Uziemienia w celu uniknięcia wybuchu
Procesy technologiczne w zakładach produkcyjnych mogą generować ładunki elektrostatyczne. Kiedy dochodzi do tego na powierzchni stałych elementów instalacji, z reguły bezpieczeństwo jest zachowane. Najczęściej bowiem są one na stałe podłączone do uziemienia hali produkcyjnej – bezpośrednio lub przez stałe połączenia uziemiające. Zupełnie inna sytuacja ma miejsce, kiedy mowa o przenośnych oraz ruchomych elementach instalacji procesowych. W ich przypadku należy stosować dostosowane do procesów systemy kontroli uziemienia.
Kiedy należy stosować systemy kontroli uziemienia ruchomych elementów instalacji procesowych?
Najprościej jest odpowiedzieć, że zawsze wtedy, kiedy zgodnie z wymogami dyrektywy ATEX zachodzi konieczność eliminacji potencjalnych źródeł zapłonu atmosfery wybuchowej. Ochronę przed elektrycznością statyczną trzeba więc stosować wówczas, gdy w procesach technologicznych używane są palne i wybuchowe pyły, gazy i ciecze łatwopalne, których pary mogą tworzyć atmosfery wybuchowe. Właśnie ta ostatnia sytuacja, czyli wykorzystywanie łatwopalnych cieczy, miała miejsce u naszego klienta, który poprosił nas o wsparcie w zakresie doboru i dostawy systemów kontroli uziemienia.
(Ex)presowy dobór systemów uziemienia Ex ATEX
Na podstawie wizyty lub analizy przesłanych zdjęć z Twojego zakładu:
(Ex)presowy dobór systemów uziemienia Ex ATEX
Na podstawie wizyty lub analizy przesłanych zdjęć z Twojego zakładu:
Uziemienie przelewania cieczy z beczek i zbiorników
Polski odział międzynarodowego potentata w produkcji szerokiej gamy opakowań (sztywnych oraz miękkich) głównie dla przemysłu spożywczego, poprosił nas o dobór systemów kontroli uziemienia przelewania cieczy z beczek i zbiorników. Tarcie cieczy występujące podczas tych procesów akumuluje ładunki elektrostatyczne. W sytuacji, kiedy pary tych cieczy mogą tworzyć atmosfery wybuchowe, uziemienie przelewania tych cieczy jest niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa wybuchowego (atex).
Zakres dostaw urządzeń do uziemienia przelewania łatwopalnych cieczy
Dostarczyliśmy i zamontowaliśmy 42 kompletne systemy kontroli uziemienia przelewania ze zbiorników i beczek. Dodatkowo zrealizowaliśmy także dostawę kilkudziesięciu specjalnych zacisków uziemiających wraz z przewodami. Pozwoliło to zapewnić ochronę dla wszystkich beczek i zbiorników wykorzystywanych w zakładzie naszego klienta.
Systemy kontroli uziemienia wyposażone są w naścienną jednostkę monitorującą, przewody uziemiające i zaciski. Dla tych ostatnich wykonaliśmy wiele modyfikacji na specjalne zamówienie klienta, o czym piszemy poniżej. Warto wcześniej wspomnieć jednak o tym, że każda jednostka monitorująca stan uziemienia jest wyposażona w diodę LED. Gdy miga ona jasnozielonym światłem, operator otrzymuje potwierdzenie, że proces uziemienia przelewania z beczek i zbiorników podlega pełnej ochronie przed wyładowaniami elektrostatycznymi.
Indywidualna modyfikacja pod systemy kontroli uziemienia przelewania cieczy z beczek i zbiorników
Kiedy w zakładzie produkcyjnym dochodzi do konieczności uziemienia przelewania łatwopalnych cieczy z beczek, często problematyczna w uzyskaniu skutecznego uziemienia okazuje się sama beczka. Nie zawsze jest gdzie podpiąć do niej zacisk uziemiający. Z tego względu wykonaliśmy specjalną modyfikację zacisków dla systemów kontroli uziemienia zainstalowanych w zakładzie przemysłowym naszego klienta.
Zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy specjalne obejmy dla beczek wyposażone w ostre zęby. Umożliwiały one skuteczne przebicie się przez powłoki izolujące lub też zanieczyszczenia po całym obwodzie uziemianych beczek.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że zamówienie to było realizowane jeszcze przed tym, kiedy na rynku pojawiły się magnetyczne zaciski do uziemienia, które eliminowały problem zauważony w zakładzie naszego klienta.