Instalacje zraszaczowe dla przemysłu
Projektujemy i wykonujemy instalacje zraszaczowe do ochrony urządzeń technologicznych, hal produkcyjnych i oraz transformatorów olejowych. Znamy specyfikę branży energetycznej, spożywczej, drzewnej, przetwórstwa odpadów oraz chemicznej. Wykonywane przez nas instalacje zraszaczowe są w zgodzie z polskimi normami a także standardami FM Global, VdS, NFPA oraz wymogami ubezpieczycieli. Prace na obiekcie realizujemy w sposób minimalizujący wpływ na ciągłość produkcji oraz z uwzględnieniem wewnętrznych przepisów BHP i ppoż.
Nasza specjalizacja to


- energetyka
- branża drzewna
- branża spożywcza
- przetwórstwo odpadów
- chemia i petrochemia
- inne


- PN-EN
- VdS
- FM Global
- NFPA


- znamy problemy obiektów przemysłowych
- dobieramy komponenty do środowiska pracy
- mamy doświadczenie w trudnych branżach
- w tym w środowisku korozyjnym C5M/C5-I


- instalacje tryskaczowe
- instalacje zraszaczowe
- instalacje pianowe
- instalacje hydrantowe, pompownie, zbiorniki wody
- systemy detekcji i sygnalizacji pożaru
- systemy wykrywania i gaszenia iskier
Współpraca z ubezpieczycielami
Zdajemy sobie sprawę, że większość inwestycji związanych z modernizacją instalacji przeciwpożarowej wynika z wymogów, które stawiają zakładom przemysłowym ubezpieczyciele. Jeśli też jesteś w tej sytuacji, zapewne ubezpieczyciel wskazał, zgodnie z jaką normą lub standardem mają być wykonane zabezpieczenia przeciwpożarowe. Najważniejsze dla Ciebie jest to, że niezależnie jakie wymagania nakreślił Tobie ubezpieczyciel, spełnimy je wszystkie.
Obszary jakie chronimy instalacjami zraszaczowymi
Obiekt przemysłowy to nie galeria handlowa
Wiele firm z branży zabezpieczeń przeciwpożarowych posiada ogromne doświadczenie w budowie instalacji zraszaczowych dla pustych obiektów komercyjnych jak galerie handlowe, biurowce czy centra logistyczne. Duża dostępność pustych hal oraz ich jednorodność pod względem zapotrzebowania na czynnik gaśniczy sprawiają, że inwestycje tego typu są stosunkowo łatwe. Zupełnie inną sytuację mamy w zakładach przemysłowych. Tu instalacje zraszaczowe montowane są na czynnych zakładach, gdzie hale wypełnione są urządzeniami, które często wymagają specyficznego podejścia. Konieczna jest również znajomość zasad bezpieczeństwa i wydawania zezwoleń na pracę.




– POZNAJ WSZYSTKIE RÓŻNICE –
Obiekty komercyjne | Obiekty przemysłowe | |
---|---|---|
Wpływ montażu na pracę obiektu | Prace prowadzone są w czasie budowy obiektu lub poza godzinami jego normalnej pracy | Prace najczęściej prowadzone są w czasie normalnej pracy obiektu i nie mogą jej zakłócać |
Możliwość wykorzystania rusztowań, wózków, podnośników | Prace prowadzone są w przestronnych halach, w których bez przeszkód można wykorzystać rusztowania, wózki i podnośniki | Prace prowadzone są w ciasno zabudowanych halach z trudnym dostępem do punktów montażu instalacji |
Ryzyko kolizji | Ryzyko kolizji budowanej instalacji zraszaczowej z infrastrukturą hali praktycznie nie występuje | Wysoka zabudowa urządzeń oraz instalacji pomocniczych sprawia, że ryzyko kolizji z instalacją zraszaczową jest wysokie |
Skomplikowanie instalacji | Instalacja ma postać prostej siatki rurociągów o powtarzalnym układzie zraszaczy zamontowanym pod sufitem | Wielopoziomowa zabudowa urządzeń oraz specyficzne zagrożenia pożarowe generowane przez poszczególne urządzenia sprawiają, że siatka rurociągów ma skompilowany układ, a gęstość rozlokowania zraszaczy zmienia się. |
Wiek budynku | Montaż instalacji zraszaczowi prowadzony jest w nowych obiektach | Prace najczęściej prowadzone są w wieloletnich obiektach co wymaga uwzględnienia np. wytrzymałości konstrukcyjnej |
Reżim BHP | Prace prowadzone są w standardowym reżimie BHP | Prace w wysokim reżimie BHP co wymaga szeregu ustaleń i zgód na prace |
STUDIA PRZYPADKÓW
Instalacje ppoż. – sprawdź nasze doświadczenie
Budowa i działanie instalacji zraszaczowej
Instalacja zraszaczowa należy do grupy Stałych Urządzeń Gaśniczych (SUG). Rozwiązanie to przeznaczone jest dla obiektów, w których pożar może się szybo rozprzestrzeniać lub wymagane jest intensywne chłodzenie. Instalacja składa się z rurociągów, zraszaczy, zaworów i pomp, a także czujników dymu i ciepła, które służą do wykrywania pożaru. Po wykryciu pożaru, instalacja gaśnicza automatycznie uruchamia pompę i otwiera zawory, co powoduje rozpylenie wody z dysz. Możliwe jest także zaprojektowanie instalacji, która będzie uruchamiana ręcznie.


Montaż instalacji zraszaczowej bez wpływu na produkcję
Nieprzewidziane zatrzymanie produkcji to kosztowny koszmar każdego zakładu produkcyjnego. Rozumiemy to, dlatego montaż instalacji zraszaczowych realizujemy w sposób minimalizujący wpływ na produkcję. Przewidujemy potencjalne problemy już na etapie projektu. Planujemy prace wspólnie z osobami odpowiedzialnymi za produkcję. Działamy jedynie w wyznaczonych dniach i godzinach. Dostosowujemy się do planowanych przestojów lub godziny czy dni o niższym obciążeniu produkcji. Jeśli wymaga tego sytuacja pracujemy w nocy. Każdorazowo dostosowujemy sposób pracy do specyfiki prowadzonej produkcji. Wszystkie scenariusze przy modernizowaniu ochrony przeciwpożarowej są możliwe.
JAK TO WYGLĄDA W PRAKTYCE?


Eliminujemy / ograniczamy do minimum przestoje produkcyjne
Ściśle koordynujemy montaż z planowaniem produkcji i UR
Ustalamy, co przywieziemy na teren zakładu np. zwyżki/rusztowania/alpinistów
Przestrzegamy wszystkich wewnętrznych procedur Twojego zakładu
Jeśli to konieczne pracujemy także w nocy, czy w weekendy
Poruszamy się i pracujemy tylko w udostępnionych nam strefach
Przed montażem zabezpieczamy Twoje maszyny i urządzenia
Po montażu sprzątamy i umożliwiamy szybki powrót produkcji
Prace bezpieczne dla urządzeń i infrastruktury
Bezpieczeństwo posiadanej przez inwestora infrastruktury, parku maszynowego, czy poszczególnych urządzeń jest dla nas priorytetem. Jesteśmy świadomi, że w przypadku modernizacji instalacji przeciwpożarowej na czynnym obiekcie, ewentualne uszkodzenie technologii może mieć krytyczny wpływ na ciągłość produkcji.
PRZED MONTAŻEM


Uzgadniamy zakres prac z inwestorem
Dokładnie zapoznajemy się z wytycznymi dot. bezpieczeństwa
Zabezpieczamy stanowisko pracy
Przykrywamy maszyny i urządzenia
PODCZAS PRAC I PO MONTAŻU


Poruszamy się z zachowaniem najwyższej ostrożności
Dbamy o to, aby nic nie uszkodzić
Dokładnie sprzątamy stanowisko po montażu
Umożliwiamy błyskawiczne przywrócenie produkcji
Dlaczego wybierają nas klienci?


Dbamy o detale
Czym jeszcze różni się modernizacja instalacji ppoż na czynnym zakładzie od inwestycji na nowo powstających budynkach? Są to przede wszystkim konieczne do zachowania wszelkie wymogi związane z wewnętrznymi procedurami inwestora na terenie budynku produkcyjnego, czy całego zakładu. Nasi kierownicy budowy, a także monterzy są przyzwyczajeni do skrupulatnych procedur bezpieczeństwa, ważenia aut na wjeździe i wyjeździe z zakładu, konieczności posiadania wszystkich niezbędnych przepustek i regularnego kontaktu z przedstawicielami inwestora, wymogów zachowania higieny zwłaszcza przy produkcji spożywczej, czy posiadania ważnej książeczki SANEPID również w branży spożywczej.




Doradzamy jak przygotować zakład do rozpoczęcia prac
Zdajemy sobie sprawę, że dla Ciebie taka modernizacja instalacji ppoż to również wyzwanie. Jest wielce prawdopodobne, że od budowy hal produkcyjnych, czy magazynu niedokonywane były żadne zmiany w zakresie ochrony przeciwpożarowej. W związku z tym służymy także doradztwem na bazie naszych wcześniejszych realizacji, dotyczącym tego, jak przygotować zakład produkcyjny oraz załogę do takich prac. Jesteśmy w każdej chwili do twojej dyspozycji, po to, abyś miał zawsze poczucie, że wszystko przebiega zgodnie z założonym harmonogramem, bez wpływu na procesy produkcji i magazynowania.




Działamy we wszystkich standardach i normach
Z naszego doświadczenia wynika, że większość inwestycji związanych z modernizacją systemów i instalacji przeciwpożarowych rozpoczyna się po audycie ubezpieczyciela. Wymagania, które stawia firma ubezpieczeniowa, dotyczące inwestycji w zabezpieczenia przeciwpożarowe, zwykle wprost informują o normach i/lub standardach, zgodnie z którymi mają być zaprojektowane i wykonane wymagane rozwiązania. Mogą to być wymagania wyszczególnione w normie PN-EN, lub standardach Vds, FM Global czy NFPA. Niezależnie jakie wymagania nakreślił Tobie ubezpieczyciel, spełnimy je wszystkie.


Zabezpieczenia przeciwpożarowe budynków produkcyjnych w ciągłej eksploatacji – najczęściej zadawane pytania
Sprawdź najpierw dokumenty. Zorientuj się, czy posiadasz aktualną instrukcję bezpieczeństwa pożarowego, w której są zawarte informacje zgodne ze stanem faktycznym co do poszczególnych budynków i ich aktualnego przeznaczenia produkcyjnego. Jeśli instrukcja bezpieczeństwa pożarowego jest nieaktualna, skontaktuj się ze swoim rzeczoznawcą ppoż. celem aktualizacji. Jednocześnie skontaktuj się z nami, aby omówić wstępne założenia, jakie przedstawił ubezpieczyciel i porozmawiać o tym jak taki projekt może wyglądać od strony dostawy i montażu instalacji przeciwpożarowych.
Spokojnie. Mamy doświadczenie w tego typu projektach. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia koordynacja naszej pracy z utrzymaniem ruchu i planowaniem produkcji. Nasi kierownicy i monterzy są niczym himalaiści – czekają na „okno pogodowe”, czyli zgodę na wejście na określoną strefę, żeby wykonać prace, po to, aby móc przystąpić do ataku szczytowego, czyli ostatecznego sukcesu projektu. Czasem dzieje się to za dnia, czasem w nocy. Niekiedy możemy pracować przez cały dzień, innym razem tylko przez 2 godziny danego dnia. Jesteśmy przyzwyczajeni do tej zmienności i umiemy planować pracę przy tego typu specyfice prowadzenia robót.
Rozbudowany park maszynowy może być wart wiele milionów złotych. Nie bez przyczyny kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa staje się przy takich projektach doświadczenie. Po udostępnieniu nam określonej strefy prac, w pierwszej kolejności zabezpieczamy wszystkie funkcjonujące tam maszyny i urządzenia. Nasi pracownicy są wyczuleni na to, aby podczas przemieszczania się nie wykonywać takich działań, które mogłyby prowadzić do uszkodzenia Twojego mienia. Po skończonej pracy dokładnie sprzątamy i przywracamy strefę do stanu zastanego przez nas przy udostepnieniu.
Działania związane z modernizacją instalacji przeciwpożarowej nie są częste. Być może w twoim zakładzie nie było takich prac od czasu wybudowania danych obiektów. Możesz więc nie mieć wypracowanych procedur wewnętrznych, takich jak posiadasz dla zewnętrznych firm wykonujących inne prace montażowe czy serwisowe, jak np. serwis klimatyzacji, poszczególnych systemów i urządzeń produkcyjnych, procedur De- Doradzimy Tobie bazując na naszym doświadczeniu z poprzednich projektów, jakie działania warto wykonać pod kątem organizacyjnym, aby nasza współpraca przebiegała bezproblemowo.
Oczywiście. Jedne z naszych największych doświadczeń mamy właśnie w branży spożywczej. Zdajemy sobie sprawę z konieczności zachowania standardów higienicznych, posiadania ważnych badań SANEPID, i rygorystycznych wymogów, które mogą być narzucone przez inwestora, w związku z tym, że nie możemy dopuścić do ryzyka zanieczyszczenia produktów spożywczych. Stosujemy się do wszystkich wymogów, które przedstawi inwestor.
ZAKRES PRAC – instalacje zraszaczowe
- opracowanie koncepcji oraz niezbędnych projektów dla instalacji zraszaczowej
- dobór i dostawa kluczowych elementów instalacji zraszaczowej
- opracowanie i wdrożenie systemu sterowania
- opracowanie wizualizacji systemu zraszaczowego
- integracja instalacji z istniejącymi systemami bezpieczeństwa
- montaż, uruchomienie oraz serwis instalacji przeciwpożarowej
ZAKRES PRAC – kompletne systemy ppoż.
Poza instalacjami zraszaczowymi, projektujemy i wdrażamy kompletne, zintegrowane ze sobą systemy przeciwpożarowe – poniżej znajdziesz ich pełną listę. Co ważne, w zależności od Twoich potrzeb nasze działania mogą obejmować wszystkie lub tylko wybrane z wymienionych punktów. W razie potrzeby dostarczane systemy integrujemy z istniejącymi już rozwiązaniami.
- System sygnalizacji pożaru (SAP, SSP) – przewodowy i bezprzewodowy
- System detekcji pożaru
- Systemy wentylacji i oddymiania
- System monitoringu CCTV
- Systemy sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN)
- Dźwiękowy system ostrzegawczy DSO
- Systemy kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy
- Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne
- Stałe urządzenia gaśnicze
INSTALACJE ZRASZACZOWE – opis układu
Instalacje zraszaczowe wyposażone są w otwarte dysze gaśnicze i mogą być podzielone na kilka stref gaszenia. W momencie wykrycia pożaru, otwierane są właściwe dla danego obszaru zawory zraszaczy. Woda jest uwalniana w całym obszarze objętym ochroną.
Instalacje zraszaczowe są najbardziej odpowiednim rozwiązaniem, gdy zachodzi potrzeba szybkiego ugaszenia ognia i natychmiastowego schłodzenia chronionych elementów. Są one stosowane jako instalacje wewnętrzne oraz na zewnątrz budynków.
INSTALACJE ZRASZACZOWE – elementy instalacji
- zbiornik zapasowy wody
- pompownia
- jednostka kontrolno – alarmowa
- sieć rurociągów wraz z zainstalowanymi tryskaczmi na objętym ochroną obszarze
- linie pilotujące, sterujące jednostką kontrolno-alarmową
- centrala wykrywania pożaru i sterowania gaszeniem
INSTALACJE ZRASZACZOWE – zastosowanie
Naszym podstawowym polem działania jest branża przemysłowa w tym w szczególności zakłady przemysłowe charakteryzujące się trudnymi warunkami pracy: wysokie zapylenie oraz wilgotność, zmienna temperatura, występowanie stref zagrożenia wybuchem itp. Wyróżniamy się przy elastycznym podejściem – oznacza to że jesteśmy w stanie dostarczyć zarówno pojedynczą instalację (np. instalację zraszaczową), jak również kompletny system ppoż uwzględniający detekcję, sygnalizację i gaszenie pożaru, a także wentylację i oddymianie, oświetlenie ewakuacyjne i awaryjne, monitoring wizyjny oraz kontrolę dostępu i rejestracji czasu pracy.
Nasze rozwiązania w szczególności dedykowane są dla następujących branż i urządzeń:
- elektrownie i elektrociepłownie,
- przenośniki,
- lakiernie,
- rafinerie i zbiorniki paliw,
- transformatory,
- zakłady utylizacji odpadów,
- przemysł spożywczy
- przemysł drzewny.