Zobacz jak wybuchowy jest pył cukru
Niniejsze testy zostały zrealizowane w ramach szkolenia jakie GRUPA WOLFF przeprowadziła dla koncernu Pfeifer & Langen. W czasie szkoleń z praktycznym pokazem wybuchów uczestnicy na własnej skórze mogą się przekonać jak potężna siła drzemie w pozornie niegroźnych substancjach. W tym przypadku mamy do czynienia z pyłem cukru, jednak podobne testy realizowane były z zastosowaniem pyłu herbaty, węgla, biomasy, kakao i wielu innych.
WYBUCH CUKRU - TEST PIERWSZY
Wybuch pyłu cukru w aparacie zabezpieczonym poprzez panel dekompresyjny. Brak układu odsprzęgania sprawia, że ciśnienie i kula ognia uchodzi z urządzenia nie tylko poprzez wspomniany panel ale także poprzez kanał, który w praktyce przemysłowej byłby połączony z innym urządzeniem. Jest to błędne rozwiązanie, które może doprowadzić do rozprzestrzenienia się wybuchu na sąsiednie aparaty.
WYBUCH CUKRU - TEST DRUGI
Analogiczny wybuch pyłu cukru w aparacie, który tym razem został zabezpieczonym poprzez panel dekompresyjny oraz układ odsprzęgania (niebieska klapa zwrotna na kanale). Jak można zauważyć wybuch został upuszczony wyłącznie poprzez panel dekompresyjny. Rozwiązanie to jest poprawne jednak należy pamiętać, że w obrębie panela należy wyznaczyć strefę niebezpieczną, w której nie powinni znajdować się ludzie, pojazdy oraz elementy instalacji.