Problem:
- operat pożarowy dla sortowni odpadów wykazał konieczność zastosowania instalacji gaśniczej
- ciężar instalacji wodnej przekraczał wytrzymałość konstrukcyjną dachów hal
- inwestor wymagał zmniejszenia powierzchni pod zabudowę zbiornika wody ppoż. oraz pompowni
Rozwiązanie:
- zastosowaliśmy pianową instalację gaśniczą ze zbiornikiem piany oraz systemem dozowania, co zmniejszyło zużycie wody o 30%
- to pozwolił zmniejszyć ciężar instalacji mocowanej do dachów hal, jak również zmniejszyć zbiornik wody ppoż. oraz pompownię
Współpraca z rzeczoznawcą ppoż.
Lżejsza instalacja, aby nie obciążać hali
Mniejsza pompownia i zbiornik na wodę
Operat pożarowy wykonany przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń ppoż wykazał, że zakład przetwórstwa odpadów nie spełnia wszystkich wymogów pożarowych. W rezultacie konieczne było zabezpieczenie dwóch hal o łącznej powierzchni 1024 m2, we wnętrzu których segregowane i składowane są odpady (głównie papier i plastik). Instalacja gaśnicza w szczególności miała zabezpieczać 8 dużych boksów z odpadami oraz jedną ze ścian budynku. To ostatnie działanie miało chronić sąsiedni zakład, który znajdował się w zbyt bliskiej odległości.
Zadanie, które zrealizowaliśmy pod klucz, obejmowało:
- projekt, montaż i uruchomienie instalacji gaśniczej
- pozyskanie pozwoleń, ekspertyz i odbiorów (akceptacja projektu przez rzeczoznawcę ppoż, badanie gruntu pod zbiornik wody ppoż oraz pompownię, ekspertyza wytrzymałości dachów hal, pozwolenie na budowę, odbiór przez PSP)
Jak ograniczyć powierzchnię zbiornika ppoż i pompowni
Klientowi zależało na zminimalizowaniu wielkości zbiornika na wodę ppoż oraz pompowni. Miały one stanąć w miejscu, gdzie na co dzień prowadzone są intensywne prace z wykorzystaniem koparek oraz koparek o dużym zasięgu ramienia. Duża powierzchnia wspomnianych instalacji zwiększałaby ryzyko kolizji czego nie akceptował inwestor.


Instalacja zalewowa systemu gaszenia pianą
Z tego względu pierwotna koncepcja klienta opierająca się na gaszeniu wodą została zmieniona na instalację opartą o tzw. działka pianowe. To rozwiązanie pozwoliło zmniejszyć wymaganą intensywność zalewania pożaru o ponad połowę. Oznaczało to dla klienta mniejsze zużycie wody, a to z kolei przełożyło się na możliwość zastosowania mniejszego zbiornika oraz pompowni.
Aby dodatkowo zaoszczędzić miejsce w tym przypadku zdecydowaliśmy się zastosować kompaktową pompownię kontenerową.
Czy ciężar instalacji gaśniczej może uszkodzić halę?
To nie jedyne zalety zastosowania działek pianowych. Obliczono, że klasyczna instalacja oparta o zraszacze wodne w chwili zadziałania ważyłaby aż 16 ton. Ten ciężar znacznie przekroczyłby wytrzymałość konstrukcyjną dachów obu hal, do których miała być mocowana instalacja, co groziło ich uszkodzeniem. W skrajnym przypadku mogło dojść do ich zawalenia.
Ten fakt został potwierdzony stosownymi obliczeniami w ramach których uwzględniono także inne czynniki jak wpływ wiatru oraz śniegu.

Zakres zrealizowanych prac:
- projekt wykonawczy instalacji opartej o działka pianowe
- zewnętrzny zbiornik wody p.poż poj. w przybliżeniu 350m3 wraz z fundamentem
- pompownie kontenerową z pompą diesel, zbiornikiem piany, armaturą i wyposażeniem
- połączenie siecią ppoż. budynku pompowni z halą rurami PEHD
- wykonanie zasilania wodnego do zbiornika ppoż.
- ułożenie okablowania zasilającego od stacji transformatorowej do pompowni ppoż.
- rozdzielacz ze stacjami zalewowymi uruchamianymi elektrycznie
- system rur, kształtek, dyszy wraz z armaturę i systemem mocującym
- montaż, uruchomienie instalacji oraz szkolenia
UWAGA: poniższy tekst pochodzi z artykułu Mateusza Świtały, kierownika dz. ppoż. w GRUPIE WOLFF – pt. Ryzyko pożarowe w sortowni odpadów. Dlaczego i jakie zabezpieczenia należy stosować?. Jeśli chcesz dowiedzieć się także dlaczego dochodzi do pożarów w sortowniach odpadów oraz jak się przygotować do inwestycji w instalację ppoż. sprawdź koniecznie ten link:
Jakie zabezpieczenia sprawdzą się w sortowni odpadów?
Dotychczasowe pożary w sortowniach i miejscach gromadzenia odpadów bardzo klarownie pokazywały, jak niebezpieczne są to obiekty w momencie wystąpienia pożaru. Ogień rozchodzi się gwałtownie i szybko zajmuje duży obszar. Pożar powoduje duże i trujące zadymienie, które zawsze jest potencjalnie niebezpieczne dla otaczającego środowiska. Ze względu na niejednolity rodzaj materiałów palnych, nigdy nie wiadomo, w którą stronę pożar się rozejdzie, a także czy nie dojdzie dodatkowo do eksplozji. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie tych instalacji odpowiednimi systemami ppoż. Pytanie jest jakimi?
- Należy zastosować specjalne, przeznaczone bezpośrednio do gaszenia w halach magazynowych instalacje zraszaczowe.
- Nieskuteczne w takich warunkach okazują się systemy gaszenia wodą. Topniejący plastik, którego w sortowniach odpadów jest duże nagromadzenie, tworzy niejako „skorupę”, po której spływa woda, nie dostając się w głąb hałdy śmieci.
- Skuteczne jest za to gaszenie pianą, która dzięki strukturze rozlewiskowej, dobrze radzi sobie z dotarciem do głębszych warstw śmieci, gdzie często rozprzestrzenia się pożar.
- Gaszenie pianą posiada także zaletę związaną z mniejszym zapotrzebowaniem na powierzchnię pod zbiornik z wodą. W tego typu instalacjach zwykle występuje maksymalne wręcz wykorzystanie terenu, dlatego mniejszy zbiornik, spełniający jednak jednocześnie wymogi przeciwpożarowe, spotyka się często z dużą aprobatą u inwestora
Istotne we wczesnym wykryciu niebezpieczeństwa będą odpowiednie czujki dymu i temperatury, czy też nawet kamery termowizyjne. Pozwolą one na szybką reakcję gaśniczą. W przypadku czujek dymu istnieje jednak ryzyko, że często nagromadzony w dużych ilościach pył i kurz może inicjować fałszywe alarmy.