Wywiad – Bezpieczeństwo wybuchowe w polskiej energetyce

Grupa WOLFF SEBASTIAN SŁABOSZEWSKI
SEBASTIAN SŁABOSZEWSKI – jestem do Twojej dyspozycji
Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

  Projekt

  Projekt
  Dostawa

  Dostawa
  Montaz

  Montaż
  Uruchomienie

  Uruchomienie
  Serwis

  Serwis
  BEZPIECZEŃSTWO WYBUCHOWE W POLSKIEJ ENERGETYCE
  BEZPIECZEŃSTWO WYBUCHOWE W POLSKIEJ ENERGETYCE

  Czy po poważnych awariach przemysłowych jakie dotknęły w ostatnich latach Elektrownię Dolna Odra, oraz Elektrownię Turów, polska energetyka dostrzega problem bezpieczeństwa wybuchowego? Na ten i inne tematy dr hab. inż. Andrzej Wolff rozmawiał z przedstawicielami Grupy PGE podczas Międzynarodowego Seminarium INDEX.

  Andrzej Wolff: moimi rozmówcami są dzisiaj Pan Arkadiusz Gucio – Kierownik Wydziału Nadzoru Urządzeń Nawęglania i Odpopielania w Elektrowni Bełchatów oraz Pan Tomasz Wapniarczuk – Kierownik Projektu Wydziału Nadzoru Nawęglania i Odpylania w Elektrowni Turów.

  Zanim przejdziemy do meritum tematu chciałbym Panów spytać o ocenę pierwszego dnia Seminarium INDEX, na którym właśnie się znajdujemy? Czy poruszone tematy z punktu widzenia bezpieczeństwa wybuchowego w energetyce były dla Państwa interesujące?

  Arkadiusz Gucio: Tak, osobiście jestem drugi raz na INDEX-ie i uważam że uczestnictwo w tym seminarium to duże i ważne wydarzenie, podczas którego można zdobyć szeroką wiedzę na temat bezpieczeństwa wybuchowego i procesowego.

  W Elektrowni Bełchatów już od 15 lat przykładamy bardzo dużą wagę do bezpieczeństwa wybuchowego, a w pewnym okresie byliśmy wiodącą firmą pod tym względem w branży. Można powiedzieć że dla wielu innych zakładów z obszaru energetyki stanowiliśmy pod tym względem wzór. W obecnej chwili jednak, także inne elektrownie, czy elektrociepłownie prezentują wysoki poziom w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego, a w pewnych obszarach to my czerpiemy z ich doświadczeń.

  Tomasz Wapniarczuk: Zaskoczyła mnie ta konferencja pod względem jakości. Uczestniczyłem już w kilku innych konferencjach jednak pierwszy raz spotkałem się z tak ciekawymi tematami, które były dobrze dobrane i omówione. Uważam, iż był to strzał w dziesiątkę. W kuluarach dyskutowałem na ten temat z kolegą, który potwierdził moje odczucia. Myślę że dużo wyniesiemy z tej konferencji.

  A.G.: Dużym atutem tej konferencji jest udział międzynarodowych ekspertów z całej Europy. Jest to rzecz rzadko spotykana. Przykładowo z Panem dr Richardem Siwkiem mam już okazję spotkać się trzeci lub czwarty raz. Uważam, iż jest to jeden z największych autorytetów w dziedzinie bezpieczeństwa procesowego i wybuchowego w Europie.

  A.W.: Zgadzam się, dorobek oraz wiedza dr Siwka jest nie do przecenienia. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, iż jest to jeden z dwóch największych ekspertów w tej dziedzinie na świecie.
  Wracając do tematu, chciałbym zapytać kiedy wg Państwa przemysł energetyczny dostrzegł potrzebę poprawy bezpieczeństwa wybuchowego oraz procesowego w elektrowniach oraz elektrociepłowniach?

  A.G.: Zmiany wymuszają awarie bądź tragedie. Jest to przykry paradoks, jednak myślenie wielu osób zmienia się dopiero od tego momentu. W naszym przypadku pod koniec lat 90. doszło do bardzo poważnego zdarzenia, od tamtej chwili intensywnie działamy w kierunku poprawy bezpieczeństwa.

  Przypomnę że nie istniały jeszcze wtedy dyrektywy ATEX, mimo to działaliśmy zgodnie z ich duchem. Podobnie sytuacja wyglądała w innych elektrowniach, gdzie tragedia była silnym impulsem przyspieszającym działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Niestety w przeszłości popularny był sąd, iż inwestycje w poprawę bezpieczeństwa są stratą pieniędzy. Przykładowo na przełomie lat 2005/2006 spotkałem się ze stwierdzeniem, wygłoszonym przez jednego z przedstawicieli energetyki, że systemy ochronne w postaci tłumienia wybuchu „pasują do energetyki jak kwiatek do kożucha”. Słysząc to poczułem się niezręcznie, jednak życie zweryfikowało tą tezę. Obecnie systemy HRD z powodzeniem działają w wielu elektrowniach i elektrociepłowniach w Polsce, a podejście do bezpieczeństwa w energetyce diametralnie się zmieniło in plus.

  A.W.: W dniu dzisiejszym przeprowadzony został pokaz wybuchów w skali technicznej. Czy uważacie Państwo że jest to ważny i interesujący punkt konferencji?

  A.G: Ja uczestniczyłem kilka lat temu w podobnym pokazie, który został przygotowany przez jednego z europejskich producentów systemów tłumienia wybuchem. Osoby które wtedy uczestniczyły w tym pokazie wraz ze mną do dnia dzisiejszego wspominają jak kolosalne zrobił na nich wrażenie. Nie spodziewali się oni, że zagrożenie wybuchem pyłu jest tak poważne.

  Zarówno tamten pokaz, gdzie użyto mąki pszennej, jak i ten dzisiejszy ze skrobią kukurydzianą uświadamiają jak niebezpieczne mogą być produkty powszechnego użytku stosowane w skali przemysłowej. Pewien czas temu zastanawialiśmy się w naszej elektrowni nad przeprowadzeniem podobnego pokazu. Z pewnością uświadomiłby wielu osobom powagę zagrożeń wynikających z przeróbki węgla czy biomasy. Ze względów jednak formalnych pokaz nie mógł się odbyć.

  T.W.: Pan Arkadiusz wspomniał o tym, że chciałby aby pracownicy Elektrowni Bełchatów zobaczyli taki pokaz na żywo. Niestety w 2012 roku Elektrownia Turów mogła doświadczyć wypadku spowodowanego wybuchem pyłu węglowego na własnej skórze. Widać jak to zdarzenie zmieniło podejście oraz świadomość pracowników w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego. Należy jednak ubolewać, że dopiero takie wypadki są wstanie pobudzić wyobraźnię ludzi. Niestety wykład teoretyczny często nie wystarcza by mogli oni uwierzyć „na słowo” że zagrożenie jest realne.

  Dzisiaj w Elektrowni Turów widać jak duży szacunek ludzie mają dla bezpieczeństwa. Wchodząc na zakład można to niemal poczuć.

  Mam nadzieję że nasz przykład pozwoli innym zakładom wyciągnąć wnioski, i że nie będą one musiały doświadczać podobnych zdarzeń.

  A.W.: Nasza działalność w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego oraz procesowego trwa już od kilkunastu lat. Mamy wiele kontaktów w Polsce i Europie – w naszej ocenie stan wiedzy, jak i poziom rozwiązań technicznych w rodzimym przemyśle jest co najmniej na solidnym, dobrym poziomie europejskim. W ostatnich latach przemysł zrobił naprawdę dużo aby poprawić bezpieczeństwo pracy w zakładach przemysłowych.

  A.G.: Jeśli mogę chciałbym podsumować zakończoną część konferencji – uważam że pierwszy dzień, który mamy za sobą, był dużym sukcesem zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym. Chciałbym za to podziękować GRUPIE WOLFF™, która zorganizowała niniejsze wydarzenie. Można powiedzieć że seminarium dorównało wysokim standardom jakie reprezentuje miasto królewskie Kraków. Dlatego też jeśli będę miał taką możliwość to z pewnością wezmę udział w kolejnej edycji Międzynarodowego Seminarium INDEX.

  A.W.: Serdecznie dziękuję za rozmowę i już teraz zapraszam no kolejną edycję Seminarium INDEX.

  Dolna Odra Wybuch

  24.07.10 wybuch w Elektrowni Dolna Odra – media donoszą: „…w wyniku eksplozji pyłu węglowego w elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie niedaleko Gryfina zginęła jedna osoba. Trójka ludzi jest ranna, ratownicy poszukują ewentualnych kolejnych ofiar…”

  Elektrownia Turów Wybuch

  25.07.2012 wybuch w Elektrowni Turów – media donoszą: „…do wybuchu i pożaru doszło w bloku energetycznym nr 1. Był on wyłączony z powodu trwającego remontu. Rzecznik dolnośląskiej straży Krzysztof Gielsa poinformował w TVN24, że ogień przedostał się do bloku nr 2. Przyczyną pożaru był wybuch pyłu węglowego. Na miejscu jest ponad 20 jednostek Straży Pożarnej …ranne zostały cztery osoby…”

  Modelowe podejście do bezpieczeństwa wybuchowego w zakładzie przemysłowym

  Audyt ATEX

  Krok 1
  Audyt ATEX

  Podczas Audytu ATEX zwrócimy uwagę na braki w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego i wskażemy zadania, które należy wykonać w pierwszej kolejności, aby najmocniej przełożyły się na poprawę bezpieczeństwa.

  koncepcja-ochrony-instalacji-przed-wybuchem-atex

  Krok 2
  Koncepcja ochrony

  Wynikiem Audytu ATEX jest także wstępna koncepcja ochrony instalacji przed wybuchem. Pozwala ona oszacować koszty zabezpieczeń. Po badaniu parametrów wybuchowości pyłu z instalacji przechodzimy do finalnej koncepcji i projektu.

  Krok 3
  Projekt i dobór zabezpieczeń

  Po akceptacji koncepcji i zbadaniu parametrów wybuchowości pyłu z instalacji przystępujemy do finalnego doboru zabezpieczeń przeciwwybuchowych i stworzenia projektu uwzględniającego wszystkie wymagane zmiany na produkcji.

  Fot. 3. Zabudowany taśmociąg dostarczający miał węglowy z hali węgla do zbiornika miału węglowego, zabezpieczony za pomocą systemu odsprzęgania wybuchu typu HRD na zasypie do zbiornika.

  Krok 4
  Dostawa i montaż “pod klucz”

  Koordynujemy cały proces dostawy i montażu zabezpieczeń. Posiadamy własne zespoły montażowe i serwisowe posiadające doświadczenie w realizowaniu montażu bez konieczności zatrzymania pracy zakładu inwestora.

  Krok 5
  Wykonanie ORW i DZPW

  Przeprowadzamy powykonawczą Ocenę Ryzyka Wybuchu i sporządzamy (lub aktualizujemy) Dokument Zabezpieczenia Przed Wybuchem. Zwykle przeprowadzamy również szkolenia dla załogi z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego.

  Zabezpiecz swoją instalację.

  Darmowa konsultacja

  Odpowiem na Twoje pytania odnośnie możliwych form zabezpieczeń przeciwwybuchowych. Aby skorzystać z darmowej i w 100% niezobowiązującej konsultacji wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz. Obok formularza wypisałem też przykłady pytań, które były już do nas kierowane.

  Grupa WOLFF SEBASTIAN SŁABOSZEWSKI
  SEBASTIAN SŁABOSZEWSKI – jestem do Twojej dyspozycji
  Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

  Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

   Projekt

   Projekt
   Dostawa

   Dostawa
   Montaz

   Montaż
   Uruchomienie

   Uruchomienie
   Serwis

   Serwis

   Przykładowe pytania

   Zabezpieczenia przeciwwybuchowe:
   • Czy klapa zwrotna może być stosowana również w systemie odciągów przeznaczonych do pyłów i wiórów drewnianych?
   • Kiedy można stosować panele dekompresyjne w pomieszczeniu?
   • W jaki sposób wyznaczana jest strefa bezpieczeństwa w obrębie chronionego aparatu?
   Prewencja wybuchu:
   • Jakie mogę mieć zagrożenia związane z zapyleniem po czystej stronie jednostki filtracyjnej?
   • Kiedy należy stosować uziemienia elektrostatyczne?
   • Czy prewencyjne niedopuszczanie do wybuchu/pożaru systemem gaszenia iskier może wyeliminować konieczność stosowania butli HRD?

   Darmowa konsultacja