Ładunek elektryczny jako zagrożenie wybuchem

Iskra pochodząca od naładowanego elektrostatycznie człowieka może osiągnąć wartość 90 mJ, co wystarcza do zapłonu praktycznie wszystkich palnych gazów i par cieczy stosowanych w przemyśle. Iskra od naładowanych elektrostatycznie osób pozwala na zapoczątkowanie eksplozji nawet części pyłów (np. pyłu mąki, cukru, aluminium, dużej części półproduktów farmaceutycznych, żywicy epoksydowej itd.).

Wybuch cysterny przez ładunek elektrostatyczny

Porównajmy cysternę do naładowanych elektrostatycznie osób. Cysterna drogowa posiada znacznie większą pojemność elektrostatyczną. Może być więc źródłem wypadku, w wyniku przeskoku iskry elektrostatycznej, której energia osiągnie nawet 2250 mJ. Z tego względu cysterny mogą być źródłem bardzo efektywnego źródła zapłony atmosfery wybuchowej. Przykład takiej eksplozji przedstawia powyższy film.

Odprowadzanie ładunków elektrostatycznych – czyli jak się chronić

Skutecznym urządzeniem do ochrony osób i mienia (wraz z zapewnieniem bezpieczeństwa ATEX) przy załadunku / rozładunku cystern są systemy kontroli uziemienia. Przykładem takiego urządzenia jest system Earth-Rite RTR, który posiada także funkcję blokady procesu załadunku i rozładunku w momencie przerwania uziemienia, co zapobiega eksplozjom cysterny i instalacji do niej podłączonych.

uziemienie stacji rozładunku cystern samochodowych

Inny wypadek, który zabił 5 osób

Jeszcze tragiczniejsza w skutkach była eksplozja we włoskim Młynie Cordero. Brak uziemienia cysterny podczas rozładunku mąki doprowadził do zniszczenia całego zakładu przemysłowego. Serię wybuchów i pożarów zapoczątkował ładunek elektrostatyczny zgromadzony podczas transportu pneumatycznego mąki. Czytaj więcej o tym w naszym opracowaniu PDF: wybuch pyłu mąki

Dodatkowe materiały o ochronie przed ładunkami elektrostatycznymi na produkcji

W wielu branżach wyładowania elektrostatyczne stanowią jedno z najpoważniejszych źródeł zapłonu. Poniżej w jednym miejscu zebraliśmy niezwykle interesujące materiały pokazujące skalę potencjalnego zagrożenia. Na naszej liście znajdziecie studium przypadku ujawniające, jak doszło do zapłonu atmosfery wybuchowej, która powstała w chwili przesypywania przez pracownika proszku z plastikowej beczki do metalowego zbiornika oraz dwa filmy. Pierwszy z nich pokazuje jak doszło do zapłonu oparów palnej cieczy w czasie jej przelewani z beczki do zbiornika IBC. Z kolei drugi przedstawia potężne wyładowania elektrostatyczne powstałe w czasie pracy przenośnika taśmowego.

  1. [Studium przypadku] – zapłon obłoku pyłu spowodowany elektrycznością statyczną
  2. [FILM] – wyładowanie elektrostatyczne doprowadziło do zapłonu i wybuchu oparów palnej cieczy
  3. [Film] – potężne wyładowania elektrostatyczne podczas prac przenośnika taśmowego