Czujnik zapylenia (czujnik pyłu)

do montażu na kanałach i rurociągach

Czujnik zapylenia jest przeznaczony do pomiaru całkowitego stężenia cząstek zawieszonych w przepływie powietrza o prędkości >3ms wewnątrz przewodzących rur i kanałów. Urządzenie do pomiaru pyłu jest praktycznie bezobsługowe, a jego sonda jest umieszczona bezpośrednio w miejscu pomiaru, co sprawia, że nie trzeba pobierać próbek powietrza i ich badać w osobnym pomieszczeniu. To wszystko wpływa na precyzję pomiaru, ale i tanią eksploatację.

Czujnik jest dostępny w dwóch wersjach:

  • Seria S200 – posiada modułową budowę, pozwalającą dopasować układ elektroniczny, jak i sondę do praktycznie każdych warunków przemysłowych,
  • Seria S100 – jest wersją budżetową, bez możliwości modyfikacji, przeznaczoną do standardowych zastosowań.
pyłomierze elektryzacja indukcyjna
pyłomierze-z-certyfikatem-atex-iecex
pyłomierze-z-certyfikatem-iecex-atex
pyłomierze-z-certykikatem-rohs-3
pyłomierze-certyfikat-unijny-ce

Parametry czujnika pyłu

Czujnik zapylenia S200 sprawdzi się w każdym środowisku przemysłowym! Zapewnia wyjątkową i niezawodną czułość pomiaru, która została osiągnięta dzięki zastosowaniu przez producenta najnowszych układów elektronicznych oraz wymiennych sond.

PomiarCząstki zawieszone ogółem
Zasada pomiaruElektryzacja indukcyjna
ZakresGranica wykrywalności od 0,01 mg/m3 do kilku g/m3 (w zależności od rodzaju pyłu)
Powierzchnie zewnętrzneSatynowane 180 mesh. Na życzenie możliwe jest również ich piaskowanie lub elektropolerowanie.
Komunikacja szeregowaRS485, USB
Protokoły komunikacyjneModbus RTU (RS-485)
Sintrol network (USB, RF and RS-485)
Sygnały wyjścioweDwa bezpotencjałowe styki służące sygnalizacji przekroczenia ustawionych poziomów: alertu i alarmu.
Zasilanie24VDC +-10% lub 100...240VAC +-10% 50/60Hz
Stopień ochronyIP 66
TemperaturaOtoczenie: -40°C...+60°C
(-30°C...+60°C dla modeli Ex)
Proces: maks. 300°C
(przy zastosowaniu specjalnego konektora do wysokiej temperatury procesu maks. 700°C )
Temperatura dla modeli ExOtoczenie:
-30°C...+60°C
Proces: maks. 200°C
Ciśnienie6 barów
(Zastosowanie konektora do wysokiej temperatury procesu obniża maksymalne ciśnienie procesu do 3 barów)
Wilgotnośćmaks. 95% wilgotności względnej (bez kondensacji)
Wzrokowa kontrola stanu zapyleniaFront czujnika został wyposażony w diodę LED świecącą na zielono, żółto i czerwono zgodnie z bieżącym stanem zapylenia
Oprogramowanie do zarządzania i konfiguracjiDustTool Software pozwala natychmiastowo skonfigurować prace czujnika, zarządzać wieloma czujnikami z jednego miejsca oraz badać trendy zmian w zakresie zapylenia

Wymiary – widok od przodu

pyłomierze-wymiary-front

Wymiary – widok z boku (długość sondy jest dobierana do średnicy kanału)

pyłomierze-wymiary-bok
PomiarCząstki zawieszone ogółem
Zasada pomiaruElektryzacja indukcyjna
ZakresGranica wykrywalności od 0,01 mg/m3 do kilku g/m3 (w zależności od rodzaju pyłu)
Komunikacja szeregowaRS485
Protokoły komunikacyjneModbus RTU (RS-485)
Sintrol network
Sygnały wyjścioweDwa niezależne przekaźniki półprzewodnikowe służące sygnalizacji przekroczenia ustawionych poziomów: alertu i alarmu.
Zasilanie24VDC +-10%
Stopień ochronyIP 66
TemperaturaOtoczenie: -40°C...+60°C
Proces: Maks. 250 °C
CiśnienieMaks. 200 kPa
WilgotnośćMaks. 95% wilgotności względnej (bez kondensacji)
Długość sondy250 mm (może zostać skrócona przy montażu)
Wzrokowa kontrola stanu zapyleniaFront czujnika został wyposażony w diodę LED świecącą na zielono, żółto i czerwono zgodnie z bieżącym stanem zapylenia
Oprogramowanie do zarządzania i konfiguracjiDustTool Software pozwala natychmiastowo skonfigurować prace czujnika, zarządzać wieloma czujnikami z jednego miejsca oraz badać trendy zmian w zakresie zapylenia

Wymiary

Najważniejsze cechy czujnika zapylenia

pyłomierze-kalibracja-i-uruchomienie

Błyskawiczna kalibracja

Wystarczy Ci około 8 minut, aby każdy z pyłomierzy był gotowy do pracy – wszystko dzięki automatycznej konfiguracji i kalibracji.

pyłomierze-do-pomiaru-stężenia-pyłu-w-kanałach

Wytrzymała konstrukcja

Wytrzymała obudowa z aluminiowego odlewu ciśnieniowego o stopniu ochrony IP66

pyłomierze-elektryzowanie-indukcyjne-zasada-działania

Sprawdzona metoda pomiaru

Niezawodna metoda oparta o elektryzowanie indukcyjne zapewnia niezwykle szeroki zakres pomiaru o granicy wykrywalności 0,01 mg/m³

pyłomierze-normalizacja-działania

Normalizacja urządzeń do pomiaru

Niezależnie ile czujników będziesz posiadać i jakie sondy w nich zastosujesz, będziesz mógł zarządzać nimi z jednego miejsca.

pyłomierze-w-wykonaniu-atex

Możliwe wykonanie ATEX

Model Ex w serii S200 jest odpowiedni dla strefy 20, 21 lub 22 wewnątrz kanału i strefy 21 lub 22 na zewnątrz kanału.

Skonfiguruj własne rozwiązanie.

Wykorzystanie pomiaru i monitoringu zapylenia
w procesie filtracji i odpylania

pyłomierze-do-kontroli-stanu-technicznego-filtrów

Mierniki stężenia pyłów pozwalają Ci kontrolować stan techniczny filtrów

Natychmiastowo wykryjesz uszkodzenia worków filtracyjnych lub nieszczelności, a długoterminowo zoptymalizujesz częstotliwość konserwacji.

Czytaj dalej

Jednym z najczęstszych zastosowań pyłomierzy jest ciągły monitoring bezpieczeństwa oraz skuteczności procesu filtracji i odpylania. Urządzenia pomiarowe są w stanie natychmiastowo przesłać sygnał alarmowy w przypadku wykrycia zapylenia w kanałach po czystej stronie filtrów. Takla sytuacja może świadczyć o uszkodzeniu worków filtracyjnych, lub pojawienia się różnego rodzaju nieszczelności w układzie odpylania. Zastosowanie sygnalizatorów zapylenia pozwala na szybkie wykrycie wszelkich nieszczelności filtrów lub uszkodzeń. W konsekwencji jesteś w stanie natychmiastowo zareagować, aby przeprowadzić prace konserwacyjne. Natomiast dzięki długoterminowemu badaniu trendów możesz tak usprawnić i planować cykle czyszczenia filtrów, aby ograniczać ilość przestojów awaryjnych niemal do zera.

pyłomierze-minimalizują-ryzyko-wybuchu

Dzięki czujnikom zapylenia minimalizujesz ryzyko wybuchu

Działasz prewencyjnie i zapobiegasz tworzeniu się atmosfery wybuchowej po czystej stronie filtrów.

Czytaj dalej

Zapylenie po czystej stronie filtrów stwarza także zagrożenie wystąpienia wybuchu bezpośrednio w kanale doprowadzającym teoretycznie czyste powietrze bezpośrednio na stanowiska pracy w hali produkcyjnej. Sytuacja ta jest wysoce niebezpieczna i wymaga natychmiastowej reakcji związanej z awaryjnym wstrzymaniem procesu, kontrolą stanu technicznego filtrów i pracami konserwacyjnymi. W przeciwnym wypadku ewentualna iskra w kanale mogłaby spowodować wybuch, który rozerwałby rurociągi i mógłby uderzyć bezpośrednio w pracowników, narażając na niebezpieczeństwo ich życie i zdrowie. Działając prewencyjnie, monitorując zanieczyszczenie powietrza po stronie czystej, ograniczasz ryzyko powstania atmosfery wybuchowej.

pyłomierze-kontrolują-powietrze

Czujniki pyłu służą diagnozie jakości powietrza płynącego na stanowiska pracy

Dbasz o to, aby odpylanie rzeczywiście spełniało swoją rolę i zapewniało pracownikom bezpieczne dla zdrowia warunki pracy.

Czytaj dalej

Jednym z podstawowych zadań jednostek odpylających jest zapewnienie pracownikom wolnych od zanieczyszczeń i szkodliwego zapylenia stanowisk pracy. Jeśli więc powietrze nie zostanie oczyszczone z pyłów ze względu na źle funkcjonujący system filtracyjny, kanałami powrotnymi będzie płynąć zanieczyszczone powietrze wprost do pracowników. Monitor pyłu w kanale zapobiega tego typu sytuacjom, gdyż wyniki pomiarów dostępne są dla Ciebie w czasie rzeczywistym, co sprawia, że możesz zareagować w tej samej chwili, kiedy wyemitowany zostanie sygnał alarmowy – dbasz tym samym o jakość pracy swoich pracowników.

Niezawodna metoda monitoringu stężenia pyłu: elektryzowanie indukcyjne

Wykrywanie zanieczyszczenie powietrza frakcjami pyłu opiera się o znaną i sprawdzoną metodę pomiaru – elektryzowanie indukcyjne. Polega ona na umieszczeniu wewnątrz kanału, prostopadle do kierunku przepływu powietrza, sondy, która mijają, lub w nią uderzają ziarna pyłu. Proces ten generuje sygnał elektryczny przekazywany w czasie rzeczywistym do analizy, którą w prosty sposób można wytłumaczyć: im większy ładunek, tym większe zanieczyszczenie. Technologia elektryzowania indukcyjnego umożliwia osiągnięcie granicy wykrywalności na poziomie zaledwie 0,01 mg/m3.

pyłomierze elektryzacja indukcyjna

Automatyczna konfiguracja czujnika zapylenia
trwa tylko 8 minut.

Przesiewacze wibracyjne - krok 1

Błyskawiczna, prosta i przyjazna dla użytkownika konfiguracja jest jedną z wielu zalet miernika. Podczas procedury automatycznej konfiguracji, która jest przeprowadzana w normalnych warunkach procesowych, monitor pyłu automatycznie dostosowuje się do warunków procesowych i odpowiednio ustawia zakres pomiarowy oraz alarmy. W normalnych warunkach urządzenie będzie świecić na zielono, a wyjście mA będzie ustawione na 5% zakresu.

Przesiewacze wibracyjne - krok 2

Urządzenie można zamontować zarówno w kanałach doprowadzających brudne powietrze do filtra, jak i w kanałach po czystej stronie jednostki odpylającej. W obu przypadkach nie jest wymagana ręczna konfiguracja zakresu.

Przesiewacze wibracyjne - krok 3

Tak wyznaczona linia bazowa jest zawsze przechowywana w pamięci urządzenia. Następnie za pomocą przełącznika zamontowanego w urządzeniu, w bardzo szybki sposób można ustawić jeden z trzech trybów reakcji czujnika. Po zmianie trybu reakcji urządzenie stosuje odpowiednie mnożniki do linii bazowej i automatycznie dostosowuje parametry progów ALARM i ALERT. Wszystkie parametry urządzenia można także regulować ręcznie w programie DustTool.

Zastosowanie czujników zapylenia

W środowisku produkcyjnym niezwykle często mamy do czynienia z zapyleniem. Jego negatywny wpływ nie objawia się wyłącznie zagrożeniem wybuchowym. Co więcej, wiele z pyłów obecnych na produkcji nie posiada właściwości wybuchowych, a i tak stanowią one spore zagrożenie. Negatywnie odbijają się one na zdrowiu pracowników, efektywności produkcji, oraz skracaniu cykli życia maszyn i urządzeń. Dzięki zastosowaniu pyłomierzy jesteś w stanie ocenić poziom zapylenia, sprawdzić efektywność systemów odpylających i ograniczyć pozostałe ww. negatywne skutki pracy w zanieczyszczonym środowisku.

Jak Ci pomożemy?

Czujnik dobierzemy indywidualnie, przez co zyskasz maksymalnie precyzyjny monitoring pyłu w powietrzu

Seria pomiarowa S200 jest dostępna z szeroką gamą różnych sond i opcji połączeń procesowych. Przy ich projektowaniu zastosowano nowe rozwiązania mechaniczne oraz elektryczne, które pozwoliły na normalizację urządzeń, bez względu na to, jakie dobierzemy sondy i czy będą różnić się one miedzy sobą w różnych miejscach w procesie. Dzięki temu możliwe stało się zaoferowanie Ci maksymalnej precyzji pomiaru, który zostanie całkowicie dopasowany do Twoich indywidualnych procesów i wymagań.

W przypadku standardowych potrzeb zaproponujemy wykorzystanie czujnika S100, co jednocześnie obniży koszty inwestycji.

pyłomierze-do-pomiaru-stężenia-pyłu-w-kanałach
pyłomierze-oprogramowanie-do-zarzadzania

Umożliwimy zarządzanie dowolną ilością czujników zapylenia

Pyłomierze dostarczymy z wszystkimi niezbędnymi akcesoriami przyłączeniowymi oraz umożliwiającymi łączenie się z oprogramowaniem producenta (zdalnie przez router, lub za pomocą kabla USB). Dzięki programowi będziesz mógł konfigurować i zarządzać wszystkimi pyłomierzami z jednego miejsca. Przydatne też dla Ciebie może być długoterminowe badanie trendów zapylenia, które pozwoli optymalizować cykle konserwacji maszyn i urządzeń.