Czujniki zapylenia
zarówno do monitorowania zapylenia w kanałach (np. w kanale czystego powietrza instalacji odpylania), jak i do pomiaru zapylenia hal produkcyjnych, pomieszczeń i większych obszarów produkcyjnych.
Dobór optymalnych czujników pyłu możemy poprzedzić wizją lokalną, która jest szczególnie przydatna, kiedy chcesz wykorzystać czujniki zapylenia dla stref zagrożenia wybuchem. W ramach kompleksowej obsługi zapewniamy Ci także dostawę, montaż, jak również późniejszy serwis.


Montowane bezpośrednio w miejscu pomiaru


Uruchomienie i kalibracja trwają tylko 8 minut


Tania eksploatacja – urządzenia praktycznie bezobsługowe
Zastosowanie czujników zapylenia
Pyłomierze przeznaczone są do monitorowania stanu zapylenia w kanałach o przepływie powietrza powyżej 3 m/s oraz w obrębie hal i innych pomieszczeń produkcyjnych. Zapewniają niezwykle szeroki zakres wykrywalności – w zależności od pyłu wynosi on od 0,01 mg/m3 do kilku g/m3. Dzięki kilku oferowanym seriom produktów, które różnią się przede wszystkim budową (standardową lub modułową), zakresem zastosowania oraz certyfikatami ATEX, jesteśmy w stanie dostarczyć czujniki zapylenia praktycznie do każdego zastosowania przemysłowego. Możesz na nas liczyć zarówno, jeśli potrzebujesz monitorować stężenie pyłu ze względu na ochronę zdrowia pracowników przed pyłami respirabilnymi, jak i w zakresie wykorzystania urządzeń w ramach systemów prewencji wybuchu.
Dobieramy czujniki dla poszczególnych instalacji, kanałów i pomieszczeń
Tworzymy sieć czujników w oparciu o komunikację przewodową i bezprzewodową
Wykrywalność
Pomiar
Stopień ochrony
Wilgotność
Wykonanie ATEX
Czujniki zapylenia w kanałach,
czyli monitorowanie procesu filtracji i odpylania


Kontrolujesz proces filtracji
Dzięki montażowi czujników zapylenia w kanale czystego powietrza natychmiastowo wykryjesz uszkodzenie worków filtracyjnych w odpylaczu
Czytaj dalej
Rzeczą naturalną jest, że wkłady filtracyjne z czasem ulegają uszkodzeniom i należy je wymienić. Dzięki czujnikom zapylenia natychmiastowo wykryjesz, kiedy należy wymienić filtr ze względu na jego uszkodzenie. Zdiagnozujesz wszelkie nieszczelności i uszkodzenia, które sprawiają, że kanałem czystego powietrza będzie płynąć wciąż zapylone powietrze.


Zapobiegasz wybuchom
Niesprawne procesy odpylania wybuchowych pyłów powodują ryzyko wybuchu blisko stanowisk pracy. Dzięki czujnikom działasz prewencyjnie i minimalizujesz to ryzyko.
Czytaj dalej
Kiedy masz do czynienia na terenie zakładu przemysłowego z odpylaniem pyłów, które mogą tworzyć z powietrzem atmosferę wybuchową, niezwykle istotne w prewencji wybuchu staje się kontrolowanie stanu technicznego filtrów. Jeśli jednostki odpylające są niesprawne, stwarzasz ryzyko, ze w kanale czystego powietrza, doprowadzanego wprost na stanowiska pracy, wytworzy się atmosfera wybuchowa. Wystarczy wówczas minimalna iskra, aby spowodować wybuch tuż koło pracowników. Monitorując zapylenie w kanałach czystego powietrza działasz prewencyjnie.


Dbasz o zdrowie pracowników
Dbasz o to, aby odpylanie rzeczywiście spełniało swoją rolę i zapewniało pracownikom bezpieczne dla zdrowia warunki pracy.
Czytaj dalej
Wiele pyłów ma właściwości respirabilne – ich cząstki są wielkości poniżej 7 µm, co umożliwia ich przeniknięcie do obszaru wymiany gazowej. Wywołane tymi pyłami choroby mogą prowadzić do poważnych chorób przewlekłych mogących w skrajnych przypadkach prowadzić do śmierci. Kontrolując sprawność systemu odpylania dbasz o to, aby na stanowiskach pracy powietrze było wolne od szkodliwych dla zdrowia pyłów.
Gdzie możesz zamontować czujniki zapylenia pomieszczeń?


Na hali produkcyjnej
Przykład ze zdjęcia: hala z prasami hydraulicznymi przy obróbce kruszyw minerałów i kamieni


W pobliżu mieszalników
Przykład ze zdjęcia: pomiar w pobliżu mieszalników kruszyw u producenta powierzchni do wykończeń wnętrz


W pobliżu leja silosu
Przykład ze zdjęcia: monitoring zapylenia koło leja rozładowczego silosu cukru


Przy przenośnikach taśmowych
Przykład ze zdjęcia: transport cukru przenośnikami taśmowymi z silosu na produkcję


Rolnictwo na skalę przemysłową
Na dowód niezwykle szerokiego zakresu zastosowań pokazujemy wykorzystanie czujnika na farmie drobiu, przy prewencji przedostania się pyłów do środowiska
Czujniki połączymy w sieć (przewodowo lub bezprzewodowo)
Niezależnie od tego, czy czujniki będą montowane w łatwo, czy trudno dostępnych miejscach, dostęp do zmian konfiguracyjnych, informacji o bieżącym pomiarze, jak i trendach zapylenia w czasie będzie możliwy do odczytu za pomocą darmowego oprogramowania dołączonego do czujników. Co istotne, sieć czujników zarządzaną z poziomu oprogramowania stworzysz zarówno w oparciu o połączenia kablowe, jak i bezprzewodowe. Ta dowolność w podłączeniu czujników wpływa na:
-
- praktycznie nieograniczone możliwości miejsca montażu nawet w trudnodostępnych, lub niemożliwych miejscach dla połączeń przewodowych
- koszty inwestycji – warto porównać, jaki będzie koszt kabli i montażu przewodów względem kosztów opcjonalnej komunikacji bezprzewodowej
- możliwość stworzenia sieci czujników składającej się zarówno połączeń przewodowych, jak i bezprzewodowych.


Które obszary objąć monitoringiem zapylenia?
Teren Twojego zakładu produkcyjnego obejmuje kilka różnych hal i pomieszczeń, w których działają różne urządzenia i całe instalacje? A może powiadasz tylko jedną halę, ale nie jesteś pewien co i jak powinieneś monitorować pod względem stężenia pyłów?
Rozumiemy Twoje obawy, dlatego bez problemu możesz zaprosić nas na wizję lokalną swojego zakładu produkcyjnego, dzięki której podpowiemy, które miejsca instalacji należy objąć monitoringiem zapylenia, wraz z informacją, jakiego typu czujniki zapylenia przydadzą się w każdym z wyznaczonych miejsc i jakie zadanie one będą w nich spełniać (ochrona zdrowia przed pyłami respirabilnymi, prewencyjna ochrona przed wybuchem).


Natychmiast zobaczysz przekroczenie normy
Natychmiastowa sygnalizacja przekroczenia stanów alarmowych to jedna z kluczowych funkcji czujników, wpływająca na czas reakcji pracowników względem wykrytego zagrożenia. Sygnał o przekroczeniu stanów alarmowych nie tylko podawany jest do pomieszczenia kontrolnego, ale również wyświetlany jest bezpośrednio na obudowie czujnika za pomocą wbudowanych diod LED. Diody umożliwiają natychmiastowo ocenić poziom bezpieczeństwa przez pracowników, którzy znajdują się bezpośrednio w miejscu, w którym może pojawić się niebezpieczne dla zdrowia i/lub z punktu widzenia Dyrektywy ATEX zapylenie.


STUDIA PRZYPADKÓW
Historie naszych klientów
Zalety czujników zapylenia Sintrol


Czujnik zapylenia w kanałach


Czujnik zapylenia pomieszczeń
Główne zalety czujników zapylenia Sintrol:
- niski koszt zakupu i utrzymania – nie dość, że urządzenia są stosunkowo tanie, to jeszcze są praktycznie bezobsługowe i nie wymagające prac konserwacyjnych, co wpływa na koszt obniżenie łącznego kosztu zakupu i utrzymania
- normalizacja urządzeń do pomiaru – niezależnie ile czujników będziesz posiadać i jakie sondy w nich zastosujesz, będziesz mógł zarządzać nimi z jednego miejsca
- możliwe do zastosowania na dowolnym kanale – seria S200 czujników posiada modułową budowę, dzięki czemu można ją dostosować do dowolnego procesu i każdej średnicy kanału
- stacjonarne, ale też przenośne – natomiast czujniki zapylenia pomieszczeń są przystosowane do montażu w miejscu przeznaczenia, ale… ich niewielka budowa umożliwia wykorzystanie ich jako czujników przenośnych, kiedy przykładowo w jakimś miejscu istnieje tylko czasowa konieczność monitorowania stanu zapylenia
- moduł komunikacji bezprzewodowej
- specjalny konektor do wysokiej temperatury procesu w kanale – maks. 700°C (Zastosowanie konektora do wysokiej temperatury procesu obniża maksymalne ciśnienie procesu z 6 do 3 barów)
- wykonanie czujników przeznaczonych do pracy w 20, 21 i 22 strefie zagrożenia wybuchem
W zależności od Twoich potrzeb możemy dostarczyć same czujniki zapylenia, jak również np. kompletny system bezpieczeństwa wybuchowego, jeśliby czujniki miały w zamierzeniu pełnić rolę prewencyjną, monitorującą tworzenie się atmosfery wybuchowej po czystej stronie filtrów. Przykładowo dla jednostek odpylających (jak i innych urządzeń i aparatów na przestrzeni całego zakładu produkcyjnego) możemy:
- Przeprowadzić Audyt ATEX
- Zaproponować koncepcję zabezpieczeń
- Zbadać parametry wybuchowości pyłu
- Dostarczyć, zamontować i uruchomić dobrane zabezpieczenia
- Opracować Dokument Zabezpieczenia Przed Wybuchem
ZASTOSOWANIE CZUJNIKÓW ZAPYLENIA SINTROL
System monitorujący zapylenie w warunkach przemysłowych
Jeśli by nazwać ogólne zastosowanie czujników zapylenia, można by rzec, że jest to system monitorujący zapylenie w warunkach przemysłowych. Niezależnie, czy potrzebujesz mierzyć je w kanałach (np. w jednostkach odpylania), czy w pomieszczeniach, wśród rozwiązań oferowanych przez firmę Sintrol znajdziesz odpowiednie, dla swoich potrzeb.
Pomiar przemysłowych stężeń pyłów w kanałach
Najważniejszą cechą tego rozwiązania jest sonda, która umieszczana jest bezpośrednio w kanale w miejscu pomiaru. Stężenie pyłu wyznaczane jest w oparciu o niezawodną i bardzo dokładną metodę elektryzowania indukcyjnego.
Pomiar zapylenia na stanowisku pracy
Czujniki pozwalają monitorować stężenie pyłów np. w kanałach z instalacji wentylacji oraz odpylania, które doprowadzają powietrze do stanowisk pracy. Jedną z podstawowych funkcji tego typu pomiaru jest błyskawiczna diagnoza, czy wraz z powietrzem napływającym do stanowisk pracy nie płyną szkodliwe dla prawidłowej pracy płuc pyły respirabilne.
Kontrola uszkodzenia filtrów workowych
Opisany wyżej pomiar stężenia pyłów w kanałach doprowadzających powietrze do stanowisk pracy, najczęściej wykonuje się po czystej stronie jednostek odpylających. Czujniki pozwalają błyskawicznie wykryć uszkodzenia filtrów workowych, które najczęściej są powodem powstania wspomnianego zapylenia.
Sygnalizator zapylenia ATEX
Wiele pyłów przemysłowych (np. pyły cukru, mąki, kakao, drzewny, celulozy, wielu metali, czy paracetamolu) jest wybuchowych. W związku z tym uszkodzenie worków filtracyjnych nie tylko dostarcza pracownikom z powrotem zapylone powietrze, ale stwarza realne ryzyko wybuchu po czystej stronie filtrów. Sygnalizatory zapylenia ATEX montowane za jednostkami odpylającymi działają prewencyjnie i pozwalają wykryć powstające ryzyko wybuchu.
Monitor zapylenia hali produkcyjnej
Kolejnym sprawdzonym zastosowaniem czujników zapylenia jest monitorowanie zapylenia hal i pomieszczeń produkcyjnych. Specjalnie w tym celu producent – firma Sintrol – zaprojektował uniwersalny czujnik dla pomieszczeń i większych urządzeń takich jak przenośniki taśmowe. Tak samo jak w przypadku badania stężenia pyłów w kanałach, pomiar realizowany jest bezpośrednio w miejscu montażu – monitor zapylenia posiada wentylator, który wciąga powietrze do swojego wnętrza, w którym znajduje się sonda.
Pomiar stężeń pyłów w strefach zagrożonych wybuchem
Podobnie jak wewnątrz kanałów, lokalne strefy zagrożenia wybuchem mogą pojawiać się wokół niektórych większych instalacji i urządzeń produkcyjnych. Niebezpieczne często są miejsca wysypów z silosów, czy transport produktów pylących przenośnikami taśmowymi, czy podajnikami kubełkowymi. W takich sytuacjach wskazane jest monitorowanie stężenia wybuchowych pyłów, którego można dokonać tymi samymi czujnikami, co pomiar stężeń pyłu w całych pomieszczeniach.