Zabezpieczenia przeciwwybuchowe ATEX w cukrowni: spójny system bezpieczeństwa

Grupa WOLFF BOGDAN NOWAK
BOGDAN NOWAK – jestem do Twojej dyspozycji
Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

    Projekt

    Projekt
    Dostawa

    Dostawa
    Montaz

    Montaż
    Uruchomienie

    Uruchomienie
    Serwis

    Serwis

    Znamy wymagania ubezpieczycieli

    Od audytu ATEX po wdrożenie zabezpieczeń

    Zapewniamy serwis 24/7

     
     

    Proste finansowanie– zapłacimy za Twoją inwestycje

    Każdy zna zalety finansowania samochodów firmowych poprzez leasing. Od dziś w podobny sposób możesz finansować instalacje i urządzenia przemysłowe. GRUPA WOLFF wspólnie z Santander Leasing przygotowała specjalną ofertę finansowania.

    Modernizacja zabezpieczeń przeciwwybuchowych ATEX w cukrowni naszego klienta wymagała wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań, ale i praktycznego podejścia. Tak powstał spójny system bezpieczeństwa przeciwwybuchowego, który nie tylko spełnia wymogi prawne, ale także realnie podniósł poziom bezpieczeństwa w zakładzie.

    Wyzwanie:

    • Zabezpieczenia przeciwwybuchowe ATEX w cukrowni klienta były fragmentaryczne.
    • Największe zagrożenie stwarzały ewentualne wybuchy wtórne.
    • DZPW zawierało aż 60 zaleceń, w tym 22 dotyczące zabezpieczeń przeciwwybuchowych.

    Rozwiązanie:

    • Zoptymalizowaliśmy koszty projektu proponując nieszablonowe rozwiązanie eliminujące powstanie strefy zagrożenia wybuchem.
    • Zapewniliśmy zgodność z przepisami wdrażając zalecenia wskazane w DZPW.
    • Prace zrealizowaliśmy w ciągu 1 dnia, ograniczając przestój w zakładzie do minimum.

    Czy most, w którym brakuje przęseł, jest bezpieczną przeprawą? Na pierwszy rzut oka konstrukcja wydaje się stabilna, ale w rzeczywistości lepiej na nią nie wchodzić!

    Podobnie jest z zabezpieczeniami przeciwwybuchowymi ATEX w cukrowni. Dopiero, gdy wszystkie elementy są poprawnie dobrane i solidnie zainstalowane możemy mówić o „systemie”, a nie o zbiorze elementów. I tylko taki system zapewni realne bezpieczeństwo w zakładzie produkcyjnym, zwłaszcza tak narażonym na wybuchy pyłów, jak cukrownia.

    Skala zniszczeń po wybuchu w amerykańskiej rafinerii Imperial Sugar w 2008 roku. Źródło: CBS.com.

    Wyzwanie: fragmentaryczne zabezpieczenia to żadne zabezpieczenia

    Nasz klient, jeden z największych producentów cukru w Polsce, przez lata korzystał z różnych zabezpieczeń przeciwwybuchowych. Jednak audyt przeprowadzony w 2020 roku przez niezależną firmę wskazał aż 60 zaleceń, z których 22 dotyczyły stricte zabezpieczeń przeciwwybuchowych.

    Zasadniczy problem polegał na tym, że istniejące zabezpieczenia cukrowni przed wybuchem były fragmentaryczne. Przykładowo instalacje suszenia, segregacji i pakowania cukru miały tylko częściowe zabezpieczenia, w niektórych przypadkach niewłaściwie dobrane. Również instalacje odpylania połączone z silosami – newralgicznym punktem jeżeli chodzi o bezpieczeństwo wybuchowe w cukrowni – nie były odpowiednio zabezpieczone.

    Zagrożeniem było to, że w razie wybuchu fala uderzeniowa powstała w filtrze mogła cofnąć się do silosa, instalacji odpylającej i systemu napełniania big-bagów. O tym, jak bardzo niebezpieczne są takie wybuchy wtórne przekonali się właściciele amerykańskiej cukrowni Imperial Sugar.

    Źródło: Associated Press.

    Niesławny wybuch z 2008 roku kosztował życie czternastu osób. Osiem z nich zginęło na miejscu, a sześć w wyniku odniesionych poparzeń. Uszkodzeniu uległy silosy oraz otaczające je wieże. Zniszczony został południowy budynek pakowni oraz budynek, w którym pakowano palety. Poważne szkody dotknęły również część rafinacyjną. Więcej o katastrofie w Imperial Sugar oraz o wybuchach cukru przeczytasz w artykule „Wybuchowy cukier”.

    Rozwiązanie: wyeliminować zagrożenie wybuchem, ale bez zbędnych kosztów

    GRUPA WOLFF została wybrana do realizacji kluczowych prac zabezpieczających. Naszym zadaniem był dobór rozwiązania, dostawa, montaż i uruchomienie urządzeń. Prace zaczęliśmy od filtra wentylacyjnego silosu, którego jedynym zabezpieczeniem był panel dekompresyjny.

    Do zadania podeszliśmy niestandardowo: zamiast wymieniać duży wentylator za filtrem na taki, który byłby odpowiedni do pracy w strefie Ex, zaproponowaliśmy czujnik zapylenia Sintrol na kanale przed filtrem. Jego zadaniem jest automatycznie zatrzymać instalację w razie wykrycia nawet minimalnego stężenia pyłu. W ten sposób wyeliminowaliśmy możliwość powstania strefy zagrożenia wybuchem, i to bez kosztownej wymiany wentylatora na model spełniający normy Dyrektywy ATEX.

    czujnik zapylenia na instalacji

    Czujnik zapylenia na instalacji odpylającej. Foto: GRUPA WOLFF.

    Aby zapobiec przenoszeniu się (propagacji) wybuchu na sąsiednie urządzenia na wlocie do filtra zastosowaliśmy klapę zwrotną, a na wylocie – dozownik celkowy.

    Klapa zwrotna na instalacji odpylającej

    Klapa zwrotna na instalacji odpylającej. Foto: GRUPA WOLFF.

    W sumie w pierwszym etapie wdrożenia, zrealizowanym w 2023 roku, dostarczyliśmy dla naszego klienta kompleksowe zabezpieczenia zgodne z Dyrektywą ATEX dla dwóch filtrów: odpylania i klimatyzacji silosa. Dodatkowo zweryfikowaliśmy poprawność doboru paneli dekompresyjnych filtrów oraz dostarczyliśmy uziemienia pod przejezdne przenośniki cukru pod dnem silosa.

    Rok później, w drugim etapie prac, zabezpieczyliśmy kolejne trzy filtry odpylające – do instalacji suszenia, segregacji i pakowania cukru. Tam również zastosowaliśmy dozowniki celkowe, klapy zwrotne i czujniki zapylenia.

    Zabezpieczanie cukrowni przed wybuchem to strategiczny proces, nie jednorazowy projekt

    Dzięki elastycznemu podejściu i naszej eksperckiej wiedzy udało się wdrożyć zalecenia wskazane w audycie, a jednocześnie zoptymalizować koszty i czas realizacji. Zakład musiał zatrzymać każdą linię tylko na jeden dzień, co zminimalizowało straty produkcyjne. Audyt powdrożeniowy potwierdził skuteczność zastosowanych rozwiązań, a klient wyraził zadowolenie z efektów oraz z przebiegu współpracy.

    Cukrownia kontynuuje proces modernizacji. W kolejnych etapach zakład planuje zainstalować systemu tłumienia i izolacji wybuchu HRD na pięciu podnośnikach kubełkowych, a także zbiornik z filtrem obsługujący transport pneumatyczny cukru.

    Przypadek naszego klienta pokazuje, że strategiczne podejście do zabezpieczeń przeciwwybuchowych ATEX w cukrowni nie jest jednorazowym projektem, ale długofalowym zobowiązaniem do ochrony ludzi i procesu technologicznego.

    Potrzebujesz sprawdzonego partnera, który pomoże Ci zrealizować zalecenia DZPW? A może pomóc Ci zdobyć finansowanie zabezpieczeń ATEX w cukrowni? Zapraszamy do kontaktu – nasi eksperci pomogą Ci ułożyć harmonogram prac według priorytetów i dopasować do Twoich możliwości. Przeczytaj też historię naszego klienta – pokazuje ona jak wdrożyć zalecenia DZPW, aby nie zbankrutować.

    Darmowa konsultacja

    Odpowiem na Twoje pytania odnośnie odpowietrzenia wybuchu, a także innych form zabezpieczeń przeciwwybuchowych. Aby skorzystać z darmowej i w 100% niezobowiązującej konsultacji wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz. Obok formularza wypisałem też przykłady pytań, które były już do nas kierowane.

    Grupa WOLFF BOGDAN NOWAK
    BOGDAN NOWAK – jestem do Twojej dyspozycji
    Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

    Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

      Projekt

      Projekt
      Dostawa

      Dostawa
      Montaz

      Montaż
      Uruchomienie

      Uruchomienie
      Serwis

      Serwis

      Przykładowe pytania

      Odpowietrzenie wybuchu:
      • Potrzebuję zabezpieczyć urządzenie wewnątrz hali, czy mogę zastosować panele dekompresyjne?
      • Czy klapę dekompresyjną skierowaną w stronę drogi można zabezpieczyć panelem kierunkowym?
      • W jaki sposób policzyć strefę bezpieczeństwa w przypadku paneli dekompresyjnych?
      Prewencja wybuchu oraz pozostałe formy zabezpieczeń przeciwwybuchowych:
      • Jakie mogę mieć zagrożenia związane z zapyleniem po czystej stronie jednostki filtracyjnej?
      • Czy klapa zwrotna może być stosowana również w systemie odciągów przeznaczonych do pyłów i wiórów drewnianych?
      • Czy prewencyjne niedopuszczanie do wybuchu/pożaru systemem gaszenia iskier może wyeliminować konieczność stosowania butli HRD?

      Darmowa konsultacja