Dokument Zabezpieczenia Przed Wybuchem dla linii procesowej obróbki ziarna kukurydzy

MARIUSZ BALICKI – jestem do Twojej dyspozycji
Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

    Projekt

    Projekt
    Dostawa

    Dostawa
    Montaz

    Montaż
    Uruchomienie

    Uruchomienie
    Serwis

    Serwis

    W ostatnim czasie specjaliści ATEX opracowali Dokument Zabezpieczenia Przed Wybuchem dla linii procesowej obróbki ziarna kukurydzy. Prace zostały zrealizowane w ramach dostosowania zakładu produkującego wyroby kukurydziane do wymogów prawa unijnego oraz polskiego.

    Ocena ryzyka wybuchu obejmowała układ przyjęcia ziarna kukurydzy na teren zakładu, urządzenia mielenia, przesiewania, magazynowania oraz instalacje wydawania produktów gotowych do cystern samochodowych, a także pakowania produktów gotowych do worków. Na terenie zakładu zagrożenie wybuchem w obszarze analizowanej instalacji wynikało z obecności pyłów powstałych w wyniku rozdrabniania, transportu i mielenia ziaren kukurydzy.

    Pyły powstałe w wyniku mielenia ziarna kukurydzy charakteryzują się wysokim ciśnieniem wybuchu Pmax i umiarkowaną dynamiką wybuchu Kst. Należy je zatem zaliczyć do klasy wybuchowości St1. Uzyskana wartość MEZ oznacza, że pyły te mogą ulec zapłonowi, który może być wywołany przez niektóre typy wyładowań elektrostatycznych.

    W dokumencie zestawiono informacje na temat środków ochronnych stosowanych w obszarze analizowanych instalacji, które mają zapobiegać występowaniu zagrożenia wybuchem oraz ograniczać szkodliwe skutki ewentualnego wybuchu. Stan istniejący układu poddano analizie i ocenie ryzyka metodą jakościową. Wskazano na obowiązkowe działania korygujące, mające na celu poprawę poziomu bezpieczeństwa w zakładzie.

    Modelowe podejście do bezpieczeństwa wybuchowego w zakładzie przemysłowym

    Audyt ATEX

    Krok 1
    Audyt ATEX

    Podczas Audytu ATEX zwrócimy uwagę na braki w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego i wskażemy zadania, które należy wykonać w pierwszej kolejności, aby najmocniej przełożyły się na poprawę bezpieczeństwa.

    koncepcja-ochrony-instalacji-przed-wybuchem-atex

    Krok 2
    Koncepcja ochrony

    Wynikiem Audytu ATEX jest także wstępna koncepcja ochrony instalacji przed wybuchem. Pozwala ona oszacować koszty zabezpieczeń. Po badaniu parametrów wybuchowości pyłu z instalacji przechodzimy do finalnej koncepcji i projektu.

    Krok 3
    Projekt i dobór zabezpieczeń

    Po akceptacji koncepcji i zbadaniu parametrów wybuchowości pyłu z instalacji przystępujemy do finalnego doboru zabezpieczeń przeciwwybuchowych i stworzenia projektu uwzględniającego wszystkie wymagane zmiany na produkcji.

    Fot. 3. Zabudowany taśmociąg dostarczający miał węglowy z hali węgla do zbiornika miału węglowego, zabezpieczony za pomocą systemu odsprzęgania wybuchu typu HRD na zasypie do zbiornika.

    Krok 4
    Dostawa i montaż “pod klucz”

    Koordynujemy cały proces dostawy i montażu zabezpieczeń. Posiadamy własne zespoły montażowe i serwisowe posiadające doświadczenie w realizowaniu montażu bez konieczności zatrzymania pracy zakładu inwestora.

    Krok 5
    Wykonanie ORW i DZPW

    Przeprowadzamy powykonawczą Ocenę Ryzyka Wybuchu i sporządzamy (lub aktualizujemy) Dokument Zabezpieczenia Przed Wybuchem. Zwykle przeprowadzamy również szkolenia dla załogi z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego.

    Zabezpiecz swoją instalację.

    Darmowa konsultacja

    Odpowiem na Twoje pytania odnośnie zagrożeń związanych z wykorzystywaniem palnych i wybuchowych pyłów na produkcji i realizacją wymagań Dyrektywy ATEX.  Aby skorzystać z darmowej i w 100% niezobowiązującej konsultacji wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz. Obok formularza wypisałem też przykłady pytań, które były już do nas kierowane.

    MARIUSZ BALICKI – jestem do Twojej dyspozycji
    Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

    Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

      Projekt

      Projekt
      Dostawa

      Dostawa
      Montaz

      Montaż
      Uruchomienie

      Uruchomienie
      Serwis

      Serwis

      Przykładowe pytania

      Wymagania Dyrektywy ATEX:
      • Czy mój pył jest wybuchowy?
      • Kiedy należy wykonać Dokument Zabezpieczania Przed Wybuchem, a kiedy warto zacząć od Audytu ATEX? 
      • W jaki sposób wyznaczana jest strefa bezpieczeństwa w obrębie chronionego aparatu?
      Zabezpieczenia przeciwwybuchowe:
      • Czy prewencyjne niedopuszczanie do wybuchu/pożaru systemem gaszenia iskier może wyeliminować konieczność stosowania butli HRD?
      • Czy klapę dekompresyjną skierowaną w stronę drogi można zabezpieczyć panelem kierunkowym?
      • Czy klapa zwrotna może być stosowana również w systemie odciągów przeznaczonych do pyłów i wiórów drewnianych?

      Darmowa konsultacja