Pożar i wybuch pelletu

jak chronić zakład przemysłowy?

 • godzimy  wymogi ubezpieczyciela  z Twoimi możliwościami
 • minimalizujemy wpływ montażu na  ciągłość produkcji 
 • zabezpieczamy  nowe jak i wieloletnie obiekty 

Pożar i wybuch pelletu – czy mi to grozi?

Ta strona przeznaczona jest dla zakładów przemysłowych. Jeśli wykorzystujesz pellet na potrzeby ogrzewania własnego domu – nie musisz czytać dalej. Jeśli natomiast pracujesz w pelleciarni lub zakładzie przemysłowym wykorzystującym duże ilości pelletu jako paliwo, jedno jest pewne – zagrożenie pożarem, a nawet wybuchem pelletu jest u Ciebie realne.

POŻAR PELLETU

pożar pelletu

+25 pożarów w zakładach produkujących pellet w ciągu ostatnich kilku lat

+10 pożarów silosów z pelletem w elektrociepłowniach i elektrowniach

Powtarzający się problem – liczba pożarów w pelleciarniach nie maleje

Straty wynosiły nawet ok. 2 MLN PLN, jeśli pożary obejmowały całą halę

WYBUCH PELLETU

wybuch pelletu w polsce

+ 2 duże wybuchy przy produkcji pelletu w Polsce w ostatnich latach

+ 5 zaraportowanych ogromnych wybuchów pelletu za granicą w ostatnich latach

Wybuchł nawet zakład Georgia Biomass – światowy potentat produkcji pelletu

Pyły praktycznie wszystkich substancji organicznych są wybuchowe

Pożar i wybuch pelletu – jak się chronić?

Wykrywanie i gaszenie iskier oraz gorących cząstek

Zagrożenia:

Procesy suszenia, mielenia i granulacji pelletu przekształcają często dość wilgotną masę organiczną w suchy pellet. Suche i gorące środowisko, w którym powstaje również zapylenie, stwarza ryzyko nie tylko pożaru, ale i wybuchu. Niejednokrotnie wymagane jest zastosowanie jednostek odpylających, których zadaniem jest wyfiltrowanie pyłu z procesu. Detekcja i wykrywanie iskier działa prewencyjnie i zapobiega takim zagrożeniom jak np.:

 • przedostanie się iskier i gorących cząstek do komory suszarni na początku procesu, lub do chłodnicy pelletu na końcu procesu pelletyzacji, co może spowodować wybuch pyłu drzewnego (lub innego pyłu organicznego powstałego przy produkcji pelletu)
 • dostanie się iskier lub gorących cząstek do jednostki filtracyjnej, gdzie występuje atmosfera wysokiego zapylenia niejednokrotnie będąca w granicach wybuchowości pyłu – w efekcie może dojść do wybuchu pyłu i rozległego pożaru.

W przypadku firm energetycznych (i innych przemysłowych odbiorców pelletu) gaszenie iskier zapobiega sytuacjom, które wielokrotnie doprowadziły do pożarów pelletu przechowywanego w silosach na skutek przedostania się kanałami transportowymi gorących cząstek lub iskier wraz z pelletem.

Rozwiązania:

Zaprojektujemy i dostarczymy system detekcji i gaszenia iskier o najlepszym na rynku stosunku ceny do jakości, ponieważ w stosunku do rozwiązań konkurencyjnych:

 • wymaga zastosowania do 50% mniej czujników = niższe koszty
 • przy montażu użyjemy od 4 do 7 razy mniej kabli = niższe koszty
 • umożliwia zamianę gaszenia wodą na zasuwę, diverter lub CO2 = uniwersalność w zgodzie z wymaganiami ubezpieczycieli
 • pozwala wpiąć do systemu różne dodatkowe czujniki (w branży drzewnej co drugi pożar jest wywołany przegrzanym urządzeniem)

Stałe urządzenia gaśnicze

Zagrożenia:

Każdy proces technologiczny związany z przetwarzaniem produktów łatwopalnych jest obarczony ryzykiem zapłonu. Możemy wymienić wiele przykładowych źródeł zapłonu. Przykładowo:

 • samozapłon materiałów składowanych wewnątrz hal produkcyjnych,
 • dostarczenie do procesu mielenia materiału z kawałkami metali,
 • przedostanie się iskier i gorących cząstek do procesu odpylania,
 • usterki mechaniczne maszyn, w których dochodzi do wzrostu temperatury materiału – np. w suszarniach, młynach, czy podczas granulacji itp.

Rozwiązania:

Zaprojektujemy i dostarczymy instalacje zraszaczowe lub tryskaczowe wraz z konieczną infrastrukturą (np. pompownie). Unikniesz strat pożarowych, które niejednokrotnie w polskich zakładach sięgały nawet 2 mln PLN. Niezależnie gdzie wystąpi zarzewie pożaru, będziesz w stanie go szybko wykryć i uruchomić instalację gaśniczą. Co istotne, jeśli do produkcji pelletu korzystasz z biomasy zakwalifikowanej jako odpad, podlegasz obowiązkowi montażu stałego urządzenia gaśniczego zgodnie.

ATEX: Zapobieganie wybuchowi i minimalizacja skutków wybuchu pelletu

Zagrożenia:

Dochodzenia w zakładach, w których doszło do wybuchu pelletu wskazały m.in. na następujące braki i niedopatrzenia:

 • pył zalegający na urządzeniach oraz różnego typu konstrukcjach (brak regularnego sprzątania hali np. z wykorzystaniem centralnego odkurzania – jest to wymóg wynikający z dyrektywy ATEX),
 • brak systemów izolacji wybuchu na kanałach łączących aparaty (wybuch, do jakiego dochodzi w jednym aparacie, ma tendencje do przenoszenia się poprzez przesypy i kanały na sąsiednie aparaty. Taka sytuacja prowadzi do wybuchu wtórnego, którego siła może być znacznie wyższa niż wybuchu pierwotnego),
 • brak wydajnej i zabezpieczonej przed wybuchem instalacji odpylania,
 • źle zaprojektowane kanały transportujące materiał pod względem uzyskania wystarczającej wytrzymałości na przewidywalne ciśnienie wybuchu.
 • jeśli aparaty i urządzenia były zabezpieczone np. panelami dekompresyjnymi, to najczęściej były one źle dobrane i nieprawidłowo zamontowane, przez co nie spełniały one swojej roli.

Rozwiązania:

Oferujemy pełne spektrum działań od Audytu ATEX (czyli określenie zagrożenia, które występuje u Ciebie na terenie zakładu), przez opracowanie koncepcji ochrony po zaprojektowanie, dostawę, montaż i serwis kompleksowych systemów ochrony przeciwwybuchowej. Wykonamy także całą niezbędną dokumentację ATEX.

Chroni Cię nasze ubezpieczenie

Nie popełnia błędów tylko ten kto nic nie robi. I choć jakość realizowanych prac jest dla nas priorytetem, to całkowite wyeliminowanie błędu ludzkiego nie jest możliwe. Nieprzewidziane zatrzymanie produkcji, czy zanieczyszczenie produktu w czasie montażu systemu może skutkować sporymi stratami. Podobnie błąd w czasie projektowania i instalacji systemu przeciwwybuchowego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego też nasza polisa ubezpieczeniowa chroni zarówno nas jak i Twój zakład przed nieprzewidzianymi kosztami. Posiadamy prawdopodobnie najwyższą polisę na rynku.

serwis-GW-red-kolo

Duży i szybki serwis ma znaczenie

 Nie ryzykuj kosztownego przestoju swojej instalacji 

Czy kupiłbyś auto, które nie posiada polskiego serwisu? Lub gdyby taki serwis liczył zaledwie trzech pracowników, a części zamienne musiałyby ściągać z zagranicy? Raczej nie. A czy w podobnej sytuacji kupiłbyś zabezpieczenia dla swojej instalacji produkcyjnej, od których zależy ciągłość jej pracy? Zaryzykowałbyś nieuzasadnionym postojem i stratami liczonymi w setkach tysięcy złotych? Tymczasem część firm dostarczających zabezpieczenia przeciwwybuchowe albo nie posiada polskiego serwisu, albo opiera go o zaledwie 2-3 pracowników. Problemem może być także magazyny części zamiennych, który często mieści się poza Polską. Dlatego stworzyliśmy największy serwis w branży dostępnym 24/7 oraz duży magazyn komponentów.

Telefon alarmowy 24/7
+48 508 484 508

Cała Polska
+ wybrane państwa Świata

20 serwisantów
5 w pełni wyposażonych brygad

Uprawnienia SEP (G1/G2/G3)

Badania sanepidowskie

Prace w strefach zagrożonych wybuchem

Prace w obszarach zagrożonych pożarem

Szybka reakcja (brygady w dwóch lokalizacjach)

Dwujęzyczni brygadziści

Darmowe szkolenia online

Inni Ci tego nie powiedzą – kluczowe ograniczenia różnych typów zabezpieczeń

Ten warsztat, to największa dawka merytorycznej wiedzy, jaką udało nam się upakować w zaledwie godzinie. To aż 28 unikalnych filmów, którym towarzyszy interesujący i zrozumiały komentarz Mariusza Balickiego – człowieka z olbrzymim doświadczeniem, który na co dzień audytuje zakłady przemysłowe. Zdobądź za darmo wiedzę, której nie znajdziesz na niejednym płatnym szkoleniu.

Poprawny dobór zabezpieczeń przeciwwybuchowych dla jednostek odpylających

Jeśli w Twoim zakładzie pracują filtry bądź cyklony, to ten warsztat jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego jakie błędy najczęściej są popełniane przy zabezpieczaniu instalacji odpylających. Zobaczysz także studium przypadku w formie filmu, który pokazuje konsekwencje tych błędów – zdradzę tylko, że film pobudza wyobraźnię. Co ważne całość zaczniemy, krótkim wstępem nt. podstaw prawnych.

Wybuch pyłu drzewnego - analiza

Wybuch pyłu, który w 2 sekundy zniszczył 3 filtry i budynek – ANALIZA

Weź udział w premierze filmu, który w 5 minut pokaże przyczyny i skutki wybuchu pyłu drzewnego, który spowodował 5 mln zł strat. Bezpośrednio po filmie nasz ekspert przeprowadzi analizę zdarzenia na żywo oraz odpowie na pytania uczestników. Otrzymasz także dostęp do obszernego studium przypadku

Zagrożenie wybuchem biomasy i węgla

Biomasa i „nowy” węgiel – czy energetykę znów czeka seria wybuchów i pożarów

Energetyka wraca do biomasy, a także sprowadza „nowy” węgiel z różnych egzotycznych kierunków. Paliwa te stwarzają drastycznie wyższe ryzyko wybuchu niż węgiel, który spalaliśmy do tej pory. Pokażemy dlaczego te paliwa powodują zwiększone ryzyko wybuchu oraz pokażemy nasze doświadczenia zdobyte w czasie prac w kilkudziesięciu elektrowniach.

Pobierz przewodnik ATEX

Przewodnik ATEX - zabezpieczenia przeciwwybuchowe

Przewodnik ATEX – czyli ochrona przed wybuchem w praktyce

Nic nie uczy tak dobrze, jak praktyka podana w przystępny sposób. Dlatego zamieściliśmy w nim porady ekspertów oraz filmy wraz ze szczegółowymi opisami, które przedstawiają przyczyny i skutki rzeczywistych wybuchów w przemyśle. Przedstawione przypadki dotyczą zarówno pyłów, jak również gazów i par cieczy, dlatego możesz z nich czerpać niezależnie w jakiej branży pracujesz. Ucz się na czyichś błędach.

Jak przekonać zarząd do poprawy bezpieczeństwa wybuchowego

Nasze doświadczenie wskazuje, że firmy zaczynają się interesować bezpieczeństwem wybuchowym, kiedy „coś się wydarzy”. Z naszą wiedzą będziesz w stanie posłużyć się takimi argumentami w rozmowach z zarządem, które pozwolą zareagować w porę i nie narazić firmy na przykre konsekwencje.

dekonstrukcja bezpieczeństwa wybuchowego atex

Przewodnik ATEX – czyli ochrona przed wybuchem w praktyce

Nic nie uczy tak dobrze, jak praktyka podana w przystępny sposób. Dlatego zamieściliśmy w nim porady ekspertów oraz filmy wraz ze szczegółowymi opisami, które przedstawiają przyczyny i skutki rzeczywistych wybuchów w przemyśle. Przedstawione przypadki dotyczą zarówno pyłów, jak również gazów i par cieczy, dlatego możesz z nich czerpać niezależnie w jakiej branży pracujesz. Ucz się na czyichś błędach.

 Instalacje przeciwpożarowe – oferta

Instalacje
Tryskaczowe

Są one samoczynnym systemem gaśniczym, który wykrywa moment powstania pożaru, przesyła informację do systemu sterowania i automatycznie rozpoczyna proces selektywnego gaszenia wodą – tylko tam, gdzie jest pożar.

Instalacje
Zraszaczowe

Wyposażone są w otwarte dysze gaśnicze i mogą być podzielone na kilka stref gaszenia. W momencie wykrycia pożaru otwierane są właściwe dla danego obszaru zawory zraszaczy. Woda jest uwalniana w całym obszarze objętym ochroną.

Instalacja gaszenia sortowni odpadów

Instalacje
Pianowe

Stosujemy je w szczególności dla obiektów wysokiego ryzyka pożarowego, takich jak: zbiorniki paliw, rozpuszczalników oraz innych cieczy łatwopalnych; magazyny tworzyw sztucznych; produktów łatwopalnych i/lub tworzących atmosfery wybuchowe.

Sygnalizator optyczno-akustyczny CU1 Ex ATEX

Detekcja
i Sygnalizacja Pożaru

Projektujemy i wdrażamy kompletne systemy detekcji i sygnalizacji pożaru. W zależności od potrzeb stosujemy jeden z czterech dostępnych systemów lub hybrydę dwóch lub trzech z nich, optymalizując inwestycję pod kątem technicznym oraz kosztowym.

System wykrywania i gaszenia iskier

Wykrywanie
i Gaszenie Iskier

Systemy te przeznaczone są do zabudowy na kanałach instalacji przemysłowych. Ich zadaniem jest niedopuszczenie, aby potencjalne źródło zapłonu w postaci iskry, niedopałka papierosa, czy rozgrzanej cząstki przedostało się do urządzenia.

Zabezpiecz swoją instalację.

Wykonujemy także:

INSTALACJE HYDRANTOWE

ZBIORNIKI WODY PPOŻ.

POMPOWNIE WODY PPOŻ.

Darmowa konsultacja

Odpowiem na Twoje pytania odnośnie kompleksowych projektów bezpieczeństwa pożarowego w przemyśle. Aby skorzystać z darmowej i w 100% niezobowiązującej konsultacji wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz.

JAN PIC
JAN PIC – jestem do Twojej dyspozycji

Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

  Projekt

  Projekt

  Dostawa

  Dostawa

  Montaz

  Montaż

  Uruchomienie

  Uruchomienie

  Serwis

  Serwis

  Przykładowe pytania

  Bezpieczeństwo pożarowe:
  • Jak chronić transformatory?
  • Co zrobić, gdy ciężar instalacji wodnej może przekraczać wytrzymałość konstrukcyjną dachu?
  • Czy w moim przypadku można zoptymalizować wymagane miejsce, a tym samym koszty dla pompowni i zbiornika na wodę?
  Branże, dla których najczęściej pracujemy:
  • Spożywcza
  • Energetyczna
  • Przetwarzanie odpadów

  Darmowa konsultacja