Instalacja zraszaczowa dla transformatorów w elektrowni

Grupa WOLFF MATEUSZ ŚWITAŁA
MATEUSZ ŚWITAŁA – jestem do Twojej dyspozycji
Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

    Projekt

    Projekt
    Dostawa

    Dostawa
    Montaz

    Montaż
    Uruchomienie

    Uruchomienie
    Serwis

    Serwis
    Próbne gaszenie transformatora - przykład

    Problem

    • transformatory wysokiego napięcia są obarczone ryzykiem pożaru i wybuchu w wyniku zwarcia elektrycznego
    • zdarzenia tego typu są gwałtowne, tym samym brak stałego systemu gaszenia może doprowadzić do całkowitego zniszczenia transformatora
    • taka sytuacja grozi także przeniesieniem się pożaru na dalszą część instalacji

    Rozwiązanie

    Zaprojektowano w zgodzie ze standardami NFPA

    Zaprojektowano w zgodzie z NFPA 15 (Standard for Water Spray Fixed Systems for Fire Protection) i NFPA 850 (Recommended Practice for Fire Protection for Electric Generating Plants and High Voltage Direct Current Converter Stations)

    Komponenty w zgodzie z wymogami CNBOP

    Do wykonania instalacji zastosowaliśmy komponenty z wszelkimi niezbędnymi certyfikatami i aprobatami CNBOP

    Pełne pokrycie chronionych urządzeń

    Wydajność instalacji oraz rozkład zraszaczy zostały tak dobrane, aby zapewnić szczelne pokrycie całej powierzchnie transformatorów oraz kluczowych komponentów.

    Pożary transformatorów – przykłady i przyczyny

    • Marzec 2014 – TVN24 informuje, że 18 zastępów straży pożarnej gasi pożar transformatora i kanałów kablowych w elektrowni w Rybniku.
    • Luty 2021 – Polska Agencja Prasowa informuje, że strażacy ugasili pożar transformatora w Elektrociepłowni Siekierki, który wybuchł dwa dni wcześniej.
    • Luty 2021 – Państwowa Agencja Atomistyki podaje informację o pożarze transformatora w elektrowni jądrowej Trillo-1 w Hiszpanii. Pożar nie naruszył systemów bezpieczeństwa.

    Pożar transformatora w elektrowni rybnik

    To tylko trzy z dziesiątek pożarów transformatorów jakie miały miejsce w ostatnich latach. Szczególnie dobrze przeanalizowane zostało zdarzenie w Elektrowni Rybnik. Powód tego zdarzenia przedstawił w opracowaniu Inż. Bolesław Słowiński, starszy specjalista ds. elektrycznych w koncernie w EDF Polska S.A. (ówczesny właściciel Elektrowni Rybnik). Było nim uszkodzenie przepustu izolatorowego transformatora, co doprowadziło do potężnego zwarcia.

    Słowiński tak opisał sekwencję zdarzeń: Następstwem zwarcia elektrycznego była eksplozja w kadzi transformatora. Skutkiem siły eksplozji w transformatorze, przyspawana górna pokrywa kadzi na ok. 50% jej obwodu została rozwarta na ok. 80 mm. Nastąpił wyrzut i wypływ oleju transformatorowego, który się zapalił, a następnie pożar objął cały transformator blokowy.

    Uszkodzenie przepustu to jedna z dwóch najczęstszych przyczyn tego typu awarii. Inną przyczyną pożaru i wybuchu transformatora może być zwarcie w wyniku uszkodzenia izolacji na uzwojeniu transformatora. Schemat zdarzeń jest tu jednak podobny do tego opisanego powyżej.

    Pożar i / lub wybuch transformatora wiąże się ze sporymi kosztami naprawy lub wymiany urządzenia, a także często z zatrzymaniem produkcji. To jednak nie koniec – pożar w niekorzystnym scenariuszu może przenieść się na blok energetyczny.

    Instalacja gaszenia transformatorów - przykład

    Instalacja gaszenia transformatorów – przykład

    Instalacja gaszenia transformatorów

    Nasz klient – firma działająca w branży energetycznej – był w pełni świadomy opisanych zagrożeń. Już wcześniej chronił przeciwpożarowo dwa inne transformatory na terenie tego samego zakładu. Naszym zadaniem było wykonanie obliczeń oraz zaprojektowanie instalacji zraszaczowej dla dwóch nowych transformatorów.

    Instalacja miała formę klatki, która otaczała transformatory z każdej ze stron. Na wspomnianej klatce zamontowano kilkadziesiąt zraszaczy, które zostały rozlokowane w taki sposób, aby pokryć wodą cała konstrukcję transformatora oraz jego oprzyrządowania.

    ochrona przeciwpożarowa transformatora dla elektrowni

    Aby ułatwić obsługę instalacji zastosowano analogiczne rozwiązania do tych pracujących już w obrębie dwóch starszych transformatorów.

    Zadanie zostało wykonane zgodnie z wytycznymi NFPA15 (Standard for Water Spray Fixed Systems for Fire Protection) oraz NFPA 850 (Recommended Practice for Fire Protection for Electric Generating Plants and High Voltage Direct Current Converter Stations), a zastosowane komponenty posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty i aprobaty w tym CNBOP.

    Sterowanie instalacją gaszenia transformatorów

    Dla prawidłowej pracy instalacji zraszaczowej przeznaczonej do gaszenia transformatorów blokowych przewidziano system kontrolno-pomiarowy. Umożliwiał on uruchamianie alarmu dźwiękowo-optycznego oraz aktywację systemu gaszenia. Podstawowe zadanie tego układu to:

    1. Uruchomienie instalacji zraszaczowej przyciskiem start z pomieszczenia nastawni i pomieszczenia zaworów zalewowych.
    2. Monitorowanie stanów zaworu zalewowego.
    3. Monitorowanie trójpasmowej czujki płomienia.
    4. Monitorowanie przekaźnika Buchholza.
    5. Udostępnianie procedur alarmowych.

    W zakresie tej części zadania współpracowaliśmy ściśle z partnerem, który odpowiadał za wdrożenie systemu informatycznego do sterowania.

     Instalacje przeciwpożarowe – oferta

    Instalacje
    Tryskaczowe

    Są one samoczynnym systemem gaśniczym, który wykrywa moment powstania pożaru, przesyła informację do systemu sterowania i automatycznie rozpoczyna proces selektywnego gaszenia wodą – tylko tam, gdzie jest pożar.

    Instalacje
    Zraszaczowe

    Wyposażone są w otwarte dysze gaśnicze i mogą być podzielone na kilka stref gaszenia. W momencie wykrycia pożaru otwierane są właściwe dla danego obszaru zawory zraszaczy. Woda jest uwalniana w całym obszarze objętym ochroną.

    Instalacja gaszenia sortowni odpadów

    Instalacje
    Pianowe

    Stosujemy je w szczególności dla obiektów wysokiego ryzyka pożarowego, takich jak: zbiorniki paliw, rozpuszczalników oraz innych cieczy łatwopalnych; magazyny tworzyw sztucznych; produktów łatwopalnych i/lub tworzących atmosfery wybuchowe.

    System sygnalizacji pożaru SSP

    Detekcja
    i Sygnalizacja Pożaru

    Projektujemy i wdrażamy kompletne systemy detekcji i sygnalizacji pożaru. W zależności od potrzeb stosujemy jeden z czterech dostępnych systemów lub hybrydę dwóch lub trzech z nich, optymalizując inwestycję pod kątem technicznym oraz kosztowym.

    System wykrywania i gaszenia iskier

    Wykrywanie
    i Gaszenie Iskier

    Systemy te przeznaczone są do zabudowy na kanałach instalacji przemysłowych. Ich zadaniem jest niedopuszczenie, aby potencjalne źródło zapłonu w postaci iskry, niedopałka papierosa, czy rozgrzanej cząstki przedostało się do urządzenia.

    Zabezpiecz swoją instalację.

    Wykonujemy także:

    INSTALACJE HYDRANTOWE

    ZBIORNIKI WODY PPOŻ.

    POMPOWNIE WODY PPOŻ.

    Darmowa konsultacja

    Odpowiem na Twoje pytania odnośnie kompleksowych projektów bezpieczeństwa pożarowego w przemyśle. Aby skorzystać z darmowej i w 100% niezobowiązującej konsultacji wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz.

    Grupa WOLFF MATEUSZ ŚWITAŁA
    MATEUSZ ŚWITAŁA – jestem do Twojej dyspozycji
    Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

    Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

      Projekt

      Projekt
      Dostawa

      Dostawa
      Montaz

      Montaż
      Uruchomienie

      Uruchomienie
      Serwis

      Serwis

      Przykładowe pytania

      Bezpieczeństwo pożarowe:
      • Jak chronić transformatory?
      • Co zrobić, gdy ciężar instalacji wodnej może przekraczać wytrzymałość konstrukcyjną dachu?
      • Czy w moim przypadku można zoptymalizować wymagane miejsce, a tym samym koszty dla pompowni i zbiornika na wodę?
      Branże, dla których najczęściej pracujemy:
      • Spożywcza
      • Energetyczna
      • Przetwarzanie odpadów

      Darmowa konsultacja