Instalacje zraszaczowe dla ochrony maszyn i obiektów przemysłowych

Projektujemy i wykonujemy instalacje zraszaczowe do ochrony urządzeń technologicznych, hal produkcyjnych i oraz transformatorów olejowych. Zabezpieczamy kompleksowo całe zakłady produkcyjne, ale naszą największą specjalizacją są trudne do wykonania zadania, których mało kto chce się podjąć. Pomożemy, kiedy musisz zabezpieczyć przed pożarem np. duże, czy wręcz ogromne maszyny produkcyjne, przenośniki taśmowe oraz całe linie technologiczne. Znamy specyfikę branży energetycznej, spożywczej, drzewnej, przetwórstwa odpadów oraz chemicznej. Wykonywane przez nas instalacje zraszaczowe są w zgodzie z polskimi normami, a także standardami FM Global, VdS, NFPA oraz wymogami ubezpieczycieli. Prace na obiekcie realizujemy w sposób minimalizujący wpływ na ciągłość produkcji oraz z uwzględnieniem wewnętrznych przepisów BHP i ppoż.

Nasza specjalizacja to

 • energetyka
 • branża drzewna
 • branża spożywcza
 • przetwórstwo odpadów
 • chemia i petrochemia
 • inne
 • PN-EN
 • VdS
 • FM Global
 • NFPA
 • tam, gdzie inni się poddają, my dopiero się rozkręcamy
 • zabezpieczamy produkcyjne kolosy (np. maszyny o długości 9 boisk do siatkówki)
 • realizujemy testy, dzięki którym precyzyjnie dobieramy technologię gaszenia
 • montujemy systemy ppoż. w środowisku wysoce korozyjnym C5M/C5-I

Współpraca z ubezpieczycielami

Zdajemy sobie sprawę, że większość inwestycji związanych z modernizacją instalacji przeciwpożarowej wynika z wymogów, które stawiają zakładom przemysłowym ubezpieczyciele. Jeśli też jesteś w tej sytuacji, zapewne ubezpieczyciel wskazał, zgodnie z jaką normą lub standardem mają być wykonane zabezpieczenia przeciwpożarowe. Najważniejsze dla Ciebie jest to, że niezależnie jakie wymagania nakreślił Tobie ubezpieczyciel, spełnimy je wszystkie.

Technologie i obszary, jakie chronimy instalacjami zraszaczowymi

Przenośniki taśmowe

instalacje zraszaczowe dla maszyn produkcyjnych

Urządzenia i maszyny

Próbne gaszenie transformatora - przykład

Transformatory olejowe

Instalacje w elektrowniach i elektrociepłowniach

Technologie w sortowniach i spalarniach odpadów

instalacje zraszaczowe dla zbiorników oleju, paliwa, gazu

Zbiorniki oleju, paliwa, gazu

Urządzenia zraszaczowe są stale otwarte, a poszczególne sekcje rur rozprowadzających wodę w instalacji do zraszaczy nie są na stałe wypełnione wodą. To sprawia, że do prowadzenia akcji gaśniczej możemy zagrożone powierzchnie, czy zagrożone obiekty podzielić na sekcje. W przypadku wzrostu temperatury charakterystycznej dla pożaru, czy detekcji płomienia (w zależności od zastosowanej czujki) następuje aktywacja zraszania (hydraulicznie lub ręcznie). W zależności od zaprojektowanych sekcji następuje zasilanie wodą pod ciśnieniem wszystkich lub kilku stref, lub strefy pojedynczego chronionego obszaru. Po rozpoczęciu wypływu wody na danej sekcji środek gaśniczy zostanie rozpylony ze wszystkich zraszaczy równomiernie. Takie funkcjonowanie instalacji zraszaczowych pozwala nie tylko gasić, ale także chłodzić, czy działać prewencyjnie.

Pobierz Check-Listy inwestora przemysłowego instalacji ppoż.

Proste, acz treściwe Check-Listy

 • pokażą Ci, jaką wiedzę powinieneś zgromadzić przed kontaktem z potencjalnym projektantem i wykonawcą instalacji przeciwpożarowych w swoim zakładzie przemysłowym, oraz jakie będą dalsze etapy inwestycji jeszcze przed “wbiciem pierwszej łopaty”
check-lista-inwestora-przemyslowego-instalacje-przeciwpozarowe

Chronimy skomplikowane maszyny i technologie przemysłowe – to co innego niż obiekty komercyjne

Wyobraź sobie taką sytuację: musisz zabezpieczyć ogromną maszynę produkcyjną, albo jakiś wielki przenośnik, który dopiero co będzie montowany w Twoim zakładzie przemysłowym. Biuro projektowe, z którym współpracujesz, nie do końca się odnajduje w tej sytuacji, ponieważ techniologii, która ma być chroniona instalacją zraszaczową fizycznie jeszcze nie ma. Dotychczasowa firma, która montowała np. system sygnalizacji pożaru na terenie zakładu nie chce się podjąć nawet ofertowania tak skomplikowanego zadania. A Ciebie… gonią terminy i czujesz presję ze strony przełożonych.

To, co dla wielu firm z branży zabezpieczeń przeciwpożarowych wydaje się być abstrakcją, my przekształciliśmy w naszą przewagę. Specjalizujemy się właśnie w takich sytuacjach i skomplikowanych zadaniach. Od koncepcji, jaką technologię gaszenia dobrać, przez różne testy, które potwierdzą słuszność tej koncepcji, a następnie projektowanie całego rozwiązania, po kompleksową realizację inwestycji na terenie Twojego zakładu produkcyjnego. Jak widać, to nie są proste i powtarzalne realizacje, jakie można spotkać w obiektach komercyjnych. Co więcej, instalacje zraszaczowe trzeba podłączyć na czynnych zakładach, gdzie hale wypełnione są innymi urządzeniami, których nie można uszkodzić podczas montażu.

– POZNAJ WSZYSTKIE RÓŻNICE –

Obiekty komercyjneObiekty przemysłowe
Wpływ montażu na pracę obiektuPrace prowadzone są w czasie budowy obiektu lub poza godzinami jego normalnej pracyPrace najczęściej prowadzone są w czasie normalnej pracy obiektu i nie mogą jej zakłócać
Możliwość wykorzystania rusztowań, wózków, podnośnikówPrace prowadzone są w przestronnych halach, w których bez przeszkód można wykorzystać rusztowania, wózki i podnośnikiPrace prowadzone są w ciasno zabudowanych halach z trudnym dostępem do punktów montażu instalacji
Ryzyko kolizjiRyzyko kolizji budowanej instalacji zraszaczowej z infrastrukturą hali praktycznie nie występujeWysoka zabudowa urządzeń oraz instalacji pomocniczych sprawia, że ryzyko kolizji z instalacją zraszaczową jest wysokie
Skomplikowanie instalacjiInstalacja ma postać prostej siatki rurociągów o powtarzalnym układzie zraszaczy zamontowanym pod sufitemWielopoziomowa zabudowa urządzeń oraz specyficzne zagrożenia pożarowe generowane przez poszczególne urządzenia sprawiają, że siatka rurociągów ma skompilowany układ, a gęstość rozlokowania zraszaczy zmienia się.
Wiek budynkuMontaż instalacji zraszaczowi prowadzony jest w nowych obiektachPrace najczęściej prowadzone są w wieloletnich obiektach co wymaga uwzględnienia np. wytrzymałości konstrukcyjnej
Reżim BHPPrace prowadzone są w standardowym reżimie BHPPrace w wysokim reżimie BHP co wymaga szeregu ustaleń i zgód na prace

STUDIA PRZYPADKÓW

Instalacje ppoż. – sprawdź nasze doświadczenie

Mgłowe urządzenie gaśnicze na przenośniku biomasy
Mgłowe urządzenie gaśnicze na przenośniku biomasy

Mgłowe urządzenie gaśnicze na przenośniku biomasy: co przekonało inwestora?

Zabezpieczenie przenośników taśmowych biomasy stanowi etap kompleksowej modernizacji instalacji przeciwpożarowych i przeciwwybuchowych w dwóch elektrowniach. Modyfikacja wynika ze zmiany paliwa z węgla na mieszankę węgla ze znacznie łatwiej zapalną i wybuchową biomasą. Dowiedz się dlaczego w tym przypadku zrezygnowaliśmy z instalacji zraszaczowych/tryskaczowych na rzecz niskociśnieniowej mgły wodnej.

Instalacja przeciwpożarowa dla maszyny papierniczej

Ta maszyna papiernicza była największym urządzeniem jakie kiedykolwiek zabezpieczaliśmy przed pożarem. Prawdziwy kolos. 160 metrów długości oraz 12 wysokości. To tyle co 4-pietrowy blok mieszkalny o długości 9 boisk do siatkówki. Jak się jednak okazało, to nie rozmiar stanowił tu największe wyzwanie.

Zraszacz nad mostem skośnym
Zraszacz nad mostem skośnym

Wieloletnia współpraca GRUPY WOLFF z dużą Grupą Kapitałową z branży energetycznej i cieplnej

Kiedy rozpoczęliśmy naszą współpracę z inwestorem, prawie wszystkie obiekty i budynki wymagały mniejszych lub większych modernizacji w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i wybuchowego. Niniejszy artykuł opisuje naszą długotrwałą współpracę.

Budowa i działanie instalacji zraszaczowej

Instalacja zraszaczowa należy do grupy Stałych Urządzeń Gaśniczych (SUG). Rozwiązanie to zapewnia skuteczną ochronę dla obiektów i urządzeń technologicznych, w przypadku ryzyka szybkiego rozprzestrzeniania się ognia, lub gdy wymagane jest intensywne schładzanie i niedoprowadzenie do nadmiernego rozgrzania. Gaśnicze urządzenia zraszaczowe składają się z przewodów rurowych, zraszaczy, zaworów i pomp, a także czujników dymu i ciepła, które służą do wykrywania pożaru. W przypadku wystąpienia pożaru, instalacje zraszaczowe działają automatycznie: uruchamiają pompę i otwierają zawory, co powoduje rozpylenie wody z dysz. Możliwe jest także zaprojektowanie instalacji, która będzie uruchamiana ręcznie.

 • Pompownia z pompami elektrycznymi lub Diesla
 • Zbiornik wody ppoż.
 • Centrala sterująca wraz z zaworami zalewowymi
 • Rurociągi w formie siarki wraz ze zraszaczami

Zraszacze na produkcji – specyfika detekcji i działania instalacji

Instalacje zraszaczowe a tryskaczowe – jak poprawnie dobrać system gaśniczy?

W warunkach przemysłowych często w głowie decydentów może pojawić się dylemat, czy do ochrony konkretnych obiektów, maszyn, urządzeń, instalacji należy zastosować instalację zraszaczową, czy tryskaczową. Jednym słowem, czy ze względu na budowę dysz gasić punktowo, czy z wielu dysz jednocześnie w ramach zaprojektowanych sekcji gaśniczych. Kilka przykładów takich sytuacji wymieniliśmy w artykule różnice w zastosowaniu przeciwpożarowym instalacji zraszaczowej i tryskaczowej.

Z tyłu głowy pamiętaj jednak, że nie musisz samemu rozwiązywać dylematu, który system należy wykorzystać w Twoim zakładzie przemysłowym — chętnie pomożemy go dobrać, uzgadniając jednocześnie szczegóły z Twoim ubezpieczycielem i rzeczoznawcą ppoż.

 • Doradzimy, jeśli zamiast instalacji zraszaczowej lepiej będzie chronić Twój zakład innym systemem gaszenia
 • Zajmiemy się uzgodnieniem szczegółów instalacji z ubezpieczycielem i rzeczoznawcą ppoż., żeby spełnić ich wymagania
tryskacz a zraszacz
 • Pomożemy Ci dobrać odpowiedni system detekcji, aby pożar został wykryty maksymalnie szybko, ale bez fałszywych alarmów
 • Sekcje gaśnicze zaprojektujemy tak, aby skutecznie gasiły pożar, ale jednocześnie nie powodowały szkód zalewowych w innych rejonach zakładu
zraszacze przeciwpożarowe dubowa i zasada działania

Przykład: instalacja zraszaczowa chroniąca przenośniki taśmowe w elektrociepłowni

Aby wyjaśnić te różnice przytoczmy przykład zabezpieczenia instalacją zraszaczową mostu skośnego z dwoma przenośnikami taśmowymi węgla i biomasy w jednej z polskich elektrociepłowni.

Tryskacze otwierają się punktowo w momencie wzrostu w ich pobliżu temperatury do wartości odpowiadającej otwarciu dyszy. Pamiętajmy jednak, że w przypadku przenośnika taśmowego mamy do czynienia z materiałem palnym, który będzie transportowany, czyli będzie w ruchu. Potencjalny palący się materiał będzie więc zmieniać swoje położenie względem tryskaczy, co znacznie opóźniałoby osiągnięcie temperatury ich otwarcia. Zastosowanie instalacji zraszaczowej z odpowiednio dobranym systemem detekcji pożaru znacznie skraca czas rozpoczęcia gaszenia, a także pozwala gasić jednocześnie większy obszar.

Prace montażowe przy instalacjach zraszaczowych bez wpływu na produkcję

Nieprzewidziane zatrzymanie produkcji to kosztowny koszmar każdego zakładu produkcyjnego. Rozumiemy to, dlatego montaż instalacji zraszaczowych realizujemy w sposób minimalizujący wpływ na produkcję. Przewidujemy potencjalne problemy już na etapie projektu. Planujemy prace wspólnie z osobami odpowiedzialnymi za produkcję. Działamy jedynie w wyznaczonych dniach i godzinach. Dostosowujemy się do planowanych przestojów lub godziny czy dni o niższym obciążeniu produkcji. Jeśli wymaga tego sytuacja pracujemy w nocy. Każdorazowo dostosowujemy sposób pracy do specyfiki prowadzonej produkcji. Wszystkie scenariusze przy modernizowaniu ochrony przeciwpożarowej są możliwe.

JAK TO WYGLĄDA W PRAKTYCE?

zabezpieczenia przeciwpożarowe na czynnych zakładach przemysłowych

Eliminujemy / ograniczamy do minimum przestoje produkcyjne

Ściśle koordynujemy montaż z planowaniem produkcji i UR

Ustalamy, co przywieziemy na teren zakładu np. zwyżki/rusztowania/alpinistów

Przestrzegamy wszystkich wewnętrznych procedur Twojego zakładu

Jeśli to konieczne pracujemy także w nocy, czy w weekendy

Poruszamy się i pracujemy tylko w udostępnionych nam strefach

Przed montażem zabezpieczamy Twoje maszyny i urządzenia

Po montażu sprzątamy i umożliwiamy szybki powrót produkcji

Prace bezpieczne dla urządzeń i infrastruktury

Bezpieczeństwo posiadanej przez inwestora infrastruktury, parku maszynowego, czy poszczególnych urządzeń jest dla nas priorytetem. Jesteśmy świadomi, że w przypadku modernizacji instalacji przeciwpożarowej na czynnym obiekcie, ewentualne uszkodzenie technologii może mieć krytyczny wpływ na ciągłość produkcji.

PRZED MONTAŻEM

zakład produkcyjny przed montażem zabezpieczeń przeciwpożarowych

Uzgadniamy zakres prac z inwestorem

Dokładnie zapoznajemy się z wytycznymi dot. bezpieczeństwa

Zabezpieczamy stanowisko pracy

Przykrywamy maszyny i urządzenia

PODCZAS PRAC I PO MONTAŻU

montaż zabezpieczeń przeciwpożarowych na czynnym zakładzie produkcyjnym

Poruszamy się z zachowaniem najwyższej ostrożności

Dbamy o to, aby nic nie uszkodzić

Dokładnie sprzątamy stanowisko po montażu

Umożliwiamy błyskawiczne przywrócenie produkcji

Dlaczego wybierają nas klienci?

1 - koncepcja oświetlenia

Dbamy o detale

Czym jeszcze różni się modernizacja instalacji ppoż na czynnym zakładzie od inwestycji na nowo powstających budynkach? Są to przede wszystkim konieczne do zachowania wszelkie wymogi związane z wewnętrznymi procedurami inwestora na terenie budynku produkcyjnego, czy całego zakładu. Nasi kierownicy budowy, a także monterzy są przyzwyczajeni do skrupulatnych procedur bezpieczeństwa, ważenia aut na wjeździe i wyjeździe z zakładu, konieczności posiadania wszystkich niezbędnych przepustek i regularnego kontaktu z przedstawicielami inwestora, wymogów zachowania higieny zwłaszcza przy produkcji spożywczej, czy posiadania ważnej książeczki SANEPID również w branży spożywczej.

dbamy o detale montażu zabezpieczeń przeciwpożarowych
2 - projekt oświetlenia

Doradzamy jak przygotować zakład do rozpoczęcia prac

Zdajemy sobie sprawę, że dla Ciebie taka modernizacja instalacji ppoż to również wyzwanie. Jest wielce prawdopodobne, że od budowy hal produkcyjnych, czy magazynu niedokonywane były żadne zmiany w zakresie ochrony przeciwpożarowej. W związku z tym służymy także doradztwem na bazie naszych wcześniejszych realizacji, dotyczącym tego, jak przygotować zakład produkcyjny oraz załogę do takich prac. Jesteśmy w każdej chwili do twojej dyspozycji, po to, abyś miał zawsze poczucie, że wszystko przebiega zgodnie z założonym harmonogramem, bez wpływu na procesy produkcji i magazynowania.

doradzimy jak przygotować zakład do inwestycji w zabezpieczenia przeciwpożarowe
3 - wykonanie instalacji oświetleniowej

Działamy we wszystkich standardach i normach

Z naszego doświadczenia wynika, że większość inwestycji związanych z modernizacją systemów i instalacji przeciwpożarowych rozpoczyna się po audycie ubezpieczyciela. Wymagania, które stawia firma ubezpieczeniowa, dotyczące inwestycji w zabezpieczenia przeciwpożarowe, zwykle wprost informują o normach i/lub standardach, zgodnie z którymi mają być zaprojektowane i wykonane wymagane rozwiązania. Mogą to być wymagania wyszczególnione w normie PN-EN, lub standardach Vds, FM Global czy NFPA. Niezależnie jakie wymagania nakreślił Tobie ubezpieczyciel, spełnimy je wszystkie.

normy i standardy zabezpieczeń ppoż

Zabezpieczenia przeciwpożarowe budynków produkcyjnych w ciągłej eksploatacji – najczęściej zadawane pytania

Sprawdź najpierw dokumenty. Zorientuj się, czy posiadasz aktualną instrukcję bezpieczeństwa pożarowego, w której są zawarte informacje zgodne ze stanem faktycznym co do poszczególnych budynków i ich aktualnego przeznaczenia produkcyjnego. Jeśli instrukcja bezpieczeństwa pożarowego jest nieaktualna, skontaktuj się ze swoim rzeczoznawcą ppoż. celem aktualizacji. Jednocześnie skontaktuj się z nami, aby omówić wstępne założenia, jakie przedstawił ubezpieczyciel i porozmawiać o tym jak taki projekt może wyglądać od strony dostawy i montażu instalacji przeciwpożarowych.

Spokojnie. Mamy doświadczenie w tego typu projektach. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia koordynacja naszej pracy z utrzymaniem ruchu i planowaniem produkcji. Nasi kierownicy i monterzy są niczym himalaiści – czekają na „okno pogodowe”, czyli zgodę na wejście na określoną strefę, żeby wykonać prace, po to, aby móc przystąpić do ataku szczytowego, czyli ostatecznego sukcesu projektu. Czasem dzieje się to za dnia, czasem w nocy. Niekiedy możemy pracować przez cały dzień, innym razem tylko przez 2 godziny danego dnia. Jesteśmy przyzwyczajeni do tej zmienności i umiemy planować pracę przy tego typu specyfice prowadzenia robót.

Rozbudowany park maszynowy może być wart wiele milionów złotych. Nie bez przyczyny kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa staje się przy takich projektach doświadczenie. Po udostępnieniu nam określonej strefy prac, w pierwszej kolejności zabezpieczamy wszystkie funkcjonujące tam maszyny i urządzenia. Nasi pracownicy są wyczuleni na to, aby podczas przemieszczania się nie wykonywać takich działań, które mogłyby prowadzić do uszkodzenia Twojego mienia. Po skończonej pracy dokładnie sprzątamy i przywracamy strefę do stanu zastanego przez nas przy udostepnieniu.

Działania związane z modernizacją instalacji przeciwpożarowej nie są częste. Być może w twoim zakładzie nie było takich prac od czasu wybudowania danych obiektów. Możesz więc nie mieć wypracowanych procedur wewnętrznych, takich jak posiadasz dla zewnętrznych firm wykonujących inne prace montażowe czy serwisowe, jak np. serwis klimatyzacji, poszczególnych systemów i urządzeń produkcyjnych,  procedur De- Doradzimy Tobie bazując na naszym doświadczeniu z poprzednich projektów, jakie działania warto wykonać pod kątem organizacyjnym, aby nasza współpraca przebiegała bezproblemowo.

Oczywiście. Jedne z naszych największych doświadczeń mamy właśnie w branży spożywczej. Zdajemy sobie sprawę z konieczności zachowania standardów higienicznych, posiadania ważnych badań SANEPID, i rygorystycznych wymogów, które mogą być narzucone przez inwestora, w związku z tym, że nie możemy dopuścić do ryzyka zanieczyszczenia produktów spożywczych. Stosujemy się do wszystkich wymogów, które przedstawi inwestor.

 • opracowanie koncepcji ochrony zabezpieczanego obiektu, jak i np. sąsiadujących obiektów
 • dobór i dostawa kluczowych elementów stosowanych do gaszenia
 • opracowanie i wdrożenie systemu sterowania pobudzaczem
 • opracowanie projektu
 • integracja instalacji z istniejącymi systemami bezpieczeństwa
 • montaż instalacji zraszaczowej, uruchomienie oraz serwis

Poza instalacjami zraszaczowymi, projektujemy i wdrażamy kompletne, zintegrowane ze sobą systemy przeciwpożarowe – poniżej znajdziesz ich pełną listę. Co ważne, w zależności od Twoich potrzeb nasze działania mogą obejmować wszystkie lub tylko wybrane z wymienionych punktów. W razie potrzeby dostarczane systemy integrujemy z istniejącymi już rozwiązaniami.

 1. System sygnalizacji pożaru (SAP, SSP) – przewodowy i bezprzewodowy
 2. System detekcji pożaru
 3. Systemy wentylacji i oddymiania
 4. System monitoringu CCTV
 5. Systemy sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN)
 6.  Dźwiękowy system ostrzegawczy DSO
 7. Systemy kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy
 8. Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne
 9. Stałe urządzenia gaśnicze

Instalacje zraszaczowe wyposażone są w otwarte dysze gaśnicze i mogą być podzielone na kilka stref gaszenia. W momencie wykrycia pożaru, otwierane są właściwe dla danego obszaru zawory zraszaczy. Woda jest uwalniana w całym obszarze objętym ochroną.

Gdy zachodzi potrzeba szybkiego ugaszenia ognia i natychmiastowego schłodzenia chronionych elementów odpowiednim rozwiązaniem będzie wykorzystanie systemu zraszaczowego. Są one stosowane jako instalacje wewnętrzne oraz na zewnątrz budynków.

 • zbiornik zapasowy wody (jego pojemność musi uwzględniać obliczone zużycie wody)
 • pompownia
 • jednostka kontrolno – alarmowa
 • instalacje przewodów rurowych z sekcjami zraszaczy
 • linie pilotujące, sterujące jednostką kontrolno-alarmową
 • centrala wykrywania pożaru i sterowania gaszeniem

Naszym podstawowym polem działania jest branża przemysłowa w tym w szczególności zakłady przemysłowe charakteryzujące się trudnymi warunkami pracy: wysokie zapylenie oraz wilgotność, zmienna temperatura, występowanie stref zagrożenia wybuchem itp. Wyróżniamy się przy elastycznym podejściem – oznacza to że jesteśmy w stanie dostarczyć zarówno pojedynczą instalację (np. zraszaczowe, które w przypadku aktywacji działają obszarowo aby szybko chronić przed rozprzestrzenieniem się pożaru zaraz po tym, jak nastąpiło wykrycie pożaru), jak również kompletny system ppoż uwzględniający detekcję, sygnalizację i gaszenie pożaru, a także wentylację i oddymianie, oświetlenie ewakuacyjne i awaryjne, monitoring wizyjny oraz kontrolę dostępu i rejestracji czasu pracy.

Nasze rozwiązania w szczególności dedykowane są dla następujących branż i urządzeń:

 • elektrownie i elektrociepłownie,
 • przenośniki,
 • lakiernie,
 • rafinerie i zbiorniki paliw,
 • transformatory,
 • zakłady utylizacji odpadów,
 • przemysł spożywczy
 • przemysł drzewny.