Wygraliśmy

Poniższa strona jest częścią kampanii rekrutacyjnej, która zwyciężyła w konkursie Liderzy Rekrutacji organizowanego przez OLX. W rezultacie zostaliśmy zaproszeni do telewizji śniadaniowej OLX. W stolicy reprezentował nas Sebastian Gruszka - kierownik działu marketingu, który w rozmowie z Beatą Sadowską i Andrzejem Sołtysikiem opowiedział o szczegółach kampanii oraz co jest dla nas ważne. Zacna nagroda biorąc pod uwagę, że wśród zeszłorocznych zwycięzców i wyróżnionych byli: NOKIA, LIDL czy Budimex 🙂

Sebastian o kampanii dla TolkFM

Kochasz HR?
Sprawdź czy to miejsce jest dla Ciebie

Szukam człowieka z otwartą głową, dla którego miękki HR to pasja... człowieka, który lubi zejść z utartej ścieżki... szukać nowych, lepszych rozwiązań. Takie podejście nie zawsze kończy się sukcesem, ale spokojnie... my to rozumiemy.

Sebastian Gruszka
Kierownik dz. marketingu

Z kim będziesz pracować

Cześć, nazywam się Sebastian Gruszka i jeśli wszystko dobrze pójdzie, to niebawem będziemy wspólnie realizować naprawdę ciekawe projekty z pogranicza miękkiego HR-u oraz marketingowe. Praca to jednak bardzo duża część naszego życia, dlatego powinna nam sprawiać przyjemność i dawać satysfakcję.

Dlatego postaram Ci się pokazać kim jestem i co jest dla mnie ważne w pracy.
Jestem przekonany, że możemy się różnić w bardzo wielu aspektach… i że ta różnorodność może dawać niesamowite, nieoczywiste efekty. Jednocześnie są fundamentalne kwestie, w których powinniśmy myśleć podobnie. Na przykład:

Jesteśmy względem siebie uczciwi

Nie uznajemy status quo – ciągle szukamy lepszych rozwiązań

Nie boimy się wyrażać odmiennego zdania

W dyskusji używamy rzeczowych argumentów

Nie obrażamy się na siebie

Jak się pracuje z Sebastianem

Spędziłam 5 lat pracy w wewnętrznym dziale marketingu GRUPY WOLFF. Podsumowując ten czas mogę śmiało powiedzieć, że mimo iż nasz zespół był stosunkowo mały, miałam możliwość zdobycia niesamowitej ilości wiedzy i umiejętności w wielu obszarach – zarówno marketingu tradycyjnego i digital, jak i w sferze czysto technicznej. Mnogość i różnorodność zadań, jakie wspólnie realizowaliśmy oraz pełna swoboda w działaniu i wbrew pozorom – brak większych presji czasu – pozwoliły na doskonalenie umiejętności organizacyjnych i zarządzania swoim czasem pracy, nauczyły samodyscypliny i samodzielności.

Otwartość na wdrażanie nowych rozwiązań pozwoliła zgłębiać tajniki marketingu B2B na wielu płaszczyznach, pobudzać swoją kreatywność i realizować najbardziej wyszukane jak na branżę przemysłową pomysły.

Jako że jestem osobą, która zbytnio nie lubi monotonii, efektem okresowo wzmożonej pracy (mowa tu np. o naszej dużej konferencji) było nie zmęczenie, a ogromna satysfakcja poprzedzona dozą adrenaliny – polecam tym, którzy lubią taki stan! Jak każda firma czy człowiek, tak i GRUPA WOLFF ma pewne mankamenty, a na przestrzeni tych kilku lat współpracy zdarzały się zarówno lepsze jak i gorsze momenty – nie sposób tego uniknąć i trzeba być tego w pełni świadomym. Nie zmienia to jednak faktu, że praca tutaj była dla mnie ogromną lekcją, która ukształtowała mnie jako człowieka i marketingowca, i dzięki której jestem gotowa na podejmowanie kolejnych wyzwań zawodowych.

To nie będzie typowa rekrutacja

Dlaczego? Bo najpierw spróbuję odwieźć Cię od pomysłu aplikowania na to stanowisko. Nie chcę budować swojego ego liczbą przesłanych CV. Tym bardziej setek standardowych CV wypełnionych zbiorem przypadkowych danych w myśl zasady „lepiej napisać więcej, może ktoś akurat szuka HR-owca z umiejętnością gry na kobzie”. Choć to akurat byłoby ciekawe ? Już widzę Cię na scenie jako atrakcję wieczoru organizowanej przez imprezy integracyjnej.

Tak przy okazji, jeśli znasz tę scenę z Friendsów i „co gorsza” bawi Cię ona, to… jest szansa, że mamy podobne poczucie humoru.

Po pierwsze nie przesyłaj CV

Wracając do tematu – jak wspomniałem wyżej nie oczekuję od ciebie żadnego CV
– Żadnego?
Tak, żadnego. W zamian chcę Cię zaprosić do wypełnienia ankiety, która pozwoli mi lepiej Cię poznać. Pokaże mi, ale mam nadzieję, że również Tobie, jakim jesteś HR-owcem i człowiekiem ? Link do ankiety jest na końcu tej strony. Zanim jednak tam przewiniesz poznaj nas lepiej czytając poniższe punkty.

Po drugie nuda

GRUPA WOLFF to polska firma działająca w sektorze B2B. Dostarczamy urządzenia i know-how dla zakładów przemysłowych. Z kilku ważnych obszarów naszej działalności najmocniej skupiamy się na dziedzinie bezpieczeństwa wybuchowego i pożarowego. Jeśli w tym momencie umarłeś/aś z nudów lub uciekłeś/aś sprzed komputera w obawie przed mało seksi branżą, to być może ta praca nie jest dla Ciebie? Jeśli jednak nadal Tu jesteś i wiesz, że każda branża zasługuje na dobry HR, to zapraszam do kolejnego punktu.

Po trzecie – nasza firma nie jest doskonała

Bartek, nasz szef kiedyś powiedział: Nasza firma nie jest doskonała… chyba żadna nie jest. Robimy wszystko co w naszej mocy, żebyśmy stanowili jeden, zgrany zespół, który nawzajem się wspiera. Chcę, aby GRUPA WOLFF była jeszcze lepszym miejscem pracy. Dużo w tym kierunku zrobiliśmy, ale jeszcze więcej przed nami.
Nic dodać, nic ująć.

Kogo więc szukamy?

Szukamy osoby, która nie boi się działać interdyscyplinarnie. Jesteśmy małym zespołem, dlatego bardzo ważne jest dla nas, aby kandydat posiadał minimum jedną wiodącą dziedzinę – Twoją super moc oraz dwie, trzy kolejne umiejętności, w których nieźle sobie radzi.

Nikt nie jest idealny, ale warto w tym kierunku zmierzać. Nasz idealny kandydat powinien:

  • czuć, że HR to jego pasja, w której chce się rozwijać każdego dnia (jeśli masz tą cechę i chcesz się nauczyć tego co zostało wymienione poniżej, to… aplikuj)
  • być aktywny i ciągle szuka nowych rozwiązań i usprawnień
  • być uważnym na problemy w firmie, które wpływają na jakość pracy
  • słuchać ludzi i czuć co jest dla nich ważne
  • mieć pomysł na pozyskiwanie świetnych pracowników, a gdy zajdzie taka potrzeba, być prawdziwym hunterem… headhunterem
  • umieć zorganizować fajną imprezę integracyjną, która nie będzie zwykłą popijawą 🙂
  • umieć opracować proces rekrutacji oraz assessment center
  • umieć opracować program oceny pracowniczej

Lista przeraża? Niepotrzebnie. Nie od razu Rzym zbudowano. Wspólnie określimy cele, adekwatne do Twoich kompetencji. Spokojnie jeśli w jakimś obszarze masz braki – w międzyczasie będziemy nad tym pracować.

Każda osoba w firmie ma pewne, określone zadania. Wychodzę jednak z założenia, że pierwsze miesiące pracy powinny stanowić etap odkrywania Twoich mocnych stron, z których być może jeszcze nie zdajesz sobie sprawy. Poniżej znajdziesz listę kluczowych dla nas obszarów.

Employer branding – chcemy budować nasz wizerunek zarówno wewnątrz firmy jak i na zewnątrz. Nasz cel to zbudowanie środowiska w którym po prostu chce się pracować… do którego chce się wracać… i które chce się polecać.

Headhunting – wielokrotnie zatrudnialiśmy osoby bez doświadczenia, które rosły u naszego boku. Jest to świetny sposób, aby zdobyć super pracownika, który najczęściej zostaje z nami przez lata. Nie boimy się pokolenia x, y, z ani żadnego innego. Liczy się człowiek. Ale są w życiu firmy takie chwile, że potrzebujemy człowieka z doświadczeniem tu i teraz. Wtedy musisz włączyć zmysł huntera i jeśli uznasz to za najlepsze rozwiązanie zadzwonić do konkurencji, aby tam zdobyć pracownika.

Rekrutacja / assessment center – nie ma co ukrywać – do tej pory większość decyzji rekrutacyjnych opierała się na intuicji naszej kadry zarządzającej. Trzeba przyznać, że mają nosa, ale najwyższy czas wejść na wyższy poziom.  Naszym celem jest prowadzenie rekrutacji w profesjonalny sposób.

Archiwizowanie danych – w czasie każdej rekrutacji mamy wielu kandydatów, ale w tej walce o posadę zwycięża niewielu. Nie oznacza to, że wśród tych ludzi nie było więcej ciekawych osób. Warto zadbać o budowanie bazy potencjalnych pracowników.

Umiejętność definiowania problemów – w ferworze pracy może nam wiele umykać. Może nas coś boleć, ale nawet możemy sobie nie zdawać z tego sprawę. Musisz być czujny. Obserwować ludzi. Rozmawiać. Wprowadzać programy i procedury. Wszystko po to, aby znać najważniejsze problemy w firmie, które utrudniają pracę.

Umiejętność rozwiązywania problemów – wyszukanie problemu to jedno. Teraz musisz znaleźć sposób, aby go rozwiązać. Pamiętając przy tym, że budżet nie jest z gumy dlatego być może będziesz musieć wykazać się kreatywnością.

Godziny pracy

Pracę zazwyczaj zaczynamy o 8:00 i kończymy o 16:00. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyś zaczynał/a ją np. godzinę, czy dwie później. Wszystko jest kwestią dogadania się 🙂 Poza wyjątkowymi sytuacjami w pracy nie zostajemy dłużej niż do 16:30 🙂

Jak będą wyglądały pierwsze miesiące pracy

To zależy od Twoich kompetencji. Jeśli jesteś na starcie i urzekła nas Twoja pasja i kreatywność to pierwsze miesiące poświecimy na naukę. Jeśli jesteś doświadczoną osobą, to od razy przejdziemy do działania. W każdym z tych przypadków wspólnie ustalimy sobie cele.

Będziemy odkrywać Twoje talenty

Czasem posiadamy talenty, o których nie mamy pojęcia tylko dlatego, że nie mieliśmy okazję sprawdzić się w danym obszarze. Dlatego w pierwszym okresie będziesz mógł/mogła sprawdzić się w realizacji różnych zdaniach.

Samodzielność i proaktywność

Kiedy już znajdziemy Twoje mocne strony określimy zakres zadań, za które będziesz odpowiedzialny/a. Bardzo cenimy samodzielność i proaktywność, dlatego chcemy abyś na tej podstawie organizował/a sobie dzień pracy.

A co jeśli wszystko już zrobię i będę miał/a wolny czas

Jak w każdej pracy tak i u nas bywają okresy, gdy nie wiadomo w co ręce włożyć, ale także i takie, kiedy mamy totalny luz. Gdy mamy gorący okres, to wyciągamy wszystkie ręce na pokład i pracujemy dłużej niż 8 godzin dziennie. To jednak wyjątkowe sytuacje, które mogą się zdarzyć raz lub dwa razy w roku.

Gdy pojawia się jednak luz, nie mam problemu, abyś poświęcił/a swój czas na naukę, poszukiwanie nowych rozwiązań czy na kreatywne projekty, testy itp. Działaj 🙂

Ankieta

Rekrutację rozpoczyna składająca się z 9 pytań ankieta. Link do niej znajdziesz poniżej.

Zadanie

Następnie poproszę Cię o wykonanie prostego zadania. Zadanie będzie dostosowane do Twoich predyspozycji, dlatego jego opis dostaniesz po wypełnieniu ankiety.

Rozmowa

Jesteśmy już bardzo blisko. Zaproszę Cię do rozmowy, w czasie której porozmawiamy sobie w dobrej atmosferze o poprzednich etapach rekrutacji 🙂

_Ankieta_
to pierwszy z trzech kroków w tej rekrutacji. Czeka na Ciebie 9 pytań.

Ankieta to pierwszy z trzech kroków w tej rekrutacji. Czeka na Ciebie 9 pytań.