FILM – wybuch w zakładach silikonowych doszczętnie zniszczył fabrykę – poznaj prawdopodobna przyczynę

Grupa WOLFF SEBASTIAN SŁABOSZEWSKI
SEBASTIAN SŁABOSZEWSKI – jestem do Twojej dyspozycji
Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

  Girl in a jacket

  Projekt
  Girl in a jacket

  Dostawa
  Girl in a jacket

  Montaż
  Girl in a jacket

  Uruchomienie
  Girl in a jacket

  Serwis
  Prawdopodobnie wybuch wodoru zniszczył zakład produkujący silikony

  W piątek doszło do potężnego wybuchu w zakładzie AB Specialty Silicones. W zdarzeniu śmierć poniosło trzech z dziewięciu pracujących w danej chwili pracowników firmy. Zakład produkcyjny został doszczętnie zniszczony.

  Służby oceniały zakład jako bezpieczny

  Choć przedstawiciele miejscowej straży pożarnej podkreślają, że zakład należał do wyjątkowo bezpiecznych, gdzie praktycznie nie odnotowywano wykroczeń z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, to przewodnik pt. „Hydrogen-Bonded Silicon Compounds” jasno wskazuje, że stosowane w produkcji silikonów półprodukty określane mianem SiH (Hydrogen-Bonded Silicon Compounds) w pewnych warunkach mogą być źródłem gwałtownej emisji skrajnie wybuchowego wodoru.

  Co jednak z wodorem?

  Część substancji z grupy SiH może emitować wodór w normalnych warunkach w sposób ciągły. Inne w wyniku reakcji m.in. z mocnymi kwasami lub zasadami, aminami, czy pierwszo- lub drugorzędowymi alkoholami. Świadkowie zdarzenia wspominali, że przed wybuchem część pracowników próbowała ewakuować budynek, ponieważ w instalacji procesowej „coś poszło nie tak”.

  Podobne zdarzenie w Japonii

  W 2014 roku do podobnego zdarzenia doszło w fabryce w Japonii. Jako pośrednią przyczynę wybuchu wskazano reakcję w wyniku, której doszło do uwolnienia skrajnie wybuchowego wodoru. Do zdarzenia doszło w fabryce Mitsubishi Materials Corp. podczas czyszczenia wymiennika ciepła, w którym znajdowały się pozostałości trichlorosilanu (HSiCl3). Związek ten reaguje m.in. z wodą, roztworami zawierającymi wodę, a nawet z wilgocią z powietrza wytwarzając przy tym ciepło, wodór oraz kwas solny. W zdarzeniu śmierć poniosło pięciu pracowników firmy.

  SPRAWDŹ OFERTĘ

  Zabezpieczenia przeciwwybuchowe

  W zakresie zabezpieczeń przeciwwybuchowych nasze działania obejmują audyt instalacji zagrożonych wybuchem pod kątem spełnienia wymogów dyrektywy ATEX, obliczenia odporności konstrukcyjnej urządzeń i aparatów zagrożonych wybuchem, zabezpieczenie instalacji przed skutkami wybuchu, opracowanie powykonawczej oceny ryzyka wybuchu oraz przeprowadzenie szkolenia zarówno z obsługi wdrożonych systemów, jak również pracy w strefach zagrożonych wybuchem.
  Kliknij poniżej i sprawdź naszą ofertę w tym zakresie.

  WYŚLIJ ZAPYTANIE

  Grupa WOLFF
  SEBASTIAN SŁABOSZEWSKI- jestem do Twojej dyspozycji

  Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu
  Nie odbieram? Kliknij!
  Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail - na pewno odpowiem,
  lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

    Temat wiadomości

    Imię i nazwisko (wymagane)

    Nazwa firmy (wymagane)

    E-mail firmowy (wymagane)

    Telefon firmowy (wymagane)

    Treść wiadomości

    Załącz plik