Problem:
- wybuch pyłu drzewnego, który doprowadził do wstrzymania produkcji, co generowało dodatkowe straty finansowe
- konieczność szybkiego przywrócenia do działania systemów bezpieczeństwa w celu uruchomienia produkcji
Rozwiązanie:
- wybór dostawcy systemów przeciwwybuchowych, który gwarantuje 24-godzinny serwis zlokalizowany na terenie Polski
Sprawdź szczegóły nt. wdrożonych urządzeń i usług:
Do wybuchu doszło w przesypie
W zakładzie wiodącego producenta z branży drzewnej doszło do wybuchu pyłu drzewnego. Jak udało się ustalić zarzewie wybuchu miało miejsce w przesypie między dwoma podajnikami zgrzebłowymi. W wyniku wybuchu doszło do otwarcia paneli dekompresyjnych, które chroniły podajniki zgrzebłowe oraz połączone z nimi urządzenia sortujące. Pozwoliło to zapobiec uszkodzeniu wspomnianych urządzeń. Równolegle doszło do aktywacji zamontowanych na podajnikach zgrzebłowych butli E-HRD, stanowiących tzw. odprzęganie wybuchu. Dzięki temu wybuch nie rozprzestrzenił się na sąsiednie urządzenia.
Ograniczenie skutków wybuchu
Instalacje zagrożone wybuchem, zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinny posiadać odpowiednie zabezpieczenia (odciążanie, tłumienie, odsprzęganie wybuchu). Tak też było w tym przypadku, co uchroniło zakład przed potencjalnie większą skalą zdarzenia. Świadczy to o dużej świadomości przedstawicieli zakładu oraz samych pracowników.
Systemy przeciwwybuchowe zadziałały prawidłowo, ograniczając niepożądane skutki wybuchu do minimum. W wybuchu nie ucierpiał żadne z pracowników zakładu. Urządzenia, w obrębie których doszło do wybuchu, po generalnym przeglądzie oraz podstawowych pracach polegających głównie na wyczyszczeniu ze spalonego produktu, mogły zostać przywrócone do pracy. Przedtem należało jednak przywrócić do działania system zabezpieczeń przeciwwybuchowych.
Przywrócenie instalacji do pracy
Po 6 godzinach od zgłoszenia zdarzenia serwis GRUPY WOLFF rozpoczął działania związane z przywróceniem sprawności systemu przeciwwybuchowego. Dokonano wymiany aktywowanych butli E-HRD oraz paneli dekompresyjnych. Przeprowadzono również test działania układu. Niespełna 24 godziny po aktywacji została przywrócona pełna sprawność systemu, co było równoważne z gotowością urządzeń do pracy.