System kontroli uziemienia do montażu na cysternach samochodowych

Newson Gale Earth-Rite MGV

dotacja zus na bhp 2021

MGV to mobilny system kontroli uziemienia przeznaczony do montażu bezpośrednio na cysternach samochodowych, które są stosowane do transportu substancji palnych i wybuchowych, tj.: paliw płynnych, w tym skroplonych gazów, rozpuszczalników, alkoholi, materiałów ulegających fermentacji z wydzielaniem metanu. Jego zadanie polega na ograniczeniu ryzyka wybuchu, do którego może dojść w wyniku przeskoku iskry elektrostatycznej.

Rozwiązanie to zwiększa zatem bezpieczeństwo procesu oraz pozwala wypełnić obowiązki wynikające z odpowiednich rozporządzeń ministra gospodarki.

Grupa WOLFF
ŁUKASZ GODAWA- jestem do Twojej dyspozycji

Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu
Nie odbieram? Kliknij!
Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail - na pewno odpowiem,
lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

  Elementy składowe systemu

  • elektroniczny kontroler uziemienia – przeznaczony do pracy w strefie zagrożenia wybuchem,
  • przewód spiralny (z osłonką hytrelową) lub szpula z przewodem,
  • solidna klamra ze stali nierdzewnej z ostrymi zębami wykonanymi z węglika wolframu.

  Stacjonarny czy mobilny?

  W wielu przypadkach do kontroli uziemienia cystern drogowych stosuje się urządzenia stacjonarne. Ze względu jednak na obowiązujące przepisy kontrolery tego typu montowane są w odległości od kilkudziesięciu do kilkuset metrów od zbiorników magazynowych. Taka sytuacja praktycznie uniemożliwia kontrolę uziemienia pojazdów, które ze względu na wykonywane prace (np. czyszczenie lub konserwacja) muszą być zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie zbiorników magazynowych.

  Zasada działania

  System MGV przed wydaniem zezwolenia na rozpoczęcie załadunku/rozładunku cysterny dokonuje weryfikacji stanu uziemienia w trzech krokach:

  • sprawdza, czy stałe połączenie systemu MGV z konstrukcją cysterny jest prawidłowe (rozwiązanie to gwarantuje, że układ został podpięty do elementu cysterny, który skutecznie pozwala odebrać ładunki elektrostatyczne z jej całej konstrukcji, oraz wskaże błąd, gdy połączenie to ulegnie przerwaniu),
  • sprawdza, czy klamra została podłączona do punktu uziemiającego, który umożliwia skuteczne odprowadzenie ładunków do ziemi (zdarza się, że w pobliżu miejsca, gdzie dokonywany jest przeładunek, nie ma dostępu do bednarki. W takich przypadkach możliwe jest podpięcie klamry do innego metalowego elementu, który jest zakopany w ziemi – np. piorunochronu czy stalowego słupa. System sprawdzi, czy ich oporność jest mniejsza niż 10 Ω, a tym samym, czy są one zdolne do skutecznego odprowadzenia ładunków do ziemi),
  • sprawdza, czy rezystancja obwodu cysterna–punkt w czasie przeładunku jest poniżej wartości granicznej (w trakcie przeładunku może dojść do zerwania uziemienia lub jego uszkodzenia; taka sytuacja jest niedopuszczalna, dlatego system wykryje i zablokuje proces, gdy rezystancja obwodu cysterna–punkt uziemiający wzrośnie powyżej 10 Ω).

  Dlaczego należy stosować kontroler uziemienia MGV?

  W czasie przeładunku substancji płynnych dochodzi do silnego elektryzowania się konstrukcji cystern drogowych oraz węży lub ramion załadowczych. W przypadku, gdy transportowany produkt jest palny lub wydziela substancje palne, przeskok iskry elektrostatycznej może doprowadzić do zapłonu tzw. atmosfery wybuchowej (czyli mieszaniny gazu lub par transportowanego produktu z powietrzem). W takich sytuacjach, zgodnie z rozporządzeniami ministra gospodarki, cysternę należy uziemić oraz kontrolować stan tego uziemienia w czasie trwania całego procesu lub zablokować proces w przypadku utraty właściwego uziemienia.

  Wideo prezentacja

  Zainteresowała Cię powyższa tematyka?

  Grupa WOLFF
  ŁUKASZ GODAWA- jestem do Twojej dyspozycji

  Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu
  Nie odbieram? Kliknij!
  Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail - na pewno odpowiem,
  lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

   lub wyślij do nas zapytanie

    Temat wiadomości

    Imię i nazwisko (wymagane)

    Nazwa firmy (wymagane)

    E-mail firmowy (wymagane)

    Telefon firmowy (wymagane)

    Treść wiadomości

    Załącz plik