Instalacje zraszaczowe

Grupa WOLFF MATEUSZ ŚWITAŁA
MATEUSZ ŚWITAŁA – jestem do Twojej dyspozycji
Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

  Projekt

  Projekt
  Dostawa

  Dostawa
  Montaz

  Montaż
  Uruchomienie

  Uruchomienie
  Serwis

  Serwis
  Instalacje zraszaczowe

  Instalacje zraszaczowe dla przemysłu

  Projektujemy i wykonujemy instalacje zraszaczowe do ochrony urządzeń technologicznych, hal produkcyjnych i oraz transformatorów olejowych. Znamy specyfikę branży energetycznej, spożywczej, drzewnej, przetwórstwa odpadów oraz chemicznej. Wykonywane przez nas instalacje zraszaczowe są w zgodzie z polskimi normami a także standardami FM Global, VdS, NFPA oraz wymogami ubezpieczycieli. Prace na obiekcie realizujemy w sposób minimalizujący wpływ na ciągłość produkcji oraz z uwzględnieniem wewnętrznych przepisów BHP i ppoż.

  Nasza specjalizacja to

  • energetyka
  • branża drzewna
  • branża spożywcza
  • przetwórstwo odpadów
  • chemia i petrochemia
  • inne
  • PN-EN
  • VdS
  • FM Global
  • NFPA
  • znamy problemy obiektów przemysłowych
  • dobieramy komponenty do środowiska pracy
  • mamy doświadczenie w trudnych branżach
  • w tym w środowisku korozyjnym C5M/C5-I 

  Współpraca z ubezpieczycielami

  Zdajemy sobie sprawę, że większość inwestycji związanych z modernizacją instalacji przeciwpożarowej wynika z wymogów, które stawiają zakładom przemysłowym ubezpieczyciele. Jeśli też jesteś w tej sytuacji, zapewne ubezpieczyciel wskazał, zgodnie z jaką normą lub standardem mają być wykonane zabezpieczenia przeciwpożarowe. Najważniejsze dla Ciebie jest to, że niezależnie jakie wymagania nakreślił Tobie ubezpieczyciel, spełnimy je wszystkie.

  Obszary jakie chronimy instalacjami zraszaczowymi

  Hale produkcyjne

  Urządzenia

  Próbne gaszenie transformatora - przykład

  Transformatory olejowe

  Elektrownie i elektrociepłownie

  Sortownie i spalarnie odpadów

  instalacje zraszaczowe dla zbiorników oleju, paliwa, gazu

  Zbiorniki oleju, paliwa, gazu

  Pobierz Check-Listy inwestora przemysłowego instalacji ppoż.

  Proste, acz treściwe Check-Listy

  • pokażą Ci, jaką wiedzę powinieneś zgromadzić przed kontaktem z potencjalnym projektantem i wykonawcą instalacji przeciwpożarowych w swoim zakładzie przemysłowym, oraz jakie będą dalsze etapy inwestycji jeszcze przed “wbiciem pierwszej łopaty”
  check-lista-inwestora-przemyslowego-instalacje-przeciwpozarowe

  Obiekt przemysłowy to nie galeria handlowa

  Wiele firm z branży zabezpieczeń przeciwpożarowych posiada ogromne doświadczenie w budowie instalacji zraszaczowych dla pustych obiektów komercyjnych jak galerie handlowe, biurowce czy centra logistyczne. Duża dostępność pustych hal oraz ich jednorodność pod względem zapotrzebowania na czynnik gaśniczy sprawiają, że inwestycje tego typu są stosunkowo łatwe. Zupełnie inną sytuację mamy w zakładach przemysłowych. Tu instalacje zraszaczowe montowane są na czynnych zakładach, gdzie hale wypełnione są urządzeniami, które często wymagają specyficznego podejścia. Konieczna jest również znajomość zasad bezpieczeństwa i wydawania zezwoleń na pracę.

  – POZNAJ WSZYSTKIE RÓŻNICE –

  Obiekty komercyjneObiekty przemysłowe
  Wpływ montażu na pracę obiektuPrace prowadzone są w czasie budowy obiektu lub poza godzinami jego normalnej pracyPrace najczęściej prowadzone są w czasie normalnej pracy obiektu i nie mogą jej zakłócać
  Możliwość wykorzystania rusztowań, wózków, podnośnikówPrace prowadzone są w przestronnych halach, w których bez przeszkód można wykorzystać rusztowania, wózki i podnośnikiPrace prowadzone są w ciasno zabudowanych halach z trudnym dostępem do punktów montażu instalacji
  Ryzyko kolizjiRyzyko kolizji budowanej instalacji zraszaczowej z infrastrukturą hali praktycznie nie występujeWysoka zabudowa urządzeń oraz instalacji pomocniczych sprawia, że ryzyko kolizji z instalacją zraszaczową jest wysokie
  Skomplikowanie instalacjiInstalacja ma postać prostej siatki rurociągów o powtarzalnym układzie zraszaczy zamontowanym pod sufitemWielopoziomowa zabudowa urządzeń oraz specyficzne zagrożenia pożarowe generowane przez poszczególne urządzenia sprawiają, że siatka rurociągów ma skompilowany układ, a gęstość rozlokowania zraszaczy zmienia się.
  Wiek budynkuMontaż instalacji zraszaczowi prowadzony jest w nowych obiektachPrace najczęściej prowadzone są w wieloletnich obiektach co wymaga uwzględnienia np. wytrzymałości konstrukcyjnej
  Reżim BHPPrace prowadzone są w standardowym reżimie BHPPrace w wysokim reżimie BHP co wymaga szeregu ustaleń i zgód na prace

  STUDIA PRZYPADKÓW

  Instalacje ppoż. – sprawdź nasze doświadczenie

  Mgłowe urządzenie gaśnicze na przenośniku biomasy
  Mgłowe urządzenie gaśnicze na przenośniku biomasy

  Mgłowe urządzenie gaśnicze na przenośniku biomasy – co przekonało inwestora?

  Zabezpieczenie przenośników taśmowych biomasy stanowi etap kompleksowej modernizacji instalacji przeciwpożarowych i przeciwwybuchowych w dwóch elektrowniach. Modyfikacja wynika ze zmiany paliwa z węgla na mieszankę węgla ze znacznie łatwiej zapalną i wybuchową biomasą. Dowiedz się dlaczego w tym przypadku zrezygnowaliśmy z instalacji zraszaczowych/tryskaczowych na rzecz niskociśnieniowej mgły wodnej.

  Instalacja przeciwpożarowa dla maszyny papierniczej

  Ta maszyna papiernicza była największym urządzeniem jakie kiedykolwiek zabezpieczaliśmy przed pożarem. Prawdziwy kolos. 160 metrów długości oraz 12 wysokości. To tyle co 4-pietrowy blok mieszkalny o długości 9 boisk do siatkówki. Jak się jednak okazało, to nie rozmiar stanowił tu największe wyzwanie.

  Zraszacz nad mostem skośnym
  Zraszacz nad mostem skośnym

  Wieloletnia współpraca GRUPY WOLFF z dużą Grupą Kapitałową z branży energetycznej i cieplnej

  Kiedy rozpoczęliśmy naszą współpracę z inwestorem, prawie wszystkie obiekty i budynki wymagały mniejszych lub większych modernizacji w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i wybuchowego. Niniejszy artykuł opisuje naszą długotrwałą współpracę.

  Budowa i działanie instalacji zraszaczowej

  Instalacja zraszaczowa należy do grupy Stałych Urządzeń Gaśniczych (SUG). Rozwiązanie to przeznaczone jest dla obiektów, w których pożar może się szybo rozprzestrzeniać lub wymagane jest intensywne chłodzenie. Instalacja składa się z rurociągów, zraszaczy, zaworów i pomp, a także czujników dymu i ciepła, które służą do wykrywania pożaru. Po wykryciu pożaru, instalacja gaśnicza automatycznie uruchamia pompę i otwiera zawory, co powoduje rozpylenie wody z dysz. Możliwe jest także zaprojektowanie instalacji, która będzie uruchamiana ręcznie.

  • Pompownia z pompami elektrycznymi lub Diesla
  • Zbiornik wody ppoż.
  • Centrala sterująca wraz z zaworami zalewowymi
  • Rurociągi w formie siarki wraz ze zraszaczami

  Montaż instalacji zraszaczowej bez wpływu na produkcję

  Nieprzewidziane zatrzymanie produkcji to kosztowny koszmar każdego zakładu produkcyjnego. Rozumiemy to, dlatego montaż instalacji zraszaczowych realizujemy w sposób minimalizujący wpływ na produkcję. Przewidujemy potencjalne problemy już na etapie projektu. Planujemy prace wspólnie z osobami odpowiedzialnymi za produkcję. Działamy jedynie w wyznaczonych dniach i godzinach. Dostosowujemy się do planowanych przestojów lub godziny czy dni o niższym obciążeniu produkcji. Jeśli wymaga tego sytuacja pracujemy w nocy. Każdorazowo dostosowujemy sposób pracy do specyfiki prowadzonej produkcji. Wszystkie scenariusze przy modernizowaniu ochrony przeciwpożarowej są możliwe.

  JAK TO WYGLĄDA W PRAKTYCE?

  zabezpieczenia przeciwpożarowe na czynnych zakładach przemysłowych

  Eliminujemy / ograniczamy do minimum przestoje produkcyjne

  Ściśle koordynujemy montaż z planowaniem produkcji i UR

  Ustalamy, co przywieziemy na teren zakładu np. zwyżki/rusztowania/alpinistów

  Przestrzegamy wszystkich wewnętrznych procedur Twojego zakładu

  Jeśli to konieczne pracujemy także w nocy, czy w weekendy

  Poruszamy się i pracujemy tylko w udostępnionych nam strefach

  Przed montażem zabezpieczamy Twoje maszyny i urządzenia

  Po montażu sprzątamy i umożliwiamy szybki powrót produkcji

  Prace bezpieczne dla urządzeń i infrastruktury

  Bezpieczeństwo posiadanej przez inwestora infrastruktury, parku maszynowego, czy poszczególnych urządzeń jest dla nas priorytetem. Jesteśmy świadomi, że w przypadku modernizacji instalacji przeciwpożarowej na czynnym obiekcie, ewentualne uszkodzenie technologii może mieć krytyczny wpływ na ciągłość produkcji.

  PRZED MONTAŻEM

  zakład produkcyjny przed montażem zabezpieczeń przeciwpożarowych

  Uzgadniamy zakres prac z inwestorem

  Dokładnie zapoznajemy się z wytycznymi dot. bezpieczeństwa

  Zabezpieczamy stanowisko pracy

  Przykrywamy maszyny i urządzenia

  PODCZAS PRAC I PO MONTAŻU

  montaż zabezpieczeń przeciwpożarowych na czynnym zakładzie produkcyjnym

  Poruszamy się z zachowaniem najwyższej ostrożności

  Dbamy o to, aby nic nie uszkodzić

  Dokładnie sprzątamy stanowisko po montażu

  Umożliwiamy błyskawiczne przywrócenie produkcji

  Dlaczego wybierają nas klienci?

  1 - koncepcja oświetlenia

  Dbamy o detale

  Czym jeszcze różni się modernizacja instalacji ppoż na czynnym zakładzie od inwestycji na nowo powstających budynkach? Są to przede wszystkim konieczne do zachowania wszelkie wymogi związane z wewnętrznymi procedurami inwestora na terenie budynku produkcyjnego, czy całego zakładu. Nasi kierownicy budowy, a także monterzy są przyzwyczajeni do skrupulatnych procedur bezpieczeństwa, ważenia aut na wjeździe i wyjeździe z zakładu, konieczności posiadania wszystkich niezbędnych przepustek i regularnego kontaktu z przedstawicielami inwestora, wymogów zachowania higieny zwłaszcza przy produkcji spożywczej, czy posiadania ważnej książeczki SANEPID również w branży spożywczej.

  dbamy o detale montażu zabezpieczeń przeciwpożarowych
  2 - projekt oświetlenia

  Doradzamy jak przygotować zakład do rozpoczęcia prac

  Zdajemy sobie sprawę, że dla Ciebie taka modernizacja instalacji ppoż to również wyzwanie. Jest wielce prawdopodobne, że od budowy hal produkcyjnych, czy magazynu niedokonywane były żadne zmiany w zakresie ochrony przeciwpożarowej. W związku z tym służymy także doradztwem na bazie naszych wcześniejszych realizacji, dotyczącym tego, jak przygotować zakład produkcyjny oraz załogę do takich prac. Jesteśmy w każdej chwili do twojej dyspozycji, po to, abyś miał zawsze poczucie, że wszystko przebiega zgodnie z założonym harmonogramem, bez wpływu na procesy produkcji i magazynowania.

  doradzimy jak przygotować zakład do inwestycji w zabezpieczenia przeciwpożarowe
  3 - wykonanie instalacji oświetleniowej

  Działamy we wszystkich standardach i normach

  Z naszego doświadczenia wynika, że większość inwestycji związanych z modernizacją systemów i instalacji przeciwpożarowych rozpoczyna się po audycie ubezpieczyciela. Wymagania, które stawia firma ubezpieczeniowa, dotyczące inwestycji w zabezpieczenia przeciwpożarowe, zwykle wprost informują o normach i/lub standardach, zgodnie z którymi mają być zaprojektowane i wykonane wymagane rozwiązania. Mogą to być wymagania wyszczególnione w normie PN-EN, lub standardach Vds, FM Global czy NFPA. Niezależnie jakie wymagania nakreślił Tobie ubezpieczyciel, spełnimy je wszystkie.

  normy i standardy zabezpieczeń ppoż

  Zabezpieczenia przeciwpożarowe budynków produkcyjnych w ciągłej eksploatacji – najczęściej zadawane pytania

  Sprawdź najpierw dokumenty. Zorientuj się, czy posiadasz aktualną instrukcję bezpieczeństwa pożarowego, w której są zawarte informacje zgodne ze stanem faktycznym co do poszczególnych budynków i ich aktualnego przeznaczenia produkcyjnego. Jeśli instrukcja bezpieczeństwa pożarowego jest nieaktualna, skontaktuj się ze swoim rzeczoznawcą ppoż. celem aktualizacji. Jednocześnie skontaktuj się z nami, aby omówić wstępne założenia, jakie przedstawił ubezpieczyciel i porozmawiać o tym jak taki projekt może wyglądać od strony dostawy i montażu instalacji przeciwpożarowych.

  Spokojnie. Mamy doświadczenie w tego typu projektach. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia koordynacja naszej pracy z utrzymaniem ruchu i planowaniem produkcji. Nasi kierownicy i monterzy są niczym himalaiści – czekają na „okno pogodowe”, czyli zgodę na wejście na określoną strefę, żeby wykonać prace, po to, aby móc przystąpić do ataku szczytowego, czyli ostatecznego sukcesu projektu. Czasem dzieje się to za dnia, czasem w nocy. Niekiedy możemy pracować przez cały dzień, innym razem tylko przez 2 godziny danego dnia. Jesteśmy przyzwyczajeni do tej zmienności i umiemy planować pracę przy tego typu specyfice prowadzenia robót.

  Rozbudowany park maszynowy może być wart wiele milionów złotych. Nie bez przyczyny kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa staje się przy takich projektach doświadczenie. Po udostępnieniu nam określonej strefy prac, w pierwszej kolejności zabezpieczamy wszystkie funkcjonujące tam maszyny i urządzenia. Nasi pracownicy są wyczuleni na to, aby podczas przemieszczania się nie wykonywać takich działań, które mogłyby prowadzić do uszkodzenia Twojego mienia. Po skończonej pracy dokładnie sprzątamy i przywracamy strefę do stanu zastanego przez nas przy udostepnieniu.

  Działania związane z modernizacją instalacji przeciwpożarowej nie są częste. Być może w twoim zakładzie nie było takich prac od czasu wybudowania danych obiektów. Możesz więc nie mieć wypracowanych procedur wewnętrznych, takich jak posiadasz dla zewnętrznych firm wykonujących inne prace montażowe czy serwisowe, jak np. serwis klimatyzacji, poszczególnych systemów i urządzeń produkcyjnych,  procedur De- Doradzimy Tobie bazując na naszym doświadczeniu z poprzednich projektów, jakie działania warto wykonać pod kątem organizacyjnym, aby nasza współpraca przebiegała bezproblemowo.

  Oczywiście. Jedne z naszych największych doświadczeń mamy właśnie w branży spożywczej. Zdajemy sobie sprawę z konieczności zachowania standardów higienicznych, posiadania ważnych badań SANEPID, i rygorystycznych wymogów, które mogą być narzucone przez inwestora, w związku z tym, że nie możemy dopuścić do ryzyka zanieczyszczenia produktów spożywczych. Stosujemy się do wszystkich wymogów, które przedstawi inwestor.

  ZAKRES PRAC – instalacje zraszaczowe

  • opracowanie koncepcji oraz niezbędnych projektów dla instalacji zraszaczowej
  • dobór i dostawa kluczowych elementów instalacji zraszaczowej
  • opracowanie i wdrożenie systemu sterowania
  • opracowanie wizualizacji systemu zraszaczowego
  • integracja instalacji z istniejącymi systemami bezpieczeństwa
  • montaż, uruchomienie oraz serwis instalacji przeciwpożarowej

  ZAKRES PRAC – kompletne systemy ppoż.

  Poza instalacjami zraszaczowymi, projektujemy i wdrażamy kompletne, zintegrowane ze sobą systemy przeciwpożarowe – poniżej znajdziesz ich pełną listę. Co ważne, w zależności od Twoich potrzeb nasze działania mogą obejmować wszystkie lub tylko wybrane z wymienionych punktów. W razie potrzeby dostarczane systemy integrujemy z istniejącymi już rozwiązaniami.

  1. System sygnalizacji pożaru (SAP, SSP) – przewodowy i bezprzewodowy
  2. System detekcji pożaru
  3. Systemy wentylacji i oddymiania
  4. System monitoringu CCTV
  5. Systemy sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN)
  6.  Dźwiękowy system ostrzegawczy DSO
  7. Systemy kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy
  8. Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne
  9. Stałe urządzenia gaśnicze

  INSTALACJE ZRASZACZOWE – opis układu

  Instalacje zraszaczowe wyposażone są w otwarte dysze gaśnicze i mogą być podzielone na kilka stref gaszenia. W momencie wykrycia pożaru, otwierane są właściwe dla danego obszaru zawory zraszaczy. Woda jest uwalniana w całym obszarze objętym ochroną.

  Instalacje zraszaczowe są najbardziej odpowiednim rozwiązaniem, gdy zachodzi potrzeba szybkiego ugaszenia ognia i natychmiastowego schłodzenia chronionych elementów. Są one stosowane jako instalacje wewnętrzne oraz na zewnątrz budynków.

  INSTALACJE ZRASZACZOWE – elementy instalacji

  • zbiornik zapasowy wody
  • pompownia
  • jednostka kontrolno – alarmowa
  • sieć rurociągów wraz z zainstalowanymi tryskaczmi na objętym ochroną obszarze
  • linie pilotujące, sterujące jednostką kontrolno-alarmową
  • centrala wykrywania pożaru i sterowania gaszeniem

  INSTALACJE ZRASZACZOWE – zastosowanie

  Naszym podstawowym polem działania jest branża przemysłowa w tym w szczególności zakłady przemysłowe charakteryzujące się trudnymi warunkami pracy: wysokie zapylenie oraz wilgotność, zmienna temperatura, występowanie stref zagrożenia wybuchem itp. Wyróżniamy się przy elastycznym podejściem – oznacza to że jesteśmy w stanie dostarczyć zarówno pojedynczą instalację (np. instalację zraszaczową), jak również kompletny system ppoż uwzględniający detekcję, sygnalizację i gaszenie pożaru, a także wentylację i oddymianie, oświetlenie ewakuacyjne i awaryjne, monitoring wizyjny oraz kontrolę dostępu i rejestracji czasu pracy.

  Nasze rozwiązania w szczególności dedykowane są dla następujących branż i urządzeń:

  • elektrownie i elektrociepłownie,
  • przenośniki,
  • lakiernie,
  • rafinerie i zbiorniki paliw,
  • transformatory,
  • zakłady utylizacji odpadów,
  • przemysł spożywczy
  • przemysł drzewny.

   Instalacje przeciwpożarowe – oferta

  Instalacje
  Tryskaczowe

  Są one samoczynnym systemem gaśniczym, który wykrywa moment powstania pożaru, przesyła informację do systemu sterowania i automatycznie rozpoczyna proces selektywnego gaszenia wodą – tylko tam, gdzie jest pożar.

  Instalacje
  Zraszaczowe

  Wyposażone są w otwarte dysze gaśnicze i mogą być podzielone na kilka stref gaszenia. W momencie wykrycia pożaru otwierane są właściwe dla danego obszaru zawory zraszaczy. Woda jest uwalniana w całym obszarze objętym ochroną.

  Instalacja gaszenia sortowni odpadów

  Instalacje
  Pianowe

  Stosujemy je w szczególności dla obiektów wysokiego ryzyka pożarowego, takich jak: zbiorniki paliw, rozpuszczalników oraz innych cieczy łatwopalnych; magazyny tworzyw sztucznych; produktów łatwopalnych i/lub tworzących atmosfery wybuchowe.

  System sygnalizacji pożaru SSP

  Detekcja
  i Sygnalizacja Pożaru

  Projektujemy i wdrażamy kompletne systemy detekcji i sygnalizacji pożaru. W zależności od potrzeb stosujemy jeden z czterech dostępnych systemów lub hybrydę dwóch lub trzech z nich, optymalizując inwestycję pod kątem technicznym oraz kosztowym.

  System wykrywania i gaszenia iskier

  Wykrywanie
  i Gaszenie Iskier

  Systemy te przeznaczone są do zabudowy na kanałach instalacji przemysłowych. Ich zadaniem jest niedopuszczenie, aby potencjalne źródło zapłonu w postaci iskry, niedopałka papierosa, czy rozgrzanej cząstki przedostało się do urządzenia.

  Zabezpiecz swoją instalację.

  Wykonujemy także:

  INSTALACJE HYDRANTOWE

  ZBIORNIKI WODY PPOŻ.

  POMPOWNIE WODY PPOŻ.

  Darmowa konsultacja

  Odpowiem na Twoje pytania odnośnie kompleksowych projektów bezpieczeństwa pożarowego w przemyśle. Aby skorzystać z darmowej i w 100% niezobowiązującej konsultacji wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz.

  Grupa WOLFF MATEUSZ ŚWITAŁA
  MATEUSZ ŚWITAŁA – jestem do Twojej dyspozycji
  Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

  Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

   Projekt

   Projekt
   Dostawa

   Dostawa
   Montaz

   Montaż
   Uruchomienie

   Uruchomienie
   Serwis

   Serwis

   Przykładowe pytania

   Bezpieczeństwo pożarowe:
   • Jak chronić transformatory?
   • Co zrobić, gdy ciężar instalacji wodnej może przekraczać wytrzymałość konstrukcyjną dachu?
   • Czy w moim przypadku można zoptymalizować wymagane miejsce, a tym samym koszty dla pompowni i zbiornika na wodę?
   Branże, dla których najczęściej pracujemy:
   • Spożywcza
   • Energetyczna
   • Przetwarzanie odpadów

   Darmowa konsultacja