Zakłady produkcyjne, gdzie przetwarzane są palne i wybuchowe pyły, gazy i ciecze, których pary są niebezpieczne, muszą eliminować potencjalne źródła zapłonu atmosfer wybuchowych. Jednym z takich źródeł są wyładowania elektrostatyczne. Mogą się one pojawić podczas procesów przelewania, przesypywania, czy transportu. Czasem są one realizowane w pojedynczych miejscach np. ręcznego poboru produktów z beczek. Innym razem procesy te są wykonywane automatycznie lub półautomatycznie i jednocześnie są połączone z różnymi maszynami, tworząc spójne linie technologiczne. Do ochrony tego typu maszyn i urządzeń przed wyładowaniami elektrostatycznymi warto zastosować indywidualnie dobrane systemy uziemień.
Uziemienie maszyn u klienta z branży opakowań
Przykładem takich urządzeń wymagających uziemienia może być maszyna drukująca i jej poszczególne komponenty pracujące w firmie z branży opakowań głównie dla przemysłu spożywczego. Tego typu systemy uziemienia dostarczyliśmy dla naszego wieloletniego klienta.
Nowa maszyna naszego klienta składała się m.in. z dwunastu stanowisk drukujących. Podłączone do nich są metalowe beczki z farbami (tzw. hoboki). Do uziemienia hoboków zastosowaliśmy proste zaciski ze stali nierdzewnej. Ostre zęby zacisków, wykonane z węglika wolframu, zapewniają skutecznie przebicie przez znajdujące się na beczkach zanieczyszczenia np. z zaschniętej farby.
(Ex)presowy dobór systemów uziemienia Ex ATEX
Na podstawie wizyty lub analizy przesłanych zdjęć z Twojego zakładu:
(Ex)presowy dobór systemów uziemienia Ex ATEX
Na podstawie wizyty lub analizy przesłanych zdjęć z Twojego zakładu:
Uziemienie wielu elementów maszyn i urządzeń
Ponadto do maszyny była podłączona stacja dozowania rozpuszczalników. Zamontowaliśmy do niej systemy uziemienia zasilane bateryjnie. W porównaniu do zwykłych zacisków, systemy uziemień są bardziej zaawansowanym elementem bezpieczeństwa przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Monitorują one na bieżąco stan uziemienia. Składają się one z jednostki monitorującej z wbudowaną diodą LED sygnalizującą poprawny stan uziemienia, spiralnego przewodu uziemiającego oraz zacisku.
Zastosowane uziemienia zapewnią bezpieczne odprowadzenie ładunków elektrostatycznych z przewodzących części maszyn i urządzeń technologicznych, co zniweluje możliwość wystąpienia niebezpiecznych wyładowań.
Uziemienia elektrostatyczne zawsze podpinaj przed rozpoczęciem procesu!
Należy pamiętać, aby czynność uziemiania elementów układu (maszyn i urządzeń) realizować przed rozpoczęciem procesów dozowania, mieszania, przelewania, przesypywania itp. W przypadku, gdy będzie to wykonywane w trakcie przeprowadzania czynności technologicznych, zbliżenie uziemionego przewodnika do ścianki pojemnika, która zdążyła już zostać naelektryzowana, może doprowadzić do przeskoku iskry.