Kompleksowe zabezpieczenie przeciwwybuchowe nowo dostarczonej linii przyjęcia i magazynowania sypkich produktów spożywczych

Grupa WOLFF SEBASTIAN SŁABOSZEWSKI
SEBASTIAN SŁABOSZEWSKI – jestem do Twojej dyspozycji
Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

  Projekt

  Projekt
  Dostawa

  Dostawa
  Montaz

  Montaż
  Uruchomienie

  Uruchomienie
  Serwis

  Serwis

  W połowie września br. jeden z największych koncernów spożywczych zgłosił się do GRUPY WOLFF z prośbą o kompleksowe zabezpieczenie przeciwwybuchowe nowo dostarczonej linii przyjęcia i magazynowania sypkich produktów spożywczych. GRUPA WOLFF zabezpieczała w tym zakładzie już dwadzieścia instalacji i w tym konkretnym zapytaniu nie byłoby nic niezwykłego, gdyby nie czas jaki otrzymaliśmy na realizację zadania, tj. 3 tygodnie.

  Ze względu na zakontraktowane przez klienta terminy dostawy surowców na początek października, dzień przekazania instalacji do eksploatacji nie mógł ulec zmianie. W ekstremalnie krótkim terminie wymagane było skoordynowanie ze sobą kilku działów – handlowego, projektowego oraz montażowego. Dodatkowym utrudnieniem było to, że system nie mógł zostać dostarczony w wersji standardowej, a w wersji higienicznej. W sprawnym działaniu, koordynacji oraz kontroli informacji jak i zasobów pomógł nam będący na ukończeniu wdrożenia System ISO 9001:2015 oraz ponad 20-letnie doświadczenie naszego zespołu.

  Standardowo prace rozpoczęliśmy od projektu. Klient, ze względu na lokalizację i typ instalacji, zdecydował się na system tłumienia i odsprzęgania wybuchu typu HRD w wersji higienicznej. Obliczenia, dobór stosownych komponentów, wykonanie projektu jak i uzyskanie niezbędnych akceptacji i podpisów zajęło GRUPIE WOLFF niecałe 3 dni robocze. Oczywiście wszystko odbywało się zgodnie wymogami Dyrektywy ATEX oraz ISO 9001.

  Już podczas trwania prac projektowych przystąpiono do kompletacji komponentów systemu HRD. Dostawy ze względów logistycznych podzielone zostały na dwa etapy. Następnego dnia po akceptacji dokumentacji systemu przeciwwybuchowego HRD, czyli w ciągu 4 dni od zamówienia, na obiekt zostały wysłane komponenty niezbędne do wykonania pre-instalacji systemu. Kolejna, główna dostawa komponentów systemu odbyła się tydzień później.

  Na 5 dni przed terminem oddania instalacji do użytkowania zakończyły się prace pre-instalacyjne mechaniczne, elektryczne i AKPiA. Brygada działu serwisu i montaży przystąpiła do zabudowy oraz podłączenia komponentów systemu tłumienia i odsprzęgania wybuchu typu HRD, w którego skład wchodzą dynamiczne czujniki ciśnienia MEX / FAB, czujniki płomieni IR-11, butle z czynnikiem gaszącym typu E-HRD, a także centrala sterująca EX100.1, która podczas kolejnej rozbudowy instalacji, planowanej na rok 2017, zostanie zamieniona na wielostrefową centralę EX-8000.

  Po przeprowadzeniu szkolenia dla nowych pracowników klienta oraz wykonaniu testów systemu, instalacja została przekazana klientowi do ruchu w wymaganym przez kontrakt terminie.

  Modelowe podejście do bezpieczeństwa wybuchowego w zakładzie przemysłowym

  Audyt ATEX

  Krok 1
  Audyt ATEX

  Podczas Audytu ATEX zwrócimy uwagę na braki w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego i wskażemy zadania, które należy wykonać w pierwszej kolejności, aby najmocniej przełożyły się na poprawę bezpieczeństwa.

  koncepcja-ochrony-instalacji-przed-wybuchem-atex

  Krok 2
  Koncepcja ochrony

  Wynikiem Audytu ATEX jest także wstępna koncepcja ochrony instalacji przed wybuchem. Pozwala ona oszacować koszty zabezpieczeń. Po badaniu parametrów wybuchowości pyłu z instalacji przechodzimy do finalnej koncepcji i projektu.

  Krok 3
  Projekt i dobór zabezpieczeń

  Po akceptacji koncepcji i zbadaniu parametrów wybuchowości pyłu z instalacji przystępujemy do finalnego doboru zabezpieczeń przeciwwybuchowych i stworzenia projektu uwzględniającego wszystkie wymagane zmiany na produkcji.

  Fot. 3. Zabudowany taśmociąg dostarczający miał węglowy z hali węgla do zbiornika miału węglowego, zabezpieczony za pomocą systemu odsprzęgania wybuchu typu HRD na zasypie do zbiornika.

  Krok 4
  Dostawa i montaż “pod klucz”

  Koordynujemy cały proces dostawy i montażu zabezpieczeń. Posiadamy własne zespoły montażowe i serwisowe posiadające doświadczenie w realizowaniu montażu bez konieczności zatrzymania pracy zakładu inwestora.

  Krok 5
  Wykonanie ORW i DZPW

  Przeprowadzamy powykonawczą Ocenę Ryzyka Wybuchu i sporządzamy (lub aktualizujemy) Dokument Zabezpieczenia Przed Wybuchem. Zwykle przeprowadzamy również szkolenia dla załogi z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego.

  Zabezpiecz swoją instalację.

  Darmowa konsultacja

  Odpowiem na Twoje pytania odnośnie możliwych form zabezpieczeń przeciwwybuchowych. Aby skorzystać z darmowej i w 100% niezobowiązującej konsultacji wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz. Obok formularza wypisałem też przykłady pytań, które były już do nas kierowane.

  Grupa WOLFF SEBASTIAN SŁABOSZEWSKI
  SEBASTIAN SŁABOSZEWSKI – jestem do Twojej dyspozycji
  Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

  Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

   Projekt

   Projekt
   Dostawa

   Dostawa
   Montaz

   Montaż
   Uruchomienie

   Uruchomienie
   Serwis

   Serwis

   Przykładowe pytania

   Zabezpieczenia przeciwwybuchowe:
   • Czy klapa zwrotna może być stosowana również w systemie odciągów przeznaczonych do pyłów i wiórów drewnianych?
   • Kiedy można stosować panele dekompresyjne w pomieszczeniu?
   • W jaki sposób wyznaczana jest strefa bezpieczeństwa w obrębie chronionego aparatu?
   Prewencja wybuchu:
   • Jakie mogę mieć zagrożenia związane z zapyleniem po czystej stronie jednostki filtracyjnej?
   • Kiedy należy stosować uziemienia elektrostatyczne?
   • Czy prewencyjne niedopuszczanie do wybuchu/pożaru systemem gaszenia iskier może wyeliminować konieczność stosowania butli HRD?

   Darmowa konsultacja