Magnetyczne zaciski do uziemienia składają się z korpusu wykonanego ze stali nierdzewnej (A2/SS304) z integralnym uchwytem, magnesów neodymowych zapewniających stały kontakt z uziemianym przedmiotem / urządzeniem oraz ostrych zębów z węglika wolframu. Umożliwiają osiągnięcie połączenia uziemiającego tam, gdzie proces nie pozwala na zamontowanie tradycyjnego zacisku, jak w przypadku napełniania zamkniętych beczek lub gdy pokrywy mieszające przeszkadzają w osiągnięciu trwałej ochrony.

Uziemienie beczek i pojemników:

  • o płaskiej lub zakrzywionej powierzchni
  • zawsze, kiedy nie da się uzyskać odpowiednio szerokiego rozwarcia szczęk klasycznego zacisku

Certyfikaty i zgodność

Klamra uziemiająca z certyfikatem ATEX
Uziemienie z certyfikatem IECEx
Norma PN-EN 13463

Kiedy stosować magnetyczne zaciski do uziemienia?

Mocowanie sprężynowych zacisków do uziemienia do płaskiej lub zakrzywionej powierzchni nie jest zazwyczaj możliwe, np. do korpusu beczki w celu jej uziemienia. W takich sytuacjach niezbędne stają się magnetyczne zaciski do uziemienia. Niwelują one przeszkody w pewnym mocowaniu i zapewniają stały przepływ ładunków elektrostatycznych.

VESX50-IP będzie najlepszym wyborem w sytuacjach, w których nie ma oczywistego punktu połączenia z elementem instalacji lub jest on zbyt duży dla rozwarcia szczęk standardowego zacisku

Magnesy to bezpieczeństwo montażu i ochrona przed zerwaniem przepływu ładunków elektrostatycznych

Zastosowane magnesy neodymowe są najsilniejszym typem magnesu stałego dostępnym do celów przemysłowych. Każdy magnes może wytrzymać obciążenie 25 kg. Należy jednak pamiętać, że jest ono nieco zmniejszone po umieszczeniu zacisku ze względu na szczelinę powietrzną i grubość metalowego korpusu wynoszącą 1 mm. Siła zacisku zależy również od grubości i rodzaju metalu, do którego zacisk jest mocowany w celu uziemienia.

Opis i charakterystyka budowy magnetycznych zacisków do uziemienia

W korpusie urządzenia znajdują się dwa magnesy neodymowe oraz kable łączące. Oba magnesy silnie przyciągają powierzchnie zawierające żelazo, co pozwala dwóm sprężynującym zębom z węglika wolframu zagłębić się w nie, zapewnić kontakt i dobre połączenie o niskiej rezystancji.

Zęby klamry uziemiającej

Zaciski do uziemienia z zębami z węglika wolframu

Dlaczego producent zdecydował się właśnie na ten materiał? Ponieważ węglik wolframu jest jednym z najtwardszych materiałów używanych obecnie w przemyśle. Gwarantuje długotrwałą żywotność produktu oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa. Zęby pozostają ostre przez bardzo długi czas. Stosowane dodatkowo w połączeniu z bardzo silnymi magnesami neodymowymi, mają zdolność ciągłego przebijania się zacisku do uziemienia przez powłoki, rdzę lub osady produktów, z którymi zwykły zacisk typu Alligator lub zacisk spawalniczy miałby problemy.

Test niszczący uziemienia elektrostatycznego

Wytrzymałość potwierdzona testami

Wytrzymałość zębów z węglika wolframu do skutecznego uziemienia potwierdził nasz test (zobacz film). Okazało się, że nawet bardzo mocne uderzenie młotkiem w zaostrzony ząb nie pozostawiło na nim żadnych śladów. Dla porównania wykonaliśmy drugi test z wykorzystaniem produktu ze stali. Jest to materiał najczęściej stosowany w konkurencyjnych rozwiązaniach do monitorowania uziemienia. Takie samo uderzenie całkowicie zniszczyło zęby. Początkowo ostry ząb ze stali zamienił się całkowicie płaski pręt. Czubek zęba utworzył płaską powierzchnię o średnicy około 3 mm.

Najważniejsze korzyści magnetycznych zacisków do uziemienia

Pewny kontakt

Mocne połączenie ostrych, sprężynujących zębów z węglika wolframu z siłą dwóch magnesów neodymowych gwarantuje, że powłoki, którymi pokryte są instalacje wymagające uziemienia, pozostałe osady z produktów lub korozja nie przeszkodzą zaciskom w nawiązaniu niskooporowego połączenia (≤10 Ohm) z uziemianym urządzeniem.

Ergonomia

2-biegunowe magnetyczne zaciski do uziemienia mają zintegrowany uchwyt, dzięki czemu łatwo je chwycić, założyć i zdjąć, gdy operatorzy muszą codziennie wykonywać powtarzające się połączenia uziemiające.

Zacisk na lata

Dodatkową wartość zapewnia odporna na korozję i wytrzymała mechanicznie konstrukcja ze stali nierdzewnej, która pomaga zmniejszyć długoterminowe koszty wymiany, typowe dla zacisków niższej jakości.