Detektory gazu: pewny, precyzyjny i szybki pomiar
(czas reakcji T90 dla metanu nawet 13s a dla wodoru nawet 9s)
PLUS dowolna konfiguracja stanów alarmowych i ostrzegawczych, natychmiastowe powiadomienie pracowników o zagrożeniu oraz prosta integracja np. z systemami wentylacji,
przy zachowaniu konkurencyjnych warunków zakupu.
Systemy detekcji gazu mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie:
- istnieje możliwość pojawienia się niebezpiecznych stężeń gazów palnych
- istnieje możliwość pojawienia się niebezpiecznych stężeń gazów toksycznych
- istnieje możliwość wyparcia lub pochłonięcia przez inne gazy tlenu.
Zadaniem systemów detekcji gazu jest:
- wykrycie i ostrzeżenie przed zdarzeniami mogącymi zagrażać życiu i zdrowiu człowieka,
- wykrycie i ostrzeżenie przed zdarzeniami mogącymi skutkować stratami dużej wartości,
- wykrycie i ostrzeżenie przed zdarzeniami które mogą doprowadzić do katastrofy przemysłowej,
- monitorowanie instalacji zawierających media niebezpieczne.
Niezawodny i konfigurowalny system bezpieczeństwa gazowego
Funkcjonalności i poziom bezpieczeństwa klasycznych systemów detekcji gazów
Innowacyjne głowice pod kątem prędkości pomiaru, wyjątkowy system optycznego ostrzegania R-G-OFF
Łatwość integracji centrali sterującej z innymi systemami jak np. z wentylacją
Jak to wygląda w praktyce?
System zaprojektujemy indywidualnie pod Twoje potrzeby
Wartością dodaną jest kompleksowość naszej oferty z zakresu ATEX i PPOŻ.
Całością systemu steruje jedno / wielostrefowa jednostka centralna
Przesyłanie informacji do systemów zewnętrznych np. SCADA; wyjścia przekaźnikowe do innych urządzeń
Wiele stref alarmowych; do 32 czujników na każdej magistrali
Czujniki gazu klasy premium w cenie klasycznych detektorów
Szeroki wybór urządzeń z certyfikatami ATEX
Unikalna funkcja alarmowa GAS OK (R-G-OFF)
W których miejscach zakładu przemysłowego warto zamontować detektory gazu?
Sprawdź naszą ofertę w zakresie detekcji gazów
Detektory do wszelkich zastosowań w przemyśle energetycznym, rafineryjnym, spożywczym, w tłoczniach gaz i wszędzie, gdzie występuje zagrożenia ulotnienia się gazów niebezpiecznych.
Rodzaje sensorów gazu i głowic pomiarowych
Sensory katalityczne
Zasada pomiaru oparta jest na katalitycznym spalaniu mierzonego gazu lub oparów w powietrzu do dolnej granicy wybuchowości gazu (DGW).
Sensory elektrochemiczne
Sensory elektrochemiczne to mikroogniwa galwaniczne. Przeznaczone do pomiaru i wykrywania obecności
określonych substancji w atmosferach gazowych w stężeniach powyżej pojedynczych ppm, ale w niektórych przypadkach (np. tlen, wodór) ich stężenia mogą mieć dziesiątki lub setki tysięcy ppm.
Sensory fotojonizacyjne PID
Zasada działania sensora PID opiera się na zjawisku fotojonizacji. Przeznaczone są do pomiaru i wykrywania obecności substancji gazowych, których energia jonizacji jest niższa niż energia lampy. Są to głównie lotne związki organiczne (LZO).
Sensory podczerwieni
Wiele gazów pochłania światło podczerwone o pewnych długościach fal. Spektrum pochłaniania jest charakterystyczne dla każdego badanego gazu.
jak dobrać modele detektorów oraz rodzaj sensora?
Czujniki gazów jako część systemu bezpieczeństwa
Należy pamiętać, że czujniki gazu nie są samodzielnym systemem bezpieczeństwa. Ich celem jest monitorowanie stężenia niebezpiecznych gazów w wybranych, krytycznych miejscach. W przypadku przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych, detektory poprzez jednostkę sterującą muszą powiadomić obsługę obiektu i zaistniałym zagrożeniu. Aktywują one nie tylko alarmy w systemach informatycznych, ale także podłączone sygnalizatory akustyczne i optyczne, dzięki czemu osoby znajdujące się w obszarach zagrożonych od razu dowiadują się o konieczności przerwania pracy. Oczywiście, wspomniana centrala sterująca może wysłać sygnały np. do systemu wentylacji, aby go załączyć lub zwiększyć wydajność, jednakże do samego usunięcia zagrożenia (np. wycieku) niejednokrotnie potrzeba udziału pracowników utrzymania ruchu, którzy zdiagnozują dokładne miejsce awarii i usuną usterkę.
Jak zaprojektować wydajny system detekcji gazów?
1. Ocena ryzyka w zakresie konieczności stosowania detektorów gazów
Przeprowadź ocenę ryzyka dla swojego zakładu lub danej instalacji dotyczącą możliwości ulatniania się niebezpiecznych gazów i ich wpływu na zdrowie pracowników oraz na ryzyko zaistnienia kolejnych zdarzeń niebezpiecznych – np. wytworzenia się w określonym obszarze atmosfery wybuchowej. Ocena ta pozwoli Ci wyznaczyć miejsca lokalizacji detektorów gazu.
2. Wizualizacja potencjalnych miejsc wycieku gazów i ewentualnych źródeł zapłonu
Taka wizualizacja np. w postaci rysunku, czy schematu stanowi niejako przeniesienie wykonanej oceny ryzyka do formy, która będzie możliwa do szybkiego wglądu i zorientowania się w bieżącej sytuacji na terenie zakładu. Warto na niej nanieść trzy główne kategorie obszarów:
- Potencjalne miejsca wycieku – przykładem mogą być tu zawory, instalacje rozdzielające media, czy połączenia zaciskowe
- Obszary oddziaływania wycieku – są to miejsca, przez które i do których będą się przemieszczać uwolnione gazy. Tu zawsze należy zwrócić uwagę na właściwości fizyczne określonych gazów, gdyż to od nich będzie zależało, jak się one będą zachowywać w momencie wycieku. Na sporządzonej wizualizacji zakładu lub instalacji warto nanieść wówczas te miejsca, które będą stanowić zagrożenie dla zdrowia pracowników lub ryzyko uszkodzenia infrastruktury np. ze względu na właściwości żrące konkretnej substancji. Przykładem takich miejsc są np. obszary o obniżonym stropie lub ogólnie o ograniczonej przestrzeni, a także wszelkie kanały, klatki schodowe, przejścia ewakuacyjne itp.
- Potencjalne obszary, w których może wystąpić stężenie gazu w wartościach, które mogą wywołać pożar lub wybuch w przypadku zetknięcia się ze źródłem zapłonu – są to obszary, w których ocenisz, że istnieje realna możliwość zetknięcia się atmosfery wybuchowej ze źródłem zapłonu
3. Lokalizacja detektorów gazu
Przy doborze miejsc rozmieszczenia detektorów gazu koniecznie uwzględnij
- wszelkie miejsca, w których może wystąpić największe stężenie gazu takie jak narożniki, zagłębienia itp. obszary o niższym stropie lub inne gęsto zabudowane miejsca. Weź pod uwagę gęstość gazu względem powietrza, aby właściwie wyznaczyć odpowiednią wysokość montażu czujników dla konkretnego gazu.
- potencjalne miejsca wycieków, ponieważ warto badać stężenie gazu w jak najbliższej odległości od takich miejsc
- właściwości wybuchowe gazów, a jeśli wykazują one takowe, koniecznie umieść sensor gazu pomiędzy miejscem potencjalnego wycieku, a obszarem możliwego zetknięcia się atmosfery wybuchowej ze źródłem zapłonu
- właściwości toksyczne gazów lub konieczność mierzenia niedoboru tlenu w obszarach, w których przebywa wielu potencjalnie narażonych pracowników. Tak jak w przypadku właściwości wybuchowych, detektory gazu należy umieścić pomiędzy potencjalnym źródłem wycieku a obszarem występowania zagrożenia.
- Występowanie wilgotności i zapylenia w miejscu montażu detektorów gazu. Niesprzyjające warunki mogą wpłynąć na poprawne działanie sensora. W przypadku konieczności zastosowania detektora w tego typu miejscach należy wykorzystać te, których budowa zapewnia pracę bez zakłóceń i bez zagrożenia dla sensora.
Aby nie zniekształcić wartości pomiarowych, nie umieszczaj detektorów gazu:
- w pobliżu ciągów świeżego powietrza, takich jak wejścia, nawiewy, gdyż w takich obszarach stężenie gazu będzie najpewniej rozrzedzone
- w pobliżu nadajników radiowych i źródeł zakłóceń (EMI/RFI), którymi mogą być np. spawarki, czy grzejniki indukcyjne
Co więcej, w przypadku pomieszczeń, gdzie w powietrzu mogą unosić się różne cząstki, które mogą powlekać czujnik, koniecznie należy zastosować detektor z właściwie zabezpieczonym sensorem. Przykładem takich pomieszczeń mogą być np. drukarnie, czy lakiernie.
Szczegółowe zasady rozmieszczania czujników gazu
Gęstość gazu względem powietrza
Sensory gazów toksycznych i niedoboru tlenu
Sensory gazów toksycznych i wybuchowych
Istotne kwestie ogólne