FILM – wybuch w odkurzaczu obrazujący co może się stać w przemysłowej instalacji centralnego odkurzania, odpylania czy cyklonach

Grupa WOLFF SEBASTIAN SŁABOSZEWSKI
SEBASTIAN SŁABOSZEWSKI – jestem do Twojej dyspozycji
Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

  Projekt

  Projekt
  Dostawa

  Dostawa
  Montaz

  Montaż
  Uruchomienie

  Uruchomienie
  Serwis

  Serwis

  Film przedstawia wybuch do jakiego może dość w chwili, gdy do odkurzacza przedostanie się źródło zapłonu. Choć przykład bazuje na zwykłym, domowym urządzeniu, to w znakomity reprezentuje on zjawisko, do którego może dojść w przemysłowych instalacjach centralnego odkurzania, odpylania, cyklonach, a nawet stosunkowo niewielkich odkurzaczach przemysłowych.

  Do pracującego odkurzacza zostaje zaciągnięty niedopałek papierosa. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy założyć, że strumień powietrza generowany przez wentylator odkurzacza powoduje rozżarzenie niedopałka. Występuje tu efekt podobny do tego, który ma miejsce np. w czasie rozpalania ogniska – podmuch powietrza wzmaga żarzenie się drewna. W chwili, gdy źródło zapłonu dostaje się do komory brudnego powietrza dochodzi do gwałtownego wybuchu, który rozrywa konstrukcję odkurzacza.

  W przemyśle z analogicznymi sytuacjami spotykamy się m.in. w obrębie instalacji centralnego odkurzania, odpylania, cyklonów czy nawet znacznie mniejszych odkurzaczy przemysłowych. W ostatnim czasie opisywaliśmy kilka zdarzeń tego typu:

  Grupy urządzeń, w których najczęściej dochodzi do wybuchu PYŁÓW

  Wg statystyk filtry powietrza oraz cyklony należą do grupy urządzeń najbardziej zagrożonych wybuchem. Przykładowo wg statystyk BIA – Reports 11/97, instalacje odpylające zajmują drugą pozycję (17% wszystkich wybuchów), po silosach i zbiornikach (20% wszystkich wybuchów) wśród układów, w których najczęściej dochodzi do wybuchu. Biorąc natomiast pod uwagę tylko zdarzenia z udziałem pyłów metali, aż 44% wszystkich wybuchów w przemyśle ma miejsce w instalacjach odpylania.

  • 20% - SILOSY I ZBIORNIKI
  • 17% - INSTALACJE ODPYLAJĄCE
  • 13% - INSTALACJE MIELĄCE
  • 10% - INSTALACJE TRANSPORTUJĄCE
  • 8% - INSTALACJE SUSZĄCE
  • 5% - INSTALACJE DOPALAJĄCE
  • 5% - INSTALACJE POLERUJĄCE I SZLIFUJĄCE
  • 3% - INSTALACJE PRZESIEWAJĄCE
  • 16% - INNE

  Źródło: statystyk BIA – Reports 11/97

  Jak prawidłowo zabezpieczyć filtr powietrza przed skutkami wybuchu

  Zgodnie z wymaganiami dyrektywy ATEX w pierwszej kolejności należy rozważyć działania prewencyjne, niwelujące ryzyko wybuchu. Mowa tu m.in. o wprowadzeniu odpowiednich procedur pracy, zwiększeniu świadomości pracowników poprzez odpowiednie szkolenia, eliminacji źródeł zapłonu oraz eliminacji atmosfery wybuchowej. Mimo zastosowania tych rozwiązań, nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie ryzyka wybuchu. Z tego względu dyrektywa ATEX wskazuje potrzebę zabezpieczania instalacji przed skutkami wybuchu. Z poniższego artykułu dowiesz się jak prawidłowo zabezpieczyć instalację odpylania:

  Artykuł: jak prawidłowo zabezpieczyć instalację odpylania przed skutkami wybuchu

  Modelowe podejście do bezpieczeństwa wybuchowego w zakładzie przemysłowym

  Audyt ATEX

  Krok 1
  Audyt ATEX

  Podczas Audytu ATEX zwrócimy uwagę na braki w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego i wskażemy zadania, które należy wykonać w pierwszej kolejności, aby najmocniej przełożyły się na poprawę bezpieczeństwa.

  koncepcja-ochrony-instalacji-przed-wybuchem-atex

  Krok 2
  Koncepcja ochrony

  Wynikiem Audytu ATEX jest także wstępna koncepcja ochrony instalacji przed wybuchem. Pozwala ona oszacować koszty zabezpieczeń. Po badaniu parametrów wybuchowości pyłu z instalacji przechodzimy do finalnej koncepcji i projektu.

  Krok 3
  Projekt i dobór zabezpieczeń

  Po akceptacji koncepcji i zbadaniu parametrów wybuchowości pyłu z instalacji przystępujemy do finalnego doboru zabezpieczeń przeciwwybuchowych i stworzenia projektu uwzględniającego wszystkie wymagane zmiany na produkcji.

  Fot. 3. Zabudowany taśmociąg dostarczający miał węglowy z hali węgla do zbiornika miału węglowego, zabezpieczony za pomocą systemu odsprzęgania wybuchu typu HRD na zasypie do zbiornika.

  Krok 4
  Dostawa i montaż “pod klucz”

  Koordynujemy cały proces dostawy i montażu zabezpieczeń. Posiadamy własne zespoły montażowe i serwisowe posiadające doświadczenie w realizowaniu montażu bez konieczności zatrzymania pracy zakładu inwestora.

  Krok 5
  Wykonanie ORW i DZPW

  Przeprowadzamy powykonawczą Ocenę Ryzyka Wybuchu i sporządzamy (lub aktualizujemy) Dokument Zabezpieczenia Przed Wybuchem. Zwykle przeprowadzamy również szkolenia dla załogi z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego.

  Zabezpiecz swoją instalację.

  Darmowa konsultacja

  Odpowiem na Twoje pytania odnośnie możliwych form zabezpieczeń przeciwwybuchowych. Aby skorzystać z darmowej i w 100% niezobowiązującej konsultacji wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz. Obok formularza wypisałem też przykłady pytań, które były już do nas kierowane.

  Grupa WOLFF SEBASTIAN SŁABOSZEWSKI
  SEBASTIAN SŁABOSZEWSKI – jestem do Twojej dyspozycji
  Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

  Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

   Projekt

   Projekt
   Dostawa

   Dostawa
   Montaz

   Montaż
   Uruchomienie

   Uruchomienie
   Serwis

   Serwis

   Przykładowe pytania

   Zabezpieczenia przeciwwybuchowe:
   • Czy klapa zwrotna może być stosowana również w systemie odciągów przeznaczonych do pyłów i wiórów drewnianych?
   • Kiedy można stosować panele dekompresyjne w pomieszczeniu?
   • W jaki sposób wyznaczana jest strefa bezpieczeństwa w obrębie chronionego aparatu?
   Prewencja wybuchu:
   • Jakie mogę mieć zagrożenia związane z zapyleniem po czystej stronie jednostki filtracyjnej?
   • Kiedy należy stosować uziemienia elektrostatyczne?
   • Czy prewencyjne niedopuszczanie do wybuchu/pożaru systemem gaszenia iskier może wyeliminować konieczność stosowania butli HRD?

   Darmowa konsultacja