System gaszenia pianą dla maszyn, technologii i hal w zakładach produkcyjnych

Kompleksowo zajmujemy się projektowaniem i montażem systemów pianowych dla zakładów przemysłowych. Pianowe systemy gaśnicze często stanowią doskonałą alternatywę dla klasycznych SUG wodnych. Systemy pianowe w przypadku niektórych pożarów ciał stałych lub cieczy są skuteczniejsze, a jednocześnie ich instalacja nie obciąża tak bardzo konstrukcji budynków przemysłowych, jak w przypadku wodnych urządzeń gaśniczych.

W GRUPIE WOLFF posiadamy szerokie doświadczenie w realizacji projektów z zakresu bezpieczeństwa pożarowego i wybuchowego w przemyśle (m.in. z branży drzewnej, spożywczej, energetycznej, czy przetwórstwa odpadów). Naszą największą specjalizacją są trudne do wykonania zadania, których mało kto chce się podjąć. Pomożemy, kiedy musisz zabezpieczyć przed pożarem np. duże, czy wręcz ogromne maszyny produkcyjne, przenośniki taśmowe oraz całe linie technologiczne. Wiemy, jak zarządzać pracą ekip montażowych, aby zrealizować inwestycję bez strat dla zakładu przemysłowego (wstrzymanie lub zanieczyszczenie produkcji, uszkodzenie maszyn itp.). Instalacje pianowe projektujemy i montujemy zgodnie z wytycznymi VdS, PN-EN, NFPA, FM GLOBAL – postąpimy tak, jak będzie tego wymagał np. Twój ubezpieczyciel.

Nasza specjalizacja to

  • energetyka
  • branża drzewna
  • branża spożywcza
  • przetwórstwo odpadów
  • chemia i petrochemia
  • inne
  • PN-EN
  • VdS
  • FM Global
  • NFPA
  • tam, gdzie inni się poddają, my dopiero się rozkręcamy
  • zabezpieczamy produkcyjne kolosy (np. maszyny o długości 9 boisk do siatkówki)
  • realizujemy testy, dzięki którym precyzyjnie dobieramy technologię gaszenia
  • montujemy systemy ppoż. w środowisku wysoce korozyjnym C5M/C5-I

Współpraca z ubezpieczycielami

Otrzymujemy jednoznaczne sygnały od naszych klientów: obecnie ubezpieczyciele kładą duży nacisk na to, czy w zakładach przemysłowych znajdują się systemy przeciwpożarowe. To właśnie audyty przeprowadzane przez ubezpieczycieli i następujące po nich wymogi stawiane przedsiębiorstwom produkcyjnym często inicjują pierwszy kontakt z naszą firmą. Co najważniejsze, możemy Ci obiecać, że niezależnie od wymagań postawionych przez Twojego ubezpieczyciela, sprostamy im wszystkim.

Instalacje gaśnicze pianowe najlepiej sprawdzą się w ochronie:

Zabezpieczenia ppoż. dla sortowni odpadów - pompa diesla

Sortowni odpadów i firm recyklingowych

Palnych cieczy i chemikaliów

Przetwórstwa tworzyw sztucznych

Przetwórstwa metali i materiałów niebezpiecznych

Dużych zbiorników

system gaszenia pianą

Dużych powierzchni w błyskawicznym tempie

Zabezpieczenia ppoż. w praktyce przemysłowej

zabezpieczenia ppoż w praktyce przemysłowej pobierz pdf

Pobierz PDF i dowiedz się:

  • jakie dylematy posiadali zarządzający polskimi zakładami przemysłowymi i jakie ostatecznie podjęli decyzje
  • jakie są punkty krytyczne podczas projektowania, montażu i eksploatacji systemów ppoż. w przemyśle
  • jakie są wymagania ubezpieczycieli na polskim rynku względem zakładów przemysłowych
  • budowie, zastosowaniu i co równie istotne ograniczeniach w stosowaniu ww. SUG

Chronimy skomplikowane maszyny i technologie przemysłowe – to co innego niż obiekty komercyjne

Wyobraź sobie, że jesteś odpowiedzialny za zabezpieczenie gigantycznej maszyny produkcyjnej lub nowego przenośnika, który ma być zainstalowany w Twoim zakładzie przemysłowym. Dla biura projektowego, z którym współpracujesz, jest to również niecodzienna sytuacja, gdyż faktycznie ta technologia, która ma być chroniona systemem pianowym lub innym, dopiero powstaje. Poprzedni wykonawca instalacji ppoż. odmawia nawet przygotowania oferty dla tak złożonego zadania. Tymczasem Ty odczuwasz presję zbliżających się terminów i wymagań ze strony zarządu.

W sytuacjach, które dla wielu firm z branży ochrony przeciwpożarowej mogą wydawać się abstrakcyjne, my znajdujemy nasz atut. Specjalizujemy się w podejmowaniu tak złożonych wyzwań. Nasz proces rozpoczyna się od wyboru odpowiedniej technologii gaśniczej, poprzez przeprowadzenie testów potwierdzających jej efektywność, aż po zaprojektowanie i kompleksową realizację całego systemu w Twoim zakładzie produkcyjnym. Jak możesz zauważyć, nasze projekty znacząco różnią się od standardowych instalacji, które są typowe dla obiektów komercyjnych. Co więcej, systemy pianowe i inne instalacje przeciwpożarowe muszą być instalowane w działających zakładach, z pełną ostrożnością, aby nie uszkodzić innych urządzeń.

– POZNAJ WSZYSTKIE RÓŻNICE –

Obiekty komercyjneObiekty przemysłowe
Ryzyko zakłócenia pracy obiektu podczas montażuZerowe lub minimalne - instalacje pianowe najczęściej montowane są podczas budowy obiektu, lub poza godzinami normalnej pracySpore lub wysokie - prace najczęściej prowadzone są w czasie normalnej pracy obiektu. Istotne jest więc doświadczenie na tego typu zakładach, aby minimalizować to ryzyko.
Dostępność wykorzystania rusztowań, wózków, podnośnikówDowolna - najczęściej są to przestronne, niezapełnione jeszcze przestrzenie, w których bez przeszkód można wykorzystać rusztowania, wózki i podnośnikiZnacznie ograniczona - ze względu na ciasno zabudowane hale z trudnym dostępem do punktów montażu instalacji
Ryzyko kolizji budowanej instalacji pianowej z infrastrukturą haliZerowe lub minimalne - ponownie z uwagi na montaż w niezagospodarowanych przestrzeniachWysokie - z uwagi na istniejącą, często wysoką zabudowę urządzeń oraz instalacji pomocniczych
Skomplikowanie instalacjiProsta - instalacja ma postać prostej siatki rurociągów o powtarzalnym układzie dysz gaśniczych zamontowanym pod sufitemTrudna - wielopoziomowa zabudowa urządzeń oraz specyficzne zagrożenia pożarowe generowane przez poszczególne urządzenia sprawiają, że siatka rurociągów ma skompilowany układ, a gęstość rozlokowania dysz gaśniczych i działek wodno-pianowych zmienia się.
Wiek budynkuMontaż instalacji prowadzony jest w nowych obiektachPrace najczęściej prowadzone są w wieloletnich obiektach co wymaga uwzględnienia np. wytrzymałości konstrukcyjnej
Reżim BHPPrace prowadzone są w standardowym reżimie BHPPrace w wysokim reżimie BHP co wymaga szeregu ustaleń i zgód na prace

STUDIA PRZYPADKÓW

Systemy przeciwpożarowe – historie naszych klientów

Mgłowe urządzenie gaśnicze na przenośniku biomasy
Mgłowe urządzenie gaśnicze na przenośniku biomasy

Mgłowe urządzenie gaśnicze na przenośniku biomasy: co przekonało inwestora?

Zabezpieczenie przenośników taśmowych biomasy stanowi etap kompleksowej modernizacji instalacji przeciwpożarowych i przeciwwybuchowych w dwóch elektrowniach. Modyfikacja wynika ze zmiany paliwa z węgla na mieszankę węgla ze znacznie łatwiej zapalną i wybuchową biomasą. Dowiedz się dlaczego w tym przypadku zrezygnowaliśmy z instalacji zraszaczowych/tryskaczowych na rzecz niskociśnieniowej mgły wodnej.

Instalacja przeciwpożarowa dla maszyny papierniczej

Ta maszyna papiernicza była największym urządzeniem jakie kiedykolwiek zabezpieczaliśmy przed pożarem. Prawdziwy kolos. 160 metrów długości oraz 12 wysokości. To tyle co 4-pietrowy blok mieszkalny o długości 9 boisk do siatkówki. Jak się jednak okazało, to nie rozmiar stanowił tu największe wyzwanie.

Zraszacz nad mostem skośnym
Zraszacz nad mostem skośnym

Wieloletnia współpraca GRUPY WOLFF z dużą Grupą Kapitałową z branży energetycznej i cieplnej

Kiedy rozpoczęliśmy naszą współpracę z inwestorem, prawie wszystkie obiekty i budynki wymagały mniejszych lub większych modernizacji w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i wybuchowego. Niniejszy artykuł opisuje naszą długotrwałą współpracę.

System gaszenia pianą: budowa i działanie

Systemy pianowe – dysze i działka wodno-pianowe

Choć Stałe Urządzenia Gaśnicze Pianowe (SUG-P) z reguły wyłącza się jako odrębną kategorię poza SUG Wodne, to warto pamiętać, że tak naprawdę są to instalacje wodno-pianowe. Podobnie jak instalacja mgłowa, mogą się składać zarówno z dysz zamkniętych (tryskaczowych, w konfiguracji mokrej lub suchej), jak i otwartych (zraszaczowych). Możliwe jest także wykorzystanie tzw. działek wodno-pianowych, czyli dużych wylewów piany pod ciśnieniem. Pozwalają one na szybkie gaszenie pożaru, gdyż rozprowadzają nawet 100-krotnie większą ilość piany na minutę

  • Wykorzystasz tryskacze, zraszacze
  • A także działka wodno-pianowe o 100-krotnie większej wydajności niż klasyczne dysze gaśnicze
  • Piana (a dokładniej roztwór wodno-pianowy) jest znacznie lżejsza, niż woda
  • Warto więc rozważyć instalację pianową, gdy ciężar wody w klasycznej instalacji wodnej (tryskaczowej, zraszaczowej) mógłby zagrozić wytrzymałości konstrukcyjnej chronionego obiektu

Zbiorniki na wodę i środek pianotwórczy

SUG wodne do skutecznego gaszenia pożarów wymagają zwykle konieczności zmagazynowania dużej ilości wody gaśniczej na potrzebę potrzymania procesu gaszenia. Instalacja pianowa, podobnie jak mgłowa, pozwala zmniejszyć  ilość wymaganej wody. Jednakże do instalacji pianowej potrzebny jest jeszcze jeden zbiornik, na koncentrat środka pianotwórczego.

Woda ze zbiornika ppoż., przepływając rurociągiem obok zbiornika środka pianotwórczego woda wpływa do dozownika. Dla przykładu dozownik typu VRC zmniejsza średnicę przepływu wody (następuje w tym miejscu wzrost ciśnienia)
i jednocześnie doprowadza w tym miejscu dobraną ilość środka pianotwórczego, który również jest wtłaczany pod ciśnieniem w miejscu zwężenia przepływu wody. To sprawia, że tworzy się odpowiednio zmieszany roztwór wodno-pianowy.

instalacje pianowe systemy pianowe działanie piany gasniczej

Piana ciężka, średnia i lekka

W przypadku ryzyka pożaru, piana pokrywa niebezpieczne substancje przez dłuższy czas niż woda.  Dzięki temu eliminuje utleniacz z trójkąta spalania ze względu na „skorupę”, która powstaje pomiędzy ogniem a powietrzem. Eliminuje także z trójkąta spalania materiał palny, który jeszcze nie uległ zapaleniu. Czytaj więcej o właściwościach gaśniczych piany

  • 3 typy piany ze względu na stężenie środka w generatorach piany: lekka, średnia i ciężka
  • W przemyśle najczęściej stosujemy pianę ciężką. Jej konsystencja jest bardziej lejąca się, czy też lepka niż pozostałe rodzaje pian gaśniczych, a jednocześnie jest zdecydowanie mniej lejąca się od zwykłej wody.

Pianowy system gaśniczy – jakie korzyści przekonały inwestora?

Zabezpieczenia ppoż. dla sortowni odpadów - pompa diesla

Konsultowaliśmy i realizowaliśmy pianowy system gaśniczy dla sortowni odpadów

  • co przekonało inwestora do pianowego systemu gaśniczego?
  • dlaczego nie wybrał instalacji wodnej (tryskaczowej/zraszaczowej)?
  • jakie obliczenia wykonaliśmy podczas konsultacji?
  • jaką istotę dla podjęcia decyzji miała wytrzymałość konstrukcyjna hali?

Cel systemów gaszenia pianą: chłodzenie czy gaszenie?

Pianowe instalacje gaśnicze można uruchamiać nie tylko w celu ugaszenia pożaru, ale również (bądź tylko) po to, aby pełniły inne funkcje ochronne. Jakie są różnice, kiedy chcemy je uruchamiać, aby tłumić pożar, a kiedy naszym celem jest schładzanie?

EFEKT GAŚNICZY

pianowy system gaśniczy

Piana nadaje się do gaszenia płonących substancji, przy których nie można zastosować wody. Przykładem są ciecze palne – woda wywołałaby efekt mieszania się. Piana zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia.

Piana sprawdza się także w przypadku pożarów ciał stałych z tworzyw sztucznych i podobnych im materiałów palnych, czy w przypadku trudnej do określenia mieszanki materiału

EFEKT CHŁODZENIA

Prewencyjnie wytworzona piana i pokrycie nią łatwopalnych obiektów, zabezpiecza je przed wpływem ciepła i płonącego ognia. pozwala tym samym na skupienie akcji gaśniczej na już płonących obiektach.

Przykładem może tu być zalanie wierzchu zbiornika z palną cieczą. Piana przywiera do powierzchni składowanych cieczy palnych, aby w razie pożaru nie dopuścić do zapalenia się.

Kiedy montaż gaśniczych instalacji pianowych nie wpływa na produkcję, Ty śpisz spokojnie.

Zajmujesz się produkcją. Wytwarzanie, pakowanie, przechowywanie… to kluczowe działania, by osiągnąć zysk – my to rozumiemy, dlatego gaśnicze instalacje pianowe wykonujemy tak, aby jak najmniej zakłócać proces produkcyjny. Posiadamy bogate doświadczenie we wdrażaniu systemów przeciwpożarowych w sektorze przemysłowym, co pozwala nam skutecznie przewidywać potencjalne problemy już na etapie projektowania. Współpracujemy bezpośrednio z zarządzającymi produkcją, aby sprawnie ustalać, gdzie i kiedy możemy realizować nasze prace montażowe. Nasze operacje są z góry zaplanowane na konkretne dni i godziny, z możliwością dostosowania się do zaplanowanych okresów przestoju na produkcji lub czasów o obniżonej aktywności. W razie konieczności jesteśmy gotowi do pracy w nocy, zawsze dostosowując nasze metody do specyfiki funkcjonowania danego zakładu produkcyjnego

JAK TO WYGLĄDA W PRAKTYCE?

zabezpieczenia przeciwpożarowe na czynnych zakładach przemysłowych

Eliminujemy / ograniczamy do minimum przestoje produkcyjne

Ściśle koordynujemy montaż z planowaniem produkcji i UR

Ustalamy, co przywieziemy na teren zakładu np. zwyżki/rusztowania/alpinistów

Przestrzegamy wszystkich wewnętrznych procedur Twojego zakładu

Jeśli to konieczne pracujemy także w nocy, czy w weekendy

Poruszamy się i pracujemy tylko w udostępnionych nam strefach

Przed montażem zabezpieczamy Twoje maszyny i urządzenia

Po montażu sprzątamy i umożliwiamy szybki powrót produkcji

Prace bezpieczne dla mienia inwestora

Na każdym etapie naszych działań kluczowe dla nas jest bezpieczeństwo mienia inwestora, które jest zgromadzone w halach, magazynach i innych przestrzeniach produkcyjnych. Zdajemy sobie sprawę, że ewentualne uszkodzenia powstałe z naszej winy mogą mieć późniejsze reperkusje w ciągłości działania produkcji. Robimy więc wszystko, aby do takich sytuacji nie dochodziło.

PRZED MONTAŻEM

zakład produkcyjny przed montażem zabezpieczeń przeciwpożarowych

Uzgadniamy zakres prac z inwestorem

Dokładnie zapoznajemy się z wytycznymi dot. bezpieczeństwa

Zabezpieczamy stanowisko pracy

Przykrywamy maszyny i urządzenia

PODCZAS PRAC I PO MONTAŻU

montaż zabezpieczeń przeciwpożarowych na czynnym zakładzie produkcyjnym

Poruszamy się z zachowaniem najwyższej ostrożności

Dbamy o to, aby nic nie uszkodzić

Dokładnie sprzątamy stanowisko po montażu

Umożliwiamy błyskawiczne przywrócenie produkcji

  • opracowanie koncepcji oraz niezbędnych projektów
  • dobór i dostawa kluczowych elementów instalacji
  • opracowanie i wdrożenie systemu sterowania
  • opracowanie wizualizacji systemu pianowego
  • integracja instalacji z istniejącymi systemami bezpieczeństwa
  • montaż, uruchomienie oraz serwis instalacji przeciwpożarowej

Poza systemami pianowymi, projektujemy i wdrażamy kompletne, zintegrowane ze sobą systemy przeciwpożarowe – poniżej znajdziesz ich pełną listę. Co ważne, w zależności od Twoich potrzeb nasze działania mogą obejmować wszystkie lub tylko wybrane z wymienionych punktów. W razie potrzeby dostarczane systemy integrujemy z istniejącymi już rozwiązaniami.

  1. System sygnalizacji pożaru (SAP, SSP) – przewodowy i bezprzewodowy
  2. System detekcji pożaru
  3. Systemy wentylacji i oddymiania
  4. System monitoringu CCTV
  5. Systemy sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN)
  6.  Dźwiękowy system ostrzegawczy DSO
  7. Systemy kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy
  8. Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne
  9. Stałe urządzenia gaśnicze

Tworzywa sztuczne pod wpływem ognia topią się, tworząc zwartą skorupę. Dlaczego w takich sytuacjach większa jest skuteczność gaszenia pianą niż wody? Związane jest to z napięciem powierzchniowym. Sama woda (bez dodatku środka pianotwórczego) cechuje się dużym napięciem powierzchniowym. Jeżeli więc zalewamy pryzmę odpadów wodą, to nie wnika ona wewnątrz, gdzie przeważnie tworzy się ognisko pożaru. Dodając środek pianotwórczy, obniżamy to napięcie. Powstała w ten sposób piana z wodą penetruje taką pryzmę – wnika w nią i dostaje się do ogniska pożaru.

Piana jest także skutecznym środkiem gaśniczym w przypadku palnych cieczy, szczególnie jeśli chcemy gasić ciecze nierozpuszczalne w wodzie lub których gęstość jest mniejsza od wody, przez co pływają one na wierzchu wody. Zastosowanie wody sprawi wówczas, że paląca się ciecz zacznie rozpływać się wraz z lejącą się wodą, co, zamiast zgasić, znacznie przyspieszy rozprzestrzenianie się pożaru.

W przypadku cieczy rozpuszczalnych w wodzie gaszenie wodą może spowodować na tyle duże rozcieńczenie cieczy, aby straciła ona swoje właściwości palne. Często jednak w przypadku sporych zbiorników z palną cieczą oczekiwanie na jej rozcieńczenie może być zbyt ryzykowne, ponieważ proces ten będzie długotrwały. Dlatego w wielu przypadkach zalanie powierzchni palnej cieczy pianą będzie szybszym i skuteczniejszym sposobem gaszenia pożaru, ponieważ nastąpi szybkie odizolowanie cieczy od ognia.

INSTALACJE PIANOWE – opis układu

W realizowanych przez nas instalacjach pianowych środkiem gaśniczym jest piana powstała ze zmieszania specjalnego środka pianotwórczego i wody. W zależności od charakteru chronionego pomieszczenia lub zbiornika oraz substancji stwarzających zagrożenie pożarowe dobierany jest jeden z trzech rodzajów piany:

  • piana ciężka – liczba spienienia do 20 (najczęściej stosowana do wypełniania dużych przestrzeni w krótkim czasie – przykładem mogą tu być hale produkcyjne lub magazyny)
  • piana średnią – liczba spienienia od 20 do 200 (najczęściej stosowana w przypadkach, w których pożar może wystąpić w niewielkiej odległości od posadzki – przykładem może tu magazyn tworzyw sztucznych)
  • piana lekką – liczba spienienia od 200 do 1000 (najczęściej stosowana gaszenia palnych cieczy w zbiornikach które uległy rozlaniu – piana rozlewa się na powierzchnie palącej się cieczy odcinając dopływ powietrza oraz obniżając jej temperaturę).

Dokładny rodzaj środka oraz sposób jego dystrybucji dobierany jest na podstawie właściwości substancji palnych oraz właściwości pomieszczenia lub zbiornika.

Najważniejsze elementy systemu gaszenia pianą:

  • zawór kontrolno-alarmowy
  • rurociągi
  • źródło środka pianotwórczego
  • źródło wody
  • urządzenie generujące pianę
  • centrala sterująca