TEMAT

134 mln złotych kary za wybuch pyłu drzewnego. Winni to dostawcy instalacji odpylania i zabezpieczeń oraz zakład produkcyjny.

Trzy firmy ukarane po wybuchu w zakładzie produkującym sklejki, w wyniku którego rannych zostało 7 osób (dwie zmarły). Sąd przyznał jednemu z rannych odszkodowanie w wysokości 134 mln złotych (39,7 mln dolarów). Dochodzenie wskazało trzech winnych zdarzenia: ? producenta instalacji odpylającej (51% kwoty) ? producenta systemu wykrywania i gaszenia iskier (26% kwoty) ? zakład produkcyjny, w którym doszło do wybuchu (23% kwoty)

Jak wskazano „Pomimo ryzyka wybuchu i deflagracji, które wynikało z obecności w procesie wysoce łatwopalnego pyłu oraz iskier, instalacja odpylająca, w tym system wykrywania i gaszenia iskier, nie spełniały licznych standardów branżowych ustanowionych przez National Fire Protection Association i FM Global.”

Nawet najlepsze systemy prewencyjne, które zostały wykonane zgodnie ze sztuką, nie eliminują ryzyka wybuchu. Trafioną analogią może tu być samochód, który również wyposaża się w różne układy zmniejszające ryzyko wypadku. Mimo to nie jesteśmy w stanie ich całkowicie wyeliminować. Stąd tak ważne są systemy niwelujące ich skutki. W autach są to m.in. poduszki powietrzne. W instalacjach przemysłowych zagrożonych wybuchem poduszką powietrzną są panele odciążające wybuch, bezpłomieniowe układy odpowietrzające oraz systemy tłumienia i odcinania wybuchu. Równie ważne, jeśli nie ważniejsze są szkolenia osób pracujących w strefach zagrożonych wybuchem oraz przeglądy instalacji i systemów bezpieczeństwa. Czynnik ludzki zawodzi najczęściej.

FIRMA Z LUDZKĄ TWARZĄ

Nie chcemy być kolejną anonimową firmą…

Nie chcemy być kolejną anonimową firmą, opartą na powierzchownych relacjach typu fast-food. W biznesie szukamy czegoś więcej – zaufania, partnerstwa i ludzkiej twarzy. To na tych fundamentach chcemy budować GRUPĘ WOLFF. Nie jest to łatwe w świecie zdominowanym przez korporacyjny, chłodny styl prowadzenia biznesu. Zapewniam jednak, że będziemy starać się podążać własną drogą. Drogą biznesu z ludzką twarzą.

Dlatego, poprzez kanał na portalu LinkedIn oddaję się do waszej dyspozycji. Każdy z Was – klientów, partnerów, pracowników, a także potencjalnych pracowników czy klientów może zadać mi pytanie. Gwarantuje, że odpowiem na każde z nich.

Ze swojej strony będą chciał pokazywać Wam firmę od kuchni, udostępniać ciekawostki z branży, ciekawe konkursy oraz własne przemyślenia, czyli wszystko to co może Was zainteresować. Dołącz do mnie i bądźmy w kontakcie.