Oprawy przeciwwybuchowe Ex – jak obniżyć koszt instalacji

Grupa WOLFF JOANNA BALICKA
JOANNA BALICKA – jestem do Twojej dyspozycji
Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

  Projekt

  Projekt
  Dostawa

  Dostawa
  Montaz

  Montaż
  Uruchomienie

  Uruchomienie
  Serwis

  Serwis

  Cena oświetlenia podstawowego i awaryjnego w strefach zagrożenia wybuchem

  Koszt opraw EX projektowanych dla stref zagrożenia wybuchem to tylko jeden element, który wpływa na ogólne koszty stworzenia instalacji oświetleniowej. W wielu przypadkach koszty pracy i materiałów potrzebnych do instalacji mogą stanowić do kilkudziesięciu procent ostatecznej ceny. Dlatego wybierając odpowiednią lampę ATEX dostosowaną do potrzeb danej inwestycji można znacznie obniżyć jej całkowite koszty.

  Lampy przeciwwybuchowe a koszty instalacji oświetleniowej

  Przed wprowadzeniem na rynek opraw oświetleniowych ATEX posiadaliśmy obszerne doświadczenie w zakresie projektowania i montażu oświetlenia przemysłowego w tym także w strefach zagrożenia wybuchem. Przez ponad 10 lat budowaliśmy instalacje oświetleniowe w oparciu o oprawy oświetleniowe różnych marek, co pozwoliło nam zrozumieć jak powinna być skonstruowana oprawa oświetleniowa, aby obniżyć koszty materiałów instalacyjnych oraz tzw. robocizny.

  Innymi słowy, lata pracy na obiektach przemysłowych w roli firmy projektowo-instalacyjnej dobitnie nam pokazały, że wybór oprawy oświetleniowej ma istotny wpływ na trzy kluczowe aspekty, które potrafią znacząco podnieść koszty instalacji. Dzieje się tak ponieważ:

  • lampy ATEX do pracy w strefach zagrożenia wybuchem są 2-3 krotnie droższe niż zwykłe oprawy przemysłowe- wybór optymalnej oprawy potrafi znacząco obniżyć ich ilość niezbędną do oświetlenia danej przestrzeni,
  • Instalacje oświetleniowe w strefach zagrożenia wybuchem wymagają użycia droższych puszek rozdzielczych w wykonaniu ATEX – oprawy, które nie wymagają ich stosowania są tańsze w montażu zarówno ze względu na ograniczenie kosztów materiałowych, jak również dzięki szybszemu montażowi,
  • w wielu przypadkach oprawy oświetlenia podstawowego pełnią także funkcję opraw awaryjnych, co wymaga użycia niepalnych, a tym samym droższych kabli – oprawy które redukują zużycie kabli zasilających obniżają całkowity koszt instalacji,
  • część branż wymaga stosowania materiałów instalacyjnych ze stali nierdzewnej, co wiąże się z wyższymi kosztami skrzynek, korytek i innych komponentów – redukcja lub eliminacja tych komponentów także obniża koszt instalacji.

  Biorąc pod uwagę powyższe czynniki zaprojektowaliśmy oprawę ATEX serii OptiLine w taki sposób, aby:

  • ograniczyć Ilość opraw niezbędnych do oświetlenia danej przestrzeni
  • wyeliminować konieczność stosowania puszek rozgałęźnych
  • ograniczyć do minimum długość kabli zasilających
  • ograniczyć do minimum długość koryt oraz zużycie innych materiałów ekspiacyjnych
  • przyspieszyć montaż poprzez:
   • eliminację luźnych części (klosz i wewnętrzna płyta montażowa na zawiasach; zaczepy zintegrowane z kloszem, śruby niezgubne)
   • zapewnienie dużej przestrzeni wewnątrz ułatwiającej podłączenie elektryczne
   • ograniczenie komponentów wymagających montażu (puszki, koryta, zawiesia)
   • zastosowanie dławnic w dwóch rozmiarach (M20 i M25) dających większą elastyczność w stosowaniu kabli różnego typu i grubości, w tym kabli niepalnych, od różnych producentów

  Wybór oprawy ATEX

  Jak już wspominaliśmy, nie jesteśmy wyłącznie producentami tzw. opraw przeciwwybuchowych, ale także specjalistami w dziedzinie projektowania i instalacji przemysłowych systemów oświetleniowych. Nasze doświadczenie pozwoliło nam zidentyfikować wspólne problemy związane z instalacją lamp ATEX, które zwiększają ogólne koszty inwestycji. Na podstawie tych spostrzeżeń opracowaliśmy niezwykle wszechstronną oprawę oświetleniową, przeznaczoną zarówno do podstawowego, jak i oświetlenia awaryjnego w strefach zagrożonych wybuchem, jednocześnie zachowując rozsądną cenę oprawy.

  Poniżej przedstawiamy kluczowe cechy oprawy oświetleniowej ATEX OptiLine, które przyczyniają się do obniżenia kosztów instalacji podstawowego i awaryjnego oświetlenia w przemyśle. Te cechy upraszczają proces projektowania, instalacji i późniejszych testów elektrycznych opraw.

  Regulacja kierunku światła za pomocą soczewek

  Oprawy Ex OptiLine umożliwia stosowanie soczewek do zmiany kierunku emitowanego światła. To innowacyjne rozwiązanie daje olbrzymią elastyczność przy zachowaniu podstawowych uchwytów montażowych.

  Jak to działa?

  W przeciwieństwie do większości opraw oświetleniowych, które wymagają specjalnych uchwytów do skierowania światła na konkretne obiekty, takie jak zawory, gaśnice lub przełączniki, oprawa oświetleniowa ATEX OptiLine nie wymaga dodatkowych akcesoriów montażowych. Można ją łatwo zainstalować w dostępnych miejscach stosując standardowe uchwyty, a następnie zmienić kierunek świecenia poprzez zastosowanie jednej spośród 22 soczewek montowanych na moduł LED.

  Przekształcanie oprawy ATEX OptiLine w oprawę typu High-Bay

  Dzięki zastosowaniu specjalnej soczewki koncentrującej światło oprawy oświetleniowe serii OptiLine stają się odpowiednie do montażu na zwiększonej wysokości. W wielu przypadkach eliminuje to konieczność stosowania opraw High-Bay lub specjalnych konstrukcji do obniżania punktu montażu oprawy. W rezultacie prowadzi to do obniżenia kosztów montażu i umożliwia zastosowanie jednego typu oprawy oświetleniowej w całej przestrzeni co ułatwia późniejsze użytkowanie i utrzymanie systemu.

  Nawet 4 dławnice kablowe M20 lub M25

  Konstrukcja wielu opraw oświetleniowych narzuca ograniczenia dotyczące liczby i wielkości dławnic kablowych, które można zamontować na ich korpusach. Część z nich pozwala na montaż zaledwie jednego dławika M20 lub wręcz posiada fabrycznie wypuszczony przewód zasilający. W wielu przypadkach może to znacząco podnieść koszty montażu oprawy.

  Oprawa oświetleniowa Ex OptiLine może pomieścić do czterech dławnic M20 lub M25 (po dwie z każdej strony). To w połączeniu z przewodami przelotowymi z dwoma złączkami elektrycznymi umieszczonymi na oby krańcach oprawy umożliwia ich łatwe łączenie w większe układy bez konieczności stosowania drogich puszek rozgałęźnych w wykonaniu Ex, a także ogranicza zużycie przewodów zasilających oraz koryt kablowych.

  Większy rozmiar dławnic w oprawie oświetleniowej oznacza więcej opcji okablowania

  Możliwość stosowania dławnic M25 w oprawie oświetleniowej ATEX OptiLine pozwala na użycie kabli o większym przekroju. To daje swobodę w wyborze producentów kabli oraz możliwość stosowania grubszych kabli niepalnych.

  Ponadto większa średnica uszczelnienia pozwala na użycie kabli o większym przekroju przewodów w celu zmniejszenia spadków napięcia wzdłuż ich długości. Jest to szczególnie istotne w przypadku opraw oświetleniowych awaryjnych, gdzie kable pracują w temperaturach przekraczających 600°C.

  Skuteczna i bezpieczna instalacja opraw Ex

  Kolejną zaletą opraw ATEX OptiLine dla stref zagrożenia wybuchem jest ich przemyślany design bez luźnych elementów. Klosz lampy i wewnętrzna płyta montażowa, która zawiera moduł LED, są wyposażone w zawiasy co eliminuje ryzyko upadku podczas ich montażu opraw oraz badań elektrycznych.

  Otwarcie klosza wymaga odpięcia metalowych zatrzasków po jednej stronie lampy. Ponieważ jest to oprawa ATEX, zgodność z przepisami nakazuje, aby do jej otwarcia konieczne było użycie narzędzia. W tym przypadku zatrzaski są zaprojektowane tak, aby można je było łatwo otworzyć jednym ruchem śrubokręta. Zatrzaski są zintegrowane z oprawą dzięki czemu ich nie zgubisz.

  W razie potrzeby zarówno klosz jak i zaciski można całkowicie odłączyć.

  Otwarcie płyty montażowej pod którą kryją się złącza elektryczne sprowadza się do okręcenia zaledwie dwóch śrub. Dzięki specjalnej wyprofilowanej główce śruby można to zrobić za zarówno ręką jak i śrubokrętem.

  Co istotne, śruby są zabezpieczone przed wypadnięciem (tzw. “śruby niezgubne”).

  Taka konfiguracja zapewnia wygodny i szybki dostęp do komponentów elektrycznych, w tym złączy kablowych, dla szybkiego podłączenia zasilania.

  Ponadto możesz być pewien, że żaden element nie spadnie przypadkowo podczas instalacji. To nie tylko zwiększa wygodę, zwalniając twoje ręce podczas montażu, ale także przyczynia się do bezpieczeństwa. Zagubiona śruba w trakcie instalacji, mogłaby nie tylko zanieczyścić wytwarzany w danej fabryce produkt, ale także potencjalnie prowadzić do awarii sprzętu lub w skrajnych przypadkach, stanowić ryzyko wytworzenia iskier mechanicznych, które mogłyby zapalić atmosferę wybuchową.

  Łączenie funkcji oświetlenia podstawowego i awaryjnego

  Lampy EX LED z serii OptiLine mogą pełnić funkcję zarówno opraw oświetlenia podstawowego, jak i awaryjnego, eliminując potrzebę oddzielnych instalacji dla tych dwóch funkcji. Co wersja awaryjna występują w dwóch opcjach:

  Szeroki zakres mocy świetlnej

  Podstawowe oprawy oświetleniowe ATEX OptiLine z możliwością awaryjnego oświetlenia występują w dwóch długościach (670 i 1276 mm) i oferują sześć poziomów mocy (20, 25, 30, 38, 48, 58 W). W połączeniu z trzema różnymi opcjami przezroczystości kloszy (szczegóły poniżej) daje to szeroki zakres mocy świetlnej sięgający od 2900 do ponad 10000 lm.

  Trzy różne klosze do różnych zastosowań

  Oprawy oświetleniowe LED EX z serii OptiLine oferują wybór trzech różnych kloszy:

  • Klosz transparentny jest odpowiedni przede wszystkim dla obszarów wymagających dużej mocy świetlnej, często stosowany na zewnątrz lub w dużych pomieszczeniach wewnętrznych.
  • Klosz mrożony to doskonały wybór do użytku na zewnątrz, gdy ważne jest zmniejszenie olśnienia lub w pomieszczeniach wymagających silnego, a jednocześnie rozproszonego strumienia światła.
  • Klosz mleczny zapewnia przyjemne, rozproszone światło bez efektu olśnienia i zmęczenia oczu, przez co jest najlepszym rozwiązaniem do pomieszczeń zamkniętych, w których pracownicy przebywają często lub ciągle.

  Zmienna moc świetlna w trybie awaryjnym

  Każdą oprawę oświetleniową ATEX OptiLine można indywidualnie skonfigurować do emisji różnych poziomów mocy świetlnej w trybie awaryjnym. Ta funkcja zwiększa elastyczność w projektowaniu systemu oświetleniowego i pozytywnie wpływa na koszty instalacji.

  Oprawy oświetleniowe LED dla stref zagrożenia wybuchem

  Oprawy oświetleniowe odpornych na wybuchy z serii OptiLine posiadają certyfikaty ATEX i IECEx, co zapewnia bezpieczne ich zastosowanie w strefie 21 oraz 22 (pył), a także w strefie 2 (gazy i opary ciekłe) o środowisku zagrożonym wybuchem.

  Wyjątkowa wytrzymałość mechaniczna i klasa ochronności IP

  Wysoka wytrzymałość udarowa opraw została potwierdzona testami zgodnie z normą PN-EN IEC 60079-0. Oprawa charakteryzuje się także wysokim stopniem ochrony IP na poziomie 66/67. Te cechy potwierdzają solidność jakości obudowy i klosza gwarantując ich długotrwałą i niezawodną pracę.

  Sprawdź przykłady dostępnych rozwiązań

  Szybkozłączki exlink 4-biegunowe/4-biegunowe + PE EX ATEX

  Osprzet łączeniowy
  w wykonaniu Ex

  Wydłużona żywotność, wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne oraz na duże wahania temperatur.

  Puszki rozgałęźne wykonane z tworzywa sztucznego ex atex

  Puszki rozgałęźne i skrzynki zaciskowe w wykonaniu Ex

  Zaprojektowane zostały w sposób pozwalający spełnić zasadnicze wymagania Dyrektywy ATEX, a niektóre także normy PN-EN 60079-7.

  Wyłączniki bezpieczeństwa EX ATEX

  Wyłączniki bezpieczeństwa, główne, mocy w wykonaniu Ex

  Używane są w sytuacjach, w których wymagana jest konieczność odłączenia źródła zasilania w instalacjach i urządzeniach elektrycznych.

  Dławnice kablowe z metalu, zaślepki, redukcje i akcesoria EX ATEX

  Dławnice
  kablowe ATEX

  Dławnice kablowe z metalu i z tworzywa sztucznego. Zaślepki, redukcje i akcesoria EX ATEX.

  Rozdzielnice wykonane z tworzywa sztucznego EX ATEX

  Rozdzielnice i obudowy w wykonaniu Ex

  Wszystkie nasze rozdzielnice przeznaczone gwarantują wysoki stopień bezpieczeństwa realizowany przez różne rodzaje ochrony przeciwwybuchowej.

  Skonfiguruj własne rozwiązanie.

  Darmowa konsultacja

  Odpowiem na Twoje pytania odnośnie elektrotechniki w wykonaniu przeciwwybuchowym. Pomogę dobrać odpowiednie produkty. Zajmuję się także oświetleniem w wykonaniu Ex. Aby skorzystać z darmowej i w 100% niezobowiązującej konsultacji wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz. Obok formularza wypisałam też przykłady pytań, które były już do nas kierowane.

  Grupa WOLFF JOANNA BALICKA
  JOANNA BALICKA – jestem do Twojej dyspozycji
  Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

  Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

   Projekt

   Projekt
   Dostawa

   Dostawa
   Montaz

   Montaż
   Uruchomienie

   Uruchomienie
   Serwis

   Serwis

   Przykładowe pytania

   Elektrotechnika
   • Czy w pomieszczeniach, w których są strefy zagrożenia wybuchem elektrotechnika przemysłowa musi być w wykonaniu EX
   • Czy jeśli dotychczas miałem rozdzielnicę w obudowie Ex d, muszę ją wymienić na taką samą, czy mogę zastosować np. obudowę Ex e?
   Oświetlenie:
   • Czy w przypadku konieczności zapewnienia dwóch niezależnych źródeł energii elektrycznej baterię centralną należy podpiąć do dwóch źródeł energii, czy wystarczy do jednego?
   • Czy oświetlenie awaryjne ma oświetlać tak jak oświetlenie ewakuacyjne, czyli drogi i niezbędny sprzęt, czy ma mieć zakres oświetlania taki sam jak oświetlenie podstawowe?

   Darmowa konsultacja