Pyłomierz ATEX

do montażu na kanałach i rurociągach
oraz monitorowania uszkodzeń jednostek odpylających

Pyłomierz ATEX jest przeznaczony do pracy w ciężkich warunkach przemysłowych (w tym w strefie zagrożenia wybuchem) w celu monitorowania poziomu zapylenia w kanałach i rurociągach. Najczęściej montuje się go po czystej stronie filtrów i używa się go do kontroli poprawnego funkcjonowania jednostek odpylających. Dzięki temu można natychmiastowo wykryć uszkodzenia worków filtracyjnych.

Sondę umieszcza się bezpośrednio w miejscu pomiaru, a automatyczna konfiguracja pyłomierza trwa maksymalnie 8 minut, dzięki czemu urządzenie jest później praktycznie bezobsługowe i tanie w eksploatacji.

pyłomierze elektryzacja indukcyjna
pyłomierze-z-certyfikatem-atex-iecex
pyłomierze-z-certyfikatem-iecex-atex
pyłomierze-z-certykikatem-rohs-3
pyłomierze-certyfikat-unijny-ce

Parametry pyłomierza

Pyłomierz ATEX Snifter A2 posiada odpowiednią czułość, aby sprostać monitorowaniu niskich poziomów stężenia pyłu wynikających z użycia nowoczesnych filtrów tkaninowych w odpylaczach. Sonda ze stali nierdzewnej i obudowa z odlewu aluminium sprawiają, że monitor będzie działał nieprzerwanie przy minimalnej konserwacji, wytrzymując wibracje pochodzące z procesu oraz osadzanie się pyłu na sondzie.

PomiarCząstki zawieszone ogółem
Zasada pomiaruElektryzacja indukcyjna
ZakresGranica wykrywalności od 0-10 mg/m3 do 0-7 g/m3 (w zależności od rodzaju pyłu)
Komunikacja szeregowaRS485, USB, oraz opcjonalnie komunikacja bezprzewodowa
Protokoły komunikacyjneModbus RTU (RS-485)
Sintrol network (USB, bezprzewodowy, RS-485)
Sygnały wyjścioweDwa niezależne wyjścia służące sygnalizacji przekroczenia ustawionych poziomów: alertu i alarmu.
Zasilanie12 - 24VDC
Stopień ochronyIP 65
TemperaturaOtoczenie: od -40°C do +60°C
Proces: maks. 250°C
Prędkość przepływu powietrza w kanalemin. 3 m/s
Ciśnieniemaks. 200 kPa
Wilgotnośćmaks. 95% wilgotności względnej (bez kondensacji)
Oprogramowanie do zarządzania i konfiguracjiDustLog 8 pozwala natychmiastowo skonfigurować prace czujnika oraz badać trendy zmian w zakresie zapylenia

Wymiary

Najważniejsze cechy

pyłomierze-kalibracja-i-uruchomienie

Błyskawiczna kalibracja

Wystarczy Ci około 8 minut, aby każdy z pyłomierzy był gotowy do pracy – wszystko dzięki automatycznej konfiguracji i kalibracji.

Wytrzymała konstrukcja

Wytrzymała obudowa z aluminiowego odlewu ciśnieniowego o stopniu ochrony IP65

Sprawdzona metoda pomiaru

Niezawodna metoda oparta o elektryzowanie indukcyjne zapewnia niezwykle szeroki zakres pomiaru o granicy wykrywalności 0,01 mg/m³

Optymalizacja serwisu UR

Dzięki oprogramowaniu zarządzasz czujnikami i badasz trendy zapylenia, przez co optymalizujesz częstotliwość prac serwisowych w odpylaczach.

pyłomierze-w-wykonaniu-atex

Możliwe wykonanie ATEX

Model Ex w serii S200 jest odpowiedni dla strefy 20, 21 lub 22 wewnątrz kanału i strefy 21 lub 22 na zewnątrz kanału.

Skonfiguruj własne rozwiązanie.

Kontrola filtracji i odpylania
z wykorzystaniem pyłomierza ATEX

pyłomierze-do-kontroli-stanu-technicznego-filtrów

Czujniki pyłu kontrolują stan techniczny filtrów

Natychmiastowo wykryjesz uszkodzenia worków filtracyjnych lub nieszczelności, a długoterminowo zoptymalizujesz częstotliwość konserwacji.

Czytaj dalej

Pyłomierze ATEX służą zwykle bieżącej i stałej kontroli bezpieczeństwa i skuteczności funkcjonowania jednostek odpylających. Montuje je się po czystej stronie filtrów po to, aby monitorować, czy funkcja odpylania jest realizowania przez urządzenie w sposób prawidłowy i bezawaryjny. Wykrycie zapylenia w kanale czystego powietrza świadczyć może bowiem o uszkodzeniu worków filtracyjnych lub pojawieniu się innych nieszczelności, które wymagają natychmiastowej reakcji i przeprowadzenia prac serwisowych. Drugą rolą czujników zapylenia w kontekście konserwacji i serwisu jest optymalizacja częstotliwości prowadzenia tych prac. Jest ona możliwa dzięki długoterminowemu badaniu trendów pojawiania się zapylenia w kanale czystego powietrza, co sprawia, że prace te można wykonywać z wyprzedzeniem, unikając tym samym poważniejszych awarii.

pyłomierze-minimalizują-ryzyko-wybuchu

Dzięki pyłomierzom w wykonaniu Ex minimalizujesz ryzyko wybuchu

Działasz prewencyjnie i zapobiegasz tworzeniu się atmosfery wybuchowej po czystej stronie filtrów.

Czytaj dalej

Po procesie odpylania czyste powietrze jest doprowadzane kanałami wprost do stanowisk pracy. Jeśli odpylane pyły mają właściwości wybuchowe, pojawienie się zapylenia w kanałach czystego powietrza stwarza realne i poważne ryzyko wybuchu, rozerwania kanałów tuż nad pracownikami i spowodowania strat nie tylko materialnych, ale i ludzkich. Monitorowanie zapylenia w kanałach czystego powietrza jest więc niezbędnym działaniem prewencyjnym, które sygnalizuje możliwość pojawienia się atmosfery wybuchowej, wymagającej natychmiastowej reakcji, zatrzymania procesu odpylania i wykonania prac naprawczych.

pyłomierze-kontrolują-powietrze

Monitorujesz jakość powietrza płynącego na stanowiska pracy

Dbasz o to, aby odpylanie rzeczywiście spełniało swoją rolę i zapewniało pracownikom bezpieczne dla zdrowia warunki pracy.

Czytaj dalej

Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, które nie szkodzą pracownikom jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy. W warunkach przemysłowych jednym z kluczowych zadań od strony BHP jest eliminacja szkodliwych pyłów ze stanowisk pracy. Funkcję tę pełnią jednostki odpylające. Uszkodzenie worków filtracyjnych, czy pojawienie się innych nieszczelności, które sprawiają, że zapylone powietrze wraca z powrotem na stanowiska pracy jest więc sytuacja wysoce niepożądaną. Zastosowanie pyłomierzy po czystej stronie filtrów pozwala w czasie rzeczywistym badać, czy powracające do pracowników powietrze zostało rzeczywiście odpylone. W przypadku wykrycia zapylenia wymagane jest natychmiastowe wdrożenie procedur serwisowych.

Niezawodna metoda monitoringu stężenia pyłu: elektryzowanie indukcyjne

Zasada pomiaru pyłu jest niezwykle prosta, co tylko potęguje czułość urządzenia, przekładającą się na wysoką dokładność pomiaru. Najważniejszym elementem miernika zapylenia jest sonda, którą umieszcza się wewnątrz kanału, prostopadle do przepływu powietrza. Gdy cząstki pyłu poruszające się wewnątrz kanału mijają lub uderzają w sondę czujnika, indukowany jest sygnał. Jest on następnie przekazywany do systemu monitorowania, na przykład do komputera z oprogramowaniem monitorującym. Technologia ta oprócz wysokiej czułości minimalizuje także wpływ zanieczyszczeń czujnika, zmian temperatury procesu i prędkości przepływu na wyniki pomiarów. Technologia elektryfikacji indukcyjnej umożliwia osiągnięcie granicy wykrywalności na poziomie zaledwie 0,01 mg/m3.

pyłomierze elektryzacja indukcyjna

8 minut

tylko tyle trwa automatyczna konfiguracja pyłomierza.

Przesiewacze wibracyjne - krok 1

Błyskawiczna, prosta i przyjazna dla użytkownika konfiguracja jest jedną z wielu zalet miernika. Podczas procedury automatycznej konfiguracji, która jest przeprowadzana w normalnych warunkach procesowych, monitor pyłu automatycznie dostosowuje się do warunków procesowych i odpowiednio ustawia zakres pomiarowy oraz alarmy. W normalnych warunkach urządzenie będzie świecić na zielono, a wyjście mA będzie ustawione na 5% zakresu.

Przesiewacze wibracyjne - krok 2

Urządzenie można zamontować zarówno w kanałach doprowadzających brudne powietrze do filtra, jak i w kanałach po czystej stronie jednostki odpylającej. W obu przypadkach nie jest wymagana ręczna konfiguracja zakresu.

Przesiewacze wibracyjne - krok 3

Tak wyznaczona linia bazowa jest zawsze przechowywana w pamięci urządzenia. Następnie za pomocą przełącznika zamontowanego w urządzeniu, w bardzo szybki sposób można ustawić jeden z trzech trybów reakcji czujnika. Po zmianie trybu reakcji urządzenie stosuje odpowiednie mnożniki do linii bazowej i automatycznie dostosowuje parametry progów ALARM i ALERT. Wszystkie parametry urządzenia można także regulować ręcznie w programie DustTool.