Prefabrykacja rozdzielnic dla stref zagrożenia wybuchem – jak znacząco obniżyć koszty

Grupa WOLFF JOANNA BALICKA
JOANNA BALICKA – jestem do Twojej dyspozycji
Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

    Projekt

    Projekt
    Dostawa

    Dostawa
    Montaz

    Montaż
    Uruchomienie

    Uruchomienie
    Serwis

    Serwis

    Problem:

    • duży zakład chemiczny posiada szereg rozdzielnic elektrycznych w wykonaniu przeciwwybuchowym Ex d, które ze względu na wiek należy zastąpić nowymi
    • inwestor poprosił o dostawę urządzeń o takiej samej konstrukcji i konfiguracji
    • bezkrytyczna dostawa urządzeń zgodnych z wymogami klienta, bez analizy sytuacji naraziłaby inwestora na znacznie wyższe koszty oraz niższą funkcjonalność

    Rozwiązanie:

    • szczegółowa rozmowa z inwestorem pozwoliła określić jego rzeczywiste potrzeby
    • na tej podstawie możliwe było zaproponowanie równorzędnego rozwiązania, spełniającego wszystkie wymogi inwestora w cenie niższej o kilkadziesiąt procent

    Obniżenie kosztów inwestycji

    Przekonaliśmy klienta do zmiany koncepcji co pozwoliło zmniejszyć koszy inwestycji

    Ułatwienie eksploatacji

    Dostarczone rozdzielnice, w przeciwieństwie do pierwotnie oczekiwanych, po odłączeniu zasilania mogą być otwierane w strefach zagrożenia wybuchem

    Zadowolony klient

    Dzięki szczerej rozmowie klient otrzymał rozwiązanie o lepszych parametrach w niższej cenie

    Sprawdź zastosowane rozwiązania:

    Po co zmieniać skoro się sprawdza

    Wielu inwestorów odtwarzając swoje instalacje wymaga dostawy identycznych rozwiązań jak te pracujące od lat. Jest to podejście bezpieczne, bo jeśli coś sprawdzało się przez lata, to nie ma powodu, aby nowe urządzenie przestało działać. Chęć wymiany urządzeń na takie same obserwujemy nawet w przypadku, gdy sprawiają one pewne problemy. Dzieje się tak ponieważ ich użytkownicy nauczyli się z nimi żyć. Wiedzą jak sobie z nimi radzić… jak rozwiązywać najczęstsze problemy. Tak też było w przypadku inwestycji w ramach, której dostarczymy rozbudowane rozdzielnice do pracy w pierwszej strefie zagrożenia wybuchem (Ex II 2 GD). Urządzenia zostaną zamontowane na wydziale PCV jednego z zakładów chemicznych.

    Stan aktualny

    Rozdzielnice, które podlegały wymianie zostały wykonane na bazie obudów ognioszczelnych typu Ex d. W obudowach tego typu możliwy jest montaż elementów w zwykłym wykonaniu, tj. bez certyfikatu ATEX. Co prawda takie komponenty mogą spowodować zapłon atmosfery wybuchowej, ale tylko tej, która wniknęła do wnętrza obudowy. 

    Innymi słowy do wybuchu może dojść jedynie w obudowie, a skutki wybuchu nie przeniosą się na zewnątrz. Aby tak jednak się stało obudowa musi być odporna na ciśnienie wybuchu, a rozmiary szczelin w jej konstrukcji nie mogą przekraczać ściśle określonej wartości. 

    Rozwiązanie pozornie idealne

    Mogłoby się wydawać, że jest to idealne rozwiązanie. Tymczasem okazuje się, że ma ono także sporo wad. Do najważniejszych można zaliczyć:

    • wysoki koszt zakupu, ze względu na fakt, iż obudowa Ex d to najczęściej ciężki, masywny metalowy odlew – możliwość zastosowania tańszych niecertyfikowanych komponentów nie jest w stanie zniwelować wysokiego kosztu samej obudowy
    • konieczność częstych prac konserwacyjnych, które pozwolą utrzymać właściwy stan szczeliny gaszącej (w przeciwnym razie obudowa straci swoje właściwości)

    Rozwiązanie tańsze o kilkadziesiąt procent

    Analiza i obliczenia naszych inżynierów pokazały, że dużo korzystniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie obudowy w wykonaniu wzmocnionym Ex e. Co prawda w jej wnętrzu możemy stosować wyłącznie certyfikowane, a tym samym droższe komponenty, za to sama obudowa jest znacznie tańsza od tej w osłonie ognioszczelnej (Ex d). W tym konkretnym przypadku rozdzielnice wykonane w oparciu o obudowę w wykonaniu wzmocnionym (EX e) okazały się znacznie tańsze i dużo łatwiejsze w eksploatacji.

    Poniżej wymienię tylko kilka zalet rozdzielnicy w obudowie wzmocnionej (Ex e) w stosunku do rozdzielnicy w osłonie ognioszczelnej (Ex d):

    • niższy koszt zakupu o kilkadziesiąt procent oraz łatwiejszy montaż z uwagi na wykonanie z tworzywa lub lekkiego metalu
    • eliminacja częstych konserwacji wymaganych przez obudowy Ex d
    • zdecydowanie łatwiejsze przeglądy – a tym samym mniejsze koszty pracy pracowników serwisowych podczas wykonywania prac konserwacyjnych, gdyż rozdzielnice w obudowach Ex e nie wymagają szczegółowej kontroli szczelin gaszących
    • dzięki specjalnym klapom rewizyjnym przywrócenie rozdzielnicy do pracy zadziałaniu zabezpieczeń jest bardzo szybkie

    Fot. 2: wnętrze przykładowej rozdzielnicy w wykonaniu przeciwwybuchowym (obudowa Ex e) w czasie prefabrykacji w naszej firmie.

    Charakterystyka obudowy rozdzielnic

    • Oznakowanie wg 2014/34/EU (ATEX):
      • Ex II 2G Ex eb* IIB/IIC T** Gb
      • Ex II 2D Ex tb IIIC T**°C Db
    • Dopuszczalna temperatura otoczenia: od -29°C do +40°C (opcjonalnie: od -55°C do +55°C)
    • Napięcie znamionowe: 690 V 
    • Prąd znamionowy: do 315 A 
    • Stopień ochrony wg EN 60529: IP66 
    • Materiał obudowy: poliester wzmocniony włóknem szklanym 
    • Kolor obudowy: czarny

    * Opcjonalnie oznakowanie może być uzupełnione typami ochrony zastosowanych, certyfikowanych oddzielnie komponentów, na przykład “d” / “m” / “op is i / lub “ia” / “op pr”.

    ** Klasa temperaturowa lub maksymalna temperatura powierzchni danej rozdzielnicy/skrzynki sterowniczej zależą od zdefiniowanego zakresu temperatury otoczenia oraz wartości mocy rozproszonej zastosowanego wyposażenia

    Zmiana przyzwyczajeń

    Na pewno wiesz, jak trudno zmienić ludzkie przyzwyczajenia. Nie inaczej było w tym przypadku. Teoretycznie mogliśmy nie przekonywać inwestora do według obiektywnych danych lepszego rozwiązania… teoretycznie mogliśmy dostarczyć rozdzielnice w obudowie Ex d. Postanowiliśmy jednak dać klientowi lepsze, bardziej wartościowe rozwiązanie w niższej cenie. Aby pokazać mu zalety proponowanego rozwiązania, przygotowaliśmy specjalny warsztat szkoleniowy wraz z demonstracją naszych rozwiązań. Był to pierwszy krok do zmiany podejścia inwestora do tego zakupu. 

    MACIEJ FREZA

    Zapytaliśmy Macieja Frezę – kierownika działu Elektrotechniki w wykonaniu przeciwwybuchowym – jak przekonałby naszych potencjalnych klientów do współpracy właśnie z GRUPĄ WOLFF. Oto co powiedział:

    Maciej Freza: zawsze staramy się pomóc w oszacowaniu jakie obudowy rozdzielnic, ale także ich wyposażenie są najbardziej opłacalne w danej sytuacji. Przykładowo w przypadku modernizacji rozdzielnic bierzemy pod uwagę czy na przestrzeni lat zmianie uległy odbiorniki prądu (np. w wyniku modernizacji oświetlenia polegającej na przejściu z tradycyjnych lamp na oświetlenie LED). Może to mieć kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy rozdzielnicy.

    Pomagamy także przy doborze odpowiednich zabezpieczeń dla rozdzielnic, patrząc przy tym na warunki pracy oraz parametry końcowe zainstalowanych odbiorników. Zawsze staramy się uwzględnić zarówno aspekt techniczny jak i finansowy. 

    Ponadto staramy się kierować zasadą “WARTO SIĘ SPOTYKAĆ i ROZMAWIAĆ”. Nawet teraz kiedy panuje pandemia, możliwe są wirtualne spotkania ustępujące tym realnym tylko tym, że nie pozwalają poczuć zapachu pitej wspólnie kawy. Dla przykładu powiem, że opisany w tym artykule pomysł zmiany koncepcji rozdzielnic przedstawiliśmy klientowi właśnie na jednym ze specjalnie przygotowanych spotkań, któremu towarzyszyły warsztat szkoleniowy oraz prezentacja produktów.

    Na koniec chcę podkreślić, że rozdzielnice prefabrykujemy we własnej montowni pod Krakowem, przez co możemy elastycznie podchodzić do terminu realizacji oraz późniejszych modernizacji.

    Sprawdź przykłady dostępnych rozwiązań

    Szybkozłączki exlink 4-biegunowe/4-biegunowe + PE EX ATEX

    Osprzet łączeniowy
    w wykonaniu Ex

    Wydłużona żywotność, wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne oraz na duże wahania temperatur.

    Puszki rozgałęźne wykonane z tworzywa sztucznego ex atex

    Puszki rozgałęźne i skrzynki zaciskowe w wykonaniu Ex

    Zaprojektowane zostały w sposób pozwalający spełnić zasadnicze wymagania Dyrektywy ATEX, a niektóre także normy PN-EN 60079-7.

    Wyłączniki bezpieczeństwa EX ATEX

    Wyłączniki bezpieczeństwa, główne, mocy w wykonaniu Ex

    Używane są w sytuacjach, w których wymagana jest konieczność odłączenia źródła zasilania w instalacjach i urządzeniach elektrycznych.

    Dławnice kablowe z metalu, zaślepki, redukcje i akcesoria EX ATEX

    Dławnice
    kablowe ATEX

    Dławnice kablowe z metalu i z tworzywa sztucznego. Zaślepki, redukcje i akcesoria EX ATEX.

    Rozdzielnice wykonane z tworzywa sztucznego EX ATEX

    Rozdzielnice i obudowy w wykonaniu Ex

    Wszystkie nasze rozdzielnice przeznaczone gwarantują wysoki stopień bezpieczeństwa realizowany przez różne rodzaje ochrony przeciwwybuchowej.

    Skonfiguruj własne rozwiązanie.

    Darmowa konsultacja

    Odpowiem na Twoje pytania odnośnie elektrotechniki w wykonaniu przeciwwybuchowym. Pomogę dobrać odpowiednie produkty. Zajmuję się także oświetleniem w wykonaniu Ex. Aby skorzystać z darmowej i w 100% niezobowiązującej konsultacji wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz. Obok formularza wypisałam też przykłady pytań, które były już do nas kierowane.

    Grupa WOLFF JOANNA BALICKA
    JOANNA BALICKA – jestem do Twojej dyspozycji
    Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

    Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

      Projekt

      Projekt
      Dostawa

      Dostawa
      Montaz

      Montaż
      Uruchomienie

      Uruchomienie
      Serwis

      Serwis

      Przykładowe pytania

      Elektrotechnika
      • Czy w pomieszczeniach, w których są strefy zagrożenia wybuchem elektrotechnika przemysłowa musi być w wykonaniu EX
      • Czy jeśli dotychczas miałem rozdzielnicę w obudowie Ex d, muszę ją wymienić na taką samą, czy mogę zastosować np. obudowę Ex e?
      Oświetlenie:
      • Czy w przypadku konieczności zapewnienia dwóch niezależnych źródeł energii elektrycznej baterię centralną należy podpiąć do dwóch źródeł energii, czy wystarczy do jednego?
      • Czy oświetlenie awaryjne ma oświetlać tak jak oświetlenie ewakuacyjne, czyli drogi i niezbędny sprzęt, czy ma mieć zakres oświetlania taki sam jak oświetlenie podstawowe?

      Darmowa konsultacja