Projektowanie zabezpieczeń przeciwwybuchowych

Grupa WOLFF BOGDAN NOWAK
BOGDAN NOWAK – jestem do Twojej dyspozycji
Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

  Projekt

  Projekt
  Dostawa

  Dostawa
  Montaz

  Montaż
  Uruchomienie

  Uruchomienie
  Serwis

  Serwis
  projektowanie-zabezpieczeń-przeciwwybuchowych-atex-ex

  Jakie urządzenia chronimy?

  Odpylanie

  projektowanie-zabezpieczeń-przeciwwybuchowych-dla-filtrów
  • filtry
  • cyklony
  • filtro-cyklony

  Magazynowanie

  projektowanie-zabezpieczeń-przeciwwybuchowych-dla-zbiorników-i-silosów
  • silosy
  • zasobniki
  • zbiorniki

  Układy transportowe

  projektowanie-zabezpieczeń-przeciwwybuchowych-dla-podnośnika-kubełkowego
  • podajniki kubełkowe
  • przenośniki i taśmociągi
  • rurociągi
  • przesypy

  Suszenie i mielenie

  projektowanie-zabezpieczeń-przeciwwybuchowych-dla-młynów
  • młyny:
   • kulowe
   • rolowo-misowe i inne
  • suszarnie:
   • rozpyłowe
   • fluidalne i inne

  Jakie systemy przeciwwybuchowe projektujemy i montujemy?

  Odciążenie wybuchu

  Odpowietrzenie wybuchu jest bardzo skuteczną metodą ochrony urządzeń i aparatów przed skutkami wybuchu. Jednak niedoświadczony projektant może bardzo łatwo popełnić różne błędy, ze względu na liczne ograniczenia poszczególnych systemów. Nasi projektanci dobrali i zaprojektowali systemy odpowietrzające wybuch dla tysięcy różnych urządzeń i aparatów zlokalizowanych w zakładach przemysłowych w Polsce i na świecie.

  panele-dekompresyjne

  Najtańsze zabezpieczenie do stosowania poza budynkami. Płomienie i ciśnienie są uwalniane do otoczenia (zagrożenie dla ludzi i urządzeń). Konieczność wytyczenia strefy niebezpiecznej.

  bezplomieniowe-odciazanie-wybuchu

  Zabezpieczenie jednokrotnego użytku do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Płomienie i ciśnienie NIE są uwalniane do otoczenia. Ograniczone ryzyko pożaru w aparacie po wybuchu.

  bezplomieniowe-odciazanie-wybuchu-evn

  Zabezpieczenie wielokrotnego użytku do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Płomienie i ciśnienie NIE są uwalniane do otoczenia. Minimalne ryzyko pożaru w aparacie po wybuchu.

  bezpłomieniowe odciążenie wybuchu EVN
  samozamykajace-sie-klapy-przeciwwybuchowe

  Zabezpieczenie dla węgla oraz paliw alternatywnych. Do stosowania na zewnątrz budynków. Płomienie i ciśnienie są uwalniane do otoczenia. Minimalne ryzyko pożaru w aparacie po wybuchu.

  Butle systemu tłumienia wybuchu - HRD

  Niezawodne i bez ograniczeń

  Projektujemy także najbardziej zaawansowane technicznie (a jednocześnie niezawodne i pozbawione ograniczeń systemów odpowietrzających) systemy tłumienia wybuchu. Jednocześnie są to systemy ochrony przeciwwybuchowej, które wymagają od projektanta posiadania szerokiego doświadczenia praktycznego – odpowiednie wyznaczenie miejsc montażu butli HRD oraz czujników ciśnienia i płomienia jest kluczowe do uzyskania pewnej i skutecznej ochrony przeciwwybuchowej.

  Zobacz także:

  Projektowanie izolacji wybuchu

  Izolacja jest wymaganym prawnie uzupełnieniem ochrony w przypadku każdego urządzenia, dla którego projektowane są systemy bezpieczeństwa wybuchowego. Jej zadaniem jest niedopuszczenie do rozprzestrzenienia się wybuchu na inne urządzenia i elementy instalacji procesowych oraz do otwartych przestrzeni produkcyjnych. Projekty systemów izolacji wybuchu są ściśle związane z chronionymi urządzeniami oraz dobranymi do ich zabezpieczenia systemami odpowietrzenia lub tłumienia wybuchu.

  Projektowanie systemów prewencyjnych

  Zgodnie z dyrektywą ATEX pracodawca w celu ochrony mienia oraz zdrowia i życia pracowników powinien wdrożyć środki prewencyjne oraz minimalizujące skutki wybuchu. Zajmując się kompleksowo doborem i projektowaniem zabezpieczeń przeciwwybuchowych, realizujemy także projekty systemów prewencyjnych. Należy jednak pamiętać, że choć środki prewencyjne są w stanie znacząco obniżyć ryzyko wybuchu, to nigdy nie są w stanie go w 100% wyeliminować. Z podobnym podejściem mamy do czynienia choćby w naszych autach. Mimo szeregu środków prewencyjnych jak choćby ABS, każdy samochód posiada zabezpieczenia niwelujące skutki wypadku, w skład których wchodzą poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa czy wzmocniona konstrukcja.

  Bogdan-nowak
  Nie jesteś pewien,
  który system będzie optymalny kosztowo, a zarazem zgodny z prawem?

  Zrealizowane projekty i koncepcje zabezpieczeń

  Nasza filozofia projektowania zabezpieczeń przeciwwybuchowych 

  Więcej niż tylko “projektowanie”

  Warto wyjaśnić, czym jest dla nas “projektowanie”. To nie tylko przygotowanie projektu wykonawczego składającego się z rysunków technicznych zabezpieczanych instalacji i koniecznych do zamontowania zabezpieczeń. W GRUPIE WOLFF zagadnienie to traktujemy znacznie szerzej, traktując bezpieczeństwo Twojego zakładu zawsze jako priorytetowe.

  wybuchowy wegiel i biomasa 1

  Koncepcja z wariantami

  Często przed przystąpieniem do prac projektowych prezentujemy koncepcję zawierającą warianty oparte o różne typy zabezpieczeń…

  wybuchowy wegiel i biomasa 2

  Projekt

  Projekty realizujemy zarówno dla obiektów nowopowstających jak i modernizowanych. Na tym etapie…

  wybuchowy wegiel i biomasa 3

  Realizacja

  Prace budowlane i montażowe rządzą się swoimi prawami, szczególnie kiedy prowadzimy je na terenie czynnych obiektów przemysłowych. Czasem wymagane są szybkie zmiany…

  Punkty krytyczne projektowania zabezpieczeń przeciwwybuchowych

  Perspektywa inwestora
  projektowanie instalacji przeciwpożarowych dla przemysłu

  Ryzyko niepoprawnego doboru zabezpieczeń

  Szczegóły ▾

  Krytyczne dla inwestora jest minimalizowanie ryzyka niepoprawnego doboru zabezpieczeń. Źle dobrane zabezpieczenia są tak samo groźne, jak brak zabezpieczeń. Poproś dostawcę o Audyt ATEX i zdobądź pisemne potwierdzenie ryzyka wybuchu w Twoim zakładzie wraz z proponowanym sposobem zabezpieczenia instalacji, powołując się na konkretne przepisy prawne i doświadczenie z podobnych realizacji.

  Ryzyko błędów w obliczeniach przy projektowaniu zabezpieczeń

  Szczegóły ▾

  Jak zdecydujesz o konkretnym sposobie zabezpieczenia maszyn i urządzeń przed skutkami wybuchu, kolejnym punktem krytycznym są obliczenia dostawcy. Będzie z nich wynikać np. wymagana powierzchnia dekompresji dla paneli odpowietrzających wybuch, lub miejsce montażu butli HRD na rurociągu w celu izolacji wybuchu. Błędy w obliczeniach będą skutkować niepoprawnym zadziałaniem zaprojektowanych zabezpieczeń. Musisz mieć więc pewność, że są one wykonane w certyfikowanym oprogramowaniu, a nie np. w excelu, w którym można łatwo popełnić błąd.

  projektowanie instalacji przeciwpożarowych dla przemysłu

  Brak lub błędne zaprojektowanie konstrukcji wsporczych

  Szczegóły ▾

  Poprawnie wykonane obliczenia z wykorzystaniem certyfikowanego oprogramowania wskażą również, czy istnieje konieczność zaprojektowania dodatkowych konstrukcji wsporczych. Z jednej strony mogą one zwiększać wytrzymałość konstrukcyjną chronionego urządzenia (zmniejszając tym samym np. wymaganą powierzchnię dekompresji), a z drugiej strony mogą one pomóc utrzymać zabezpieczenia, które niejednokrotnie ważą nawet kilkaset kilogramów, co obciąża całą konstrukcję chronionego urządzenia. Braki lub błędy na tym etapie mogą przyczynić się do katastrofalnych skutków nie tylko w przypadku wybuchu, ale i normalnego funkcjonowania chronionych instalacji.

  Braki lub błędy w projektowaniu adapterów

  Szczegóły ▾

  Wdrożenie zabezpieczeń przeciwwybuchowych często wymaga wymiany niektórych dotychczasowych podzespołów maszyn i urządzeń. Niestety nie da się ich najczęściej wymienić jeden do jednego. Aby to zrobić, należy zaprojektować indywidualnie dopasowane adaptery. W przeciwnym przypadku zakupione nowe podzespoły będę bezużyteczne i niemożliwe do zamontowania. Przykładem takich działań może być wymiana dozowników celkowych na takie, które są certyfikowane do pełnienia funkcji izolacji wybuchu.

  Brak zaprojektowania elektryki i elektrotechniki

  Szczegóły ▾

  Do poprawnego funkcjonowania wielu zabezpieczeń takich jak tłumienie wybuchu, aktywne systemy izolacji wybuchu, czy w przypadku systemów prewencyjnych takich jak wykrywanie i gaszenie iskier wymagane jest przeprowadzenie szeregu prac z zakresu elektryki i elektrotechniki. Systemy te funkcjonują w oparciu o czujniki i centrale sterujące, dlatego poprawne zaprojektowanie musi uwzględniać też całość niezbędnego okablowania i użycia elementów łączeniowych – a to wszystko z wykorzystaniem komponentów z certyfikatem ATEX. Pamiętaj więc, że zaprojektowanie samych zabezpieczeń to często nie wszystko, co musisz mieć zaprojektowane na terenie swojego zakładu.

  Brak wytycznych do samodzielnego montażu

  Szczegóły ▾

  Część klientów decyduje się wyłącznie na zakup poszczególnych zabezpieczeń i ich samodzielny montaż. Jest to możliwe np. w przypadku klap zwrotnych, paneli dekompresyjnych, bezpłomieniowego odciążania wybuchu i innych mniej skomplikowanych zabezpieczeń. Najczęściej jednak standardowa instrukcja montażu dostarczana wraz z urządzeniem przez producenta nie wystarcza do poprawnego zamontowania zakupionego zabezpieczenia. Jak już zostało wspomniane w poprzednich punktach, czasem wymagane jest zaprojektowanie dodatkowych konstrukcji wsporczych, czy adapterów. Zadbaj o to, aby dostawca przedstawił wraz z urządzeniem indywidualne wytyczne montażowe dostosowane do Twoich instalacji produkcyjnych, które chcesz chronić.

  Dlaczego klienci wybierają właśnie nas

  • projekt poprzedzamy koncepcją wraz z rekomendacjami – takie podejście pozwoli Ci podjęć świadomą decyzję uwzględniająca wszelkie “za” i “przeciw”
  • podajemy zalety i ograniczenia proponowanych rozwiązań – nie ma rozwiązań pozbawionych wad, jeśli jednak je poznasz będziesz mógł wybrać rozwiązanie optymalne w Twoim przypadku
  • wszelkie obliczenia wykonujemy na certyfikowanym oprogramowaniu – takie podejście daje pewność, że zabezpieczenia będą poprawnie dobrane, uwzględniając wytrzymałość konstrukcyjną chronionego aparatu i parametry wybuchowości pyłu
  • projektujemy wszelkie niezbędne konstrukcje wsporcze, adaptery i elektrykę – jednym słowem działamy kompleksowo po to, abyś nie musiał korzystać z usług wielu firm i tym samym być świadkiem często zdążających się przepychanek na temat odpowiedzialności za konkretne działania
  • montujemy i uruchamiamy systemy lub pozwalamy Tobie zamontować – posiadamy własne ekipy montażowe i serwisowe, dlatego od razu po przygotowaniu projektu możemy przystąpić do montażu. W przypadku niektórych prostych zabezpieczeń możesz zdecydować o ich samodzielnym montażu. Otrzymasz wtedy od nas komplet dokładnych wytycznych montażowych uwzględniających specyfikę Twojego zakładu przemysłowego
  projektowanie-bezpieczeństwa-wybuchowego

  Chroni Cię nasze ubezpieczenie

  Nie popełnia błędów tylko ten kto nic nie robi. I choć jakość realizowanych prac jest dla nas priorytetem, to całkowite wyeliminowanie błędu ludzkiego nie jest możliwe. Nieprzewidziane zatrzymanie produkcji, czy zanieczyszczenie produktu w czasie montażu systemu może skutkować sporymi stratami. Podobnie błąd w czasie projektowania i instalacji systemu przeciwwybuchowego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego też nasza polisa ubezpieczeniowa chroni zarówno nas jak i Twój zakład przed nieprzewidzianymi kosztami. Posiadamy prawdopodobnie najwyższą polisę na rynku.

  Dla kogo pracujemy

  Wiemy, że wybór partnera do współpracy to dla Ciebie spore wyzwanie i odpowiedzialność. Przez 30 lat zrealizowaliśmy tysiące zadań w zakładach w Polsce, Europie oraz odległych zakątkach Świata. Dzięki temu znamy wymogi, standardy i potrzeby przemysłu w tym w szczególności branży drzewnej, energetycznej, spożywczej, chemicznej i farmaceutycznej.

  Czym się kończy projektowanie, a potem wdrażanie każdego zabezpieczenia przez inną firmę?

  Ponad 30 skrzyń z 220 butlami tłumienia wybuchu nowego typu. Całość do zabezpieczenia dużego zakładu z branży drzewnej. To po dwóch innych zakładach w Europie kolejny projekt dla tego samego właściciela. Dlaczego my? Ważnym argumentem był fakt, że po wybuchu w jednym z zakładów tej firmy dopiero nasze systemy zadziałały prawidłowo, powstrzymując rozwój wybuchu. Było to możliwe, bo do kwestii bezpieczeństwa podchodzimy w myśl zasady: zero kompromisów.

  Mówią, że mądry Polak po szkodzie. W przypadku bezpieczeństwa wybuchowego i pożarowego to przysłowie nie ma jednak narodowości. Ten przykład dotyczy międzynarodowego koncernu z branży drzewnej. Wspomniany wyżej wybuch zniszczył dużą część zakładu. Straty szły w miliony. Stała produkcja. Skłamałbym gdybym powiedział, że zakład nie posiadał zabezpieczeń. Posiadał… ludzie naprawdę mieli świadomość zagrożenia… i działali tak jak potrafili i tak jak mogli.

  Niestety działania te z góry były skazane na niepowodzenie…

  • zabezpieczenia pochodziły od różnych dostawców
  • często zastosowane w sposób nielogiczny lub punktowy
  • co gorsze zdarzało się, że dostawcy szli na skróty… byle sprzedać.

  Darmowa konsultacja

  Odpowiem na Twoje pytania odnośnie odpowietrzenia wybuchu, a także innych form zabezpieczeń przeciwwybuchowych. Aby skorzystać z darmowej i w 100% niezobowiązującej konsultacji wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz. Obok formularza wypisałem też przykłady pytań, które były już do nas kierowane.

  Grupa WOLFF BOGDAN NOWAK
  BOGDAN NOWAK – jestem do Twojej dyspozycji
  Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu

  Nie odbieram? Kliknij! Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail – na pewno odpowiem, lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

   Projekt

   Projekt
   Dostawa

   Dostawa
   Montaz

   Montaż
   Uruchomienie

   Uruchomienie
   Serwis

   Serwis

   Przykładowe pytania

   Odpowietrzenie wybuchu:
   • Potrzebuję zabezpieczyć urządzenie wewnątrz hali, czy mogę zastosować panele dekompresyjne?
   • Czy klapę dekompresyjną skierowaną w stronę drogi można zabezpieczyć panelem kierunkowym?
   • W jaki sposób policzyć strefę bezpieczeństwa w przypadku paneli dekompresyjnych?
   Prewencja wybuchu oraz pozostałe formy zabezpieczeń przeciwwybuchowych:
   • Jakie mogę mieć zagrożenia związane z zapyleniem po czystej stronie jednostki filtracyjnej?
   • Czy klapa zwrotna może być stosowana również w systemie odciągów przeznaczonych do pyłów i wiórów drewnianych?
   • Czy prewencyjne niedopuszczanie do wybuchu/pożaru systemem gaszenia iskier może wyeliminować konieczność stosowania butli HRD?

   Darmowa konsultacja