W zależności od wymogów, budowę instalacji centralnego odkurzania realizujemy w systemie „pod klucz” lub też w wyznaczonym przez inwestora zakresie (np. opracowanie projektu instalacji wraz z koncepcją zabezpieczenia przed wybuchem, produkcja centralnego odkurzacza, zabezpieczenie instalacji klienta przed skutkami wybuchu).

Przemysłowe instalacje centralnego odkurzania

Grupa WOLFF
SEBASTIAN SŁABOSZEWSKI- jestem do Twojej dyspozycji

Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu
Nie odbieram? Kliknij!
Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail - na pewno odpowiem,
lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

  Zakres realizowanych prac – instalacje centralnego odkurzania

  • opracowanie koncepcji oraz projektów we wszystkich branżach
  • produkcja centralnego odkurzacza oraz kluczowych elementów instalacji
  • opracowanie i wdrożenie systemu sterowania
  • montaż, uruchomienie oraz serwis instalacji
  • opracowanie koncepcji i wdrożenie zabezpieczeń ograniczających ryzyko i skutki wybuchu
  • opracowanie oceny ryzyka wybuchowego i/lub dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem

  Stacjonarne i mobilne instalacje centralnego odkurzania

  Dostarczamy zarówno stacjonarne jak i mobilne instalacje centralnego odkurzania. W przypadku instalacji mobilnych w zakresie realizacyjnym proponujemy przejezdne agregaty ssąco-separujące, należące do zespołu centralnych odkurzaczy dużej mocy. Odkurzacze są niejednokrotnie urządzeniami z przeznaczeniem do załadunku i transportu materiałów sypkich, suchych i wybuchowych. Pył gromadzący się na posadce, podestach obsługowych, konstrukcji stalowej czy urządzeniach linii technologicznych na obiekcie usuwany jest poprzez podłączenie jednostki mobilnej (agregatu przejezdnego) do instalacji rurowej, w miejscach przystosowanych do tego celu.

  Przykładowe realizacje – instalacje centralnego odkurzania

  Odpylacz instalacji centralnego odkurzania zabezpieczony przed skutkami wybuchu poprzez bezpłomieniowe odciążanie wybuchu (q-box) oraz system odsprzęgania (klapa zwrotna). Projekt 3d opracowany na podstawie założeń przyjętych dla inwestycji zrealizowanej w dwóch elektrowniach należących do grupy EDF.

  Centralna jednostka odkurzająca w wykonaniu przeciwwybuchowym (wersja ATEX) przeznaczona do pracy z substancjami palnymi, wybuchowymi oraz toksycznymi.

  Centralne odkurzanie, a bezpieczeństwo wybuchowe – ATEX

  Jak stwierdzono powyżej, jednym z ważnych zadań instalacji centralnego odkurzania jest ograniczenie ryzyka wtórnego wybuchu poprzez usunięcie z obszaru pracy tzw. pyłów osiadłych. Rozwiązanie to z jednej strony zwiększa bezpieczeństwo wybuchowe i pożarowe zakładu, z drugiej pozwala ograniczyć koszty związane z dostosowaniem instalacji procesowej do wymogów dyrektywy ATEX (centralne odkurzanie pozwala ograniczyć strefę zagrożenia wybuchem, a tym samy stosować tańsze urządzenia z niższym certyfikatem ATEX).

  Jednocześnie należy zwrócić uwagę, iż w przypadku pyłów palnych i wybuchowych, instalacja centralnego odkurzania musi spełniać wymogi dyrektywy ATEX to znaczy posiadać zabezpieczenia ograniczające ryzyko wystąpienia wybuchu wewnątrz instalacji oraz jego skutki.

  Uwaga – zagrożenie wybuchowe

  Wg statystyk jednostki filtracyjne, centralne odkurzacze oraz cyklony należą do grupy urządzeń najbardziej zagrożonych wybuchem. Wg opracowania BIA – Reports 11/97 grupa ta pod względem liczby odnotowanych wybuchów zajmuje drugie miejsce, a w przypadku pyłów metalicznych aż 44% wszystkich wypadków tego typu ma miejsce właśnie w instalacjach odkurzania. Bardziej zagrożone są jedynie silosy oraz zbiorniki.

  Po co stosować centralne odkurzanie

  Przemysłowe instalacje centralnego odkurzania stosowane są do usuwania osiadłego pyłu z posadzek, płaskich powierzchni oraz konstrukcji maszyn i hal. Ma to na celu utrzymanie czystości w obszarze pracy, a tym samym ochronę pracowników oraz maszyn i urządzeń przed niepożądanym wpływem pyłu, w tym także ryzykiem wystąpienia wybuchów (w przypadku pyłów palnych) i ich skutkami.

  ​Ważne zadanie jakie pełni centralne odkurzanie: 

  • ochrona zdrowia i życia pracowników przed szkodliwym działaniem pyłów
  • ochrona maszyn i urządzeń przed uszkodzeniem w wyniku ingerencji pyłu
  • ochrona instalacji i pracowników przed skutkami niekontrolowanego wybuchu pyłu

  W razie pytań skontaktuj się ze mną

  Grupa WOLFF
  KRZYSZTOF WNĘK- jestem do Twojej dyspozycji

  Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu
  Nie odbieram? Kliknij!
  Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail - na pewno odpowiem,
  lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

    Temat wiadomości

    Imię i nazwisko (wymagane)

    Nazwa firmy (wymagane)

    E-mail firmowy (wymagane)

    Telefon firmowy (wymagane)

    Treść wiadomości