Pożar i wybuch pelletu
jak chronić zakład przemysłowy?
- godzimy wymogi ubezpieczyciela z Twoimi możliwościami
- minimalizujemy wpływ montażu na ciągłość produkcji
- zabezpieczamy nowe jak i wieloletnie obiekty
Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu
Pożar i wybuch pelletu – czy mi to grozi?
Ta strona przeznaczona jest dla zakładów przemysłowych. Jeśli wykorzystujesz pellet na potrzeby ogrzewania własnego domu – nie musisz czytać dalej. Jeśli natomiast pracujesz w pelleciarni lub zakładzie przemysłowym wykorzystującym duże ilości pelletu jako paliwo, jedno jest pewne – zagrożenie pożarem, a nawet wybuchem pelletu jest u Ciebie realne.
POŻAR PELLETU
+25 pożarów w zakładach produkujących pellet w ciągu ostatnich kilku lat
+10 pożarów silosów z pelletem w elektrociepłowniach i elektrowniach
Powtarzający się problem – liczba pożarów w pelleciarniach nie maleje
Straty wynosiły nawet ok. 2 MLN PLN, jeśli pożary obejmowały całą halę
WYBUCH PELLETU
+ 2 duże wybuchy przy produkcji pelletu w Polsce w ostatnich latach
+ 5 zaraportowanych ogromnych wybuchów pelletu za granicą w ostatnich latach
Wybuchł nawet zakład Georgia Biomass – światowy potentat produkcji pelletu
Pyły praktycznie wszystkich substancji organicznych są wybuchowe
Pożar i wybuch pelletu – jak się chronić?
Wykrywanie i gaszenie iskier oraz gorących cząstek
Zagrożenia:
Procesy suszenia, mielenia i granulacji pelletu przekształcają często dość wilgotną masę organiczną w suchy pellet. Suche i gorące środowisko, w którym powstaje również zapylenie, stwarza ryzyko nie tylko pożaru, ale i wybuchu. Niejednokrotnie wymagane jest zastosowanie jednostek odpylających, których zadaniem jest wyfiltrowanie pyłu z procesu. Detekcja i wykrywanie iskier działa prewencyjnie i zapobiega takim zagrożeniom jak np.:
- przedostanie się iskier i gorących cząstek do komory suszarni na początku procesu, lub do chłodnicy pelletu na końcu procesu pelletyzacji, co może spowodować wybuch pyłu drzewnego (lub innego pyłu organicznego powstałego przy produkcji pelletu)
- dostanie się iskier lub gorących cząstek do jednostki filtracyjnej, gdzie występuje atmosfera wysokiego zapylenia niejednokrotnie będąca w granicach wybuchowości pyłu – w efekcie może dojść do wybuchu pyłu i rozległego pożaru.
W przypadku firm energetycznych (i innych przemysłowych odbiorców pelletu) gaszenie iskier zapobiega sytuacjom, które wielokrotnie doprowadziły do pożarów pelletu przechowywanego w silosach na skutek przedostania się kanałami transportowymi gorących cząstek lub iskier wraz z pelletem.
Rozwiązania:
Zaprojektujemy i dostarczymy system detekcji i gaszenia iskier o najlepszym na rynku stosunku ceny do jakości, ponieważ w stosunku do rozwiązań konkurencyjnych:
- wymaga zastosowania do 50% mniej czujników = niższe koszty
- przy montażu użyjemy od 4 do 7 razy mniej kabli = niższe koszty
- umożliwia zamianę gaszenia wodą na zasuwę, diverter lub CO2 = uniwersalność w zgodzie z wymaganiami ubezpieczycieli
- pozwala wpiąć do systemu różne dodatkowe czujniki (w branży drzewnej co drugi pożar jest wywołany przegrzanym urządzeniem)
Stałe urządzenia gaśnicze
Zagrożenia:
Każdy proces technologiczny związany z przetwarzaniem produktów łatwopalnych jest obarczony ryzykiem zapłonu. Możemy wymienić wiele przykładowych źródeł zapłonu. Przykładowo:
- samozapłon materiałów składowanych wewnątrz hal produkcyjnych,
- dostarczenie do procesu mielenia materiału z kawałkami metali,
- przedostanie się iskier i gorących cząstek do procesu odpylania,
- usterki mechaniczne maszyn, w których dochodzi do wzrostu temperatury materiału – np. w suszarniach, młynach, czy podczas granulacji itp.
Rozwiązania:
Zaprojektujemy i dostarczymy instalacje zraszaczowe lub tryskaczowe wraz z konieczną infrastrukturą (np. pompownie). Unikniesz strat pożarowych, które niejednokrotnie w polskich zakładach sięgały nawet 2 mln PLN. Niezależnie gdzie wystąpi zarzewie pożaru, będziesz w stanie go szybko wykryć i uruchomić instalację gaśniczą. Co istotne, jeśli do produkcji pelletu korzystasz z biomasy zakwalifikowanej jako odpad, podlegasz obowiązkowi montażu stałego urządzenia gaśniczego zgodnie.
ATEX: Zapobieganie wybuchowi i minimalizacja skutków wybuchu pelletu
Zagrożenia:
Dochodzenia w zakładach, w których doszło do wybuchu pelletu wskazały m.in. na następujące braki i niedopatrzenia:
- pył zalegający na urządzeniach oraz różnego typu konstrukcjach (brak regularnego sprzątania hali np. z wykorzystaniem centralnego odkurzania – jest to wymóg wynikający z dyrektywy ATEX),
- brak systemów izolacji wybuchu na kanałach łączących aparaty (wybuch, do jakiego dochodzi w jednym aparacie, ma tendencje do przenoszenia się poprzez przesypy i kanały na sąsiednie aparaty. Taka sytuacja prowadzi do wybuchu wtórnego, którego siła może być znacznie wyższa niż wybuchu pierwotnego),
- brak wydajnej i zabezpieczonej przed wybuchem instalacji odpylania,
- źle zaprojektowane kanały transportujące materiał pod względem uzyskania wystarczającej wytrzymałości na przewidywalne ciśnienie wybuchu.
- jeśli aparaty i urządzenia były zabezpieczone np. panelami dekompresyjnymi, to najczęściej były one źle dobrane i nieprawidłowo zamontowane, przez co nie spełniały one swojej roli.
Rozwiązania:
Oferujemy pełne spektrum działań od Audytu ATEX (czyli określenie zagrożenia, które występuje u Ciebie na terenie zakładu), przez opracowanie koncepcji ochrony po zaprojektowanie, dostawę, montaż i serwis kompleksowych systemów ochrony przeciwwybuchowej. Wykonamy także całą niezbędną dokumentację ATEX.
Chroni Cię nasze ubezpieczenie
Nie popełnia błędów tylko ten kto nic nie robi. I choć jakość realizowanych prac jest dla nas priorytetem, to całkowite wyeliminowanie błędu ludzkiego nie jest możliwe. Nieprzewidziane zatrzymanie produkcji, czy zanieczyszczenie produktu w czasie montażu systemu może skutkować sporymi stratami. Podobnie błąd w czasie projektowania i instalacji systemu przeciwwybuchowego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego też nasza polisa ubezpieczeniowa chroni zarówno nas jak i Twój zakład przed nieprzewidzianymi kosztami. Posiadamy prawdopodobnie najwyższą polisę na rynku.
Duży i szybki serwis ma znaczenie
Nie ryzykuj kosztownego przestoju swojej instalacji
Czy kupiłbyś auto, które nie posiada polskiego serwisu? Lub gdyby taki serwis liczył zaledwie trzech pracowników, a części zamienne musiałyby ściągać z zagranicy? Raczej nie. A czy w podobnej sytuacji kupiłbyś zabezpieczenia dla swojej instalacji produkcyjnej, od których zależy ciągłość jej pracy? Zaryzykowałbyś nieuzasadnionym postojem i stratami liczonymi w setkach tysięcy złotych? Tymczasem część firm dostarczających zabezpieczenia przeciwwybuchowe albo nie posiada polskiego serwisu, albo opiera go o zaledwie 2-3 pracowników. Problemem może być także magazyny części zamiennych, który często mieści się poza Polską. Dlatego stworzyliśmy największy serwis w branży dostępnym 24/7 oraz duży magazyn komponentów.
Telefon alarmowy 24/7
+48 508 484 508
Cała Polska
+ wybrane państwa Świata
20 serwisantów
5 w pełni wyposażonych brygad
Uprawnienia SEP (G1/G2/G3)
Badania sanepidowskie
Prace w strefach zagrożonych wybuchem
Prace w obszarach zagrożonych pożarem
Szybka reakcja (brygady w dwóch lokalizacjach)
Dwujęzyczni brygadziści
Darmowe szkolenia online
Inni Ci tego nie powiedzą – kluczowe ograniczenia różnych typów zabezpieczeń
Ten warsztat, to największa dawka merytorycznej wiedzy, jaką udało nam się upakować w zaledwie godzinie. To aż 28 unikalnych filmów, którym towarzyszy interesujący i zrozumiały komentarz Mariusza Balickiego – człowieka z olbrzymim doświadczeniem, który na co dzień audytuje zakłady przemysłowe. Zdobądź za darmo wiedzę, której nie znajdziesz na niejednym płatnym szkoleniu.
Poprawny dobór zabezpieczeń przeciwwybuchowych dla jednostek odpylających
Jeśli w Twoim zakładzie pracują filtry bądź cyklony, to ten warsztat jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego jakie błędy najczęściej są popełniane przy zabezpieczaniu instalacji odpylających. Zobaczysz także studium przypadku w formie filmu, który pokazuje konsekwencje tych błędów – zdradzę tylko, że film pobudza wyobraźnię. Co ważne całość zaczniemy, krótkim wstępem nt. podstaw prawnych.
Wybuch pyłu, który w 2 sekundy zniszczył 3 filtry i budynek – ANALIZA
Weź udział w premierze filmu, który w 5 minut pokaże przyczyny i skutki wybuchu pyłu drzewnego, który spowodował 5 mln zł strat. Bezpośrednio po filmie nasz ekspert przeprowadzi analizę zdarzenia na żywo oraz odpowie na pytania uczestników. Otrzymasz także dostęp do obszernego studium przypadku
Biomasa i „nowy” węgiel – czy energetykę znów czeka seria wybuchów i pożarów
Energetyka wraca do biomasy, a także sprowadza „nowy” węgiel z różnych egzotycznych kierunków. Paliwa te stwarzają drastycznie wyższe ryzyko wybuchu niż węgiel, który spalaliśmy do tej pory. Pokażemy dlaczego te paliwa powodują zwiększone ryzyko wybuchu oraz pokażemy nasze doświadczenia zdobyte w czasie prac w kilkudziesięciu elektrowniach.
Pobierz przewodnik ATEX
Przewodnik ATEX – czyli ochrona przed wybuchem w praktyce
Nic nie uczy tak dobrze, jak praktyka podana w przystępny sposób. Dlatego zamieściliśmy w nim porady ekspertów oraz filmy wraz ze szczegółowymi opisami, które przedstawiają przyczyny i skutki rzeczywistych wybuchów w przemyśle. Przedstawione przypadki dotyczą zarówno pyłów, jak również gazów i par cieczy, dlatego możesz z nich czerpać niezależnie w jakiej branży pracujesz. Ucz się na czyichś błędach.
Jak przekonać zarząd do poprawy bezpieczeństwa wybuchowego
Nasze doświadczenie wskazuje, że firmy zaczynają się interesować bezpieczeństwem wybuchowym, kiedy „coś się wydarzy”. Z naszą wiedzą będziesz w stanie posłużyć się takimi argumentami w rozmowach z zarządem, które pozwolą zareagować w porę i nie narazić firmy na przykre konsekwencje.
Przewodnik ATEX – czyli ochrona przed wybuchem w praktyce
Nic nie uczy tak dobrze, jak praktyka podana w przystępny sposób. Dlatego zamieściliśmy w nim porady ekspertów oraz filmy wraz ze szczegółowymi opisami, które przedstawiają przyczyny i skutki rzeczywistych wybuchów w przemyśle. Przedstawione przypadki dotyczą zarówno pyłów, jak również gazów i par cieczy, dlatego możesz z nich czerpać niezależnie w jakiej branży pracujesz. Ucz się na czyichś błędach.