Instalacje tryskaczowe

Grupa WOLFF MATEUSZ ŚWITAŁA
MATEUSZ ŚWITAŁA – jestem do Twojej dyspozycji
Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

  Projekt

  Projekt
  Dostawa

  Dostawa
  Montaz

  Montaż
  Uruchomienie

  Uruchomienie
  Serwis

  Serwis
  Instalacje tryskaczowe - projektowanie

  Instalacje tryskaczowe dla przemysłu

  Realizujemy kompleksowe inwestycje z zakresu projektowania i montażu instalacji tryskaczowych dla zakładów przemysłowych. Współpracowaliśmy już m.in. z firmami z branży drzewnej, spożywczej, energetycznej, czy przetwórstwa odpadów, dzięki czemu wiemy, jak zrealizować montaż, aby nie powodować konieczności zatrzymania produkcji.  Działamy w zgodzie z wytycznymi VdS, EN, NFPA, FM GLOBAL, co sprawia, że zyskujesz pewność, że spełnimy wszystkie wymagania, jakie może stawiać np. Twój ubezpieczyciel.

  Nasza specjalizacja to

  • energetyka
  • branża drzewna
  • branża spożywcza
  • przetwórstwo odpadów
  • chemia i petrochemia
  • inne
  • PN-EN
  • VdS
  • FM Global
  • NFPA
  • znamy problemy obiektów przemysłowych
  • dobieramy komponenty do środowiska pracy
  • mamy doświadczenie w trudnych branżach
  • w tym w środowisku korozyjnym C5M/C5-I 

  Współpraca z ubezpieczycielami

  Powiedzmy otwarcie: to audyty ubezpieczycieli i późniejsze wymogi stawiane firmom produkcyjnym przed zawarciem polisy najczęściej są wyzwalaczem nowych inwestycji w instalacje przeciwpożarowe. Po wielu pożarach w zakładach produkcyjnych w końcówce 2022 roku należy spodziewać się jeszcze większego zwracania uwagi ubezpieczycieli na braki w zabezpieczeniach przeciwpożarowych. Najważniejsze więc co możemy Ci zapewnić, to obietnica, że niezależnie jakie wymagania nakreślił Tobie ubezpieczyciel, spełnimy je wszystkie.

  Instalacje tryskaczowe sprawdzą się w ochronie takich obszarów jak:

  system przeciwpożarowy tryskaczowy dla hal produkcyjnych

  Hale produkcyjne

  instalacja tryskaczowa dla hali montażowej

  Hale montażowe

  ochrona tryskaczowa pojedynczych urządzeń produkcyjnych

  Urządzenia

  instalacje tryskaczowe przeciwpożarowe dla magazynów na produkcji

  Hale magazynowe

  instalacje tryskaczowe w przemyśle, które chronią drogi dojścia do pracy oraz drogi ewakuacyjne i inne ścieżki komunikacyjne

  Dojścia do miejsc pracy i drogi ewakuacyjne

  instalacje tryskaczowe dla pomieszczeń socjalnych na produkcji

  Pomieszczenia socjalne

  Przemysł a galeria handlowa – znajdź różnice

  I choć tytuł przypomina znaną zagadkę, to tym razem będzie łatwo – różnic pomiędzy pracami montażowymi instalacji tryskaczowych na obiektach przemysłowych względem różnych przestrzeni komercyjnych jest wiele i są one widoczne “gołym okiem”. I to właśnie dlatego, że jest ich tak dużo, wiele firm wyspecjalizowanych w dostarczaniu systemów przeciwpożarowych, w ogóle nie zajmuje się tematami przemysłowymi. Instalacje tryskaczowe na czynnych zakładach produkcyjnych muszą być bowiem montowane w przestrzeniach wypełnionych urządzeniami, maszynami, instalacjami, które trzeba najpierw odpowiednio zabezpieczyć. Inaczej też prowadzone są same prace – niekiedy nocami, czy w weekendy, a bardzo często należy po prostu czekać na dopuszczenie do danej strefy przez kierowników produkcji i utrzymania ruchu. Konieczna jest również znajomość zasad bezpieczeństwa i wydawania zezwoleń na pracę.

  – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O RÓZNICACH Z NASZEGO PODCASTU –

  – POZNAJ WSZYSTKIE RÓŻNICE –

  Obiekty komercyjneObiekty przemysłowe
  Ryzyko zakłócenia pracy obiektu podczas montażuZerowe lub minimalne - instalacje tryskaczowe najczęściej montowane sa podczas budowy obiektu, lub poza godzinami normalnej pracySpore lub wysokie - prace najczęściej prowadzone są w czasie normalnej pracy obiektu. Istotne jest więc doświadczenie na tego typu zakładach, aby minimalizować to ryzyko.
  Dostępność wykorzystania rusztowań, wózków, podnośnikówDowolna - najczęściej są to przestronne, niezapełnione jeszcze przestrzenie, w których bez przeszkód można wykorzystać rusztowania, wózki i podnośnikiZnacznie ograniczona - ze względu na ciasno zabudowane hale z trudnym dostępem do punktów montażu instalacji
  Ryzyko kolizji budowanej instalacji tryskaczowej z infrastrukturą haliZerowe lub minimalne - ponownie z uwagi na montaż w niezagospodarowanych przestrzeniachWysokie - z uwagi na istniejącą, często wysoką zabudowę urządzeń oraz instalacji pomocniczych
  Skomplikowanie instalacjiProsta - instalacja ma postać prostej siatki rurociągów o powtarzalnym układzie tryskaczy zamontowanym pod sufitemTrudna - wielopoziomowa zabudowa urządzeń oraz specyficzne zagrożenia pożarowe generowane przez poszczególne urządzenia sprawiają, że siatka rurociągów ma skompilowany układ, a gęstość rozlokowania tryskaczy zmienia się.
  Wiek budynkuMontaż instalacji zraszaczowi prowadzony jest w nowych obiektachPrace najczęściej prowadzone są w wieloletnich obiektach co wymaga uwzględnienia np. wytrzymałości konstrukcyjnej
  Reżim BHPPrace prowadzone są w standardowym reżimie BHPPrace w wysokim reżimie BHP co wymaga szeregu ustaleń i zgód na prace

  STUDIA PRZYPADKÓW

  Instalacje tryskaczowe i zraszaczowe – historie naszych klientów

  Zraszacz nad mostem skośnym
  Zraszacz nad mostem skośnym

  Wieloletnia współpraca GRUPY WOLFF z dużą Grupą Kapitałową z branży energetycznej i cieplnej

  Kiedy rozpoczęliśmy naszą współpracę z inwestorem, prawie wszystkie obiekty i budynki wymagały mniejszych lub większych modernizacji w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i wybuchowego. Niniejszy artykuł opisuje naszą długotrwałą współpracę.

  Pompownia ppoż. i zbiornik wody ppoż. dla elektrociepłowni

  Jest to kolejny etap prac dla jednej z wielkopolskich elektrociepłowni, w ramach których wykonaliśmy pompownie wody ppoż. wraz ze zbiornikiem zapasu wody. Zadanie miało na celu dostosowanie obiektu do wymagań aktualnych przepisów Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych.

  Próbne gaszenie transformatora - przykład
  Próbne gaszenie transformatora - przykład

  Instalacja zraszaczowa dla transformatorów w elektrowni

  Instalacja zraszaczowa została zaprojektowana jako klatka, która otacza transformatory z każdej ze stron. Na wspomnianej klatce zamontowano kilkadziesiąt zraszaczy, które zostały rozlokowane w taki sposób, aby pokryć wodą cała konstrukcję transformatora oraz jego oprzyrządowania.

  Budowa i działanie instalacji tryskaczowej

  Instalacja tryskaczowa należy do grupy Stałych Urządzeń Gaśniczych (SUG). Dzięki tryskaczom jesteśmy w stanie chronić obiekty produkcyjne bez konieczności stosowania drogich i skomplikowanych systemów detekcji pożaru. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu termoczułych elementów, które otwierają tryskacz. Rozwiązanie to może być stosowane dla hal produkcyjnych i montażowych, linii produkcyjnych, hal magazynowych, stref socjalnych i biurowych. Instalacje tryskaczowe charakteryzują się automatycznym, punktowym otwarciem tylko w miejscach, w których występuje pożar – po podniesieniu się temperatury do określonego poziomu pęka ampułka termoczuła (w tryskaczach ampułkowych), lub topi się element zamykający tryskacz (w tryskaczach topikowych), przez co uwolniona zostaje woda znajdująca się pod ciśnieniem w rurociągach instalacji przeciwpożarowej.

  • Pompownia z pompami elektrycznymi lub Diesla
  • Zbiornik wody ppoż.
  • Rurociągi w formie siatki wraz z tryskaczami

  Kiedy montaż instalacji tryskaczowej nie wpływa na produkcję, Ty śpisz spokojnie.

  Prowadzisz działalność produkcyjną. Musisz produkować, pakować, magazynować… inaczej nie zarobisz – wszystko to rozumiemy, dlatego montaż instalacji tryskaczowych realizujemy w sposób minimalizujący wpływ na produkcję. Specjalizujemy się w tego typu projektach, dlatego wiemy, jak poradzić sobie z potencjalnymi problemami (uwzględniamy je już na etapie projektowania), a także potrafimy współpracować z osobami odpowiedzialnymi za produkcję, aby na bieżąco uzgadniać obszary, w których możemy prowadzić prace montażowe. Działamy jedynie w wyznaczonych dniach i godzinach. Dostosowujemy się do planowanych przestojów lub godziny czy dni o niższym obciążeniu produkcji. Jeśli wymaga tego sytuacja, pracujemy w nocy. Każdorazowo dostosowujemy sposób pracy do specyfiki prowadzonej produkcji. Wszystkie scenariusze przy modernizowaniu ochrony przeciwpożarowej są możliwe.

  JAK TO WYGLĄDA W PRAKTYCE?

  zabezpieczenia przeciwpożarowe na czynnych zakładach przemysłowych

  Eliminujemy / ograniczamy do minimum przestoje produkcyjne

  Ściśle koordynujemy montaż z planowaniem produkcji i UR

  Ustalamy, co przywieziemy na teren zakładu np. zwyżki/rusztowania/alpinistów

  Przestrzegamy wszystkich wewnętrznych procedur Twojego zakładu

  Jeśli to konieczne pracujemy także w nocy, czy w weekendy

  Poruszamy się i pracujemy tylko w udostępnionych nam strefach

  Przed montażem zabezpieczamy Twoje maszyny i urządzenia

  Po montażu sprzątamy i umożliwiamy szybki powrót produkcji

  Prace bezpieczne dla mienia inwestora

  Na każdym etapie naszych działań kluczowe dla nas jest bezpieczeństwo mienia inwestora, które jest zgromadzone w halach, magazynach i innych przestrzeniach produkcyjnych. Zdajemy sobie sprawę, że ewentualne uszkodzenia powstałe z naszej winy mogą mieć późniejsze reperkusje w ciągłości działania produkcji. Robimy więc wszystko, aby do takich sytuacji nie dochodziło.

  PRZED MONTAŻEM

  zakład produkcyjny przed montażem zabezpieczeń przeciwpożarowych

  Uzgadniamy zakres prac z inwestorem

  Dokładnie zapoznajemy się z wytycznymi dot. bezpieczeństwa

  Zabezpieczamy stanowisko pracy

  Przykrywamy maszyny i urządzenia

  PODCZAS PRAC I PO MONTAŻU

  montaż zabezpieczeń przeciwpożarowych na czynnym zakładzie produkcyjnym

  Poruszamy się z zachowaniem najwyższej ostrożności

  Dbamy o to, aby nic nie uszkodzić

  Dokładnie sprzątamy stanowisko po montażu

  Umożliwiamy błyskawiczne przywrócenie produkcji

  • opracowanie koncepcji oraz niezbędnych projektów
  • dobór i dostawa kluczowych elementów instalacji
  • opracowanie i wdrożenie systemu sterowania
  • opracowanie wizualizacji systemu tryskaczowego
  • integracja instalacji z istniejącymi systemami bezpieczeństwa
  • montaż, uruchomienie oraz serwis instalacji przeciwpożarowej

  Poza instalacjami tryskaczowymi, projektujemy i wdrażamy kompletne, zintegrowane ze sobą systemy przeciwpożarowe – poniżej znajdziesz ich pełną listę. Co ważne, w zależności od Twoich potrzeb nasze działania mogą obejmować wszystkie lub tylko wybrane z wymienionych punktów. W razie potrzeby dostarczane systemy integrujemy z istniejącymi już rozwiązaniami.

  1. System sygnalizacji pożaru (SAP, SSP) – przewodowy i bezprzewodowy
  2. System detekcji pożaru
  3. Systemy wentylacji i oddymiania
  4. System monitoringu CCTV
  5. Systemy sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN)
  6.  Dźwiękowy system ostrzegawczy DSO
  7. Systemy kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy
  8. Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne
  9. Stałe urządzenia gaśnicze

  Instalacje tryskaczowe to na stałe zamontowane, automatyczne urządzenia gaśnicze. Urządzenia te przeznaczone są do gaszenia pożaru, do którego środek gaśniczy (woda) podawany jest ze stałych źródeł zasilania, trwale połączonych z urządzeniami.

  Instalacje tryskaczowe stanowią powszechnie stosowaną ochronę przeciwpożarową w budynkach. Wśród dostępnych standardów projektowania w Polsce wytyczne w tym zakresie zawiera norma PN-EN 12845 „Stałe urządzenia gaśnicze – Automatyczne urządzenia tryskaczowe – Projektowanie, instalowanie i konserwacja”. W naszych realizacjach oprócz wymienionej normy stosujemy także standardy VdS, EN, NFPA, FM GLOBAL lub bazujemy na specyficznych wymogach inwestora.

  Instalacje tryskaczowe są samoczynnym systemem gaśniczym, który wykrywa moment powstania pożaru, przesyła informację do systemu sterowania i automatycznie rozpoczyna proces gaszenia wodą. Stosowana jest tu zasada selektywnego gaszenia, tzn. że aktywowane są jedynie te tryskacze, które znajdują się bezpośrednio w obszarze ogniska pożaru. Po akcji gaśniczej, instalacja tryskaczowa szybko, może osiągnąć ponowną gotowość operacyjną.

  Zainstalowany i przygotowany do zadziałania tryskacz jest zamknięty poprzez szklaną ampułkę, która wypełniona jest kolorową cieczą. Wraz ze wzrostem temperatury otoczenia zawarta w ampułce ciecz zwiększa swoją objętość, co w konsekwencji doprowadza do rozerwania ampułki i tym samym tryskacz otwiera się. Woda gaśnicza, znajdująca się w instalacji pod ciśnieniem, trafia na deflektor tryskacza, który rozprowadza ją równomiernie nad ogniskiem pożaru. Zastosowanie technologii tryskaczowej, już przy kilku tryskaczach jest w stanie ugasić pożar, ograniczając tym samym szkody do minimum. Po ugaszeniu pożaru, przed ponownym przygotowaniem instalacji do pracy należy otwarty tryskacz wymienić na nowy.

  Kolory cieczy w ampułkach informują o temperaturze aktywacji tryskacza:

  • Pomarańczowy 57°C
  • Czerwony 68°C
  • Żółty 79°C
  • Zielony 93°C
  • Niebieski 141°C
  • zbiornik zapasowy wody
  • pompownia
  • stanowiska kontrolno-alarmowe
  • sieć rurociągów wraz z zainstalowanymi równomiernie tryskaczami na całym obszarze objętym ochroną tryskaczową
  • centrala sygnalizacji pożaru monitorująca stan instalacji

  W odróżnieniu od wielu innych firm skupiamy się na realizacji trudnych zadań głównie w branży przemysłowej (w tym także w strefach zagrożenia wybuchem). Naszą siłą jest kompleksowość pozwalająca systemy pożarowe, które uwzględniają detekcję, sygnalizację i gaszenie pożaru, oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne, oddymianie i wentylację, monitoring video, a także zarządzanie kontrolą dostępu.

  Najważniejsze obiekty i urządzenia, dla których wykonujemy instalacje tryskaczowe lub kompletne systemy przeciwpożarowe.

  • elektrownie i elektrociepłownie
  • przenośniki taśmowe
  • transformatory
  • rafinerie i zbiorniki paliw
  • lakiernie
  • zakłady utylizacji odpadów
  • przemysł drzewny
  • przemysł spożywczy

   Instalacje przeciwpożarowe – oferta

  Instalacje
  Tryskaczowe

  Są one samoczynnym systemem gaśniczym, który wykrywa moment powstania pożaru, przesyła informację do systemu sterowania i automatycznie rozpoczyna proces selektywnego gaszenia wodą – tylko tam, gdzie jest pożar.

  Instalacje
  Zraszaczowe

  Wyposażone są w otwarte dysze gaśnicze i mogą być podzielone na kilka stref gaszenia. W momencie wykrycia pożaru otwierane są właściwe dla danego obszaru zawory zraszaczy. Woda jest uwalniana w całym obszarze objętym ochroną.

  Instalacja gaszenia sortowni odpadów

  Instalacje
  Pianowe

  Stosujemy je w szczególności dla obiektów wysokiego ryzyka pożarowego, takich jak: zbiorniki paliw, rozpuszczalników oraz innych cieczy łatwopalnych; magazyny tworzyw sztucznych; produktów łatwopalnych i/lub tworzących atmosfery wybuchowe.

  System sygnalizacji pożaru SSP

  Detekcja
  i Sygnalizacja Pożaru

  Projektujemy i wdrażamy kompletne systemy detekcji i sygnalizacji pożaru. W zależności od potrzeb stosujemy jeden z czterech dostępnych systemów lub hybrydę dwóch lub trzech z nich, optymalizując inwestycję pod kątem technicznym oraz kosztowym.

  System wykrywania i gaszenia iskier

  Wykrywanie
  i Gaszenie Iskier

  Systemy te przeznaczone są do zabudowy na kanałach instalacji przemysłowych. Ich zadaniem jest niedopuszczenie, aby potencjalne źródło zapłonu w postaci iskry, niedopałka papierosa, czy rozgrzanej cząstki przedostało się do urządzenia.

  Zabezpiecz swoją instalację.

  Wykonujemy także:

  INSTALACJE HYDRANTOWE

  ZBIORNIKI WODY PPOŻ.

  POMPOWNIE WODY PPOŻ.

  Darmowa konsultacja

  Odpowiem na Twoje pytania odnośnie kompleksowych projektów bezpieczeństwa pożarowego w przemyśle. Aby skorzystać z darmowej i w 100% niezobowiązującej konsultacji wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz.

  Grupa WOLFF MATEUSZ ŚWITAŁA
  MATEUSZ ŚWITAŁA – jestem do Twojej dyspozycji
  Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

  Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

   Projekt

   Projekt
   Dostawa

   Dostawa
   Montaz

   Montaż
   Uruchomienie

   Uruchomienie
   Serwis

   Serwis

   Przykładowe pytania

   Bezpieczeństwo pożarowe:
   • Jak chronić transformatory?
   • Co zrobić, gdy ciężar instalacji wodnej może przekraczać wytrzymałość konstrukcyjną dachu?
   • Czy w moim przypadku można zoptymalizować wymagane miejsce, a tym samym koszty dla pompowni i zbiornika na wodę?
   Branże, dla których najczęściej pracujemy:
   • Spożywcza
   • Energetyczna
   • Przetwarzanie odpadów

   Darmowa konsultacja