System wykrywania i gaszenia iskier oraz gorących cząstek

Grupa WOLFF BOGDAN NOWAK
BOGDAN NOWAK – jestem do Twojej dyspozycji
Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

  Projekt

  Projekt
  Dostawa

  Dostawa
  Montaz

  Montaż
  Uruchomienie

  Uruchomienie
  Serwis

  Serwis
  System wykrywania i gaszenia iskier

  Problem

  • do odpylacza zaciągane są iskry oraz gorące cząstki co niszczy wkłady filtracyjne
  • każda wymiana wkładów to koszt kilkunastu tysięcy złotych
  • zastosowano mechaniczny łapacz iskier, który jednak nie rozwiązał problemu

  Rozwiązanie

  100% ochrona

  Mechaniczny łapacz nie był wstanie wyłapać wszystkich iskier. Dopiero system wykrywania i gaszenia iskier rozwiązał problem.

  Dłuższe życie wkładów filtracyjnych

  System pozwolił wyeliminować kosztowne wymiany wkładów filtracyjnych.

  Odporność na temp. do +200oC

  Specjalny czujnik iskier dostosowany do wysokiej temperatury wewnątrz instalacji oraz niskiej na zewnątrz.

  Schemat systemu wykrywania i gaszenia iskier – przykład

  System wykrywania i gaszenia iskier

  System wykrywania i gaszenia iskier: 1) Detektory iskier wykrywające źródło zapłonu w ciągu milisekund. 2) Jednostka gaśnicza gasząca iskry i gorące cząstki nie emituje światła widzialnego przy użyciu niewielkiej ilości wody. 3) Router sygnału zarządzający systemem gaszenia i monitorujący go. 4)Panel sterowania VR18Z monitorujący cały system. 5) Urządzenie alarmowe informujące o zagrożeniu za pomocą sygnału dźwiękowego oraz światła błyskowego. 6) Sterownik służący do zatrzymania dmuchaw w przypadku ich przegrzania lub deszczu iskier. 7) Kabel wykrywający przegrzanie, monitorujący łożyska oraz obwód dmuchawy. 8) Sterownik sprężania nadzorujący pracę pompy wodnej i kabli przewodzących ciepło. 9) System sprężania, dzięki któremu woda gaśnicza jest pozbawiona pęcherzyków powietrza i jest wtryskiwana pod prawidłowym ciśnieniem.

  Cel zadania

  System wykrywania i gaszenia iskier najczęściej wykorzystywany jest w celu ochrony odpylaczy przed wybuchem lub pożarem. W tym jednak przypadku jego zadanie było zgoła inne.

  Instalacja odpylania, którą zabezpieczyliśmy oczyszcza powietrze z pieca do wytopu miedzi. W procesie tym stosuje się m.in. węgiel drzewny, który ma chronić stopioną miedź przed niekorzystnym utlenianiem. Niestety, węgiel jest także główną przyczyną tworzenia się gorących oraz żarzących cząstek, które następnie trafiają wraz z powietrzem do filtra. Zjawisko to powodowałoby uszkodzenia wkładów filtracyjnych powodując ich częste i kosztowne wymiany.

  Jak chronić wkłady filtracyjne przed iskrami

  Aby chronić wkłady filtracyjne dostawca instalacji odpylania w pierwszej kolejności zastosował mechaniczny łapacz iskier. Rozwiązanie to zmniejszyło problem, ale nie wyeliminowało go całkowicie.

  Testy przeprowadzone z wykorzystaniem czujnika iskier stanowiącego część systemu zabezpieczającego potwierdziły, że prawidłowo działający łapacz przepuszczał część iskier. W efekcie dostawały się one do wnętrza odpylacza gdzie osadzały się na powierzchni wkładów filtracyjnych.

  Iskry to jedno, a co z gorącymi cząstkami

  W tym przypadku zagrożenie dla wkładów filtracyjnych stanowiły nie tylko iskry, ale także gorące cząstki, które nie emitują widzialnego światła. Ich temperatura nierzadko może sięgać kilkuset stopni. Przykładowo temperatura zgaszonej zapałki sięga aż 300oC.

  Detektor iskier

  Jeśli w jakimś procesie przewidujemy występowanie iskier, to także powinniśmy uwzględnić, że pojawią się tam równie niebezpieczne gorące cząstki. Niestety bardzo często się o tym zapomina pozostawiając otwartą furtkę w systemie bezpieczeństwa.

  Chcąc uniknąć tego problemu zastosowaliśmy specjalne detektory  VS300EX HT, które wykrywają w szerokim spektrum promieniowania VIS/NIR/IR zarówno iskry jak i gorące cząstki o temperaturze z zakresu 300 – 550oC.

  Temperatura ma znaczenie

  Ten projekt stał pod znakiem dużych różnic temperatury. Z jednej strony powietrze odciągane jest z pieca hutniczego, przez co jego temperatura może dochodzić do 200oC. Z drugiej zimą w hali temperatura może spaść poniżej zera. Z tego względu zdecydowaliśmy się zastosować specjalny detektor iskier, który jest przystosowany do pracy w zakresie -40 ÷ 200oC.

  Zakres zrealizowanych prac

  • wykonanie projekty systemu wykrywania i gaszenia iskier
  • dobór komponentów w tym detektorów, dysz gaszących, układu podnoszenia ciśnienia wody, centrali sterującej,
  • montaż i uruchomienie systemu
  • testy instalacji
  • szkolenie obsługi
  bogdan wypowiedź system gaszenia iskier

  Dostępne rozwiązania PPOŻ i prewencji wybuchu

  System wykrywania i gaszenia iskier

  Wykrywanie
  i gaszenie iskier

  Systemy te przeznaczone są do zabudowy na kanałach instalacji przemysłowych. Ich zadaniem jest niedopuszczenie, aby potencjalne źródło zapłonu w postaci iskry, niedopałka papierosa, czy rozgrzanej cząstki przedostało się do urządzenia.

  Stałe Urządzenia
  Gaśnicze

  Możemy dostarczyć jedynie stałe urządzenia gaśnicze lub też wykonać dla Ciebie komplet prac związany z doborem systemu dla danego pomieszczenia lub obliczeniami dla wydajności, tak aby zapewnić wymaganą ochronę.

  System detekcji pożarów tlewnych

  Detekcja
  i sygnalizacja pożaru

  Projektujemy i wdrażamy kompletne systemy detekcji i sygnalizacji pożaru. W zależności od potrzeb stosujemy jeden z czterech dostępnych systemów lub hybrydę dwóch lub trzech z nich, optymalizując inwestycję pod kątem technicznym oraz kosztowym.

  Projektowanie instalacji oddymiania i wentylacji

  Oddymianie
  i wentylacja

  Wraz z kompletnym systemem ppoż. dla obiektów przemysłowych (SUG, detekcja i sygnalizacja pożaru) możemy dostarczyć systemy oddymiania i wentylacji opartych o komponenty najważniejszych polskich i światowych producentów.

  pyłomierze-elektryzowanie-indukcyjne-zasada-działania

  Detekcja
  zapylenia

  Oferujemy czujniki zapylenia do montażu w kanałach i rurociągach (np. po czystej stronie filtrów odpylających), a także do montażu w większych przestrzeniach. Są to urządzenia prewencyjne, monitorujące ryzyko pojawienia się atmosfery wybuchowej.

  Zabezpiecz swoją instalację.

  Darmowa konsultacja

  Odpowiem na Twoje pytania odnośnie możliwych form prewencji przeciwwybuchowej i przeciwpożarowej. Aby skorzystać z darmowej i w 100% niezobowiązującej konsultacji wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz. Obok formularza wypisałem też przykłady pytań, które były już do nas kierowane.

  Grupa WOLFF BOGDAN NOWAK
  BOGDAN NOWAK – jestem do Twojej dyspozycji
  Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

  Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

   Projekt

   Projekt
   Dostawa

   Dostawa
   Montaz

   Montaż
   Uruchomienie

   Uruchomienie
   Serwis

   Serwis

   Przykładowe pytania

   Prewencja wybuchu:
   • Czy prewencyjne niedopuszczanie do wybuchu/pożaru systemem gaszenia iskier może wyeliminować konieczność stosowania butli HRD?
   • Jakie mogę mieć zagrożenia związane z zapyleniem po czystej stronie jednostki filtracyjnej?
   • Jak chronić filtry, kiedy istnieje zagrożenie przedostania się do nich gorących cząstek?
   Zabezpieczenia przeciwwybuchowe:
   • Czy klapa zwrotna może być stosowana również w systemie odciągów przeznaczonych do pyłów i wiórów drewnianych?
   • Kiedy można stosować panele dekompresyjne w pomieszczeniu?
   • W jaki sposób wyznaczana jest strefa bezpieczeństwa w obrębie chronionego aparatu?

   Darmowa konsultacja