Dofinansowanie z ZUS na BHP 2022
zdobądź z nami do 0,5 mln złotych na poprawę warunków i bezpieczeństwa pracy
Dofinansowanie ZUS jest dostępne dla każdej wielkości firm. Różnice są w możliwych maksymalnych kwotach dofinansowania i maksymalnym udziale procentowym środków pozyskanych z ZUS.
Mikro firma
1 – 9 pracowników
Mała firma
10 – 49 pracowników
Średnia firma
50 – 249 pracowników
Duża firma
Powyżej 250 pracowników
Wniosek mogą składać mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, które spełniają warunki:
- nie zalegają z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne
- nie zalegają z opłacaniem podatków
- nie znajdują się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem
- nie ubiegają się o dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia wypłaty przez ZUS całości ostatniego dofinansowania
- nie ubiegają się o dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia zwrotu dofinansowania, do którego zostały zobowiązane
Celem dotacji ZUS jest wsparcie przedsiębiorców w prewencji wypadkowej. Projekt zgłoszony do konkursu powinien dotyczyć ograniczenia oddziaływania przynajmniej jednego z 12 parametrów. Poniżej przedstawiamy przykładowe działania, jakie mieszczą się w ramach dofinansowania:
- bezpieczeństwo instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy
- urządzenia chroniące przed hałasem i drganiami mechanicznymi oraz promieniowaniem elektromagnetycznym
- oświetlenie miejsc i stanowisk pracy oraz ochrona przed promieniowaniem optycznym
- ochrona przed energią elektryczną i elektrycznością statyczną
- urządzenia oczyszczające i uzdatniające powietrze, urządzenia mechanicznej wentylacji powietrza
- sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości, w zagłębieniach i innych strefach pracy
- sprzęt i urządzenia służące ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo- szkieletowego
- sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy w przypadku narażenia na czynniki chemiczne i szkodliwe czynniki biologiczne
- środki ochrony indywidualnej
Ważne, aby działania te ograniczały negatywny wpływ jednego z 12 czynników: mikroklimatu (gorący lub zimny); czynników chemicznych i pyłów; czynników biologicznych; czynników mechanicznych; czynników elektrycznych i elektryczności statycznej; hałasu; ogólnych i miejscowych drgań; niewłaściwego oświetlenia elektrycznego; promieniowania jonizującego; promieniowania optycznego (podczerwonego lub widzialnego, lub nadfioletowego); pola elektromagnetycznego; obciążenia fizycznego, dynamicznego lub statycznego.
GRUPA WOLFF może zwiększyć bezpieczeństwo Twojej instalacji poprzez wdrożenie szeregu urządzeń i systemów chroniących zarówno instalację jak i jej pracowników. Podejmując z nami współpracę, gwarantujemy Ci, że dołożymy wszelkich starań, aby nasza oferta spełniała wszelkie wymogi formalne stawiane przez ZUS. Tym samym zmniejszasz ryzyko, że Twój wniosek zostanie odrzucony. Na swoim koncie posiadamy setki projektów zrealizowanych w obszarze bezpieczeństwa w przemyśle, w tym także z dofinansowaniem ZUS.
Nasze rozwiązania dotowane przez ZUS:
- systemy wykrywania i gaszenia iskier (ochrona filtrów, silosów i innych urządzeń przed pożarem lub wybuchem)
- uziemienia elektrostatyczne (ochrona przed pożarem lub wybuchem poprzez eliminację źródła zapłonu w postaci wyładowania elektrostatycznego)
- elektrotechnika Ex (realizująca funkcję zatrzymania awaryjnego, a także inne systemy sterowania realizujące funkcje bezpieczeństwa)
- oświetlenie Ex (zapewniające odpowiednie oświetlenie pomieszczeń w strefach zagrożonych wybuchem)
To nie totolotek
tu co druga firma
otrzymuje dotacje
Aż 705 z 1219 firm otrzymało dofinansowanie z Konkursu ZUS, organizowanego w 2020 roku. Spójrz także na otrzymane kwoty. To są pieniądze, które realnie potrafią podnieść poziom inwestycji w firmową infrastrukturę i bezpieczeństwo. Pełna lista firm jest dostępna na stronie ZUS.
Zwróć jednak uwagę, że kolejne 514 firm nie dostało się do programu. Dlatego w dokumentach, które udostępnia ZUS, możesz wprost przeczytać sugestię, aby skonsultować swój pomysł ze specjalistą w danej dziedzinie, aby maksymalnie zwiększyć szansę na pozytywną ocenę wniosku przez eksperta ZUS.
Co z oferty GRUPY WOLFF możesz finansować z dotacji ZUS?
Jeśli w Twojej firmie podczas procesów produkcyjnych pojawia się ryzyko wybuchu pyłowych, gazów lub par, to podlegasz pod wymogi Dyrektywy ATEX. W związku z tym jesteś zobligowany do podjęcia działań mających na celu eliminację atmosfer wybuchowych oraz potencjalnych źródeł zapłonu, a także do zabezpieczenie aparatów i urządzeń przed skutkami wybuchu. Dzięki dofinansowaniu ZUS, którego celem jest poprawa warunków i bezpieczeństwa pracy, w tym zapobieganie wypadkom, możesz sfinansować projekty z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego i pożarowego, przy dużym udziale środków pochodzących z budżetu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Ofertę na poniższe systemy i urządzenia przygotujemy w taki sposób, aby spełnić wymagania ZUS i zmaksymalizować szansę na otrzymanie dotacji.
System detekcji i gaszenia iskier
Spełnia wymagania dotacji ZUS na BHP względem parametru: ograniczenie czynników mechanicznych.
Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu
Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail - na pewno odpowiem,
lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić
Oświetlenie Ex
Spełnia wymagania dotacji ZUS na BHP względem parametru: ograniczenie niewłaściwego oświetlenia elektrycznego.
Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu
Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail - na pewno odpowiem,
lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić
Elektrotechnika Ex
Spełnia wymagania dotacji ZUS na BHP względem parametru: bezpieczeństwo instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy
Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu
Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail - na pewno odpowiem,
lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić
Uziemienia elektrostatyczne
Spełniają wymagania dotacji ZUS na BHP względem parametru: ograniczenie czynników elektrycznych i elektryczności statycznej.
Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu
Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail - na pewno odpowiem,
lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić
Dowiedz się więcej o ofercie objętej dofinansowaniem
System wykrywania i gaszenia iskier ma na celu powstrzymanie źródeł zapłonu przed dostaniem się do obszarów zagrożonych wybuchem pyłu, takich jak silosy, czy filtry odpylające. Wyjątkowo szybkie i czułe detektory iskier wykrywają źródła zapłonu w ciągu milisekundy, a następnie rozpoczynają gaszenie z wykorzystaniem niewielkiej ilości wody. Gaszenie trwa zwykle 5 sekund i zatrzymuje się automatycznie, po czym automatycznie przechodzi do trybu normalnej pracy.
Dobieramy i dostarczamy nowoczesne oprawy oświetlenia podstawowego i awaryjnego możliwe do stosowania w najcięższych warunkach. We wszystkich strefach, w których może wystąpić atmosfera wybuchowa, należy dbać o eliminację potencjalnych źródeł zapłonu. Jednym z takich źródeł może być iskra pochodząca z osprzętu elektrotechnicznego oraz zastosowanego oświetlenia. Dlatego w strefach zagrożenia wybuchem należy stosować odpowiednie, bezpieczne dla otoczenia oprawy oświetleniowe w wykonaniu przeciwwybuchowym.
Dobieramy i dostarczamy elektrotechnikę w wykonaniu przeciwwybuchowym, w tym m.in. wyłączniki główne, wyłączniki bezpieczeństwa i wyłączniki mocy. Używane są one w sytuacjach, w których wymagana jest konieczność odłączenia źródła zasilania w instalacjach i urządzeniach elektrycznych. Stosowane przy wyłączeniu napięcia głównego, wyłączeniu awaryjnym oraz przy wyłączeniu przemienników i silników.
Uziemienia elektrostatyczne (kontrolery uziemienia, zabezpieczenia elektrostatyczne) ograniczają ryzyko powstania wybuchu palnych substancji w wyniku przeskoku iskry elektrostatycznej. Zabezpieczenia elektrostatyczne stosuje się podczas transportu i obróbki palnych gazów, cieczy i proszków. Proste uziemienia składają się z przewodu i zacisku uziemiającego, bardziej zaawansowane posiadają system kontroli stanu uziemienia pozwalający na transport/dozowanie produktu tylko wtedy, gdy uziemienie zostało podpięte prawidłowo. Uziemienia najczęściej stosuje się do rozładunku/załadunku cystern drogowych, kolejowych, odprowadzenia ładunków z beczek, zbiorników, big-bagów, elementów instalacji procesowych itp.
Nie finansuj kota w worku
Wypełnianie “w ciemno” wniosku o dofinansowanie tylko dlatego, że można otrzymać dodatkowe środki na inwestycje w firmie, jest ryzykowne. Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy nie jest łatwe, szczególnie jeśli istnieje realne ryzyko pożaru i wybuchu na terenie zakładu produkcyjnego. Każdy projekt związany z bezpieczeństwem wybuchowym i pożarowym wymaga udziału doświadczonych ekspertów, którzy są w stanie dokonać ekspertyzy i oceny ryzyka zagrożeń, a następnie odpowiednio wykonać obliczenia i na ich podstawie dobrać zabezpieczenia oraz wskazać inne elementy instalacji, które powinny zostać wymienione w ramach projektu.
Z pomocą ekspertów GRUPY WOLFF, którzy brali udział w zabezpieczaniu np. najważniejszych elektrowni w Polsce, wielu naszych klientów w poprzednich latach dobrało odpowiednie zabezpieczenia dla swoich instalacji, które następnie dostarczaliśmy i montowaliśmy po pozytywnym rozpatrzeniu przez ZUS wniosku o dofinansowanie.
Tragedia spowodowana brakiem uziemienia
Eliminacja niebezpieczeństwa związanego z elektrycznością statyczną poprzez odpowiedni dobór systemów uziemienia, jest jedną z możliwości realizacji projektu dofinansowanego przez ZUS. Jak tragiczny w skutkach może być brak uziemienia, pokazuje historia wybuchu w Młynie Cordero we Włoszech, który doszczętnie zniszczył cały budynek i spowodował śmierć 5 osób. Szczegółowy opis zdarzenia, którego skutki widać na załączonym video, opisaliśmy w jednym z materiałów dostępnych w Centrum Pobierania.
Studium przypadku
Jak w ciągu jedynie 3 dni wdrożyliśmy skuteczny system prewencji pożaru i wybuchu, który ograniczył koszty serwisowe i produkcyjne.
Ograniczyliśmy koszty serwisowe
Zadanie wykonaliśmy
w 3 dni!
Wdrożyliśmy skuteczny system prewencji
pożaru i wybuchu
Drastycznie zmniejszyliśmy ilość przestojów
Bogdan Nowak: zgodnie z Dyrektywą ATEX udało nam się ograniczyć nowe źródło zapłonu, które pojawiło się po wdrożeniu nowego surowca do produkcji.
Problem:
- producent herbaty wprowadził aromatyzowane produkty
- okazało się, że temperatura ich zapłonu jest niższa niż temperatura generowana przez urządzenia do zgrzewania torebek herbaty
- w efekcie w urządzeniu występowały lokalne, niewielkie zarzewia ognia
- instalacja odpylająca zaciągała żarzące się cząstki do filtrów w wyniku czego dochodziło do aktywacji systemu przeciwwybuchowego
System detekcji i gaszenia iskier: działa prewencyjnie, zatem nie dopuszcza do pożaru czy wybuchu. Identyfikuje niewielkie źródło ognia poruszające się w kanale i je gasi.
Rozwiązanie:
- w przypadku palnych pyłów system przeciwwybuchowy jest kluczowym systemem ochronnym, który stanowi ostatnią deskę ratunku, gdy zawiodą działania prewencyjne
- aby jednak ograniczyć częstotliwość jego aktywacji, należy minimalizować ilość źródeł zapłonu
- w tym przypadku najczęściej występującym źródłem zapłonu były żarzące się cząstki, dlatego wspólnie z klientem podjęliśmy decyzję o montażu na czterech nitkach odpylania układów wykrywania i gaszenia iskier