Instalacja tryskaczowa dla transformatorów w elektrowni

MATEUSZ ŚWITAŁA
MATEUSZ ŚWITAŁA - jestem do Twojej dyspozycji

Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu
Nie odbieram? Kliknij!
Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail - na pewno odpowiem,
lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

  Próbne gaszenie transformatora - przykład

  Problem

  • transformatory wysokiego napięcia są obarczone ryzykiem pożaru i wybuchu w wyniku zwarcia elektrycznego
  • zdarzenia tego typu są gwałtowne, tym samym brak stałego systemu gaszenia może doprowadzić do całkowitego zniszczenia transformatora
  • taka sytuacja grozi także przeniesieniem się pożaru na dalszą część instalacji

  Rozwiązanie

  • wykonaliśmy obliczenia hydrauliczne oraz zaprojektowaliśmy instalację tryskaczową, która szczelnie pokrywa wodą całą powierzchnie transformatora
  • wykonaliśmy połączenie hydrauliczne i elektryczne z istniejącymi układami, w tym z systemem sterowania

  Zaprojektowano w zgodzie ze standardami NFPA

  Zaprojektowano w zgodzie z NFPA 15 (Standard for Water Spray Fixed Systems for Fire Protection) i NFPA 850 (Recommended Practice for Fire Protection for Electric Generating Plants and High Voltage Direct Current Converter Stations)

  Komponenty w zgodzie z wymogami CNBOP

  Do wykonania instalacji zastosowaliśmy komponenty z wszelkimi niezbędnymi certyfikatami i aprobatami CNBOP

  Pełne pokrycie chronionych urządzeń

  Wydajność instalacji oraz rozkład tryskaczy zostały tak dobrane, aby zapewnić szczelne pokrycie całej powierzchnie transformatorów oraz kluczowych komponentów.

  Pożary transformatorów – przykłady i przyczyny

  • Marzec 2014 – TVN24 informuje, że 18 zastępów straży pożarnej gasi pożar transformatora i kanałów kablowych w elektrowni w Rybniku.
  • Luty 2021 – Polska Agencja Prasowa informuje, że strażacy ugasili pożar transformatora w Elektrociepłowni Siekierki, który wybuchł dwa dni wcześniej.
  • Luty 2021 – Państwowa Agencja Atomistyki podaje informację o pożarze transformatora w elektrowni jądrowej Trillo-1 w Hiszpanii. Pożar nie naruszył systemów bezpieczeństwa.

  Pożar transformatora w elektrowni rybnik

  To tylko trzy z dziesiątek pożarów transformatorów jakie miały miejsce w ostatnich latach. Szczególnie dobrze przeanalizowane zostało zdarzenie w Elektrowni Rybnik. Powód tego zdarzenia przedstawił w opracowaniu Inż. Bolesław Słowiński, starszy specjalista ds. elektrycznych w koncernie w EDF Polska S.A. (ówczesny właściciel Elektrowni Rybnik). Było nim uszkodzenie przepustu izolatorowego transformatora, co doprowadziło do potężnego zwarcia.

  Słowiński tak opisał sekwencję zdarzeń: Następstwem zwarcia elektrycznego była eksplozja w kadzi transformatora. Skutkiem siły eksplozji w transformatorze, przyspawana górna pokrywa kadzi na ok. 50% jej obwodu została rozwarta na ok. 80 mm. Nastąpił wyrzut i wypływ oleju transformatorowego, który się zapalił, a następnie pożar objął cały transformator blokowy.

  Uszkodzenie przepustu to jedna z dwóch najczęstszych przyczyn tego typu awarii. Inną przyczyną pożaru i wybuchu transformatora może być zwarcie w wyniku uszkodzenia izolacji na uzwojeniu transformatora. Schemat zdarzeń jest tu jednak podobny do tego opisanego powyżej.

  Pożar i / lub wybuch transformatora wiąże się ze sporymi kosztami naprawy lub wymiany urządzenia, a także często z zatrzymaniem produkcji. To jednak nie koniec – pożar w niekorzystnym scenariuszu może przenieść się na blok energetyczny.

  Instalacja gaszenia transformatorów

  Nasz klient – firma działająca w branży energetycznej – był w pełni świadomy opisanych zagrożeń. Już wcześniej chronił przeciwpożarowo dwa inne transformatory na terenie tego samego zakładu. Naszym zadaniem było wykonanie obliczeń oraz zaprojektowanie instalacji tryskaczowej dla dwóch nowych transformatorów.

  Instalacja gaszenia transformatorów - przykład

  Instalacja gaszenia transformatorów – przykład

  Instalacja miała formę klatki, która otaczała transformatory z każdej ze stron. Na wspomnianej klatce zamontowano kilkadziesiąt tryskaczy, które zostały rozlokowane w taki sposób, aby pokryć wodą cała konstrukcję transformatora oraz jego oprzyrządowania.

  Aby ułatwić obsługę instalacji zastosowano analogiczne rozwiązania do tych pracujących już w obrębie dwóch starszych transformatorów.

  Zadanie zostało wykonane zgodnie z wytycznymi NFPA15 (Standard for Water Spray Fixed Systems for Fire Protection) oraz NFPA 850 (Recommended Practice for Fire Protection for Electric Generating Plants and High Voltage Direct Current Converter Stations), a zastosowane komponenty posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty i aprobaty w tym CNBOP.

  Sterowanie instalacją gaszenia transformatorów

  Dla prawidłowej pracy instalacji zraszaczowej przeznaczonej do gaszenia transformatorów blokowych przewidziano system kontrolno-pomiarowy. Umożliwiał on uruchamianie alarmu dźwiękowo-optycznego oraz aktywację systemu gaszenia. Podstawowe zadanie tego układu to:

  1. Uruchomienie instalacji zraszaczowej przyciskami start gaszenie z pomieszczenia nastawni i pomieszczenia zaworów zalewowych.
  2. Monitorowanie stanów zaworu zalewowego.
  3. Monitorowanie trójpasmowej czujki płomienia.
  4. Monitorowanie przekaźnika Buchholza.
  5. Udostępnianie procedur alarmowych.

  W zakresie tej części zadania współpracowaliśmy ściśle z partnerem, który odpowiadał za wdrożenie systemu informatycznego do sterowania.

  W razie pytań skontaktuj się ze mną

  MATEUSZ ŚWITAŁA
  MATEUSZ ŚWITAŁA - jestem do Twojej dyspozycji

  Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu
  Nie odbieram? Kliknij!
  Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail - na pewno odpowiem,
  lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

    Imię i nazwisko (wymagane)

    Nazwa firmy (wymagane)

    E-mail firmowy (wymagane)

    Telefon firmowy (wymagane)

    Treść wiadomości

    Załącz plik