

W ostatnim czasie inżynierowie GRUPY WOLFF wykonali dwie nietypowe realizacje z zakresu uziemień elektrostatycznych.
Pierwsze zlecenie dotyczyło dostawy i montażu dwóch systemów kontroli uziemienia cystern z uwzględnieniem blokady zaworu, która będzie możliwa tylko i wyłącznie przy konkretnym rozładunku materiału.
Stanowiska rozładunku autocystern, do których dostarczane są palne i wybuchowe substancje, wyposaża się w tzw. systemy kontroli uziemienia. Ich zadanie polega na odprowadzeniu z pojazdu nagromadzonych ładunków elektrostatycznych, co ogranicza ryzyko przeskoku iskry elektrostatycznej, która mogłaby doprowadzić do zapłonu atmosfery wybuchowej.
Dostarczony przez GRUPĘ WOLFF system nie tylko informuje operatora o stanie uziemienia w sposób wizualny, ale także posiada styki bezpotencjałowe, które służą do sterowania zaworem umożliwiającym rozładunek – system nie zezwala na otwarcie zaworu, dopóki nie wykryje, że cysterna jest uziemiona w sposób prawidłowy.
W zakładzie, dla którego zrealizowano dostawę, znajdują się dwa niezależne układy rozładunkowe cystern samochodowych. Rozładunki te prowadzone są za pomocą układów przygotowania powietrza.
Na każdym z projektowanych stanowisk rozładowywane będą zarówno substancje palne, dla których jest wymagana kontrola ciągłości uziemienia, jak również takie, które nie stwarzają zagrożenia wybuchowego. Klient poszukiwał rozwiązania, które w przypadku rozładunku cysterny z medium niewybuchowym umożliwi otwarcie blokowanego zaworu z pominięciem badania pojemności elektrycznej cysterny.
Inżynierowie GRUPY WOLFF wykonali więc dodatkowy układ automatyki, który pozwalał będzie na wyłączenie blokady poprzez specjalną stacyjkę zabezpieczoną kluczykiem. W ten sposób zminimalizowane zostało ryzyko wyłączenia blokady przez osoby nieupoważnione.
Drugie zlecenie dotyczyło dostawy i montażu systemu do odprowadzania ładunków elektrostatycznych z pojazdów wyładowujących pył drzewny.
Poza standardowymi funkcjami systemu uziemienia Earth Rite Plus, Klient wymagał, by był on wyposażony w sygnalizację dźwiękową, która w sposób wyraźny (tj. nie tylko za pośrednictwem diody LED) będzie wskazywała zerwanie uziemienia. W tym przypadku zdecydowano o zastosowaniu dodatkowego układu automatyki. Zlecenie wymagało indywidualnego projektu sterowania układem, który został zespolony z systemem kontroli uziemienia.
W efekcie wykonanych prac system uziemienia został skalibrowany z sygnalizacją dźwiękową, która w przypadku zerwania połączenia, np. odłączenia uziemienia, będzie wyzwalała ciągły sygnał dźwiękowy.
Dzięki temu rozwiązaniu obsługa będzie miała zwiększoną kontrolę nad stanem uziemienia cystern przy rozładunkach.