Kontroler uziemienia elektrostatycznego Bond-Rite REMOTE. Po podłączeniu w sposób ciągły monitoruje stan uziemienia w czasie napełniania i opróżniania beczek, zbiorników Ex-IBC, czy innych metalowych pojemników używanych w przemyśle. Urządzenie w czasie rzeczywistym dokonuje pomiaru wartości rezystancji uziemienia. Potwierdzeniem bezpieczeństwa procesu dla operatora jest migająca na jasnozielono dioda LED. Kontroler stanu uziemienia znajdzie zastosowanie w strefach zagrożenia wybuchem Ex ATEX, kiedy nie ma potrzeby automatycznego blokowania procesu napełniania i opróżniania zbiorników.

Alternatywa dla żabki samotestującej - czytaj dlaczego

Zestaw do monitorowania stanu uziemiania przeznaczony jest do montażu na ścianie. Stanowi alternatywę dla samotestującej żabki uziemiającej. W jej przypadku kontroler z diodą LED jest umieszczony bezpośrednio na klamrze. Jednakże w niektórych sytuacjach procesowych, dioda może zostać przysłonięta przez np. odkładający się pył. Wówczas dla zachowania bezpieczeństwa lepiej skorzystać z oferowanego poniżej urządzenia do pomiaru wartości rezystancji uziemienia. Co więcej, jeśli procesy produkcyjne zakładają korzystanie z urządzenia do pomiaru dłużej niż 6 godzin dziennie, zacisk samotestujący zasilany bateryjnie również należy zamienić na rozwiązanie zasilane z sieci.

Certyfikaty i zgodność

Klamra uziemiająca z certyfikatem ATEX
Uziemienie z certyfikatem IECEx
Norma PN-EN 13463

Kontroler uziemienia elektrostatycznego – zastosowanie dla produktów sypkich i cieczy

Przykładowe pojemniki procesowe, które poddasz monitorowaniu wartości rezystancji uziemienia:

Uziemienie beczek

Uziemienie kontenerów IBC

Uziemienie metalowych zbiorników

Pomiar rezystancji uziemienia w strefach zagrożenia wybuchu (Ex) podczas procesów:

Napełniania

Opróżniania

Mieszania

Przelewania

Przesypywania

Monitor uziemienia do montażu na ścianie, zasilany bateryjnie lub z sieci – Ty wybierasz

Kontroler uziemienia elektrostatycznego

Możesz zasilać z sieci do 10 zestawów urządzeń do kontroli i pomiaru rezystancji uziemienia wprost z jednej, iskrobezpiecznej skrzynki zasilającej Ex. Rozwiązanie to przyda Ci się do pomiaru, kiedy produkty do procesów produkcyjnych są pobierane z beczek, czy pojemników regularnie i bardzo często. Nie masz jak połączyć się do sieci, a potrzebujesz kontrolować uziemienie w strefie Ex? Bez problemu zamontujesz w dogodnym miejscu zestaw z zasilaniem bateryjnym. Pamiętaj jedynie, że jest on przeznaczony do eksploatacji maksymalnie przez 6 godzin dziennie. Możesz więc dowolnie wybrać sposób montażu bez martwienia się o źródło zasilania. Wiemy przecież, że hale produkcyjne są różnie zabudowywane, czy przebudowywane, a procesy przelewania, mieszania, czy napełniania, które dla bezpieczeństwa wybuchu (ATEX) wymagają pomiaru rezystancji uziemienia, odbywają się w różnych miejscach. Nie zawsze jest dostęp do zasilania z sieci, ale zawsze możesz dopasować rozwiązanie do pomiaru wartości rezystancji uziemienia do swoich potrzeb.

Z czego składa się zestaw do pomiaru rezystancji uziemienia do stref zagrożonych wybuchem Ex?

  • Skrzynka GRP (iskrobezpieczna Ex ATEX) z diodą LED i elektroniką do monitorowania rezystancji uziemienia
  • W przypadku pomiaru w warunkach korozyjnych i higienicznych skrzynka może być wykonana ze stali nierdzewnej.
  • W obudowie znajduje się zasilacz lub akumulator. Opcjonalnie dla zasilania z sieci możne być dostarczona skrzynka rozdzielająca zasilanie do maksymalnie 10 systemów.
  • Zacisk wykonany ze stali nierdzewnej, posiadający ostre zęby. Zapewniają pewność przebicia się przez warstwę rdzy, farby, lakieru itp.
  • Dwużyłowy przewód uziemiający spiralny o różnej długości. Umieszczony jest w osłonce hytrelowej. Zabezpiecza ona przewód przed uszkodzeniami mechanicznymi lub chemicznymi.

Pewna kontrola uziemienia dzięki klamrze z zębami z węglika wolframu

Co jeszcze odróżnia oferowane przez nas produkty kontroli i pomiaru rezystancji uziemienia? Zęby klamry uziemiającej wykonane z węglika wolframu. Zapewniają one pewne przebicie się przez warstwy brudu, rdzy, lakieru na uziemianych beczkach i pojemnikach. Dlaczego to jest takie ważne? Przypomnij sobie, jak w przemyśle przechowywane są różne pojemniki. To całkiem normalne, że niektóre z nich będą ubrudzone od farby, lakieru. Mogą być też pokryte różnymi warstwami innych produktów. Zastosowanie zacisków z zębami ze stali nierdzewnej może nie zapewnić bezpieczeństwa pomiaru. Zobacz nasz test porównawczy. Węglik wolframu jest jednym z najtrwalszych materiałów na ziemi. Odpowiednio zaostrzony zapewnia pewne przebicie się przez warstwy produktów, którymi pokryte są pojemniki. Zęby docierają więc bezpośrednio do metalowej obudowy pojemnika w celu uziemienia.

Pamiętaj, że zapewnienie bezpieczeństwa Ex ATEX w strefach zagrożenia wybuchu jest wymaganiem prawnym.  Wyładowania elektrostatyczne są natomiast jedną z najczęstszych przyczyn źródła zapłonu i wybuchu. Dlatego tak istotne jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa dla warunków pomiaru rezystancji uziemienia a strefach ATEX.

7 lat gwarancji na komponenty elektryczne

WAŻNE: od 01.01.2024 roku producent wydłużył okres trwania gwarancji na elementy elektryczne do 7 lat (84 miesiące). Wydłużony okres gwarancji dotyczy produktów zakupionych po 01.01.2024 r. W związku z tym gwarancja producenta obecnie wynosi:

  1. 12 miesięcy na elementy mechaniczne
  2. 84 miesiące na elementy elektryczne