Ochrona ppoż. sortowni odpadów

Grupa WOLFF MATEUSZ ŚWITAŁA
MATEUSZ ŚWITAŁA – jestem do Twojej dyspozycji
Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

    Projekt

    Projekt
    Dostawa

    Dostawa
    Montaz

    Montaż
    Uruchomienie

    Uruchomienie
    Serwis

    Serwis
    Instalacja gaszenia sortowni odpadów

    Zapewniamy ochronę przeciwpożarową sortowni zgodnie z nowymi wymogami prawa

    Wzrost liczby pożarów w miejscach sortowania i składowania odpadów spowodował radykalne zmiany w prawie. MSWiA zdecydowało się wydać nowe Rozporządzenie w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jakie mają spełniać obiekty budowlane lub ich części oraz inne miejsca przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów. Ważną zmianą jest konieczność stosowania zabezpieczeń przeciwpożarowych. Rozporządzenie wprowadza wymogi odnośnie stosowania systemów sygnalizacji pożarowej oraz urządzeń alarmowych, czy oddymiających.

    Działamy w zgodzie z

    System-ppoż-w-zgodzie-z-wymogami-FM Global
    System-ppoż-w-zgodzie-z-wymogami-MSWiA-1
    System-ppoż-w-zgodzie-z-wymogami-ubezpieczycieli-1
    System-ppoż-w-zgodzie-z-wymogami-VdS

    Wdrożone zabezpieczenia ppoż.

    Gaszenie pianą – skuteczne dla sortowni odpadów

    Dotychczasowe pożary w sortowniach i miejscach gromadzenia odpadów najczęściej kończyły się doszczętnym spaleniem obiektu. Gwałtownie rozwijający się ogień szybko zajmował duży obszar. Jednocześnie tworzyły się duże ilości ciemnego, trującego dymu, które stwarzał zagrożenie zarówno dla środowiska, jak i ludzi. Ze względu na różnorodność składowanych materiałów, nigdy nie wiadomo, w którą stronę rozwinie się pożar, a także czy nie dojdzie do niebezpiecznych wybuchów. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie tych instalacji skutecznym systemem ppoż. Praktyka pokazała, że w takich warunkach najlepiej sprawdzają się pianowe systemy gaśnicze.

    góra śmieci w sortowni

    Dociera do głębszych warstw śmieci, gdzie często rozprzestrzenia się pożar.

    stiopiony plastik po pożarze w sortowni odpadów

    Nie spływa po stopionej skorupie plastiku jak woda.

    zbiornik na wodę ppoż dla sortowni odpadów

    Wymaga mniejszego zbiornika na wodę ppoż. + zbiornika na koncentrat.

    strop w sortowni odpadów

    Nie obciąża tak stropu, jak instalacja wodna, która (jak pokazuje doświadczenie) mogłaby być często za ciężka dla stropów w sortowniach.

    Potrzebujesz wsparcia w zakresie ochrony przeciwpożarowej sortowni odpadów i spełnienia wymogów Rozporządzenia? Realizowaliśmy już takie projekty i chętnie pomożemy również Tobie!

    Działamy kompleksowo

    Montaż instalacji przeciwpożarowej wymaga przeprowadzenia wielu prac na obiekcie inwestora. Zawsze warto upewnić się, czy potencjalny wykonawca proponuje kompleksową ofertę, czy też będziesz musiał koordynować prace kilku firm równolegle. Powierzając nam zabezpieczenie zakładu przetwarzania odpadów przed pożarem, masz pewność, że bierzemy odpowiedzialność za całość realizowanych prac, które zostaną określone podczas wizji lokalnej..

    Projekt wykonawczy instalacji opartej o działka pianowe.

    Montaż, uruchomienie oraz serwis wdrożonych instalacji

    Zewnętrzny zbiornik wody ppoż. wraz z fundamentem

    Pompownię (np. kontenerową) z pompą diesel, zbiornikiem piany, armaturą i wyposażeniem

    Połączenie siecią ppoż. budynku pompowni z halą rurami PEHD

    Wykonanie zasilania wodnego do zbiornika ppoż.

    Ułożenie okablowania zasilającego od stacji transformatorowej do pompowni ppoż.

    Wykonanie rozdzielacza ze stacjami zalewowymi uruchamianymi elektrycznie

    Montaż systemu rur, kształtek, dysz wraz z armaturą i systemem mocującym

    Szkolenie z obsługi wdrożonych zabezpieczeń

    Dlaczego dochodzi do pożarów w sortowniach odpadów?

    Sortownie odpadów, tak samo jak pozostałe części instalacji w zakładach zagospodarowania odpadami, charakteryzują się wysokim ryzykiem wystąpienia pożaru. Wynika ono z następujących przyczyn:

    • Na terenie takich instalacji występuje wysoka gęstość obciążenia ogniowego ze względu na zgromadzenie dużej ilości materiałów palnych na stosunkowo niewielkiej powierzchni
    • Trudno jest określić i kontrolować skład odpadów oraz wydzielanych z nich gazów, a to oznacza, że trudno przewidzieć co spowoduje pożar oraz jaki materiał zostanie nim objęty. Częstą przyczyną pożarów, która jest wymieniana przez straż pożarną, jest samozapłon wydzielanych gazów.
    • Duży udział w wymienionej w powyższym punkcie problemie mają firmy wywozowe, które niejednokrotnie ukrywają jedne odpady w drugich, aby „pozbyć się problemu”. To sprawia, że do sortowni trafiają materiały, które stwarzają zagrożenie pożarowe, na które dana linia sortownicza nie jest przygotowana.
    pożar sortowni odpadów
    pożar sortowni odpadów
    • Ze względu na powyższe zróżnicowanie materii, która zaczyna się palić, pożary te są gwałtowne i szybko się rozprzestrzeniają
    • Podczas rozrywania worków oraz rozdrabniania odpadów występują siły tarcia tym większe im twardsze tworzywa, czy metale są rozdrabniane przez wały i ostrza w rozdrabniaczach. Powstałe w ten sposób gorące cząstki mogą być oczywistym źródłem pojawienia się pożaru.
    • Podobne siły tarcia prowadzące do powstania zapłonu mogą pojawić się na taśmach transportowych, czy też podczas transportu odpadów koparko-ładowarkami na linie sortowni. Te ostatnie są ryzykownie nie tylko ze względu na siły tarcia, ale również na dostarczenie pożywki dla ognia pod postacią tlenu. Przed sortowaniem zdarza się, że śmieci długo leżą bez przenoszenia ich. Jeśli znajdą się wśród nich odpady chemiczne, biologiczne, czy też np. uszkodzone baterie, zaczynają one wytwarzać ciepło, które przy poruszeniu śmieci otrzymuje dopływ tlenu, dzięki któremu możliwy jest zapłon.

    Dlaczego wybierają nas klienci?

    1 - koncepcja oświetlenia

    Dbamy o detale

    Być może na pierwszy rzut oka może Ci się wydawać, że montaż instalacji przeciwpożarowej na obiekcie, w którym trwa normalna praca, niezbyt różni się od montażu w dopiero co budowanej hali. Różnic jest jednak sporo i dotyczą one przede wszystkim umiejętności prowadzenia prac w taki sposób, aby były one bezpieczne dla Twoich pracowników i twojego mienia. Nasze ekipy montażowe potrafią poruszać się po zabudowanym zakładzie, obok wielu maszyn i urządzeń, które również często trzeba odpowiednio zabezpieczyć na czas montażu. Wiemy, jak prowadzić prace na czynnym obiekcie. Nasze działania ściśle koordynujemy z osobami zarządzającymi obiektem i ściśle przestrzegamy wszelkich wewnętrznych procedur.

    dbamy o detale montażu zabezpieczeń przeciwpożarowych
    2 - projekt oświetlenia

    Doradzamy jak przygotować zakład do rozpoczęcia prac

    Jesteśmy nie tylko ekspertami, ale i partnerami. Dlatego zawsze możesz zwrócić się do nas o pomoc, wyjaśnienie intrygujących kwestii, czy też opinię. Tak było w przypadku jednego zakładu zagospodarowania odpadów, kiedy to inwestor zgłosił się do nas z potrzebą montażu stałego urządzenia gaśniczego – wodnego. Oprócz wspomnianych wyżej zalet gaszenia pianą na tego typu obiektach dokonaliśmy także pomiarów i obliczeń stropu hali. Okazało się, że instalacja wodna mogłaby niebezpiecznie obciążyć strop. Jedynym rozwiązaniem była więc instalacja pianowa.

    3 - wykonanie instalacji oświetleniowej

    Działamy we wszystkich standardach i normach

    Stałe urządzenia gaśnicze są wymogiem nie tylko prawnym (omówione wyżej Rozporządzenie), ale także ubezpieczeniowym. Podczas kontaktu z firmą ubezpieczeniową, lub rzeczoznawcą ppoż. prawdopodobnie otrzymasz informację o normach i/lub standardach, zgodnie z którymi mają być zaprojektowane i wykonane wymagane rozwiązania. Mogą to być wymagania wyszczególnione w normie PN-EN, lub standardach Vds, FM Global czy NFPA. Niezależnie jakie wymagania nakreślił Tobie ubezpieczyciel, spełnimy je wszystkie.

    normy i standardy zabezpieczeń ppoż

    Sortownie – ważne ogniwo recyklingu, które w przypadku pożaru generuje olbrzymie koszty

    Wspomniane wyżej Rozporządzenie MSWiA jest jedynie następstwem zmian, jakie następują w naszym kraju pod kątem recyklingu. Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nałożyła na gminy wyraźną podwyżkę wymaganego poziomu recyklingu. W 2021 roku był to już poziom 50%. Z tego względu śmieci komunalne (te zmieszane, jak i sortowane), muszą być poddawane procesom recyklingowym w miejscach zagospodarowania odpadami.

    Procesy te realizują przystosowane do tego sortownie, które najczęściej stanowią integralną część całego kompleksu zakładu zagospodarowania odpadów. Przykładowa linia sortowni składa się z:

    • Rozrywarki do worków
    • Kabiny wstępnej segregacji
    • Sita bębnowego
    • Separatorów optopneumatycznych
    • Separatora balistycznego
    • Separatora metali Fe oraz ALU
    • Kabiny doczyszczającej
    • Kabiny frakcji >300mm
    • Prasy belującej

    Wymogi stawiane przez przepisy prawa, związane z poziomem recyklingu, niejako stawiają konieczność uruchamiania nowych sortowni tam, gdzie ich jeszcze nie było, lub modernizacji istniejących instalacji, aby były w stanie osiągnąć wymagany pułap.

    Boleśnie przekonał się o tym w 2016 roku Zakład Gospodarki odpadami S.A. w Bielsku-Białej. Ogień, który powstał w kontenerach z odpadami, objął znaczną część hali wraz z całą infrastrukturą służącą do sortowania śmieci. Milionowe straty to nie jedyny koszt, jaki powstał w wyniku tragedii. Wciąż należało zapewnić zgodne z harmonogramem usługi komunalne dla mieszkańców, a jednocześnie odebrane śmieci musiały zostać odpowiednio zagospodarowane. Rzecznik urzędu miasta Tomasz Ficoń wypowiadał się wręcz, że jest to problem firmy wywozowej, sortowni oraz urzędu miasta. Wypowiedź tę można uszczegółowić, mówiąc, że:

    • Sortownia utraci swój zysk, ponieważ do czasu odbudowy obiektu nie będzie mogła przyjmować wielu frakcji odpadów
    • Dodatkowe koszty poniosą firmy wywozowe, zmuszone transportować odpady do dalej położonej sortowni
    • Koszty firm wywozowych zapewne były więc renegocjowane z urzędem miasta, który również musiał ponieść koszty podpisania umowy z zastępczą sortownią, która przejęła ciężar zagospodarowania odpadów z Bielska-Białej

    Jak więc widać skutki pożaru w sortowni odpadów nie dotyczą tylko bezpośrednio właściciela instalacji, ale są odczuwane również przez inne firmy i instytucje.

     Instalacje przeciwpożarowe – oferta

    Instalacje
    Tryskaczowe

    Są one samoczynnym systemem gaśniczym, który wykrywa moment powstania pożaru, przesyła informację do systemu sterowania i automatycznie rozpoczyna proces selektywnego gaszenia wodą – tylko tam, gdzie jest pożar.

    Instalacje
    Zraszaczowe

    Wyposażone są w otwarte dysze gaśnicze i mogą być podzielone na kilka stref gaszenia. W momencie wykrycia pożaru otwierane są właściwe dla danego obszaru zawory zraszaczy. Woda jest uwalniana w całym obszarze objętym ochroną.

    Instalacja gaszenia sortowni odpadów

    Instalacje
    Pianowe

    Stosujemy je w szczególności dla obiektów wysokiego ryzyka pożarowego, takich jak: zbiorniki paliw, rozpuszczalników oraz innych cieczy łatwopalnych; magazyny tworzyw sztucznych; produktów łatwopalnych i/lub tworzących atmosfery wybuchowe.

    System sygnalizacji pożaru SSP

    Detekcja
    i Sygnalizacja Pożaru

    Projektujemy i wdrażamy kompletne systemy detekcji i sygnalizacji pożaru. W zależności od potrzeb stosujemy jeden z czterech dostępnych systemów lub hybrydę dwóch lub trzech z nich, optymalizując inwestycję pod kątem technicznym oraz kosztowym.

    System wykrywania i gaszenia iskier

    Wykrywanie
    i Gaszenie Iskier

    Systemy te przeznaczone są do zabudowy na kanałach instalacji przemysłowych. Ich zadaniem jest niedopuszczenie, aby potencjalne źródło zapłonu w postaci iskry, niedopałka papierosa, czy rozgrzanej cząstki przedostało się do urządzenia.

    Zabezpiecz swoją instalację.

    Wykonujemy także:

    INSTALACJE HYDRANTOWE

    ZBIORNIKI WODY PPOŻ.

    POMPOWNIE WODY PPOŻ.

    Darmowa konsultacja

    Odpowiem na Twoje pytania odnośnie kompleksowych projektów bezpieczeństwa pożarowego w przemyśle. Aby skorzystać z darmowej i w 100% niezobowiązującej konsultacji wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz.

    Grupa WOLFF MATEUSZ ŚWITAŁA
    MATEUSZ ŚWITAŁA – jestem do Twojej dyspozycji
    Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

    Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

      Projekt

      Projekt
      Dostawa

      Dostawa
      Montaz

      Montaż
      Uruchomienie

      Uruchomienie
      Serwis

      Serwis

      Przykładowe pytania

      Bezpieczeństwo pożarowe:
      • Jak chronić transformatory?
      • Co zrobić, gdy ciężar instalacji wodnej może przekraczać wytrzymałość konstrukcyjną dachu?
      • Czy w moim przypadku można zoptymalizować wymagane miejsce, a tym samym koszty dla pompowni i zbiornika na wodę?
      Branże, dla których najczęściej pracujemy:
      • Spożywcza
      • Energetyczna
      • Przetwarzanie odpadów

      Darmowa konsultacja