Gazowe systemy gaśnicze
Projektujemy i wdrażamy gazowe systemy gaśnicze oraz kompletne systemy pożarowe, które swoim zakresem obejmują: system detekcji, sygnalizacji i gaszenia pożarów, wentylację i oddymianie, oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne, telewizję dozorową oraz kontrolę dostępu i rejestracji czasu pracy. Instalacje ppoż dostarczamy głównie dla obiektów przemysłowych, w których występują trudne warunki pracy (wysokie zapylenie, wysoka wilgotność, zmienna temperatura, strefy zagrożenia wybuchem itp.). Wykonujemy także wizualizacje systemów przeciwpożarowych oraz ich integracje z istniejącymi w danym obiekcie systemami bezpieczeństwa.
ZAKRES PRAC – gazowe systemy gaszące
- opracowanie koncepcji oraz niezbędnych projektów
- dobór i dostawa kluczowych elementów instalacji
- opracowanie i wdrożenie systemu sterowania
- opracowanie wizualizacji systemu gaszenia gazem
- integracja systemu z istniejącymi systemami bezpieczeństwa
- montaż, uruchomienie oraz serwis instalacji przeciwpożarowej
ZAKRES PRAC – kompletne systemy ppoż.
Poza instalacjami gaszenia pożarów gazami obojętnymi projektujemy i wdrażamy także kompletne systemy przeciwpożarowe. Systemy te stanowią integrację wszystkich lub wybranych rozwiązań z poniższej listy. Nasze rozwiązania integrujemy także z istniejącymi w danym obiekcie systemami bezpieczeństwa. Tym samym realizujemy zadania o różnym poziomie skomplikowania oraz na różnych etapach życia danego obiektu.
- System sygnalizacji pożaru (SAP, SSP) – przewodowy i bezprzewodowy
- System detekcji pożaru
- Systemy wentylacji i oddymiania
- System monitoringu CCTV
- Systemy sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN)
- Dźwiękowy system ostrzegawczy DSO
- Systemy kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy
- Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne
- Stałe urządzenia gaśnicze
GAZOWE UKŁADY GAŚNICZE – opis układu
Gazowe systemy gaśnicze stosuje się w zwalczaniu pożaru w otoczeniu, w którym niepożądane jest użycie wody jako środka gaśniczego. Są skuteczne i szczególnie polecane w miejscach, w których przechowuje się wartościowy i wrażliwy sprzęt, który mógłby zostać uszkodzony przy użyciu środków gaśniczych opartych na wodzie. Znajdują również zastosowanie do ochrony przeciwpożarowej w miejscach składowania niebezpiecznych substancji i łatwopalnych cieczy, a nawet metali. Aktywacja systemu odbywa się za pośrednictwem elektrycznych lub mechanicznych mechanizmów spustowych. Ze względów bezpieczeństwa osób pracujących w gaszonych przestrzeniach, gaz gaśniczy wpływa przez dysze gaśnicze do chronionych obszarów dopiero po uprzednio zdefiniowanym czasie zwłoki.
GAZOWE SYSTEMY GASZĄCE – CO2 / argon / azot
-
Gazowe systemy gaśnicze z zastosowaniem CO2
Jako środek gaśniczy stosuje się dwutlenek węgla – CO2. Takie rozwiązanie stosuje się przede wszystkim do ochrony łatwopalnych cieczy i do gaszenia obiektów wolnostojących, np. w przypadku ochrony zaawansowanych elektronicznie maszyn produkcyjnych. Gaz jest przechowywany pod ciśnieniem 50 bar w stalowych butlach. Przy stosowaniu tego środka gaśniczego należy przestrzegać branżowych wytycznych celem uniknięcia szkód na osobach.
-
Gazowe systemy gaśnicze z zastosowaniem Ar
Jako środek gaśniczy stosuje się argon – Ar. Argon jest stosowany przede wszystkim do ochrony obszarów w najwyższym stopniu wrażliwych. Środek ten gasi ogień całkowicie bez pozostałości i bez szkód pośrednich spowodowanych przez środek gaśniczy. Gaz jest przechowywany w butlach stalowych pod ciśnieniem do 300 bar. Podczas gaszenia dochodzi do redukcji zawartości tlenu w pomieszczeniu tak, że wymagane są dodatkowe środki ochrony osobistej.
-
Gazowe systemy gaśnicze z zastosowaniem gazów chemicznych
Chemiczne środki gaśnicze stosowane są wszędzie tam, gdzie efekt zależy od bardzo szybkiego gaszenia pożaru. W przeciwieństwie do systemów gaśniczych z zastosowaniem gazów obojętnych, efekt gaszenia bazuje na procesie fizyczno-chemicznym. Z jednej strony ciepło jest absorbowane , a z drugiej strony uwalniane są wolne rodniki, aby wstrzymać reakcję łańcuchową procesu spalania.
- maszyny wolnostojące (stosuje się gaszenie obiektowe, często jako jedyna możliwość ochrony Ppoż.),
- serwerownie,
- pomieszczenia rozdzielni elektrycznych,
- maszyny drukarskie,
- transformatory,
- turbiny,
- młyny kruszące,
- obrabiarki,
- kabiny lakiernicze,
- silosy,
- systemy hydrauliczne,
- magazyny niebezpiecznych substancji,
- gazów i cieczy palnych