W ciągu ostatnich miesięcy realizowaliśmy w GRUPIE WOLFF projekt badawczy mający na celu przeanalizowanie istniejących na rynku sposobów detekcji uszkodzenia i przegrzania krążników na przenośnikach taśmowych. W trakcie testów okazało się, że jesteśmy w stanie opracować, przetestować w środowisku pracy i potwierdzić założenia nowatorskiej koncepcji prewencyjnej diagnozy rolek. W taki sposób stworzyliśmy system detekcji oparty o stykowe czujniki temperatury, kamery termowizyjne i autorskie oprogramowanie komputerowe. System jest już gotowy do wdrożeń. Sprawdzi się zwłaszcza w elektrowniach, elektrociepłowniach, przemyśle spożywczym i innych sektorach, gdzie ciągi przenośników mogą mieć setki metrów długości, a każda przegrzana rolka może spowodować zapłon i w konsekwencji trudny do opanowania pożar.
Światłowodowe czujki temperatury – dotychczasowa metoda jest podatna na uszkodzenia, a przez to zawodna
Przez ostatnie lata wydawało się, że jedną z najlepszych opcji do diagnozowania uszkodzenia rolek na przenośnikach taśmowych jest światłowodowa czujka temperatury. Zawsze uczulaliśmy jednak naszych klientów na fakt, że światłowód jest niezwykle delikatny, a tym samym jest podatny na uszkodzenia. W związku z tym wszyscy pracownicy, którzy wykonują swoją pracę w pobliżu przenośników taśmowych, powinni być wyczuleni na możliwość przypadkowego uszkodzenia światłowodu, gdyż jego naprawa jest droga i wymaga udziału wykwalifikowanych osób.
Choć metoda diagnozy światłowodową czujką ciepła nie jest pozbawiona wad, przez brak realnej alternatywy przez lata również byliśmy zwolennikami tego rozwiązania. Nie zaprzestaliśmy jednak poszukiwania dróg alternatywnych, które zaprowadziły nas do Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie.
Testy w Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie – pomiar wibracji oraz nasza koncepcja detekcji uszkodzeń rolek przenośników taśmowych
Kiedy pracowaliśmy nad nową koncepcją detekcji, postanowiliśmy sprawdzić w środowisku pracy inny sposób diagnozy – pomiar wibracji. Okazał się on być całkowicie nieskuteczny. Dlatego czym prędzej przystąpiliśmy do testów w Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie opracowanego przez nas modelu detekcji bazującego na stykowych czujkach temperatury w połączeniu z kamerami termowizyjnymi i autorskim oprogramowaniem komputerowym.
W efekcie testów dowiedliśmy, że nasza koncepcja sprawdza się w prawdziwym środowisku pracy i eliminuje większość wad, z którymi należy się liczyć w przypadku wyboru metody światłowodowej. Potwierdziliśmy więc, że projekt można wdrażać komercyjnie. Co więcej, widzimy jego szerokie możliwości rozwoju. W niedalekim czasie planujemy testy komplementarnego rozwiązania, które poza monitoringiem uszkodzenia i przegrzania rolek (krążników) przenośników taśmowych będą diagnozować uszkodzenia taśmy.