Prefabrykacja rozdzielnic dla stref zagrożenia wybuchem – jak znacząco obniżyć koszty

Grupa WOLFF JOANNA BALICKA
JOANNA BALICKA – jestem do Twojej dyspozycji
Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

  Projekt

  Projekt
  Dostawa

  Dostawa
  Montaz

  Montaż
  Uruchomienie

  Uruchomienie
  Serwis

  Serwis

  Problem:

  • duży zakład chemiczny posiada szereg rozdzielnic elektrycznych w wykonaniu przeciwwybuchowym Ex d, które ze względu na wiek należy zastąpić nowymi
  • inwestor poprosił o dostawę urządzeń o takiej samej konstrukcji i konfiguracji
  • bezkrytyczna dostawa urządzeń zgodnych z wymogami klienta, bez analizy sytuacji naraziłaby inwestora na znacznie wyższe koszty oraz niższą funkcjonalność

  Rozwiązanie:

  • szczegółowa rozmowa z inwestorem pozwoliła określić jego rzeczywiste potrzeby
  • na tej podstawie możliwe było zaproponowanie równorzędnego rozwiązania, spełniającego wszystkie wymogi inwestora w cenie niższej o kilkadziesiąt procent

  Obniżenie kosztów inwestycji

  Przekonaliśmy klienta do zmiany koncepcji co pozwoliło zmniejszyć koszy inwestycji

  Ułatwienie eksploatacji

  Dostarczone rozdzielnice, w przeciwieństwie do pierwotnie oczekiwanych, po odłączeniu zasilania mogą być otwierane w strefach zagrożenia wybuchem

  Zadowolony klient

  Dzięki szczerej rozmowie klient otrzymał rozwiązanie o lepszych parametrach w niższej cenie

  Sprawdź zastosowane rozwiązania:

  Po co zmieniać skoro się sprawdza

  Wielu inwestorów odtwarzając swoje instalacje wymaga dostawy identycznych rozwiązań jak te pracujące od lat. Jest to podejście bezpieczne, bo jeśli coś sprawdzało się przez lata, to nie ma powodu, aby nowe urządzenie przestało działać. Chęć wymiany urządzeń na takie same obserwujemy nawet w przypadku, gdy sprawiają one pewne problemy. Dzieje się tak ponieważ ich użytkownicy nauczyli się z nimi żyć. Wiedzą jak sobie z nimi radzić… jak rozwiązywać najczęstsze problemy. Tak też było w przypadku inwestycji w ramach, której dostarczymy rozbudowane rozdzielnice do pracy w pierwszej strefie zagrożenia wybuchem (Ex II 2 GD). Urządzenia zostaną zamontowane na wydziale PCV jednego z zakładów chemicznych.

  Stan aktualny

  Rozdzielnice, które podlegały wymianie zostały wykonane na bazie obudów ognioszczelnych typu Ex d. W obudowach tego typu możliwy jest montaż elementów w zwykłym wykonaniu, tj. bez certyfikatu ATEX. Co prawda takie komponenty mogą spowodować zapłon atmosfery wybuchowej, ale tylko tej, która wniknęła do wnętrza obudowy. 

  Innymi słowy do wybuchu może dojść jedynie w obudowie, a skutki wybuchu nie przeniosą się na zewnątrz. Aby tak jednak się stało obudowa musi być odporna na ciśnienie wybuchu, a rozmiary szczelin w jej konstrukcji nie mogą przekraczać ściśle określonej wartości. 

  Rozwiązanie pozornie idealne

  Mogłoby się wydawać, że jest to idealne rozwiązanie. Tymczasem okazuje się, że ma ono także sporo wad. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • wysoki koszt zakupu, ze względu na fakt, iż obudowa Ex d to najczęściej ciężki, masywny metalowy odlew – możliwość zastosowania tańszych niecertyfikowanych komponentów nie jest w stanie zniwelować wysokiego kosztu samej obudowy
  • konieczność częstych prac konserwacyjnych, które pozwolą utrzymać właściwy stan szczeliny gaszącej (w przeciwnym razie obudowa straci swoje właściwości)

  Rozwiązanie tańsze o kilkadziesiąt procent

  Analiza i obliczenia naszych inżynierów pokazały, że dużo korzystniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie obudowy w wykonaniu wzmocnionym Ex e. Co prawda w jej wnętrzu możemy stosować wyłącznie certyfikowane, a tym samym droższe komponenty, za to sama obudowa jest znacznie tańsza od tej w osłonie ognioszczelnej (Ex d). W tym konkretnym przypadku rozdzielnice wykonane w oparciu o obudowę w wykonaniu wzmocnionym (EX e) okazały się znacznie tańsze i dużo łatwiejsze w eksploatacji.

  Poniżej wymienię tylko kilka zalet rozdzielnicy w obudowie wzmocnionej (Ex e) w stosunku do rozdzielnicy w osłonie ognioszczelnej (Ex d):

  • niższy koszt zakupu o kilkadziesiąt procent oraz łatwiejszy montaż z uwagi na wykonanie z tworzywa lub lekkiego metalu
  • eliminacja częstych konserwacji wymaganych przez obudowy Ex d
  • zdecydowanie łatwiejsze przeglądy – a tym samym mniejsze koszty pracy pracowników serwisowych podczas wykonywania prac konserwacyjnych, gdyż rozdzielnice w obudowach Ex e nie wymagają szczegółowej kontroli szczelin gaszących
  • dzięki specjalnym klapom rewizyjnym przywrócenie rozdzielnicy do pracy zadziałaniu zabezpieczeń jest bardzo szybkie

  Fot. 2: wnętrze przykładowej rozdzielnicy w wykonaniu przeciwwybuchowym (obudowa Ex e) w czasie prefabrykacji w naszej firmie.

  Charakterystyka obudowy rozdzielnic

  • Oznakowanie wg 2014/34/EU (ATEX):
   • Ex II 2G Ex eb* IIB/IIC T** Gb
   • Ex II 2D Ex tb IIIC T**°C Db
  • Dopuszczalna temperatura otoczenia: od -29°C do +40°C (opcjonalnie: od -55°C do +55°C)
  • Napięcie znamionowe: 690 V 
  • Prąd znamionowy: do 315 A 
  • Stopień ochrony wg EN 60529: IP66 
  • Materiał obudowy: poliester wzmocniony włóknem szklanym 
  • Kolor obudowy: czarny

  * Opcjonalnie oznakowanie może być uzupełnione typami ochrony zastosowanych, certyfikowanych oddzielnie komponentów, na przykład “d” / “m” / “op is i / lub “ia” / “op pr”.

  ** Klasa temperaturowa lub maksymalna temperatura powierzchni danej rozdzielnicy/skrzynki sterowniczej zależą od zdefiniowanego zakresu temperatury otoczenia oraz wartości mocy rozproszonej zastosowanego wyposażenia

  Zmiana przyzwyczajeń

  Na pewno wiesz, jak trudno zmienić ludzkie przyzwyczajenia. Nie inaczej było w tym przypadku. Teoretycznie mogliśmy nie przekonywać inwestora do według obiektywnych danych lepszego rozwiązania… teoretycznie mogliśmy dostarczyć rozdzielnice w obudowie Ex d. Postanowiliśmy jednak dać klientowi lepsze, bardziej wartościowe rozwiązanie w niższej cenie. Aby pokazać mu zalety proponowanego rozwiązania, przygotowaliśmy specjalny warsztat szkoleniowy wraz z demonstracją naszych rozwiązań. Był to pierwszy krok do zmiany podejścia inwestora do tego zakupu. 

  MACIEJ FREZA

  Zapytaliśmy Macieja Frezę – kierownika działu Elektrotechniki w wykonaniu przeciwwybuchowym – jak przekonałby naszych potencjalnych klientów do współpracy właśnie z GRUPĄ WOLFF. Oto co powiedział:

  Maciej Freza: zawsze staramy się pomóc w oszacowaniu jakie obudowy rozdzielnic, ale także ich wyposażenie są najbardziej opłacalne w danej sytuacji. Przykładowo w przypadku modernizacji rozdzielnic bierzemy pod uwagę czy na przestrzeni lat zmianie uległy odbiorniki prądu (np. w wyniku modernizacji oświetlenia polegającej na przejściu z tradycyjnych lamp na oświetlenie LED). Może to mieć kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy rozdzielnicy.

  Pomagamy także przy doborze odpowiednich zabezpieczeń dla rozdzielnic, patrząc przy tym na warunki pracy oraz parametry końcowe zainstalowanych odbiorników. Zawsze staramy się uwzględnić zarówno aspekt techniczny jak i finansowy. 

  Ponadto staramy się kierować zasadą “WARTO SIĘ SPOTYKAĆ i ROZMAWIAĆ”. Nawet teraz kiedy panuje pandemia, możliwe są wirtualne spotkania ustępujące tym realnym tylko tym, że nie pozwalają poczuć zapachu pitej wspólnie kawy. Dla przykładu powiem, że opisany w tym artykule pomysł zmiany koncepcji rozdzielnic przedstawiliśmy klientowi właśnie na jednym ze specjalnie przygotowanych spotkań, któremu towarzyszyły warsztat szkoleniowy oraz prezentacja produktów.

  Na koniec chcę podkreślić, że rozdzielnice prefabrykujemy we własnej montowni pod Krakowem, przez co możemy elastycznie podchodzić do terminu realizacji oraz późniejszych modernizacji.

  Sprawdź przykłady dostępnych rozwiązań

  Szybkozłączki exlink 4-biegunowe/4-biegunowe + PE EX ATEX

  Osprzet łączeniowy
  w wykonaniu Ex

  Wydłużona żywotność, wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne oraz na duże wahania temperatur.

  Puszki rozgałęźne wykonane z tworzywa sztucznego ex atex

  Puszki rozgałęźne i skrzynki zaciskowe w wykonaniu Ex

  Zaprojektowane zostały w sposób pozwalający spełnić zasadnicze wymagania Dyrektywy ATEX, a niektóre także normy PN-EN 60079-7.

  Wyłączniki bezpieczeństwa EX ATEX

  Wyłączniki bezpieczeństwa, główne, mocy w wykonaniu Ex

  Używane są w sytuacjach, w których wymagana jest konieczność odłączenia źródła zasilania w instalacjach i urządzeniach elektrycznych.

  Dławnice kablowe z metalu, zaślepki, redukcje i akcesoria EX ATEX

  Dławnice
  kablowe ATEX

  Dławnice kablowe z metalu i z tworzywa sztucznego. Zaślepki, redukcje i akcesoria EX ATEX.

  Rozdzielnice wykonane z tworzywa sztucznego EX ATEX

  Rozdzielnice i obudowy w wykonaniu Ex

  Wszystkie nasze rozdzielnice przeznaczone gwarantują wysoki stopień bezpieczeństwa realizowany przez różne rodzaje ochrony przeciwwybuchowej.

  Skonfiguruj własne rozwiązanie.

  Darmowa konsultacja

  Odpowiem na Twoje pytania odnośnie elektrotechniki w wykonaniu przeciwwybuchowym. Pomogę dobrać odpowiednie produkty. Zajmuję się także oświetleniem w wykonaniu Ex. Aby skorzystać z darmowej i w 100% niezobowiązującej konsultacji wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz. Obok formularza wypisałam też przykłady pytań, które były już do nas kierowane.

  Grupa WOLFF JOANNA BALICKA
  JOANNA BALICKA – jestem do Twojej dyspozycji
  Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

  Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

   Projekt

   Projekt
   Dostawa

   Dostawa
   Montaz

   Montaż
   Uruchomienie

   Uruchomienie
   Serwis

   Serwis

   Przykładowe pytania

   Elektrotechnika
   • Czy w pomieszczeniach, w których są strefy zagrożenia wybuchem elektrotechnika przemysłowa musi być w wykonaniu EX
   • Czy jeśli dotychczas miałem rozdzielnicę w obudowie Ex d, muszę ją wymienić na taką samą, czy mogę zastosować np. obudowę Ex e?
   Oświetlenie:
   • Czy w przypadku konieczności zapewnienia dwóch niezależnych źródeł energii elektrycznej baterię centralną należy podpiąć do dwóch źródeł energii, czy wystarczy do jednego?
   • Czy oświetlenie awaryjne ma oświetlać tak jak oświetlenie ewakuacyjne, czyli drogi i niezbędny sprzęt, czy ma mieć zakres oświetlania taki sam jak oświetlenie podstawowe?

   Darmowa konsultacja