HARDO – nowy polski producent oświetlenia i osprzętu w wykonaniu przeciwwybuchowym

HARDO producent oświetlenia i osprzętu EX

Artykuł gościnny

W ostatnim czasie na terenie należącym do GRUPY WOLFF zakończyła się budowa oraz procedury odbiorowe nowej hali produkcyjno-magazynowej o powierzchni 1300m 2. Jest to przestrzeń przeznaczona dla HARDO – nowej firmy na rynku osprzętu i oświetlenia w wykonaniu przeciwwybuchowym, a mówiąc precyzyjniej, pierwszego i jedynego w 100% polskiego producenta osprzętu i oświetlenia Ex.

Donat Czapski z HARDO, opowiadając o genezie firmy, podkreślał znaczenie praktycznego doświadczenia z tego typu produktami – „Przez ostatnie 20 lat odbyłem setki godzin rozmów z projektantami, instalatorami i użytkownikami końcowymi, które skłoniły mnie do powołania do życia marki HARDO. Wszystkie nasze produkty posiadają certyfikaty ATEX oraz IECEx. Co ważne, powstały one w oparciu o informacje płynące bezpośrednio od instalatorów, ponieważ to właśnie oni są tym ostatnim ogniwem, które dokonuje montażu urządzeń na obiektach.”

HARDO Donat Czapski

Oferta produktów HARDO łączy w sobie 4 filary osprzętu w wykonaniu przeciwwybuchowym:

Oprawy oświetleniowe

Dławnice kablowe

Skrzynki zaciskowe

Kasety sterownicze

Oprawy oświetleniowe Ex

Już wkrótce HARDO dostarczy na rynek unikalną konstrukcję opraw Ex, umożliwiającą elastyczną wymianę soczewek, aby np. dokonać szybkich zmian w kącie padania światła.

Dławnice kablowe Ex

Dławnice kablowe HARDO możliwe są do stosowania wszędzie tam, gdzie wymagane jest bezpieczne wprowadzenie kabli do maszyn i urządzeń. W ofercie znalazły się dławnice przeznaczone do wszystkich rodzajów zbrojonych i niezbrojonych kabli energetycznych, sterowniczych, oprzyrządowania, czy służących przesyłowi danych.

hardo osprzet i oświetlenie w wykonaniu przeciwwybuchowym

Skrzynki zaciskowe Ex

Przeciwwybuchowe skrzynki zaciskowe HARDO są certyfikowane do użytku w strefie 1, 2, 21 i 22. Każda skrzynka zaciskowa jest wyposażona w dławiki, zaciski i inne komponenty zgodnie z wymaganiami klienta (nawet jeśli inwestor poprosi o użycie komponentów innych producentów, co będzie wynikało np. z potrzeby unifikacji z dotychczas stosowanymi rozwiązaniami). Skrzynki mogą być wykonane z aluminium, stali nierdzewnej oraz poliestru wzmocnionego włóknem szklanym (GRP).

Kasety sterownicze Ex

Kasety sterownicze HARDO zaprojektowane są tak, aby spełniały najsurowsze wymagania i przepisy związane z zastosowaniem w strefach zagrożonych wybuchem (zapewniają m.in. odpowiednio wysokie parametry odporności IP, UV i korozję oraz IK). Solidna konstrukcja kasety o grubych ściankach, pozwala na pewniejszą instalację oraz sprawne połączenie dławnic / elementów na kasecie.

Więcej informacji o produktach HARDO można znaleźć na stronie www.hardo.tech