Instalacje tryskaczowe dla budynków produkcyjnych, maszyn i technologii

Realizujemy kompleksowe inwestycje z zakresu projektowania i montażu instalacji tryskaczowych dla zakładów przemysłowych. Współpracowaliśmy już m.in. z firmami z branży drzewnej, spożywczej, energetycznej, czy przetwórstwa odpadów, dzięki czemu wiemy, jak zrealizować montaż, aby nie powodować konieczności zatrzymania produkcji.  Działamy w zgodzie z wytycznymi VdS, EN, NFPA, FM GLOBAL, co sprawia, że zyskujesz pewność, że spełnimy wszystkie wymagania, jakie może stawiać np. Twój ubezpieczyciel.

Nasza specjalizacja to

  • energetyka
  • branża drzewna
  • branża spożywcza
  • przetwórstwo odpadów
  • chemia i petrochemia
  • inne
  • PN-EN
  • VdS
  • FM Global
  • NFPA
  • tam, gdzie inni się poddają, my dopiero się rozkręcamy
  • zabezpieczamy produkcyjne kolosy (np. maszyny o długości 9 boisk do siatkówki)
  • realizujemy testy, dzięki którym precyzyjnie dobieramy technologię gaszenia
  • montujemy systemy ppoż. w środowisku wysoce korozyjnym C5M/C5-I

Współpraca z ubezpieczycielami

Powiedzmy otwarcie: to audyty ubezpieczycieli i późniejsze wymogi stawiane firmom produkcyjnym przed zawarciem polisy najczęściej są wyzwalaczem nowych inwestycji w instalacje przeciwpożarowe. Po wielu pożarach w zakładach produkcyjnych w końcówce 2022 roku należy spodziewać się jeszcze większego zwracania uwagi ubezpieczycieli na braki w zabezpieczeniach przeciwpożarowych. Najważniejsze więc co możemy Ci zapewnić, to obietnica, że niezależnie jakie wymagania nakreślił Tobie ubezpieczyciel, spełnimy je wszystkie.

Zastosowanie instalacji tryskaczowych

system przeciwpożarowy tryskaczowy dla hal produkcyjnych

Hale produkcyjne

instalacja tryskaczowa dla hali montażowej

Hale montażowe

ochrona tryskaczowa pojedynczych urządzeń produkcyjnych

Urządzenia

instalacje tryskaczowe przeciwpożarowe dla magazynów na produkcji

Hale magazynowe

instalacje tryskaczowe w przemyśle, które chronią drogi dojścia do pracy oraz drogi ewakuacyjne i inne ścieżki komunikacyjne

Dojścia do miejsc pracy i drogi ewakuacyjne

instalacje tryskaczowe dla pomieszczeń socjalnych na produkcji

Pomieszczenia socjalne

Jak działają tryskacze?

Instalacje przeciwpożarowe tryskaczowe są jedynym rodzajem instalacji stałych urządzeń gaśniczych, którego celem praktycznie w każdym przypadku jest ugaszenie pożaru. Cel ten jest bezpośrednio związany z prostotą konstrukcji instalacji tryskaczowej: zakłada ona, że jeśli w okolicy tryskacza nastąpi wzrost temperatury charakterystyczny dla pożaru, doprowadzi on do pęknięcia ampułki, co uruchamia punktowo wypływ wody pod ciśnieniem wprost na miejsce, z którego emitowane jest ciepło. Instalacja może być wstępnie wypełniona także sprężonym powietrzem lub azotem, a także glikolem. Wówczas to spadek ciśnienia, które uwalnia się przy otwarciu tryskaczy przeciwpożarowych, powoduje otwarcie zaworu kontrolno-alarmowego i rozprzestrzenianie się wody do orurowania, aby rozpocząć wypływ wody.

Zabezpieczenia ppoż. w praktyce przemysłowej

zabezpieczenia ppoż w praktyce przemysłowej pobierz pdf

Pobierz PDF i dowiedz się:

  • jakie dylematy posiadali zarządzający polskimi zakładami przemysłowymi i jakie ostatecznie podjęli decyzje
  • jakie są punkty krytyczne podczas projektowania, montażu i eksploatacji systemów ppoż. w przemyśle
  • jakie są wymagania ubezpieczycieli na polskim rynku względem zakładów przemysłowych
  • budowie, zastosowaniu i co równie istotne ograniczeniach w stosowaniu ww. SUG

Przemysł a galeria handlowa – znajdź różnice

I choć tytuł przypomina znaną zagadkę, to tym razem będzie łatwo – różnic pomiędzy pracami montażowymi instalacji tryskaczowych na obiektach przemysłowych względem różnych przestrzeni komercyjnych jest wiele i są one widoczne “gołym okiem”. I to właśnie dlatego, że jest ich tak dużo, wiele firm wyspecjalizowanych w dostarczaniu systemów przeciwpożarowych, w ogóle nie zajmuje się tematami przemysłowymi. Instalacje tryskaczowe na czynnych zakładach produkcyjnych muszą być bowiem montowane w przestrzeniach wypełnionych urządzeniami, maszynami, instalacjami, które trzeba najpierw odpowiednio zabezpieczyć. Inaczej też prowadzone są same prace – niekiedy nocami, czy w weekendy, a bardzo często należy po prostu czekać na dopuszczenie do danej strefy przez kierowników produkcji i utrzymania ruchu. Konieczna jest również znajomość zasad bezpieczeństwa i wydawania zezwoleń na pracę.

– DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O RÓZNICACH Z NASZEGO PODCASTU –

– POZNAJ WSZYSTKIE RÓŻNICE –

Obiekty komercyjneObiekty przemysłowe
Ryzyko zakłócenia pracy obiektu podczas montażuZerowe lub minimalne - instalacje tryskaczowe najczęściej montowane sa podczas budowy obiektu, lub poza godzinami normalnej pracySpore lub wysokie - prace najczęściej prowadzone są w czasie normalnej pracy obiektu. Istotne jest więc doświadczenie na tego typu zakładach, aby minimalizować to ryzyko.
Dostępność wykorzystania rusztowań, wózków, podnośnikówDowolna - najczęściej są to przestronne, niezapełnione jeszcze przestrzenie, w których bez przeszkód można wykorzystać rusztowania, wózki i podnośnikiZnacznie ograniczona - ze względu na ciasno zabudowane hale z trudnym dostępem do punktów montażu instalacji
Ryzyko kolizji budowanej instalacji tryskaczowej z infrastrukturą haliZerowe lub minimalne - ponownie z uwagi na montaż w niezagospodarowanych przestrzeniachWysokie - z uwagi na istniejącą, często wysoką zabudowę urządzeń oraz instalacji pomocniczych
Skomplikowanie instalacjiProsta - instalacja ma postać prostej siatki rurociągów o powtarzalnym układzie tryskaczy zamontowanym pod sufitemTrudna - wielopoziomowa zabudowa urządzeń oraz specyficzne zagrożenia pożarowe generowane przez poszczególne urządzenia sprawiają, że siatka rurociągów ma skompilowany układ, a gęstość rozlokowania tryskaczy zmienia się.
Wiek budynkuMontaż instalacji zraszaczowi prowadzony jest w nowych obiektachPrace najczęściej prowadzone są w wieloletnich obiektach co wymaga uwzględnienia np. wytrzymałości konstrukcyjnej
Reżim BHPPrace prowadzone są w standardowym reżimie BHPPrace w wysokim reżimie BHP co wymaga szeregu ustaleń i zgód na prace

STUDIA PRZYPADKÓW

Systemy przeciwpożarowe – historie naszych klientów

Mgłowe urządzenie gaśnicze na przenośniku biomasy
Mgłowe urządzenie gaśnicze na przenośniku biomasy

Mgłowe urządzenie gaśnicze na przenośniku biomasy: co przekonało inwestora?

Zabezpieczenie przenośników taśmowych biomasy stanowi etap kompleksowej modernizacji instalacji przeciwpożarowych i przeciwwybuchowych w dwóch elektrowniach. Modyfikacja wynika ze zmiany paliwa z węgla na mieszankę węgla ze znacznie łatwiej zapalną i wybuchową biomasą. Dowiedz się dlaczego w tym przypadku zrezygnowaliśmy z instalacji zraszaczowych/tryskaczowych na rzecz niskociśnieniowej mgły wodnej.

Instalacja przeciwpożarowa dla maszyny papierniczej

Ta maszyna papiernicza była największym urządzeniem jakie kiedykolwiek zabezpieczaliśmy przed pożarem. Prawdziwy kolos. 160 metrów długości oraz 12 wysokości. To tyle co 4-pietrowy blok mieszkalny o długości 9 boisk do siatkówki. Jak się jednak okazało, to nie rozmiar stanowił tu największe wyzwanie.

Zraszacz nad mostem skośnym
Zraszacz nad mostem skośnym

Wieloletnia współpraca GRUPY WOLFF z dużą Grupą Kapitałową z branży energetycznej i cieplnej

Kiedy rozpoczęliśmy naszą współpracę z inwestorem, prawie wszystkie obiekty i budynki wymagały mniejszych lub większych modernizacji w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i wybuchowego. Niniejszy artykuł opisuje naszą długotrwałą współpracę.

Budowa i zasada działania instalacji tryskaczowej

Instalacja tryskaczowa należy do grupy Stałych Urządzeń Gaśniczych (SUG). W przypadku wybuchu pożaru w obiektach produkcyjnych jesteśmy je w stanie chronić dzięki tryskaczom, bez konieczności stosowania drogich i skomplikowanych systemów detekcji pożaru. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu termoczułych elementów, które otwierają tryskacz w zależności od temperatury. Rozwiązanie to może być stosowane zarówno w obiektach produkcyjnych i montażowych, nad liniami produkcyjnymi, jak i w halach magazynowych (w tym magazyny wysokiego składowania), strefach socjalnych i biurowych. Co istotne, instalacje tryskaczowe znajdują zastosowanie zarówno w obiektach ogrzewanych (wypełnione są wodą), jak i nieogrzewanych (wypełnione są sprężonym powietrzem). Instalacje tryskaczowe zapewniają automatyczne, punktowe otwarciem tylko w miejscach, w których występuje pożar – po podniesieniu się temperatury do określonego poziomu pęka ampułka termoczuła (w tryskaczach ampułkowych), lub topi się element zamykający tryskacz (w tryskaczach topikowych), przez co uwolniona zostaje woda znajdująca się pod ciśnieniem w rurociągach instalacji przeciwpożarowej.

  • Pompownia z pompami elektrycznymi lub Diesla
  • Zbiornik wody ppoż.
  • Rurociągi w formie siatki wraz z tryskaczami

Instalacje tryskaczowe w przemyśle – co warto wiedzieć?

Rodzaje instalacji tryskaczowych dla zakładów przemysłowych

W warunkach przemysłowych często okazuje się, że ilość rodzajów tryskaczy, które należy zastosować do poprawnej ochrony przeciwpożarowej, jest wielokrotnie większa niż w przypadku obiektów nieprzemysłowych. Wystarczy podać przykład dużego koncernu spożywczego, w którym jako GRUPA WOLFF montowaliśmy instalację tryskaczową. Tylko dla samej ochrony dodatkowej (czyli montowanej pod różnego rodzaju przeszkodami takimi jak podesty, czy też w korytarzach technologicznych między piętrami) zastosowaliśmy 10 rodzajów tryskaczy. Dowiedz się więcej o budowie i rodzajach tryskaczy i ich doborze do zastosowań przemysłowych.

  • Pomożemy Ci w doborze rodzajów tryskaczy do budynków i technologii, które mamy chronić
  • Doradzimy, jeśli zamiast instalacji tryskaczowej lepiej będzie chronić Twój zakład innym systemem gaszenia
  • Zajmiemy się uzgodnieniem szczegółów instalacji z ubezpieczycielem i rzeczoznawcą ppoż., żeby spełnić ich wymagania
tryskacz a zraszacz

Zasada działania systemu przeciwpożarowego – różnice między tryskaczem a zraszaczem

Jak wyjaśnić różnice pomiędzy tryskaczem a zraszaczem? Patrząc na budowę dyszy da się ją zauważyć – tryskacze są zamknięte ampułką lub topikiem, a zraszacze są stale otwarte. Jednak z czym się to wiąże pod kątem możliwości ich zastosowania do ochrony obiektów przemysłowych i technologii znajdującej się wewnątrz hal i magazynów produkcyjnych? Napisaliśmy o tym cały artykuł: Tryskacz a zraszacz, czyli różnice w zastosowaniu przeciwpożarowym instalacji zraszaczowej i tryskaczowej

Z tyłu głowy pamiętaj jednak, że nie musisz samemu rozwiązywać dylematu, który system należy wykorzystać w Twoim zakładzie przemysłowym – chętnie pomożemy go dobrać, uzgadniając jednocześnie szczegóły z Twoim ubezpieczycielem i rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż.

Kiedy montaż instalacji tryskaczowej nie wpływa na produkcję, Ty śpisz spokojnie.

Prowadzisz działalność produkcyjną. Musisz produkować, pakować, magazynować… inaczej nie zarobisz – wszystko to rozumiemy, dlatego montaż instalacji tryskaczowych realizujemy w sposób minimalizujący wpływ na produkcję. Specjalizujemy się w tego typu projektach, dlatego wiemy, jak poradzić sobie z potencjalnymi problemami (uwzględniamy je już na etapie projektowania), a także potrafimy współpracować z osobami odpowiedzialnymi za produkcję, aby na bieżąco uzgadniać obszary, w których możemy prowadzić prace montażowe. Działamy jedynie w wyznaczonych dniach i godzinach. Dostosowujemy się do planowanych przestojów lub godziny czy dni o niższym obciążeniu produkcji. Jeśli wymaga tego sytuacja, pracujemy w nocy. Każdorazowo dostosowujemy sposób pracy do specyfiki prowadzonej produkcji. Wszystkie scenariusze przy modernizowaniu ochrony przeciwpożarowej są możliwe.

JAK TO WYGLĄDA W PRAKTYCE?

zabezpieczenia przeciwpożarowe na czynnych zakładach przemysłowych

Eliminujemy / ograniczamy do minimum przestoje produkcyjne

Ściśle koordynujemy montaż z planowaniem produkcji i UR

Ustalamy, co przywieziemy na teren zakładu np. zwyżki/rusztowania/alpinistów

Przestrzegamy wszystkich wewnętrznych procedur Twojego zakładu

Jeśli to konieczne pracujemy także w nocy, czy w weekendy

Poruszamy się i pracujemy tylko w udostępnionych nam strefach

Przed montażem zabezpieczamy Twoje maszyny i urządzenia

Po montażu sprzątamy i umożliwiamy szybki powrót produkcji

Prace bezpieczne dla mienia inwestora

Na każdym etapie naszych działań kluczowe dla nas jest bezpieczeństwo mienia inwestora, które jest zgromadzone w halach, magazynach i innych przestrzeniach produkcyjnych. Zdajemy sobie sprawę, że ewentualne uszkodzenia powstałe z naszej winy mogą mieć późniejsze reperkusje w ciągłości działania produkcji. Robimy więc wszystko, aby do takich sytuacji nie dochodziło.

PRZED MONTAŻEM

zakład produkcyjny przed montażem zabezpieczeń przeciwpożarowych

Uzgadniamy zakres prac z inwestorem

Dokładnie zapoznajemy się z wytycznymi dot. bezpieczeństwa

Zabezpieczamy stanowisko pracy

Przykrywamy maszyny i urządzenia

PODCZAS PRAC I PO MONTAŻU

montaż zabezpieczeń przeciwpożarowych na czynnym zakładzie produkcyjnym

Poruszamy się z zachowaniem najwyższej ostrożności

Dbamy o to, aby nic nie uszkodzić

Dokładnie sprzątamy stanowisko po montażu

Umożliwiamy błyskawiczne przywrócenie produkcji

  • opracowanie koncepcji oraz niezbędnych projektów
  • dobór i dostawa kluczowych elementów instalacji
  • opracowanie i wdrożenie systemu sterowania
  • opracowanie wizualizacji systemu tryskaczowego
  • integracja instalacji z istniejącymi systemami bezpieczeństwa
  • montaż, uruchomienie oraz serwis instalacji przeciwpożarowej

Poza instalacjami tryskaczowymi, projektujemy i wdrażamy kompletne, zintegrowane ze sobą systemy przeciwpożarowe – poniżej znajdziesz ich pełną listę. Co ważne, w zależności od Twoich potrzeb nasze działania mogą obejmować wszystkie lub tylko wybrane z wymienionych punktów. W razie potrzeby dostarczane systemy integrujemy z istniejącymi już rozwiązaniami.

  1. System sygnalizacji pożaru (SAP, SSP) – przewodowy i bezprzewodowy
  2. System detekcji pożaru
  3. Systemy wentylacji i oddymiania
  4. System monitoringu CCTV
  5. Systemy sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN)
  6.  Dźwiękowy system ostrzegawczy DSO
  7. Systemy kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy
  8. Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne
  9. Stałe urządzenia gaśnicze

Instalacje tryskaczowe są to stałe, automatyczne urządzenia gaśnicze. Urządzenia te przeznaczone są do gaszenia pożaru, do którego środek gaśniczy (woda) podawany jest ze stałych źródeł zasilania, wyłącznie w miejscu wystąpienia pożaru, ale i równomiernie nad miejscem pożaru. Chronią tym samym przed szybkim rozprzestrzenianiem się ognia. Pozostałe tryskacze pozostają zamknięte.

Instalacje tryskaczowe stanowią powszechnie stosowaną ochronę przeciwpożarową w budynkach. Wśród dostępnych standardów projektowania w Polsce wytyczne w tym zakresie zawiera norma PN-EN 12845 „Stałe urządzenia gaśnicze – Automatyczne urządzenia tryskaczowe – Projektowanie, instalowanie i konserwacja”. W naszych realizacjach oprócz wymienionej normy stosujemy także standardy VdS, EN, NFPA, FM GLOBAL lub bazujemy na specyficznych wymogach inwestora.

Instalacje tryskaczowe są samoczynnym systemem gaśniczym, który wykrywa moment powstania pożaru, przesyła informację do systemu sterowania i automatycznie rozpoczyna proces gaszenia wodą. Stosowana jest tu zasada selektywnego gaszenia, tzn. że aktywowane są jedynie te tryskacze, które znajdują się bezpośrednio w obszarze ogniska pożaru. Po akcji gaśniczej, instalacja tryskaczowa szybko, może osiągnąć ponowną gotowość operacyjną.

Zainstalowany i przygotowany do zadziałania tryskacz jest zamknięty poprzez szklaną ampułkę, która wypełniona jest kolorową cieczą. Wraz ze wzrostem temperatury otoczenia zawarta w ampułce ciecz zwiększa swoją objętość, co w konsekwencji doprowadza do rozerwania ampułki i tym samym tryskacz otwiera się. Woda gaśnicza, znajdująca się w instalacji pod ciśnieniem, trafia na deflektor tryskacza, który rozprowadza ją równomiernie nad ogniskiem pożaru. Zastosowanie technologii tryskaczowej, już przy kilku tryskaczach jest w stanie ugasić pożar, ograniczając tym samym szkody do minimum. Po ugaszeniu pożaru, przed ponownym przygotowaniem instalacji do pracy należy otwarty tryskacz wymienić na nowy.

Kolory cieczy w ampułkach informują o temperaturze aktywacji tryskacza:

  • Pomarańczowy 57°C
  • Czerwony 68°C
  • Żółty 79°C
  • Zielony 93°C
  • Niebieski 141°C
  • zbiornik zapasowy wody
  • pompownia
  • stanowiska kontrolno-alarmowe
  • sieć rurociągów wraz z zainstalowanymi równomiernie tryskaczami na całym obszarze objętym ochroną tryskaczową
  • centrala sygnalizacji pożaru monitorująca stan instalacji

W odróżnieniu od wielu innych firm skupiamy się na realizacji trudnych zadań głównie w branży przemysłowej (w tym także w strefach zagrożenia wybuchem). Naszą siłą jest kompleksowość pozwalająca systemy pożarowe, które uwzględniają detekcję, sygnalizację i gaszenie pożaru, oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne, oddymianie i wentylację, monitoring video, a także zarządzanie kontrolą dostępu.

Najważniejsze obiekty i urządzenia, dla których wykonujemy instalacje tryskaczowe lub kompletne systemy przeciwpożarowe.

  • elektrownie i elektrociepłownie
  • przenośniki taśmowe
  • transformatory
  • rafinerie i zbiorniki paliw
  • lakiernie
  • zakłady utylizacji odpadów
  • przemysł drzewny
  • przemysł spożywczy