To, że kawa pobudza, każdy wie od dawna.
My udowodnimy, że potrafi być wybuchowa!

Zapraszamy Cię do udziału w pokazie wybuchów i zabezpieczeń przeciwwybuchowych, w czasie którego zaprezentujemy jak potężna siła drzemie w pyłach powszechnie stosowanych w przemyśle. W pokazie udział wezmą:

Kawa-z-biedronki

Kawa w proszku

Cukier puder

Pył cukru

Wegiel

Pył węglowy

Odbierz darmowe zaproszenie

Pokazy odbędą się 10 oraz 11 października podczas X edycji targów SyMas, w Krakowie przy ul. Galicyjskiej 9. Po wcześniejszym zgłoszeniu wstęp na targi jest darmowy. Aby dokonać rejestracji należy kliknąć w poniższy guzik.

Wybuchy pyłów

Aby doszło do wybuchu pyłu spełnionych musi być szereg warunków. Do najważniejszych z nich należą: powstanie chmury pyłu w powietrzu o koncentracji pomiędzy dolną a górną granicą wybuchowości oraz wystąpienie źródła zapłonu, którego energia przekracza minimalną energię zapłonu danej atmosfery wybuchowej. Poniższe filmy pokazują efekt spełnienia wszystkich wymaganych warunków.

Co, gdzie, kiedy?

Nasze stanowisko  – D8, będzie czekać na was i wraz z naszymi specjalistami będzie do waszej dyspozycji podczas trwania targów – zapraszamy serdecznie!

Miejsce Targów

Międzynarodowe Centrum Targowo – Kongresowe EXPO KRAKÓW
ul. Galicyjska 9, 31-586 Kraków

Godziny otwarcia dla zwiedzających

10 października 2018 (środa), 9:30-16:30
11 października 2018 (czwartek), 9:30-16:00

Ceny biletów oraz parkingu

  • Po rejestracji on-line wstęp jest bezpłatny.
  • Bilet z rejestracją na miejscu bez zaproszenia (2 dni targów) 25 zł/os.
  • Bilet bez rejestracji (2 dni targów) 40 zł/os.
  • Opłata parkingowa 20 zł za jeden dzień Targów.

Pokazy wybuchów

Pokazy odbędą się 10 oraz 11 października na zewnątrz hali targowej (teren po prawej stronie stojąc twarzą do głównego wejścia do hali targowej).

Godziny pokazów

10 października 2018 (środa), 12:15-13:00
11 października 2018 (czwartek), 11:00-11:45

Ceny biletów

Udział w pokazach jest darmowy dla wszystkich uczestników targów.

Chcesz wiedzieć więcej nt.
pokazów i wybuchowości pyłów?

Demonstracyjne pokazy wybuchów organizowane przez GRUPĘ WOLFF mają na celu uświadamiać, jak poważne ryzyko wiąże się z obróbką i magazynowaniem palnych, a tym samym wybuchowych pyłów. Wypadki z ich udziałem potrafią spustoszyć zakłady produkcyjne, ale również zagrozić ludzkiemu życiu. Weźmy na celownik najprostszą substancję, która znajduje się w większości polskich domów…

A czy Twój produkt jest wybuchowy? 

Posiadamy dostęp do bazy kilkudziesięciu tysięcy produktów, jeśli chcesz dowiedzieć się czy Twój produkt jest wybuchowy kliknij w poniższy guzik.

Kto z nas nie pija kawy? Z pewnością 90% osób czytających ten wpis w tym momencie pomyślało o filiżance pysznej arabiki z Jawy czy Sumatry. Natomiast blisko 100% z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ten znany od zarania dziejów napój potrafi być wybuchowy… i nie mamy tu na myśli jego właściwości pobudzających. Kawa jest jednym z produktów, który w swojej przetworzonej postaci jest materiałem sypkim, co sprawia, że w procesie produkcji w aparatach i urządzeniach tworzy tzw. obłoki pyłu, które mają właściwości wybuchowe.

Ryzyko wybuchu występuje w większości zakładów, które przetwarzają lub magazynują materiały sypkie. Dotyczy to w szczególności branży drzewnej, spożywczej, chemicznej, farmaceutycznej oraz energetycznej. Taki stan rzeczy wynika z faktu, że w instalacjach, filtrach, silosach oraz innych urządzeniach i aparatach generowane są obłoki pyłu stanowiące wybuchową zawiesinę, która w chwili wystąpienia źródła zapłonu (gorące powierzchnie, otwarty ogień, wyładowanie elektrostatyczne, iskra mechaniczna itp.) może wywołać niewyobrażalne straty. Zachęcamy do obejrzenia materiału, który pokazuje w jaki sposób wybucha cukier, natomiast w celu zobaczenia wybuchu kawy zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w pokazie na żywo.

 

 

 

Podczas X Międzynarodowych Targów SyMas organizowanych w Krakowie stworzymy dla Państwa niepowtarzalną okazję do udziału w pokazie wybuchów pyłów stosowanych w przemyśle oraz różnych typów zabezpieczeń przeciwwybuchowych. Odbędą się one w specjalnie wydzielonej dla uczestników strefie. Zaplanowaliśmy dla Państwa m.in. pokaz wybuchu kawy, cukru oraz pyłu węglowego. Oprócz tego na naszym stanowisku nr D8 będzie można skorzystać z usług baristy, oraz porozmawiać ze specjalistami ds. bezpieczeństwa wybuchowego oraz urządzeń procesowych dla materiałów sypkich (młyny, przesiewacze, separatory magnetyczne). Zadbaliśmy również o to, aby każdy z Państwa miał możliwość wygrania naszego niepowtarzalnego pakietu piwnego WOLFF PREMIUM BEER. Po więcej informacji zapraszamy 10-11 października do Krakowa na ulicę Galicyjską 9. Pytajcie o stanowisko D8!

Opis wydarzenia znajdziecie Państwo pod linkiem: http://symas.krakow.pl/pl/kontakt/miejsce-targow-i-dojazd.html

Parametry wybuchowości kawy, cukru i mleka w proszku

Aby uniknąć niebezpiecznych konsekwencji wybuchu należy stosować odpowiednie systemy ochronne. Podstawą do prawidłowego określenia skali zagrożenia i odpowiedniego doboru niezbędnych zabezpieczeń jest znajomość parametrów wybuchowości danej substancji. Należy pamiętać, że na ogół dane zaczerpnięte z literatury nie są jednoznaczne, dlatego zawsze zalecamy przeprowadzenie badań znajdującego się na zakładzie produktu przez jednostkę notyfikowaną. Poznaj zakresy parametrów wybuchowości zbadanych dla różnych próbek pięciu typowych produktów.

Produkt

DGW [gm/m3]

Kst [bar x m/s]

MTZO [°C]

MTZW5mm [°C]

Kawa

60

90

450

470

Cukier

30

238

300

470

Mleko w proszku

60

102

350

440

Gluten

100

110

420

400

Herbata

200

59

300

470

Parametry wybuchowości – co oznaczają?

W powyższej tabeli prezentujemy parametry wybuchowości dla czterech produktów powszechnie stosowanych w przemyśle spożywczym. Problem zagrożenia wybuchem dotyka jednak znacznie większej ilości substancji. Aby sprawdzić czy produkty stosowane na Twoim zakładzie produkcyjnym stwarzają ryzyko wybuchu, a jeśli tak to jakie mogą być konsekwencje takiego zdarzenia, wypełnij i prześlij poniższy formularz, w odpowiedzi otrzymasz niezbędne informacje.

Aby prawidłowo rozumieć parametry wybuchowe pyłów poniżej prezentujemy ich definicje z praktycznym komentarzem.

Stężenie palnego gazu, pary, pyłu lub włókien w powietrzu, poniżej którego nie utworzy się atmosfera wybuchowa. Parametr ten ma szczególne znacznie w przypadku gazów oraz par cieczy. Na jego podstawie możemy kontrolować stężenia substancji palnych, nie dopuszczając tym samym do wystąpienia atmosfery wybuchowej. Analogiczne wykorzystanie parametru DGW w przypadku pyłów nie jest możliwe. Dzieje się tak ponieważ w praktyce zawiesiny pyłowe mają charakter niejednorodny. Przykładowo w dwóch różnych obszarach silosu stężenie pyłu może mieć znacząco inną wartość.

Maksymalna wartość szybkości narastania ciśnienia wybuchu (dp/dt)max, zmierzona podczas wybuchu określonej atmosfery wybuchowej w zamkniętym zbiorniku o objętości 1 m3, w określonych warunkach badania.

Wskaźnik Kmax (Kst) jest podstawą klasyfikacji palnych pyłów. Podział na klasy wybuchowości przedstawiamy poniżej:

  • 0 < Kst < 200 | Klasa wybuchowości St 1 | Produkt wybuchowy
  • 200 < Kst < 300 | Klasa wybuchowości St 2 | Produkt silnie wybuchowy
  • Kst < 300 | Klasa wybuchowości St 3 | Produkt bardzo silnie wybuchowy

Parametr ten stosowany jest przy doborze takich systemów przeciwwybuchowych jak układy tłumienia, odciążania i odsprzęgania wybuchu.

Minimalna temperatura zapłonu obłoku pyłu [°C]. Parametr ten w szczególności stosowany jest do doboru urządzeń przeznaczonych do pracy w obszarze strefy zagrożenia wybuchem.

Minimalna temperatura zapłonu warstwy pyłu o grubości 5mm [°C]. Parametr ten w szczególności stosowany jest do doboru urządzeń przeznaczonych do pracy w obszarze strefy zagrożenia wybuchem.


    [checkbox* sm-optin

    [checkbox* checkbox-947 "Interesuje mnie wiedza z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego, pożarowego i procesowego w przemyśle. Z przyjemnością wezmę udział w warsztacie online oraz przystąpię do darmowego programu edukacyjnego, dzięki czemu będę otrzymywać materiały szkoleniowe w postaci artykułów, studiów przypadków, filmów, a także o wydarzeniach branżowych."]

    ]