Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w zakładach producenta mąki poprzez dobór odpowiednich systemów do uziemiania cystern samochodowych i wywrotek

Grupa WOLFF Krzysztof Szopa
Krzysztof Szopa – jestem do Twojej dyspozycji

Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

  Projekt

  Projekt

  Dostawa

  Dostawa

  Montaż

  Montaż

  Uruchomienie

  Uruchomienie

  Serwis

  Serwis
  Uziemienie cystern samochodowych i wywrotek u producenta mąki
  Uziemienie cystern samochodowych i wywrotek u producenta mąki

  Problem:

  • ryzyko zapłonu atmosfery wybuchowej przez wyładowanie elektrostatyczne podczas załadunku i rozładunku autocystern oraz wywrotek przewożących mąkę, otręby oraz zboże
  • bagatelizowanie przez kierowców konieczności podpinania cystern czy wywrotek do zwykłych zacisków uziemiających

  Rozwiązanie:

  • zastosowanie systemów kontroli uziemienia z możliwością blokowania procesu w przypadku wykrycia braku uziemienia
  • wyposażenie części stanowisk w kluczem zmiany trybu pracy systemu monitorująco-uziemiającego, co umożliwi stosowanie go dla rożnych pojazdów
  • zastosowanie czujników optycznych wykrywających pojazd na stanowisku

  Sprawdź szczegóły nt. wdrożonych urządzeń i usług:

  Zagrożenia wybuchem pyłu mąki

  W zakładach produkujących mąkę lub wykorzystujących ją w swoich procesach znajdują się stanowiska do rozładunku (a w przypadku tych pierwszych także do załadunku) cystern i/lub wywrotek. Podczas wykonywania tych procesów może dochodzić do elektryzacji materiałów sypkich, a w konsekwencji do przeskoku iskry zdolnej do zapłonu atmosfery wybuchowej w postaci mieszaniny drobnych cząstek mąki z powietrzem.

  Same zaciski uziemiające nie dają 100% pewności

  Nasz Klient posiada w swoich zakładach łącznie 13 stanowisk załadowczo-rozładowczych. Do tej pory na każdym z nich stosowano jedynie proste zaciski uziemiające z przewodami. Minusem takiego rozwiązania był przede wszystkim brak możliwości uzyskania informacji dotyczącej bieżącego stanu uziemienia. Co więcej, wielu kierowców często bagatelizowało podpięcie cysterny czy wywrotki do zacisku uziemiającego.

  Wizje lokalne i dobór odpowiednich rozwiązań

  W wielu przypadkach konieczne jest przeprowadzenie wizji lokalnych w zakładach, ponieważ często inwestorzy nie wiedzą jakie systemy będą odpowiednie do rozwiązania ich problemów oraz gdzie dokładnie należy je zastosować. Po wizjach lokalnych przeprowadzonych w zakładach Klienta zalecono, by na każdym stanowisku został zamontowany system kontroli uziemienia z możliwością blokowania procesu technologicznego w przypadku, gdy zostanie wykryty brak uziemienia. W związku z tym, że oprócz cystern samochodowych na stanowiska rozładowcze wjeżdżają również wywrotki, niektóre stanowiska zostaną wyposażone w klucz zmiany trybu pracy. Dzięki temu jeden system uziemiający będzie mógł pracować zarówno z cysterną samochodową (obliczanie pojemności elektrycznej) jak i z wywrotką (weryfikacja uziemienia poprzez pomiar rezystancji).

  Jeszcze większa pewność

  Brak przestrzegania procedur przez kierowców może być nie lada wyzwaniem. Aby rozwiązać ten problem, w jednym z zakładów zostaną dodatkowo zamontowane czujniki optyczne pozwalające na wykrycie pojazdu, który pojawi się na miejscu rozładunku. Będą one połączone z układem sterującym oraz z systemem kontroli uziemienia. Jeśli w ciągu określonego limitu czasowego od wykrycia pojazdu przez czujniki operator nie podepnie systemu kontroli uziemienia, rozlegnie się głośny sygnał dźwiękowy. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom Klient zyska pewność co do stanu uziemienia pojazdów, a przede wszystkim zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa w swoich zakładach.

  Sprawdź dostępne rozwiązania

  Klamra uziemiająca z przewodem spiralnym

  Zacisk uziemiający z przewodem spiralnym

  Najprostsze rozwiązanie, które można podpiąć bezpośrednio do bednarki lub do systemu monitorującego stan uziemienia (zalecane).

  Przenośny zestaw z klamrą samotestującą

  Przenośny zestaw z klamrą testującą stan uziemienia

  Zestaw dzięki zabudowanemu na jednej z klamr kontrolerowi z diodą informuje operatora w sposób ciągły czy uziemienie jest skuteczne.

  Zacisk uziemiający z przewodem zwijanym na szpuli

  Zacisk uziemiający ze szpulą zwijającą

  Szpula zwijająca przewód uziemiający stanowi idealną alternatywę dla naszych standardowych przewodów spiralnych.

  System kontroli uziemienia cystern z zaciskiem uziemiającym

  System kontroli uziemienia dla cystern

  System kontroli stanu uziemienia cystern drogowych i kolejowych z opatentowanym trójstopniowym testem. Możliwość spięcia np. z pompą lub zaworem.

  System kontroli uziemienia z zaciskiem uziemiającym

  System kontroli uziemienia z zasilaniem bateryjnym

  System kontroli uziemienia beczek, zbiorników IBC i innych zbiorników oraz instalacji procesowych sygnalizujący stan uziemienia poprzez diodę LED.

  Skonfiguruj własne rozwiązanie.

  Darmowa konsultacja

  Odpowiem na Twoje pytania odnośnie elektryczności statycznej oraz uziemień i systemów kontroli. Aby skorzystać z darmowej i w 100% niezobowiązującej konsultacji wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz.

  Grupa WOLFF Krzysztof Szopa
  Krzysztof Szopa – jestem do Twojej dyspozycji

  Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

  Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

   Projekt

   Projekt

   Dostawa

   Dostawa

   Montaż

   Montaż

   Uruchomienie

   Uruchomienie

   Serwis

   Serwis

   Przykładowe pytania

   Uziemienia jako zabezpieczenie przed wybuchem:
   • Jak zabezpieczyć operacje technologiczne jak np. załadunek i rozładunek produktów z cystern kolejowych i samochodowych?
   • Jakie są sposoby na odprowadzenie ładunków z beczek, zbiorników, big-bagów, elementów instalacji procesowych itp.
   • Jak zabezpieczyć konstrukcje urządzeń i instalacji?
   Elektryczność statyczna:
   • Jakie mogę mieć zagrożenia związane z elektrycznością statyczną na terenie mojego zakładu produkcyjnego?
   • Jakie mam możliwości związane z zapobieganiem wybuchom na skutek wyładowania elektrostatycznego?
   • Jak realizować ochronę antyelektrostatyczną pracowników?

   Darmowa konsultacja