System kontroli uziemienia cystern samochodowych

Grupa WOLFF Krzysztof Szopa
Krzysztof Szopa – jestem do Twojej dyspozycji

Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

  Projekt

  Projekt

  Dostawa

  Dostawa

  Montaż

  Montaż

  Uruchomienie

  Uruchomienie

  Serwis

  Serwis
  Uziemienie cysterny
  System kontroli uziemienia cystern ADR

  Uziemienie cysterny ADR, a precyzyjniej mówiąc system kontroli uziemienia cystern samochodowych, przeznaczony jest do uziemienia i monitorowania poprawności uziemienia pojazdu w czasie napełniania, opróżniania oraz mycia. Po zastosowaniu tzw. klucza trybu kontroler uziemienia cystern samochodowych może być wykorzystywany również do uziemiania cystern kolejowych, mieszalników, beczek, zbiorników IBC itp.

  Zastosowanie

  • uziemienie oraz kontrola uziemienia cystern samochodowych,
  • jedyny system certyfikowany dla wodoru,
  • kontrola uziemienia zbiorników, beczek, big-bagów, itp. (tylko jeśli został zastosowany przełącznik trybu pracy).

  Certyfikaty systemu kontroli uziemienia

  Uziemienie z certyfikatem ATEX
  Uziemienie z certyfikatem FM
  Uziemienie z certyfikatem SIL
  Uziemienie z certyfikatem IECEx

  Jak prawidłowo uziemić cysternę

  Dowiedz się, do czego może prowadzić brak uziemienia elektrostatycznego podczas napełniania/opróżniania lub np. mycia cysterny oraz jak prawidłowo uziemić pojazd, aby nie dopuścić do podobnego zdarzenia. UWAGA: film zawiera dwa nagrania z kamer przemysłowych pokazujących zapłon atmosfery wybuchowej w czasie załadunku/rozładunku cysterny.

  Certyfikowany także dla wodoru

  WAŻNE: wodór jest jedną z najbardziej wybuchowych substancji. Nasz system jako jedyny spełnia wszystkie poniższe wymogi tzw. normy wodorowej oraz dobre praktyki, a tym samym może być bezpiecznie stosowany z wodorem, jak i innymi gazami, parami oraz pyłami.

  1. posiada certyfikat ATEX i IECEx dla gazów z tzw. grupy wodorowej (grupy IIC) – tym samym może być stosowany dla wodoru oraz wszystkich gazów i par z grupy IIA, II B i IIC – wymóg normy wodorowej
  2. weryfikuje czy rezystancja uziemienia jest mniejsza niż 10 Ω – wymóg normy wodorowej
  3. posiada certyfikat SIL 2 gwarantujący wysoką niezawodność
  4. rozpoznaje cysterny samochodowe (możliwość wyłączenia tej opcji w przypadku uziemiania innych obiektów)
  Uziemienie cysterny drogowej - schemat

  Schemat systemu kontroli uziemienia cystern drogowych

  UWAGA: system odpowiada zarówno za uziemienie jak i monitoring stanu uziemienia. W przypadku braku uziemienia system może służyć do zablokowania procesu.

  Komponenty i opcje dodatkowe

  Certyfikowany kontroler uziemienia

  Jednostka monitorująca stan uziemienia w wykonaniu ATEX dla palnych gazów (w tym wodoru), par cieczy oraz pyłów. Bardzo solidna obudowa z odlewu aluminiowego bez zawartości miedzi. Urządzenie wyposażone w sygnalizację świetlną informującą operatora o stanie uziemienia (zielony: uziemienie prawidłowe / czerwony: brak poprawnego uziemienia).

  Jednostka monitorująca stan uziemienia w wykonaniu ATEX dla palnych gazów (w tym wodoru), par cieczy oraz pyłów. Bardzo solidna obudowa z odlewu aluminiowego bez zawartości miedzi. Urządzenie wyposażone w sygnalizację świetlną informującą operatora o stanie uziemienia (zielony: uziemienie prawidłowe / czerwony: brak poprawnego uziemienia).

  Sterowanie pompą, zaworem, sygnalizacją

  Dzięki dwóm bezpiecznym przełącznikom możliwe jest wykorzystanie jednostki monitorującej stan uziemienia np. do włączania i wyłączania pompy, sygnalizacji dźwiękowej czy też otwierania/zamykania zaworu.

  ATEX
  Możliwość pracy w strefach zagrożenia wybuchem
  Gazy i pary: strefa 2 oraz 1
  Pyły: strefa 22 oraz 21
  Zasilanie
  115 V lub 230 V AC, 50-60 Hz
  12 V lub 24 V DC
  Temperatura pracy -40°C do +55°C
  Stopień ochrony IP 66
  Waga 4,5 kg
  Obudowa
  Odlew aluminiowy wolny od miedzi
  Parametry wyjściowych styków
  Dwa bezpotencjałowe przełączniki
  250 V AC 5 A 500 VA maks. rezystancyjny
  30 V DC 2 A 60 W maks. rezystancyjny
  Wejścia kablowe
  7 x M20 (dwa zaślepione)

  Certyfikowana klamra uziemiająca

  Bardzo wytrzymała, solidna klamra uziemiająca o dużej sile nacisku zębów, którą jednocześnie bez problemu ściśniemy jedną ręką.

  Zęby z najtwardszego materiału

  Klamra wyposażona jest w ostre zęby wykonane z węglika wolframu – jednego z najtwardszych materiałów przewodzących na ziemi… materiału stosowanego m.in. w pociskach przeciwpancernych. Podobno Niemcy wprowadzili ten materiał do swoich pocisków dopiero gdy odkryli, że stosują go Polacy. – Nie o tym jednak dzisiaj. Węglik wolframu gwarantuje długotrwałą pracę klamry oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa – zęby, które zostają ostre przez bardzo długi czas bez problemu przebijają się przez powłokę z farby, laminatu, zabrudzenia czy rdzę. Nie słyszeliśmy, aby jakakolwiek inna klamra posiadała tak wytrzymałe zęby. Mało tego, przeprowadzone przez nas testy pokazały, że nawet bardzo mocne uderzenie młotkiem w zaostrzony ząb z węglika wolframu nie pozostawiło żadnych śladów z kolei takie samo uderzenie w ząb ze stali całkowicie go niszczyło.

  Wymień tylko zęby zamiast całej klamry

  Nic nie trwa wiecznie. Nawet tak twardy materiał jak węglik wolframu kiedyś ulegnie wytarciu. Co wtedy? Bez obaw. Zęby są wymienne dzięki czemu nie ma konieczności wymiany całej klamry. To potężna zaleta w porównaniu do wielu innych zacisków, które najczęściej trzeba wymienić w całości.

  Wymieniaj tylko uszkodzone elementy

  Już wiesz, że bez problemu wymienisz zęby klamry. To jednak nie wszystko. Podobnie sytuacja wygląda z przewodem uziemiającym łączącym klamrę z jednostką monitorującą. Dzięki zastosowaniu specjalnych szybkozłączek każdy z tych elementów wymienisz w 2-3 minuty bez używania jakichkolwiek narzędzi.

  Materiał wykonania klamryStal nierdzewna 304
  Materiał wykonania zębów klamryWęglik wolframu (jeden z najtrwalszych materiałów przewodzących)
  Montaż zębów klamryW bloku ze stali nierdzewnej dla zapewnia najwyższej stabilności
  Materiał wykonania zębów sprężynyStal nierdzewna 302
  Możliwość wymiany zębówTak (wydłuża to żywotność klamry do nawet kilkunastu lat)
  Temperatura pracyOd -40 do +60°C
  Wymiary:Duża klamra (VESX90): 240 mm x 105 mm x 33 mm; rozwarcie szczęk: 40mm
  Mała klamra (VESX45): 120 mm x 65mm x 25 mm; rozwarcie szczęk: 15mm
  Certyfikat ATEXEx II 1 GD T6 (zgodnie z EN 13463-1 : 2009)
  Certyfikat FM GlobalNumer certyfikatu zgodności: 3046346
  Certyfikat IECExIECEx Ex h IIC T6 Ga
  Ex h IIIC T85°C Da
  Ta = -40°C to +60°C
  IECEx EXV 20.0033

  Spiralny przewód uziemiający

  Niezwykła wytrzymałość

  Przewód to najbardziej newralgiczny element system uziemiającego. Ciągłe pocieranie o ziemię, ostre krawędzie cysterny, kontakt z substancjami chemicznymi, paliwem i smarami oraz ryzyko przejechania przez pojazd sprawiają, że musi się on wyróżniać wyjątkową trwałością. Aby maksymalnie wydłużyć czas jego pracy stosujemy przewody w izolacji z elastomeru marki Hytrel® firmy DuPont™. Materiał ten wykorzystywany jest m.in. do produkcji osłon przegubów wałów napędowych w autach, które muszą wytrzymać ciągłe uderzenia, szarpnięcia i zginanie w różnych warunkach pogodowych. To gwarantuje bardzo wysoką odporność naszych przewodów na czynniki chemiczne i mechaniczne.

  Bardzo szybka wymiana

  To jednak nie wszystko. Przewód łączy się z klamrą uziemiającą oraz jednostką monitorującą uziemienie poprzez dwie bezpieczne szybkozłączki. Pozwala to na jego bardzo szybką wymianę w zaledwie kilkadziesiąt sekund.

  Stała kontrola uszkodzenia przewodu

  Zdarza się, że przewody elektryczne są uszkadzane w sposób niewidoczny dla oka. W przypadku przewodu uziemiającego oznaczałoby to brak uziemienia cysterny. Operator nadal stosowałby uziemienie nie mając świadomości, że jest ono zupełnie nieskuteczne. Aby uniknąć takiej sytuacji jednostka monitorująca weryfikuje stan przewodu w sposób ciągły. Jest to jedne z trzech etapów weryfikacji stanu uziemienia.

  Najważniejsze cechy spiralnych przewodów uziemiających

  Zabezpieczenie przed uszkodzeniem
  Zabudowany w izolacji z niezwykle odpornego na czynniki mechaniczne i chemiczne elastomeru marki Hytrel® firmy DuPont™
  Monitoring uszkodzenia przewodu Tak, w sposób ciągły poprzez jednostkę monitorującą
  Ilość żył 2 x 1.00 mm² – miedź
  Dostępne długości 5, 10, 15 m (po rozciągnięciu)
  Szybka wymiana Tak, poprzez dwie bezpieczne szybkozłączki
  Dostępne kolory Niebieski (standard), zielony, czerwony

  Opcje dodatkowe

  Szpula zamiast przewodu spiralnego

  Samozwijająca się szpula to świetna alternatywa dla przewodów spiralnych, które dostarczane są z systemem w standardzie. Szpula wydłuży żywotność przewodu uziemiającego oraz zapewni jeszcze wygodniejsze użytkowanie systemu. Szpula dostarczana jest z przewodami o dowolnej długości nie przekraczającej 15 m. Przewód posiada odporną na czynniki mechaniczne i chemiczne osłonę z Hytrelu. Szpula posiada certyfikat ATEX dla stref gazowych (1, 2) oraz pyłowych (21, 22).

  Złączka zrywająca się

  Zgodnie z procedurą system uziemiający należy odłączyć od cysterny po zakończeniu wszystkich czynności związanych z procesem załadunku/rozładunku czy też mycia. Zdarza się, że kierowca zapomina, aby przed odjazdem zdjąć klamrę z pojazdu. To grozi zniszczeniem kontrolera. Aby tego uniknąć proponujemy umieścić zaraz za klamrą uziemiającą specjalną złączkę, która w momencie mocnego szarpnięcia rozłączy się chroniąc system kontroli uziemienia przed zniszczeniem.

  Tester systemy kontroli uziemienia cystern

  Tester poprawności działania systemu

  Tester symuluje parametry elektryczne cystern samochodowych w celu weryfikacji czy system kontroli uziemienia działa prawidłowo. Po podłączeniu i aktywacji testera prawidłowo działający system kontroli uziemienia powinien pokazać zielone światło. Narzędzie pozwala przeprowadzać okresowe testy w celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

  Sygnalizator optyczno-akustyczny

  Sygnalizatory

  Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa możliwe jest dostarczenie systemu kontroli uziemienia wraz z sygnalizatorami akustycznymi, optycznymi lub akustyczno-optycznymi. Dostępne są sygnalizatory zarówno do stref zagrożenia wybuchem jak i przestrzeni niezagrożonych, do pracy w trudnych warunkach jak i wewnątrz pomieszczeń.

  Pobierz przewodnik

  Dla kogo

  • pracownicy BHP i UR
  • ubezpieczyciele / brokerzy
  • rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń ppoż.

  Co zyskasz

  • samodzielnie zweryfikujesz zagrożenie
  • poznasz błędne i prawidłowe rozwiązania
  • otrzymasz dostęp do studiów przypadku nt. pożarów wywołanych elektrostatyką

  Zasada działania kontrolera uziemienia

  Earth Rite RTR to zaawansowany system, którego zadaniem jest monitoring poprawności stanu uziemienia cystern drogowych podczas ich napełniania, opróżniania, mycia oraz innych procesów generujących ryzyko wybuchu. Kontroler uziemienia gwarantuje trzystopniową weryfikację poprawności uziemienia cysterny, które przedstawiliśmy zarówno na filmie jaki poniżej.

  Co weryfikuje system kontroli uziemienia cystern samochodowych:

  Uziemienie cysterny - krok 1

  Czy klamra została prawidłowo podpięta do cysterny – procesy napełniania bądź opróżniania cysterny będą możliwe tylko w przypadkach, gdy:

   • klamra uziemiająca została podpięta do cysterny drogowej, a nie do innej konstrukcji lub metalowego przedmiotu,
   • klamra uziemiająca została podpięty do elementu pojazdu, który pozwala na odprowadzenie ładunków elektrostatycznych ze zbiornika cysterny (pozwala uniknąć błędu polegającego na podpięciu klamry do elementu nieprzewodzącego lub odizolowanego np. uszczelką lub lakierem).
  Uziemienie cysterny - krok 2

  Weryfikacja uziomu – kontroler uziemienia sprawdza, czy połączenie z bednarką jest prawidłowe, a tym samym ładunki mogą być bez przeszkód odprowadzane do ziemi.

  Uziemienie cysterny - krok 3

  Ciągły monitoring połączenia cysterny z ziemią – w sytuacji utraty połączenia (poluzowanie się klamry, uszkodzenie przewodów itp.) proces napełniania/opróżniania cysterny zostanie zablokowany.

  Testy niszczące

  Co się stanie, gdy w ostry jak igła ząb klamry uziemiającej uderzymy z całej siły młotkiem?

  Webinar – zdobądź wiedzę, za którą inni żądają pieniędzy

  Dla kogo

  • pracownicy BHP i UR
  • ubezpieczyciele / brokerzy
  • rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń ppoż.

  Co zyskasz

  • wiedzę
  • certyfikat
  • przewodnik ATEX

  Ważne

  Cysterna samochodowa, której średnia pojemność elektryczna wynosi 5000 pF może spowodować wyładowanie elektrostatyczne o energii sięgającej 2250 mJ. To od kilkudziesięciu do kilku tysięcy razy więcej niż niż wynosi minimalna energia zapłonu gazów, par palnych cieczy oraz pyłów. Dla przykładu minimalna energia zapłonu par i gazów rzadko przekracza 1 mJ, z kolei w przypadku pyłów najczęściej oscyluje w granicach kilkudziesięciu mJ.

  Uziemienie cysterny

  2250 mJ – taką energię może osiągnąć iskra z cysterny

  Minimalna energia zapłonu par i gazów

  Atmosfera wybuchowa Minimalna energia zapłonu [mJ]
  Propanol 0,65
  Octan etylu 0,46
  Metan 0,28
  Heksan 0,24
  Metanol 0,14
  Dwusiarczek węgla 0,01

  Minimalna energia zapłonu pyłów

  Chmura pyłu Minimalna energia zapłonu [mJ]
  Mąka pszenna 50
  Cukier 30
  Aluminium 10
  Żywica epoksydowa 9
  Cyrkon 5
  Niektóre półprodukty farmaceutyczne 1

  Specyfikacja

   • sygnalizacja świetlna (zielone/czerwone światło) informująca operatora o prawidłowym uziemieniu autocysterny,
   • dwa beznapięciowe przełączniki (możliwość automatycznego uruchomienia pomp, zaworów, sygnalizacji dźwiękowej, itp. po pozytywnej weryfikacji uziemienia),
   • praca w szerokim zakresie temperatury: od -40 do +55oC,
   • szybka wymiana przewodu uziemiającego lub klamry (szybkozłącze).

  Elementy składowe systemu

   • jednostka monitorująca uziemienie wykonana ze stopu aluminium bez zawartości miedzi,
   • skrzynka przyłączeniowa wykonana z tworzywa GRP służąca do odwieszania zacisku,
   • kontroler uziemienia wyposażony w diodową sygnalizację świetlną, informującą o poprawnym uziemieniu cysterny – w przypadku wykrycia nieprawidłowego uziemienia system automatycznie przerywa proces załadunku/rozładunku,
   • zacisk uziemiający ze stali nierdzewnej, z dwoma zębami z węglika wolframu, przystosowany do pracy w trudnych warunkach; zacisk połączony jest z systemem za pomocą dwużyłowego przewodu spiralnego (o długości 5, 10 lub 15 m) w osłonce hytrelowej, odpornej na czynniki chemiczne i mechaniczne; zewnętrzna średnica kabla wynosi 8 mm, natomiast przekrój przewodu – 2×1 mm2,
   • dwa beznapięciowe przełączniki, które po pozytywnej weryfikacji uziemienia mogą posłużyć do uruchomienia pomp, sygnalizacji dźwiękowej itp. oraz do ich wyłączenia w przypadku, gdy uziemienie utraci swoją skuteczność (np. w wyniku zerwania klamry).

  Opcjonalnie

   • alarm dźwiękowy SoundEx,
   • przełącznik trybu umożliwiający pracę systemu z innymi przedmiotami niż autocysterna (np. z beczkami, zbiornikami, big-bagami, itp.),
   • szpula z samozwijającym się kablem,
   • RTR tester – umożliwia test prawidłowego działania systemu Earth Rite RTR bez udziału cysterny.

   

  Wideo prezentacja systemu

  Sprawdź dostępne rozwiązania

  Klamra uziemiająca z przewodem spiralnym

  Zacisk uziemiający z przewodem spiralnym

  Najprostsze rozwiązanie, które można podpiąć bezpośrednio do bednarki lub do systemu monitorującego stan uziemienia (zalecane).

  Przenośny zestaw z klamrą samotestującą

  Przenośny zestaw z klamrą testującą stan uziemienia

  Zestaw dzięki zabudowanemu na jednej z klamr kontrolerowi z diodą informuje operatora w sposób ciągły czy uziemienie jest skuteczne.

  Zacisk uziemiający z przewodem zwijanym na szpuli

  Zacisk uziemiający ze szpulą zwijającą

  Szpula zwijająca przewód uziemiający stanowi idealną alternatywę dla naszych standardowych przewodów spiralnych.

  System kontroli uziemienia cystern z zaciskiem uziemiającym

  System kontroli uziemienia dla cystern

  System kontroli stanu uziemienia cystern drogowych i kolejowych z opatentowanym trójstopniowym testem. Możliwość spięcia np. z pompą lub zaworem.

  System kontroli uziemienia z zaciskiem uziemiającym

  System kontroli uziemienia z zasilaniem bateryjnym

  System kontroli uziemienia beczek, zbiorników IBC i innych zbiorników oraz instalacji procesowych sygnalizujący stan uziemienia poprzez diodę LED.

  Skonfiguruj własne rozwiązanie.

  Darmowa konsultacja

  Odpowiem na Twoje pytania odnośnie elektryczności statycznej oraz uziemień i systemów kontroli. Aby skorzystać z darmowej i w 100% niezobowiązującej konsultacji wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz.

  Grupa WOLFF Krzysztof Szopa
  Krzysztof Szopa – jestem do Twojej dyspozycji

  Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

  Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

   Projekt

   Projekt

   Dostawa

   Dostawa

   Montaż

   Montaż

   Uruchomienie

   Uruchomienie

   Serwis

   Serwis

   Przykładowe pytania

   Uziemienia jako zabezpieczenie przed wybuchem:
   • Jak zabezpieczyć operacje technologiczne jak np. załadunek i rozładunek produktów z cystern kolejowych i samochodowych?
   • Jakie są sposoby na odprowadzenie ładunków z beczek, zbiorników, big-bagów, elementów instalacji procesowych itp.
   • Jak zabezpieczyć konstrukcje urządzeń i instalacji?
   Elektryczność statyczna:
   • Jakie mogę mieć zagrożenia związane z elektrycznością statyczną na terenie mojego zakładu produkcyjnego?
   • Jakie mam możliwości związane z zapobieganiem wybuchom na skutek wyładowania elektrostatycznego?
   • Jak realizować ochronę antyelektrostatyczną pracowników?

   Darmowa konsultacja