Instalacja przeciwpożarowa dla maszyny papierniczej

Grupa WOLFF MATEUSZ ŚWITAŁA
MATEUSZ ŚWITAŁA – jestem do Twojej dyspozycji
Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

  Projekt

  Projekt
  Dostawa

  Dostawa
  Montaz

  Montaż
  Uruchomienie

  Uruchomienie
  Serwis

  Serwis

  Wyzwania

  • Maszyna była ukończona w zaledwie 35%, więc nie mogliśmy w pełni określić wąskich gardeł
  • Zewnętrzne biuro projektowe nie było w stanie ukończyć projektu instalacji gaszenia na czas
  • Inwestorowi zależało na niezwykle krótkim czasie realizacji zadania
  • Budowa instalacji ppoż. musiała być realizowana równolegle do montażu chronionej maszyny

  Rozwiązanie

  • Ze względu na brak  projektu przejęliśmy inicjatywę w zakresie sposobu wykonania instalacji ppoż.
  • Pracowaliśmy w trybie konsultacyjnym co oznaczało stały kontakt z kluczowymi stronami zadania
  • Aby uniknąć kolizji z innymi ekipami wprowadziliśmy elastyczne godziny pracy naszego zespołu (w tym w nocy)

  Inwestor, jeden z wiodących producentów papieru w Europie postanowił wymienić starą maszynę do wytwarzania lekkiego kartonu. Taka inwestycja umożliwiłaby podwojenie wydajności zakładu do 1000 ton gotowego produktu na dobę. 

  Jakich rozmiarów jest taka maszyna? Wyobraź sobie 4-pietrowy blok mieszkalny o długości 9 boisk do siatkówki. Ten kolos – największy, jaki dotychczas zabezpieczaliśmy przed pożarem -– miał 160 metrów długości oraz 12 wysokości. 

  Inwestor był świadomy, że pożary takich maszyn się zdarzają i to wcale nie rzadko. Od 2019 roku tylko w dwóch dużych zakładach papierniczych w Polsce (w Świeciu i Kwidzynie) doszło do czterech poważnych pożarów maszyn papierniczych, które łącznie uszkodziły sześć takich kolosów. Więcej szczegółów dotyczących udokumentowanych pożarów maszyn papierniczych znajdziesz na końcu artykułu.

  Aby ubezpieczyciel objął ochroną maszynę papierniczą, najpierw trzeba ją zabezpieczyć przed pożarem.

   Źródło www.voith.com 

  Milionowej inwestycji zagraża nie tylko pożar papieru

  Przyjrzyjmy się bliżej, w których miejscach procesu produkcji kryje się ryzyko wystąpienia pożaru. Wcale nie chodzi tylko o setki metrów łatwopalnego papieru, czy kartonu. Mokry produkt zwija się i suszy na gorących bębnach. Czynnikiem grzewczym w tych bębnach jest olej o temperaturze przekraczającej punkt zapłonu. Potencjalny wyciek tak gorącej substancji to ogromne zagrożenie pożarowe.

  Kolejnym zagrożeniem pożarowym jest system hydrauliczny maszyny papierniczej. Ponieważ panuje w nim wysokie ciśnienie, nawet drobne rozszczelnienie często prowadzi do potężnego rozbryzgu palnego oleju. 

  W 2022 roku pewna hiszpańska fabryka doszczętnie spłonęła, gdy doszło do awarii węża wysokociśnieniowego. Potencjalne niebezpieczeństwo wycieku oleju pokazuje zapis z kamer przemysłowych w tym zakładzie.

  To jednak nie wszystko. Maszyna i jej bezpośrednie otoczenie pokryte są grubą warstwą pyłu celulozy. Nie zapominajmy też o setkach ruchomych części, łożysk i wałków, które w momencie przegrzania również mogą stać się źródłem zapłonu.

  Mamy więc do czynienia z maszyną wartą setki milionów złotych, która pracuje w otoczeniu łatwopalnych substancji i w wysokiej temperaturze. Gdyby doszło do pożaru, jej uszkodzenie wywołałoby milionowe straty, nie wspominając o kolejnych kosztach przestoju linii produkcyjnej. Maszynę taką, jak „Kolos” można ubezpieczyć. Jednak firmy ubezpieczeniowe nie chcą zobowiązywać się do wypłacenia równie kolosalnych odszkodowań bez właściwej ochrony przeciwpożarowej.  

  Ubezpieczyciel wymaga solidnych zabezpieczeń

  Zanim firmy ubezpieczeniowe zdecydują się złożyć ofertę zakładom przemysłowym, przeprowadzają skrupulatne inspekcje i ocenę ryzyka. Przyglądają się zwłaszcza zgodności zastosowanych rozwiązań przeciwpożarowych ze standardami powszechnie przyjętymi w branży (FM Global, NFPA, VdS).

  Zastosowany poziom zabezpieczeń i ich niezawodność wpływa zazwyczaj na ostateczną wycenę składki ubezpieczeniowej – jeśli takowa zostanie w ogóle zaproponowana, gdyż zdarzają się sytuacje, kiedy ubezpieczyciel widząc brak instalacji przeciwpożarowych po prostu odmawia złożenia oferty ubezpieczeniowej. Już w 2014 roku Peter Madeley – ówczesny wiceprezydent ds. operacyjnych giganta ubezpieczeniowego FM Global mówił: “Wierzymy w prostą tezę, że lepiej zapobiec stracie, niż z niej leczyć”. 

  Instalacja przeciwpożarowa dla maszyny papierniczej ukończonej tylko w 35%

  Gdy inwestor skontaktował się z GRUPĄ WOLFF, by porozmawiać o naszym udziale w zabezpieczaniu nowej maszyny papierniczej przed skutkami pożaru, „Kolosa” dopiero składano. W dniu wizji lokalnej maszyna była ukończona w zaledwie 35%, co uniemożliwiało nam zaplanowanie działań z odpowiednim wyprzedzeniem.

  Aby zobrazować jak bardzo skomplikowało nam to wykonanie zadania wyobraź sobie następującą sytuację. Jesteś mechanikiem, którego klient prosi o wykonanie kompleksowej naprawy auta oraz przyczepy kempingowej. Prace te musisz jednak wykonać w jeden dzień. Oceniasz, że jest to możliwe, ale tylko jeśli wcześniej zrobisz szybki przegląd obu pojazdów. Klient się zgadza jednak w dniu przeglądu okazuje się, że do warsztatu może dostarczyć jedynie przyczepę.

  Otrzymaliśmy obliczenia hydrauliczne… z błędami

  Pewnie już czujesz, że możliwość zapoznania się z maszyną na żywo to połowa sukcesu. Druga połowa, to dobry projekt wykonawczy z listą materiałową. Niestety także i one nie były gotowe zarówno w dniu wizji lokalnej, jak i dwa tygodnie później, kiedy weszliśmy na budowę.

  To co udało się uzyskać na natomiast to obliczenia hydrauliczne. I tu znów świetnie sprawdzi się kolejne powiedzenie – strzeżonego Pan Bóg strzeże. Na szczęście obliczenia zweryfikowali nasi projektanci systemów przeciwpożarowych. Okazało się, że były one błędne – wybrano rury o zbyt małej średnicy (DN100 zamiast DN150). Gdybyśmy oparli się na pierwotnych założeniach, instalacja przeciwpożarowa nie osiągnęłaby wymaganej wydajności.

  Priorytety inwestora i założenia instalacji przeciwpożarowej

  Priorytetem inwestora było jak najszybsze złożenie i uruchomienie maszyny – z działającą instalacją przeciwpożarową. Pamiętając, że maszyna nie była ukończona, zewnętrzne biuro projektowe nie było w stanie ukończyć projektu instalacji gaszenia na czas, a jednocześnie wiedzieliśmy już, że musimy ponownie weryfikować docierające do nas obliczenia, zadanie rzeczywiście wydawało się być misją z założenia niemożliwą.

  Jakie były założenia instalacji przeciwpożarowej? Na zasadniczą część wykonanej przez nas instalacji składały się zawory zalewowe (dwa istniejące, które należało dostosować do nowych wymagań oraz 4 nowe), pilotująca instalacja tryskaczowa oraz instalacja zraszaczowa. Cały układ został podzielony na 6 sekcji gaszenia uruchamianych niezależnie.  

  Wspomniana instalacja pilotująca pełni funkcję detekcji pożaru. Jej wnętrze wypełnione jest sprężonym powietrzem. W chwili, gdy zarzewie pożaru doprowadzi do pęknięcia ampułki w tryskaczu, ciśnienie w instalacji spadnie, co natychmiast uruchomia zraszacze danej sekcji.

  6 sekcji zraszaczy uruchamia optymalny kosztowo system detekcji

  Przejęcie inicjatywy przez GRUPĘ WOLFF: Praca w trybie konsultacyjnym

  Podjęliśmy decyzję, że ze względu na brak kompletnego projektu wykonawczego oraz goniące terminy zadanie zrealizujemy w trybie konsultacyjnym. Oznaczało to przejęcie inicjatywy w zakresie sposobu wykonania instalacji przeciwpożarowej. W praktyce wyglądało to tak, że rozwiązania opracowywaliśmy na bieżąco. Następnie konsultowaliśmy je z inwestorem, firmą projektową oraz dostawcą maszyny.

  Inwestor, zewnętrzne biuro projektowe i dostawca maszyny to jeszcze nie cała układanka podmiotów, z którymi byliśmy w stałym kontakcie. Prace realizowaliśmy w zgodzie ze standardem NFPA, dlatego aby uniknąć późniejszych problemów z odbiorem instalacji ppoż., konsultowaliśmy projekt z przedstawicielem VdS – podmiotem, który w tym przypadku miał prowadzić odbiór. 

  Instalacja: 300 godzin (współ)pracy, również w nocy  

  Ze względu na brak szczegółowego projektu, na bieżąco monitorowaliśmy stan prac i w razie potrzeby dokonywaliśmy zakupów. Wiedzieliśmy, że musimy pracować ramię w ramię z ekipami montażowymi, które są na miejscu. Aby zmniejszyć ryzyko konfliktów, zdecydowaliśmy się pracować przez część czasu w nocy. W efekcie nasze brygady przepracowały w ten sposób blisko 300 godzin.

  Instalacja ppoż. przyjazna użytkownikowi

  Oczywistym dla nas było, że instalacja ppoż. nie tylko ma spełniać swoje zadanie, ale także musi być przyjazna dla obsługi maszyny oraz bezpieczna dla samego urządzenia. Skonsultowaliśmy więc projekt z osobą wydelegowaną przez producenta urządzenia do nadzoru nad montażem. Co ciekawe, przedstawiciel producenta maszyny był pozytywnie zaskoczony, że ustalamy z nim na temat sposób wykonania instalacji ppoż. Dał nam tym samym do zrozumienia, że takie podejście nie jest normą. Dla nas z kolei było to oczywiste, że instalacja ppoż. nie tylko ma spełniać swoje zadanie, ale także musi być przyjazna dla obsługi maszyny oraz bezpieczna dla samego urządzenia.

  Dla przykładu część instalacji gaśniczej przebiegała bezpośrednio nad wstęgą tektury. Było to o tyle niebezpieczne, że drgania tego kolosa mogłyby odkręcić śrub naszej instalacji, co groziło uszkodzeniem maszyny, jej postojem i ogromnymi stratami. Najłatwiej byłoby zastosować nakrętki kontrujące, ale jak się okazało w przypadku tego zadania pozornie proste rzeczy mogą stanowić spore wyzwanie.  

  Mała nakrętka, spory problem 

  Dostawca systemu mocującego nie posiadał w swojej ofercie tak małych nakrętek zabezpieczonych ocynkiem ogniowym, a to było wymogiem koniecznym. Aby rozwiązać ten problem zaczerpnęliśmy rozwiązania rodem z motoryzacji – skorzystaliśmy ze specjalnej substancji zabezpieczającej przed odkręceniem. 

  Zaciskowe łączenie rur znacząco przyspieszyło pracę

  Podsumowanie prac

  Aby zrealizować to zadanie, należało na bieżąco analizować sytuację na froncie robót, brać odpowiedzialność za kolejne decyzje, które były konieczne ze względu na brak projektu wykonawczego. Konieczna była także realizacja zakupów na bieżąco (brak zestawienia materiałowego sprawiał, że problematyczne było zakupienie większej ilości materiałów).

  Trzeba to powiedzieć otwarcie: choć nasze zespół dał z siebie wszystko, to wykonanie zabezpieczenia w zakładanym terminie nie było możliwe. Jednak przesunięcie daty oddania instalacji do użytku nie zachwiało naszą współpracą z inwestorem. W obliczu wyzwań z jakimi się mierzyliśmy i jednocześnie przejmowania przez nas pełnej inicjatywy nad koordynacją działań, nasza relacja wręcz się umocniła.

  Pożary to realne zagrożenie w zakładach papierniczych

  3 pożary maszyn papierniczych w tym samym zakładzie

  30.06.19 ponad pięć godzin strażacy walczyli z pożarem maszyny papierniczej nr 2. Pożar pojawił się o godz. 12.07. Na miejscu działały dwie jednostki zakładowej straży i dwie jednostki ratowniczo-gaśnicze państwowej straży pożarnej. Pożar był bardzo duży, obejmował około 300 m2.

  30.12.21 o godz. 23.30 straż pożarna została powiadomiona o pożarze. Okazało się, że zapaliły się pyły produkcyjne na maszynie papierniczej MP4 – relacjonuje mł. asp. Dariusz Sadowczyk, dyżurny KPPSP. – Na szczęście sprawnie zadziałała instalacja spryskiwaczy. Na miejscu pojawiła się także zakładowa straż pożarna i pracownicy – dodaje. Z uwagi na szybko podjętą akcję gaśniczą nie stwierdzono strat.

  22 marca 2022 przed godz. 16 strażacy odebrali zgłoszenie o pożarze na terenie papierni. Z pożarem maszyny papierniczej nr 7 walczyło sześć zastępów straży – dwie zakładowe, trzy zewnętrzne. – Nie było osób poszkodowanych – mówi ogniomistrz Michał Goliński, dyżurny straży pożarnej. Wstępnie ustalono, że przyczyną zdarzenia była wada elementu maszyny papierniczej. Trwa szacowanie strat.

  Pożar uszkodził trzy maszyny produkujące papier

  Pożar w polskim zakładzie czołowego producenta papieru spowodował uszkodzenie trzech maszyn produkujących papier. Zaraz po zdarzeniu szacowano, że remont dwóch z nich, które wytwarzają tekturę, potrwa około tygodnia. Nie udało się natomiast określić terminu naprawy trzeciej, znacznie mocniej uszkodzonej maszyny, która produkowała papier gazetowy. Jak się później okazało jej przestój trwał aż 3 miesiące.

  Godzina pożaru, 2 miesiące przestoju

  Pożar w firmie Ledesma trwał zaledwie godzinę, ale usunięcie jego skutków wymagało 2 miesięcy intensywnych prac. Kluczowe okazały się uszkodzenia maszyny produkującej papier, której przywrócenie do pracy wymagało m.in. dostarczenia nowych części oraz usunięcia uszkodzeń układów hydraulicznych, elektrycznych i automatyki. W proces naprawy byli zaangażowani zarówno pracownicy firmy jak również eksperci firmy Voiht – jednego z największych producentów tego typu urządzeń na świecie.

  W akcji gaśniczej brała udział zarówno zakładowa straż pożarna jak i jednostki zewnętrzne. Dzięki szybkiej reakcji pożar udało się opanować już po godzinie.

  Pożar maszyny opanowany przez instalację tryskaczową

  W fabryce Essity Belgium, która produkuje papier higieniczny, pożar wybuchł w jednej z maszyn. Jak się okazało ogień został opanowany przez system tryskaczy, jeszcze przed przybyciem straży pożarnej.

  Ze względu dużą ilość materiałów łatwopalnych oraz wysokie ryzyko rozprzestrzenienia się pożaru na miejsce zdarzenia zostało wysłanych 19 strażaków, 2 pompy, 2 cysterny oraz jeden pojazd z drabiną.

   Instalacje przeciwpożarowe – oferta

  Instalacje
  Tryskaczowe

  Są one samoczynnym systemem gaśniczym, który wykrywa moment powstania pożaru, przesyła informację do systemu sterowania i automatycznie rozpoczyna proces selektywnego gaszenia wodą – tylko tam, gdzie jest pożar.

  Instalacje
  Zraszaczowe

  Wyposażone są w otwarte dysze gaśnicze i mogą być podzielone na kilka stref gaszenia. W momencie wykrycia pożaru otwierane są właściwe dla danego obszaru zawory zraszaczy. Woda jest uwalniana w całym obszarze objętym ochroną.

  Instalacja gaszenia sortowni odpadów

  Instalacje
  Pianowe

  Stosujemy je w szczególności dla obiektów wysokiego ryzyka pożarowego, takich jak: zbiorniki paliw, rozpuszczalników oraz innych cieczy łatwopalnych; magazyny tworzyw sztucznych; produktów łatwopalnych i/lub tworzących atmosfery wybuchowe.

  System sygnalizacji pożaru SSP

  Detekcja
  i Sygnalizacja Pożaru

  Projektujemy i wdrażamy kompletne systemy detekcji i sygnalizacji pożaru. W zależności od potrzeb stosujemy jeden z czterech dostępnych systemów lub hybrydę dwóch lub trzech z nich, optymalizując inwestycję pod kątem technicznym oraz kosztowym.

  System wykrywania i gaszenia iskier

  Wykrywanie
  i Gaszenie Iskier

  Systemy te przeznaczone są do zabudowy na kanałach instalacji przemysłowych. Ich zadaniem jest niedopuszczenie, aby potencjalne źródło zapłonu w postaci iskry, niedopałka papierosa, czy rozgrzanej cząstki przedostało się do urządzenia.

  Zabezpiecz swoją instalację.

  Wykonujemy także:

  INSTALACJE HYDRANTOWE

  ZBIORNIKI WODY PPOŻ.

  POMPOWNIE WODY PPOŻ.

  Darmowa konsultacja

  Odpowiem na Twoje pytania odnośnie kompleksowych projektów bezpieczeństwa pożarowego w przemyśle. Aby skorzystać z darmowej i w 100% niezobowiązującej konsultacji wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz.

  Grupa WOLFF MATEUSZ ŚWITAŁA
  MATEUSZ ŚWITAŁA – jestem do Twojej dyspozycji
  Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

  Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

   Projekt

   Projekt
   Dostawa

   Dostawa
   Montaz

   Montaż
   Uruchomienie

   Uruchomienie
   Serwis

   Serwis

   Przykładowe pytania

   Bezpieczeństwo pożarowe:
   • Jak chronić transformatory?
   • Co zrobić, gdy ciężar instalacji wodnej może przekraczać wytrzymałość konstrukcyjną dachu?
   • Czy w moim przypadku można zoptymalizować wymagane miejsce, a tym samym koszty dla pompowni i zbiornika na wodę?
   Branże, dla których najczęściej pracujemy:
   • Spożywcza
   • Energetyczna
   • Przetwarzanie odpadów

   Darmowa konsultacja