Przesiewacze do odsiewu pyłu z nawozu – trudna misja, która się powiodła

Grupa WOLFF KRZYSZTOF WNĘK
KRZYSZTOF WNĘK – jestem do Twojej dyspozycji
Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

  Girl in a jacket

  Projekt
  Girl in a jacket

  Dostawa
  Girl in a jacket

  Montaż
  Girl in a jacket

  Uruchomienie
  Girl in a jacket

  Serwis

  Problem:

  • producent nawozów stanął przed problemem – w czasie magazynowania i transportu granulatu powstaje pył, który obniża jakość produktu
  • negatywny wpływ na zdrowie oraz korozja urządzeń wywołane pyłem mogą odbić się na wyniku finansowym firmy
  • wysoka wydajność do 150 t/h oraz niewielkie wymiary – to kluczowe wyzwanie stawiane dla nowego urządzenia

  Rozwiązanie:

  • testy z wykorzystaniem przesiewacza VFE® udowodniły jego skuteczność
  • dobraliśmy w ten sposób wymiary urządzenia oraz potwierdziliśmy wydajność
  • dostarczyliśmy przesiewacz spełniający wszystkie wyśrubowane wymogi

  Wysoka wydajność odsiewu pyłu

  Przesiewacze odsiewają pył poniżej 0,5 mm z wydajnością aż 100 – 150 t/h

  Niewielkie gabaryty

  Mimo wysokiej wydajności urządzenia mają niewielkie gabaryty (1,25 x 3 m). Umożliwiło to ich montaż w niewielkiej dostępnej przestrzeni budynku

  Testy w zakładzie klienta

  Aby udowodnić skuteczność przesiewaczy wykonaliśmy testy w zakładzie klienta. Ułatwiło mu to podjąć szybką decyzję.

  Przesiewacz VFE® dla nawozów sztucznych (4 urządzenia, górny plan zdjęcia) – przykład

  Korozja i zagrożenie życia

  Korozja, oblepianie i blokowanie maszyn rolniczych, a także negatywny wpływ na zdrowie ludzi – to najważniejsze, ale nie jedyne wady wynikające z obecności pyłu w nawozie. Przykładowo pyły niektórych nawozów stwarzają ryzyko wybuchu.

  W tym konkretnym przypadku pył powstaje w wyniku tarcia granulek o siebie w czasie magazynowania i transportu wewnątrz instalacji. Aktualnie nie ma sposobu na jego całkowite wyeliminowanie z produktu finalnego. Producenci robią jednak wszystko, aby ograniczyć jego ilość do minimum.

  Trudne do spełnienia wymagania

  Jednym ze sposobów eliminacji pyłu jest odsiew najdrobniejszej frakcji. Na to rozwiązanie zdecydował się właśnie nasz klient. Postawił on jednak bardzo wysokie wymagania. Na bazie pogłębionego wywiadu oraz zapytania ofertowego zamknęliśmy je w czterech punktach. Mianowicie przesiewacze muszą gwarantować:

  1. wysoką skuteczność odsiewu frakcji poniżej 0,5 mm przy wydajności sięgającej aż 100-150 t/h
  2. wielomiesięczną, bezawaryjną pracę – urządzenia stanowią jeden z kluczowych elementów instalacji pakowania, która w szczycie sezonu musi być niezawodna
  3. automatyczne czyszczenie siatek podczas pracy urządzenia, tak żeby nie ulegały one zapychaniu, a obsługa przesiewaczy była zredukowana do minimum
  4. kompaktową budowę przy zachowaniu wysokiej wydajności, ponieważ muszą być one wpasowane w istniejącą instalację transportową, a dostępne jest niewiele miejsca

  Analizując powyższe punkty można łatwo ocenić, że projekt należy do tych bardzo wymagających. Odsiew drobnej frakcji w połączeniu z wysoką wydajnością i małymi wymiarami urządzenia stanowią “zabójcze” połączenie niemożliwe do spełnienia dla wielu dostawców.

  Najpierw testy

  Do projektu podeszliśmy ostrożnie, bo błąd na tym etapie mógłby przysporzyć nam i producentowi sporo problemów w przyszłości. Dostawy urządzeń, które finalnie nie osiągają założonych parametrów wcale nie należą do rzadkości tłumaczy Krzysztof Wnęk odpowiedzialny z ramienia GRUPY WOLFF za realizację projektu.

  Zaproponowaliśmy klientowi testy z jego produktem. To właśnie one pozwoliły nam nie tylko dobrać optymalne wymiary urządzenia, ale także potwierdzić, że przesiewacze VFE® osiągną wymaganą wydajność i skuteczność odsiewu pyłu. Testy przeprowadziliśmy w zakładzie inwestora, aby mógł na własne oczy przekonać się o skuteczności proponowanego rozwiązania.

  Ten etap był niezwykle ważny ponieważ przesiewacze VFE® pracują w unikalny, opatentowany sposób. Kiedy tłumaczy się go bez rekwizytu w postaci pracującego urządzenia, to w większości przypadków spotykamy się ze zdziwieniem lub niedowierzaniem. W najlepszym przypadku z ciekawością – kontynuuje Wnęk. Jeśli chciałbyś wykonać podobny test zupełnie bez zobowiązań, to zdecydowanie jest taka możliwość. Sprawdź poniższe informacje lub przejdź dalej do czytania opisu realizacji.

  Wykonaj niezobowiązujące testy z Twoim produktem

  Skuteczność przesiewu na tym urządzeniu, nawet bardzo drobnych proszków jak mączka wapienna, jest tak wysoka, że z powodzeniem zastąpiliśmy w jednym z zakładów separator powietrzny. Szukamy firm, które są otwarte zakwestionować Status-Quo w swoim zakładzie produkcyjnym i chętnie sprawdzą skuteczność przesiewu swojego produktu na naszej maszynie.

  Krzysztof Wnęk
  Grupa Wolff

  Każdy jest zdziwiony, że działa

  Sposób działania tych urządzeń wydaje się przeczyć fundamentalnej zasadzie jaką do tej pory kierowali się producenci przesiewaczy. Ta unikalność sprawia, że przesiewacze VFE® osiągają bardzo wysoką skuteczność przesiewu przy jednocześnie niskiej cenie zakupu i utrzymania.

  Na czym polega ta unikalność? 

  Przede wszystkim w tych przesiewaczach siatka nie jest napinana. Mocuje się ją jedynie w górnej części dzięki czemu spoczywa ona swobodnie na pokładzie wspierającym. Montaż odbywa się poprzez przykręcenie trzech zwykłych śrub. Nie chcę powiedzieć, że można to zrobić byle jak, ale na pewno nie wymaga to żadnych specjalnych narzędzi i umiejętności.

  Wymiana sit to tylko 6 min

  Sito jest dodatkowo uszczelnione po bokach przez tzw. fartuchy, które z kolei mocuje się do konstrukcji przesiewacza poprzez magnetyczne listwy. Wszystko to sprawia, że jedna osoba jest w stanie wymienić siatkę przesiewającą w mniej więcej 6 min. Zresztą spójrz proszę na poniższy film pokazujący jak łatwa i szybka jest zmiana sita.

  Niezwykłe drgania

  Wróćmy jednak jeszcze do pytania na czym polega ta unikalność. Przecież luźne sito to za mało. Gdybyśmy podobne rozwiązanie zastosowali winnym przesiewaczu to… przestałby siać. 

  Sekret naszych przesiewaczy kryje się w opatentowanych wzbudnikach drgań wykonanych ze specjalnego elastomeru oraz metalu. To one sprawiają, że niewielkie drgania wywołane przez dwa małe wibratory (silniki z masami niewyważonymi) zamieniane są w asynchroniczne drgania siatki o chaotycznej częstotliwości i dużym przyspieszeniu. Brzmi zawile, ale w gruncie rzeczy chodzi o to, że siatka faluje na całej powierzchni – w jednym miejscu podbijana jest do góry, a w innym właśnie opada.

   

  Tak wibruje siatka w przesiewaczu VFE

  Tak wibruje siatka w przesiewaczu VFE®

   

  Połączenie luźnej siatki ze wzbudnikami ma sześć podstawowych zalet, które docenił inwestor:

  1. sito drga bardzo dynamicznie przez co gwarantuje skuteczny przesiew
  2. swobodnie falująca siatka nie zapycha się produktem – mamy tu podobny efekt jak w czasie wytrzepywania koca
  3. wzbudniki drgań znacznie zmniejszają zużycie energii (opisywane tu urządzenia pobierają w sumie tyle prądu co dwa czajniki i to przy wydajności aż 100-150 t/h)
  4. wymiana sita jest bardzo prosta i szybka (jedne osoba jest w stanie zrobić to w 6 min.)
  5. w drgania o odpowiedniej energii wprawiane są tylko sita – obudowa urządzenia  drga tylko w minimalnym stopniu przez co praktycznie nie przenosi obciążeń dynamicznych na konstrukcję wsporczą
  6. w urządzeniu zminimalizowano ilość zużywających się elementów do bezwzględnego minimum – jeśli więc kojarzysz przesiewacze z kosztownymi remontami, to w tym przypadku wygląda to zupełnie inaczej

  Dostarczony przesiewacz

  Aby sprostać wymaganiom inwestora dostarczyliśmy i zamontowaliśmy dwa przesiewacze typu VFE® SD o wymiarach 1,25 x 3 m każdy. Urządzenia służą do przesiewu granulatu nawozowego w postaci saletry amonowej (nawóz sztuczny na bazie azotanu amonu z dodatkiem kamienia dolomitowego lub siarkowego o granulacji od 1 mm do 5 mm). Celem było pozbycie się z produktu końcowego pyłu poniżej 0.5 mm.

  Przesiewacze w pełni realizują swoje zadanie i na ten moment, prawie rok od zamontowania pracują bezawaryjnie podsumowuje Krzysztof Wnęk.

  SPRAWDŹ OFERTĘ

  Dostarczamy zarówno instalacje przesiewające, jak również samodzielne przesiewacze dla sypkich i wilgotnych produktów drobno- i średnioziarnistych o uziarnieniu od kilku mikronów do 30 mm. W zależności od potrzeb dostarczamy urządzenia przesiewające jak również projektujemy kompletne linie przesiewania produktów sypkich. Jeśli jest to konieczne instalację zabezpieczamy przed wybuchem pyłu. Zapewniamy montaż i uruchomienie przesiewacza oraz późniejszy serwis.

  W razie pytań skontaktuj się ze mną

  Grupa WOLFF
  KRZYSZTOF WNĘK- jestem do Twojej dyspozycji

  Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu
  Nie odbieram? Kliknij!
  Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail - na pewno odpowiem,
  lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

    Imię i nazwisko (wymagane)

    Nazwa firmy (wymagane)

    E-mail firmowy (wymagane)

    Telefon firmowy (wymagane)

    Treść wiadomości

    Załącz plik