System wykrywania i gaszenia iskier

Dla jednej z firm działających w sektorze ochrony środowiska i gospodarki odpadami GRUPA WOLFF dostarczyła, zamontowała i uruchomiła system wykrywania i gaszenia iskier w kanałach instalacji odpylającej.

W momencie, gdy detektor wykryje iskrę, przesyła sygnał do centrali i uaktywnia proces gaszenia, którego czas trwania zależny jest od ilości wykrytych iskier. Po wykryciu od 1 do 3 iskier centrala uaktywni proces gaszenia na 5 sekund. Gdy iskier będzie 4 i więcej, czas gaszenia zostanie wydłużony do 15 sekund. W przypadku aktywacji systemu zostanie uruchomiona sygnalizacja świetlno-dźwiękowa. Dzięki przekaźnikom w centrali możliwe jest wyłączenie urządzenia lub przesłanie sygnału o iskrach w dowolny punkt zakładu.

Ze względu na dużą siłę przenikania promieniowania podczerwonego, czujniki charakteryzują się dużą czułością także w układach o dużym zapyleniu.

Linie wykrywania i gaszenia iskier składają się z:

  • centrali sterującej,
  • detektorów iskier,
  • puszki przyłączeniowej,
  • zestawu gaśniczego.

W tego typu instalacjach środek gaśniczy stanowi woda z instalacji tryskaczowej lub hydrantowej zakładu. Warunkiem jest, by minimalne ciśnienie wody gaszącej wynosiło 5 barów, a wydatek – 150 l/min. W przypadku, gdy warunek ten nie może zostać spełniony należy zastosować hydrofor, dzięki czemu wytworzone zostanie odpowiednie ciśnienie wody niezbędne do prawidłowej pracy dysz gaśniczych.

Do weryfikacji aktualnego stanu systemu oraz ewentualnych zdarzeń posłużą czujniki ciśnienia i przepływu wody, które posiadają również funkcję sterowania pracą pompy i kontrolowania, czy proces gaszenia przebiega prawidłowo.

Należy dodać, że system zaprogramowany jest w taki sposób, aby w przypadku pojawienia się iskier proces gaszenia został uaktywniony automatycznie bez przerywania procesu produkcji.